Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Prędzej kupisz nową i5 niż Ryzena ? Zobacz co się dzieję w dziale Intel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kibolkks napisał:

Prędzej kupisz nową i5 niż Ryzena ? Zobacz co się dzieję w dziale Intel.

A co się dzieje xd ? Zamiata podłogę ryzenem ? Xd 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może wezmę 13600k+ z690 gaming x d4, bo tanie są xd 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, novi napisał:

To może wezmę 13600k+ z690 gaming x d4, bo tanie są xd 

W tych cenach to chyba DDR4 przestaje mieć powoli znaczenie. DDR5 w większości gier oferuje lepszą wydajność, a jeśli Spider-Man jest wyznacznikiem przyszłych gier to DDR5 jeszcze bardziej się wybije. 

 

Godzinę temu, Send1N napisał:

Do grania 1.3 to jeszcze spoko ale na auto  przy 100% utylizacji to chyba nie miał nie? :E 

Nie wiem, dawno przy nim nie majstrowałem, zostawiłem go tak działającego przez 2 lata :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie DDR4 już się przejadło, teraz trzeba celować w DDR5 i szlifować fach OC. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto trzyma dłużej procki niż rok xd ?

Intel renoma i cena w parze idzie, więc strat nie powinno być dużych . 

Ddr5 może być, jak najbardziej, ale mam tani ram, więc czym dluzej przetrzymam na ddr4, tym potem lepszy ddr5 kupię 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, novi napisał:

A kto trzyma dłużej procki niż rok xd ?

Intel renoma i cena w parze idzie, więc strat nie powinno być dużych . 

Ddr5 może być, jak najbardziej, ale mam tani ram, więc czym dluzej przetrzymam na ddr4, tym potem lepszy ddr5 kupię 

Nie wydaje mi się żeby DDR5 przebił sweet-spot na poziomie 6000-6400 przez jakiś okres, będzie się liczył ns. Obecne DDR5 dadzą radę do dwóch następnych gen procesorów.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł mój r5 5600. Ramy niby ruszyły na XMP (4000/14) - nic złego na ten moment się nie dzieje. ZenTimings jednak dziwnie pokazuje (jakby nie bawię się w OC ram), a mianowicie:

Freq 4000

MCLK 2000

FCLK 1800

UCLK 1000

Na Waszych screenach MCLK/FCLK/UCLK mają identyczne wartości więc coś chyba jednak mam nie tak. CPU-z pokazuje 1999,5MHz 14, 15, 15, 35, 92 1T.

 

 

Edytowane przez Harddrinkingman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw mclk/fclk/uclk na 1:1 w biosie powinna być taka opcja bo możliwe że nie działa ci to synchronicznie i tracisz sporo wydajności, przetestuj ram jak już lecisz na 4000mhz bo pewnie stabilne to nie będzie i trzeba będzie zjechać z xmp do 3733/3800mhz ręcznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Harddrinkingman napisał:

Mam nadzieję, że znajdę taką opcję. No trudno, 4G/14 raczej nie będzie.

Ładnie, moje 4400 CL16 ledwo wstały na 3733 CL14. :E I to tez, z takimi ustawieniami ze szkoda pisać. 

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2216SUS  - o to pytasz? Nie wiem kiedy będę miał czas pobawić się z OC. Kupiłem w Sferis.

Edytowane przez Harddrinkingman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Send1N napisał:

Ustaw mclk/fclk/uclk na 1:1 w biosie powinna być taka opcja bo możliwe że nie działa ci to synchronicznie i tracisz sporo wydajności, przetestuj ram jak już lecisz na 4000mhz bo pewnie stabilne to nie będzie i trzeba będzie zjechać z xmp do 3733/3800mhz ręcznie.

Tak na szybko nie bardzo widzę taką opcję. Widzę tylko BCLK 100MHz, FCLK Auto i Target FCLK Speed 3800 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fclk są tylko wartości w MHz natomiast ten target speed to jest jakby tylko informacja bez możliwości modyfikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Harddrinkingman napisał:

fclk są tylko wartości w MHz natomiast ten target speed to jest jakby tylko informacja bez możliwości modyfikacji.

FCLK ustaw na połowę częstotliwości pamięci czyli 2000.

 

13 minut temu, severall napisał:

Mam pytanko, jaki najlepszy RAM do Ryzena. Interesuje mnie 3733MHz i CL14, najlepiej 2x16GB.

Najtańsze B-die 32GB Dual Rank G.Skill o oznaczeniu F4-3200C14D-32GTZKW.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Harddrinkingman napisał:

fclk są tylko wartości w MHz natomiast ten target speed to jest jakby tylko informacja bez możliwości modyfikacji.

Na msi nazywa się to UCLK DIV1 Mode i trzeba ustawić uclk=memclk, pokaż screena z zentimings bo czasami mimo ręcznego ustawienia fclk i taktowania ramu potrafiło się to "rozpinać" asynchronicznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, kibolkks napisał:

Musi być MCLK = FCLK.

Ok, przestawiłem FCLK na 2000 i wydaje się, że wszystko jest OK.

ZenTimings_Screenshot1.png

  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Harddrinkingman napisał:

Ok, przestawiłem FCLK na 2000 i wydaje się, że wszystko jest OK.

Bardzo interesujący wynik z tym procesorem ?, myślę, że koledzy wytrawniejsi w temacie mogliby Ci podpowiedzieć, które ustawienia jeszcze, i jak pozmieniać (np. TRFC). Mnie by interesowało z ciekawości - jakich pamięci używasz? No i potem, czy konfiguracja po ostatecznym dostrojeniu jest stabilna, i na ilu Mhz pamięci z tym prockiem - masz już ścianę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosyć luźne timingi 2 i 3 rzędu.

Tutaj moje historyczne nastawy oczywiście jak idzie na 14-15-15-15 to zostawić i próbować obniżać resztę. 

forum-4000

Edytowane przez kibolkks
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, sert napisał:

Bardzo interesujący wynik z tym procesorem ?, myślę, że koledzy wytrawniejsi w temacie mogliby Ci podpowiedzieć, które ustawienia jeszcze, i jak pozmieniać (np. TRFC). Mnie by interesowało z ciekawości - jakich pamięci używasz? No i potem, czy konfiguracja po ostatecznym dostrojeniu jest stabilna, i na ilu Mhz pamięci z tym prockiem - masz już ścianę?

Ram w sygnaturze, identyczne kości w zestawie z 5700g i 5600. Tylko profil xmp jest wbity, nic więcej nie kombinowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało mi się pogrzebać trochę więcej na nowej płycie Gigabyte B550 AORUS MASTER (po przesiadce z MSI B550 Gaming Plus) i powiem Wam, że trochę (minimalnie) lepiej z OC samego procesora. 

Na nowej płycie: na sztywno 4600Mhz przy napięciu 1.13v i temperatury 53 stopnie C, w drugą stronę 4800Mhz z napięciem 1.275v i 73 stopnie C pod obciążeniem. 

Próbowałem ruszyć BCLK chociaż na 101 i komp nie wstaje.

Moja przygoda z AM4 to: 2 płyty B450, 2 płyty B550, Ryzen 2600, potem 3600x, następnie 2 sztuki 5600x i ostatnia 5800x. Pamięci ram kasztany Patriot Viper 16GB, potem słynne Ballistix Sport LT (bardzo ładnie się kręciły i tanie),  pierwsze Samsung B-die Patriot  4400MHz CL19 i na końcu B-die Dual Rank 32GB.

Na tym koniec. Chyba czas pierwszy raz na Intela. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...