Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.09.2022 o 18:21, sert napisał:

Czyli jednak stabilne DDR4 4000Mhz lub wyższe - na ryzenach 5600/5xxxX czyli Vermeer-ach, to  skrajnie rzadkie jednostkowe przypadki - szkoda, bo gdyby ta seria miała kontrolery pamięci na poziomie tych z serii 5500/5xxxG a pewnie też z serii 4000/4xxxG - to byłaby najlepszą i bezkompromisową serią pod AM4, a tak...... jeden wybierze to, drugi tamto i obaj mogą czuć niedosyt. No chyba, że AMD przygotuje jeszcze jedną serię pod AM4 - serię 6000 ? ;)

Mam R5 5600 i ram idzie na 4K, taki sam ram na moim zestawie ITX (z 5700G) z taktami 4k/14 to reset kompa do 30 sekund od uruchomienia. Paradoksalnie pod tym względem (w moim przypadku) 5600>5700G.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5800x3d zamówiony, teraz trzeba polować na jakiegoś Radeona 6900xt.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, RSL napisał:

5800x3d zamówiony, teraz trzeba polować na jakiegoś Radeona 6900xt.

6900XT Devil miał promke w morele za 3999 niedawno. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Harddrinkingman napisał:

Mam R5 5600 i ram idzie na 4K, taki sam ram na moim zestawie ITX (z 5700G) z taktami 4k/14 to reset kompa do 30 sekund od uruchomienia. Paradoksalnie pod tym względem (w moim przypadku) 5600>5700G.

Czyli nie są stabilne na 4000Mhz - dobrze rozumiem? Czy jednak 5600 jest stabilne na 4000Mhz (przechodzi TestMem)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 5600 stabilne, na 5700G musiałem zejść nieco poniżej 4000. Mam 2 zestawy pamięci 4000/14 (4 kości), jeden z nich jest zamontowany w zestawie z 5600 a drugi w zestawie z 5700G.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, RSL napisał:

5800x3d zamówiony, teraz trzeba polować na jakiegoś Radeona 6900xt.

Będziesz Pan zadowolony. Jest lepszy od 5900x. Chłodniejszy, przez to cichszy FPS max nieco wyższe, ale zdecydowanie mniej stutteringu w niedopracowanym Warzone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, sert napisał:

Przy okazji - chyba ciekawe pytanie. Czy to jest błąd na stronie MSI? - czy jednak jest jeden rodzaj pamięci nominalnie 3600Mhz, który testowało MSI na poniższej płycie i poszedł im na 6Ghz - co o tym myślicie?

Myślę, że to ewidentny błąd MSI

22 godziny temu, Harddrinkingman napisał:

Na 5600 stabilne

Tak przeglądam inne wątki i trafiłem na post, który pokazuje, że na 5600X, można zrobić 4200Mhz na pamięciach (pytanie, czy całkowicie stabilnie)

RaPE8RV.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kojarzę tego,co pisał,że jego 5600X daje radę robić 4200 MHz na pamięciach z IF 1:1 twierdząc,że jest stabilnie i nie ma błędów WHEA. Szkopuł w tym,że w 100% tego nie zweryfikował,bo jak myśmy z nim rozmawiali,to oczekiwaliśmy dowodów z jego testów w postaci screenów i nie tylko,że tak jest jak pisał. Jako,że wiemy,że 3733/3800 MHz IF 1:1 na Ryzenach to max, a stabilne 4000 MHz IF 1:1 to naprawdę rzadkość,gdyż jak 4000 MHz to najczęściej IF załączał się na dzielnik 2:1, a na 1:1 to albo nie uruchamiało się albo jak się dało wejść do Windowsa,to chwilę potestować to wychodziły bluescreeny bądź błędy WHEA.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, sert napisał:

Tak przeglądam inne wątki i trafiłem na post, który pokazuje, że na 5600X, można zrobić 4200Mhz na pamięciach (pytanie, czy całkowicie stabilnie)

Fclk2100 to jest mega wyczyn trafić, żeby było stabilne. Ale idzie trafić stabilne 1933/1966, mój ex 5900x robił w pełni stabilne fclk1966mhz, ale tylko z ramem na cl16, o cl15 można zapomnieć, był koncert whea . Ale wiązało się to z dość dużym voltowaniem kontrolera pamięci, vsoc około 1.17v, vddg 0.95 i 1.08v , co według mnie nie było warte zachodu. Na dłuższą metę i tak siedziałem na 3800mhz cl15 z niskimi napięciami od kontrolera pamięci i nawet na upały wrzuciłem cl16 . Aktualny 5600 prawdopodobnie też ogarnie fclk powyżej 1900, ale trzeba będzie pompować napięcia znowu. Na fclk1900 mam dziurę, płyta łapie bootlopa . 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.09.2022 o 16:28, Harddrinkingman napisał:

Ram w sygnaturze

Cytat

16GB Oloy Blade 4000MHz cl14 (2x8GB)

Dzięki, to było z Twojej strony fajne podsunięcie pewnego tropu, którego na szczęście trzymałem sie przez ostatnich kilka dni.

Twoje (MD4U0840140BRADE) są: 14-15-15-35

Ja kupiłem dzisiaj 16 GB Oloy Blade 3600Mhz (MD4U0836144BRADE) 14-14-14-34 w tej promocji 52% OFF (bardziej opłacalne niż Patrioty Viper Steel) - może za jakiś czas kupię sobie Vermeera i pobawię się ramem.

pol_pm_Pamiec-RAM-OLOy-Blade-Aluminum-DD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj bawiłem się tym PBO Tunerem. I co ciekawe raz udało mi się odpalić jednoczenie MSI Kombo Strike 3 i PBO Tuner i napięcie było ledwo 1.13V, przeszedł CbR23, z maks temperaturą 65C. 

Niestety po restarcie kompa już to nie chcę działać i ustawienia PBO Tunera zastępują to co ustawie w BIOSie. Dziwne to trochę, muszę się jeszcze tym pobawić. ? Gdzieś musiało się zaszyć w systemie, jakiś ślad po PBO Tuner.

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekipo, do szybkiego DDR4 co byście polecali?

Tak patrzę po cenach sklepowych... Ryzen 5800X3D + najtańszy mobo (liczę jakieś B450M od Asusa) = 2600zł

13600KF z moreli ( :E ) + najtańsze Z690 (zdaje się Gigabyte za 850zł) = 2600zł

 

Wychodzi podobnie, 5800X3D raczej na bank będzie lepiej trzymał cenę (bo jest docelowym prockiem dla każdego z AM4 imo), 13600KF gorzej (bo ludzie będą za 3-4 lata wymieniać na 13900K a nie na midrange). Do tego popularność AM4 jest dużo większa więc dużo więcej ludzi będzie chciało upgrade zrobić ze swojego midrange Ryzena niż w przypadku LGA1700 gdzie w sumie upgrade na 13600KF raczej mija się z celem (jeśli już, to 13700 albo 13900 właśnie i dotyczy to głównie, albo wyłącznie, ludzi z prockami od 12100 do 13400F). Mniejsza grupa docelowa, mniejszy popyt.

 

Szczerze mówiąc to chyba jednak pójdę w 5800X3D jeśli wyrwę go w promce.

Tylko pytanie, jak współpracuje z szybką pamięcią, bo moja obecnie śmiga na 4200/16. Jak miałem Ryzena to pamiętam, ze >3733 się raczej nie sprawdzało bo IF się nie dało tak wysoko podkręcić. Jak jest z wersją X3D?

 

Czytałem co nieco np.

I wychodzi, że akurat ten duży Cache trochę "psuje" sens posiadania topowej pamięci, bo to prawie nic nie daje.

 

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5800X3D zachowuje się pod względem OC pamięci Ram tak samo jak cała seria 5000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, pulse_ napisał:

Jak mogę Ci pomóc skoro zadałeś pytanie, przeanalizowałeś sytuację i odpowiedziałeś na postawione pytanie?

;)

Nie do końca właśnie, bo jeśli Ryzen 5800X3D słabo wykorzystuje szybki ram, to raczej niewiele z tego ramu będę miał, co stawia pod znakiem zapytania sens dopasowania tego procesora do szybkiego B-Die ;)

Taki brakujący element układanki.

Polecacie jakieś mobo do 5800X3D? nie mam innego ryzena do flashowania biosu, chcę coś z przyzwoitymi VRM, ale tanie ;) Miałem Tomahawka B450 i w sumie nie narzekałem, ale żonglerka biosem była i nie działało dobre 3 tygodnie po premierze..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, sert napisał:

Dzięki, to było z Twojej strony fajne podsunięcie pewnego tropu, którego na szczęście trzymałem sie przez ostatnich kilka dni.

Twoje (MD4U0840140BRADE) są: 14-15-15-35

Ja kupiłem dzisiaj 16 GB Oloy Blade 3600Mhz (MD4U0836144BRADE) 14-14-14-34 w tej promocji 52% OFF (bardziej opłacalne niż Patrioty Viper Steel) - może za jakiś czas kupię sobie Vermeera i pobawię się ramem.

pol_pm_Pamiec-RAM-OLOy-Blade-Aluminum-DD

Cieszę się, że jesteś zadowolony. W którymś temacie rzuciłem info na temat Oloy 3600 CL14 (poniżej 500 PLN) niemniej nie pamiętam, w którym dokładnie. Fajnie, że ktoś skorzystał. Ja generalnie i tak bym kupił wersję 4000/14 bo docelowo miało to być do zestawu  ITX na Ryzenie 5700G. Niestety Ryzen 5700G nie chce współpracować z ramem taktowanym 4000 (ani z Oloy 4000/14 ani z Patriot Viper Steel 4000/16). 5600 w sumie kupiłem trochę z przymusu ponieważ sprzedał mi się Ryzen 2700 wraz z mobo na B350 i nie chciało mi się rozbebeszać zestawu ITX. Być może docelowo zamontuję w sumie 4 kostki OLOy 4000/14 do Ryzena 5600 ale wtedy o ramie na 4000 z pewnością mogę zapomnieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.10.2022 o 14:44, Harddrinkingman napisał:

Na 5600 stabilne, na 5700G musiałem zejść nieco poniżej 4000. Mam 2 zestawy pamięci 4000/14 

To kox wydajność, nie dość że trafiłeś sztukę co pozwoliła na if 2000 to jeszcze przy 4000mhz cl14-15-15xxx :E a procesor jaki ma potencjał tak powiedzmy do 1.3v na manualu do zaliczenia cbr23? Przyznam że pierwszy raz słyszę o jakimś "oloy' :P 

Godzinę temu, Kaiketsu napisał:

Polecacie jakieś mobo do 5800X3D? 

Dobrze i tanio tak jak chcialeś https://allegrolokalnie.pl/oferta/msi-b450-tomahawk-max-id3 :P 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor na ten moment nie był podkręcany i trudno mi powiedzieć kiedy znajdę na to czas. Chłodzenie CPU to staruszek Grandis kupiony jeszcze do 4690K czy tam 2700K (nie pamiętam już na ten moment) więc też cudów nie oczekuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w porównaniu do ogarięcia pamięci oc cpu zajmuje 1/10 czasu nie gadaj :E stary grandis do 1.25v ogarnie pewnie do max 80c dużych różnic na tych ryzenach nie ma jeśli chodzi o chłodzenia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Harddrinkingman napisał:

a generalnie i tak bym kupił wersję 4000/14

Nie było tego modelu w ofecie promocyjnej.

-------------------------------------------------------

Lubię okres kiedy wchodzi nowa platforma - można wtedy kupić na przykład używaną płytę ze starszej serii, na którą wcześniej nie można sobie było pozwolić - i jak więc nadarzyła się okazja, to nabyłem wypasioną płytę MSI MEG B550 UNIFY (prawdziwa - 14+2-fazowa, 90-amperowa bezpośrednia konstrukcja stopni zasilania) jeszcze z gwarancją, w cenie 1/2 nowej. Okaże się,  jak ta płyta poprowadzi pamięci z Ryzenem 5500 i czy miałem rację, że dotychczas, w niemożności uzyskania wyższyego od 4733Mhz taktowania ramu - była właśnie płyta.

Konstrukcja tej płyty (model X z dwoma slotami pamięci, ale reszta praktycznie taka sama) i jej nadmiarowość jeśli chodzi o zasilanie, jest fajnie przeanalizowana w poniższym filmiku.

 

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Twojemu postowi, dowiedziałem się, że istnieje taki laptop z AM4

apex15_interior4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie , jak to jest z tym ramem w serii 5000 ? 

Do dziś miałem R5 3600 z ramem balistix 3200 cl 16 wykręconym nam 3800 cl15 

Dziś zmieniłem procka na R5 5600 ze sklepu Sferis i niestety te stare nastawy nie działają... Tzn komp normalnie się uruchamia , działa ale w tesmemie wali błędami już w 3 cyklu... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Sebarudy napisał:

jak to jest z tym ramem w serii 5000

Inny procesor, inne parametry kontrolera pamięci, trzeba stroić ram od początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...