Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawość jak zachowuje się płyta z absolutnego topu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.09.2022 o 09:28, Harddrinkingman napisał:

Ok, przestawiłem FCLK na 2000 i wydaje się, że wszystko jest OK.

Teraz jest ok ale sprawdź stabilność samego ramu jak i if, przeleć tm5 anta777 extreme , pozniej OCCT 10-15min duże dane i pograj, bo już nie jeden miał stabilność na 2000/4000 a kończyło się na 1900/3800 :] tm5 dobrze testuje ram ale IF się tam lubi nie wykładać, obczaj też czy nie ma whea errors na samym dole w hwinfo czy tam podglądzie zdarzeń windowsowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.09.2022 o 09:28, Harddrinkingman napisał:

Ok, przestawiłem FCLK na 2000 i wydaje się, że wszystko jest OK.

ZenTimings_Screenshot1.png

Ustawione 4000, ale timingi podobnie słabe jak do moich :E 

 

ZenTimings_Screenshot2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD Ryzen 7 5700X za 1270zł na AM4 opłacalne to w obecnych czasach?

Pewnie zaraz podrożeją bo złotówka osłabła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro wjeżdża 5800X3D u mnie. W sumie wszystko zablokowane więc zabawy będzie mało. Chociaż MSI ma w swoich płytach funkcje Kombo Stike :E do undervoltingu 5800X3D, ale nie jestem pewny czy w moim modelu też jest. A widziałem, że efekty całkiem ciekawe i temperaturki potrafią o 10C spaść.

Ale sygnaturkę już sobię zmienię :E

Edytowane przez severall
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, severall napisał:

Jutro wjeżdża 5800X3D u mnie. W sumie wszystko zablokowane więc zabawy będzie mało. Chociaż MSI ma w swoich płytach funkcje Kombo Stike :E do undervoltingu 5800X3D, ale nie jestem pewny czy w moim modelu też jest. A widziałem, że efekty całkiem ciekawe i temperaturki potrafią o 10C spaść.

Ale sygnaturkę już sobię zmienię :E

Gdzie kupiłeś procka? Bo sam się przymierzam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, RSL napisał:

Gdzie kupiłeś procka? Bo sam się przymierzam. 

MediaExpert, chyba najtaniej mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak stabilne DDR4 4000Mhz lub wyższe - na ryzenach 5600/5xxxX czyli Vermeer-ach, to  skrajnie rzadkie jednostkowe przypadki - szkoda, bo gdyby ta seria miała kontrolery pamięci na poziomie tych z serii 5500/5xxxG a pewnie też z serii 4000/4xxxG - to byłaby najlepszą i bezkompromisową serią pod AM4, a tak...... jeden wybierze to, drugi tamto i obaj mogą czuć niedosyt. No chyba, że AMD przygotuje jeszcze jedną serię pod AM4 - serię 6000 ? ;)

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby z przytupem zakończyć wieloletnią "chwalebną drogę" AM4 - może jednak wrócą do planowanego, a skasowanego "Warhola"?

AMD-Zen-Roadmap-Olrak29.png

 

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię,żeby wyszły kolejne CPU na AM4 po tym,jak AM5 i CPU pod tą podstawkę zadebiutowały. Zen 3+ nic nie zmieniłoby w porównaniu do Zen 3 poza optymalizacjami jeśli chodzi o efektywność energetyczną,a APU z RDNA 2 musiałoby mieć przebudowany kontroler pamięci,gdyż seria 6000 z Zen 3+ ma kontroler pamięci DDR5,nie ma DDR4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

APU z RDNA2 na pewno nie wyjdzie - tu się zgodzę, co do reszty - nie dał bym sobie głowy uciąć - mają prawie gotowca - rdzeń Cezanne i kontroler pamięci już mają, dodają więcej cache i obsługę  PCI-e 4.0... - komunikują, że będzie natywnie obsługiwał DDR4 3800Mhz (choć w rzeczywistości o wiele więcej),  nadają mu nazwę "Warhol" - i .......mają jeszcze jeden model procka pod AM4. Wystarczy tylko chcieć - więc może zechcą, jak np.  AM5 będzie im za wolno "schodził" wśród ludu - ja bym taki procek na pewno kupił.

I zauważ, że nadal wtedy, oprócz nowego procka,  mogliby zarabiać na produkowanych chipsetach do płyt głównych X570 i B550.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu pozbierałem wszystkie graty do mojego nowego kompa i niedługo mam nadzieję poskładać wszystko do kupy. Płyta Asus B550 TUF PRO, RAM 4x8 3600 CL16 i do tego 5700X. W kręcenie nie będę się bawił, przynajmniej nie od samego początku. Zależałoby mi jednak na poprawnym ustawieniu pamięci i undervoltingu procka, bo wiem że w trybie AUTO potrafi walić kosmicznymi napięciami bez potrzeby.

Czy moglibyście podpowiedzieć mi co powinienem poustawiać w BIOSie (a może skorzystać z jakiś apek do sterowania procem z poziomu systemu operacyjnego??), żeby mieć zmienne napięcie i zegary w zależności od obciążenia. Czytając wątek dochodzę do wniosku, że warto testować platformę Cinebenchem i TestMemem (w jakiej konfiguracji?), czy jeszcze jakieś inne aplikacje warto miec dodatkowo na uwadze?

Chciałbym naładować się wiedzą zawczasu, zanim wszystko zmontuję i od razu poustawiać wszystko poprawnie przed rozpoczęciem normalnego użytkowania sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, TheMr. napisał:

Ustawione 4000, ale timingi podobnie słabe jak do moich :E 

 

ZenTimings_Screenshot2.png

Oj tam słabe:P, miałem wcześniej 3200 (16.18.18) i też musiało być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Spl97 napisał:

Wątpię,żeby wyszły kolejne CPU na AM4 po tym,jak AM5 i CPU pod tą podstawkę zadebiutowały. Zen 3+ nic nie zmieniłoby w porównaniu do Zen 3 poza optymalizacjami jeśli chodzi o efektywność energetyczną,a APU z RDNA 2 musiałoby mieć przebudowany kontroler pamięci,gdyż seria 6000 z Zen 3+ ma kontroler pamięci DDR5,nie ma DDR4.

Amd wypuściło zen 3 z ddr5. Także to nic trudnego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, severall napisał:

MediaExpert, chyba najtaniej mają.

A myślałem że to ty kupiłeś od phoenixa :E ile dałeś? w krsystem widzę dzisiaj za 2250.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Send1N napisał:

A myślałem że to ty kupiłeś od phoenixa :E ile dałeś? w krsystem widzę dzisiaj za 2250.

2399. Za 1600 zł puściłem 5900x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, severall napisał:

2399. Za 1600 zł puściłem 5900x

A każdy kręcił nosem na moje 1800zl ? Dziś bym pewnie drożej sprzedał ale to już przeszłość.

  • Sad 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

A każdy kręcił nosem na moje 1800zl ? Dziś bym pewnie drożej sprzedał ale to już przeszłość.

Sądziłem, że Zen4 zmiecie z planszy Zen3 , a tu nie do końca ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się,z tego 5800X3D to jest taki koks,że jak wcześniej ptaszki ćwierkały o obniżkach tego CPU,tak teraz po wynikach testów Zen 4 oraz mając świadomość kosztów platfomy AM5 tych obniżek wcale nie będzie :E Przynajmniej na kilka dobrych miesięcy,nie wiadomo co dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu była oferta poniżej 2000 pln za nowego 5800X3D na allegro i to był strzał w dziesiątkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Spl97 napisał:

Znaczy się,z tego 5800X3D to jest taki koks,że jak wcześniej ptaszki ćwierkały o obniżkach tego CPU,tak teraz po wynikach testów Zen 4 oraz mając świadomość kosztów platfomy AM5 tych obniżek wcale nie będzie :E Przynajmniej na kilka dobrych miesięcy,nie wiadomo co dalej.

Przeceny nie będzie do czasu 7800X3D. Wydaje mi się że AMD zostawiło 7800X właśnie po to. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

A każdy kręcił nosem na moje 1800zl ? Dziś bym pewnie drożej sprzedał ale to już przeszłość.

Ten kto kupił też mógł drożej sprzedać :E

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze testy 5800x3d zrobione. Chyba trafiła mi się niezła sztuka. Najlepsze wyniki daje tryb tryb MSI Kombo Strike 3, temperatura po 30 minutach CB R23 średnia 75C, maksymalna 79C i zegary cały czas 4450MHz. FCLK robi 1867MHz, więcej nie próbowałem, z tego co czytałem to szybszy RAM niewiele daję na tym procesorze 

@Phoenixsuple jak to u Ciebie wyglądało?

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, severall napisał:

Pierwsze testy 5800x3d zrobione. Chyba trafiła mi się niezła sztuka. Najlepsze wyniki daje tryb tryb MSI Kombo Strike 3, temperatura po 30 minutach CB R23 średnia 75C, maksymalna 79C i zegary cały czas 4450MHz. FCLK robi 1867MHz, więcej nie próbowałem, z tego co czytałem to szybszy RAM niewiele daję na tym procesorze 

@Phoenixsuple jak to u Ciebie wyglądało?

72-74st w upalne dni pod CB23 bez kombo strike bo mialem Gigabyte mobasa ;) Ram 3800cl14 bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...