Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, sert napisał:

Inny procesor, inne parametry kontrolera pamięci, trzeba stroić ram od początku.

Rozumiem , czyli zabawa od nowa ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Sebarudy napisał:

Rozumiem , czyli zabawa od nowa ?

 

Po nieudanej próbie OC musisz robić twardy reset biosu ?

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Doamdor napisał:

Po nieudanej próbie musisz robić twardy reset biosu ?

Niee, ogólnie komp na tych starych nastawach działa , ale sypie błędami w tm5 , nie ma bluescreenow czy black screenów. 

I teraz właśnie nie wiem czy chodzi o same timingi czy raczej o napięcia. 

Próbowałem podbijać vsoc, vddr ale to nic nie daje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Sebarudy napisał:

nie wiem czy chodzi o same timingi czy raczej o napięcia.

Musisz popróbować różnych rozwiązań, aż ustabilizujesz brak błędów w TM5

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sert napisał:

Musisz popróbować różnych rozwiązań, aż ustabilizujesz brak błędów w TM5

A ogólnie jak to się ma do kalkulatora ? 

Wcześniejsze ustawienia zaczynałem od kalkulatora i sukcesywnie zacieśniałem timingi...

Czy można nim się sugerować jak w sumie nie ma wsparcia dla serii 5000 ? Jest tylko do wyboru zen i zen 2 

Edytowane przez Sebarudy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Sebarudy napisał:

A ogólnie jak to się ma do kalkulatora ? 

W tej kwestii Ci nie pomogę - osobiście nigdy nie korzystałem z kalkulatora - zawsze eksperymentowałem z ustawieniami w biosie i potem sprawdzałem je w TM5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Sebarudy napisał:

Niee, ogólnie komp na tych starych nastawach działa , ale sypie błędami w tm5 , nie ma bluescreenow czy black screenów. 

I teraz właśnie nie wiem czy chodzi o same timingi czy raczej o napięcia. 

Próbowałem podbijać vsoc, vddr ale to nic nie daje 

Rozluźnij timingi.

A jak cis się system nie ładuje, to co robisz ?

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Doamdor napisał:

Rozluźnij timingi.

A jak cis się system nie ładuje, to co robisz ?

 

Jak mi się nie ładuje system to już w ostateczności wyciągam baterie , czyli twardy reset biosu. 

Wcześniej zawsze mam zapisany ostatni działający profil z OC na pendrive, wczytuje go w biosie i rzeźbie w gównie dalej ?

Mam jeszcze pytanie. Jakiego nie powinno się przekraczać vddr i vsoc? Teraz mam 1,45 na tych balistixach i vsoc 1.125

Edytowane przez Sebarudy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sebarudy napisał:

Niee, ogólnie komp na tych starych nastawach działa , ale sypie błędami w tm5 , nie ma bluescreenow czy black screenów. 

I teraz właśnie nie wiem czy chodzi o same timingi czy raczej o napięcia. 

Próbowałem podbijać vsoc, vddr ale to nic nie daje 

Może być tak,że CPU trafia na tzw. ścianę IF i nawet jak na 3800 MHz wstaje,to potem wychodzi,że stabilne to nie jest. Nie każdy Ryzen z serii 5000 zrobi stabilnie 3800 MHz na pamięciach z IF 1:1. Na początek ustaw 3733 z dotychczasowymi timingami jakie próbowałeś ustawiać na 3800 MHz i potestuj tym TM5, a potem w grach itd. Także na czas testowania odpal sobie HWInfo dla raportowania ew. błędów WHEA.

Co do napięć,na pamięciach nie przekraczać 1,45V i VSoc najlepiej poniżej 1,2 V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.10.2022 o 15:51, Send1N napisał:

Przyznam że pierwszy raz słyszę o jakimś "oloy' :P 

Ja słyszałem wcześniej, ale nie widziałem, dzisiaj zobaczyłem - w porównaniu do Viperów, "na oko" - ładniejszy design, opakowanie zafoliowane.

A teraz wychwycone ciekawostki:

- pierwsze zdjęcie to moje ramy, jak widać zasilanie 1.4V (większy potencjał OC?)

- drugie zdjęcie - z filmiku na YT - zasilanie 1.45V

Kolejna sprawa - dziwne dodatkowe liczby na obu modułach - u mnie 137, na filmiku 214 - moje wytłumaczenie - unikatowy? "nr seryjny" - ukazujący parowanie i powtarzalność parametrów użytych kości.

W związku z powyższym same plusy w porównaniu do Viperów Steel, te ostatnie w porównaniu do Oloy - to moim zdaniem o wiele niższa półka.

Ciekawe jak Oloy sprawdzą się w praktyce?

bc98a51161ea5.jpg

b8ec1c961a93c.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten RAM marki "Oloy" (szczerze pierwszy raz słyszę o tej firmie :E) na jakich kościach? Samsung B-Die?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Spl97 napisał:

Może być tak,że CPU trafia na tzw. ścianę IF i nawet jak na 3800 MHz wstaje,to potem wychodzi,że stabilne to nie jest. Nie każdy Ryzen z serii 5000 zrobi stabilnie 3800 MHz na pamięciach z IF 1:1. Na początek ustaw 3733 z dotychczasowymi timingami jakie próbowałeś ustawiać na 3800 MHz i potestuj tym TM5, a potem w grach itd. Także na czas testowania odpal sobie HWInfo dla raportowania ew. błędów WHEA.

Co do napięć,na pamięciach nie przekraczać 1,45V i VSoc najlepiej poniżej 1,2 V.

Właśnie tak też zrobiłem , ale niestety 3733 tez nie przechodzi... Więc to chyba nie kwestia if tylko raczej timingów na chłopski rozum... Jeśli się mylę to poprawcie mnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Spl97 napisał:

Ten RAM marki "Oloy" (szczerze pierwszy raz słyszę o tej firmie :E) na jakich kościach? Samsung B-Die?

Tak myślę, ale zaistaluję je w kompie i zobaczymy co powie Taiphoon

2 minuty temu, pulse_ napisał:

Może 1.45v mają timingi 14-14-14-34 a 1.4v 14-16-16-36?

Wszystko teoretycznie możliwe, za kilkanaście minut sprawa się wyjaśni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś, jak pamiętam, Thaiphoon mówił wprost - B-die - teraz trzeba się wczytywać i domyślać bardziej, ale wygląda na B-die. Na naklejce 1.4V - a w profilu XMP 1.45V

3.thumb.jpg.2699f834b49deafef8080ef62a173b53.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Sebarudy napisał:

Niee, ogólnie komp na tych starych nastawach działa , ale sypie błędami w tm5 , nie ma bluescreenow czy black screenów. 

I teraz właśnie nie wiem czy chodzi o same timingi czy raczej o napięcia. 

Próbowałem podbijać vsoc, vddr ale to nic nie daje 

Mi moje nastawy cruciali na dual rankach od strzała poszły przy zmianie z zen 2 na zen 3. Jedynie soc dałem niżej o 0.02. Co więcej - 3733 do osiągnięcia przy nieco podbitych napięciach (ale i tak zostaje na 3666), ale już 3800 musiałem zworką kilka razy działać i bios resetować. Żaden ze mnie ekspert oc ramu,  ale może na początek po prostu zjedź na 3733 cl16, troszkę poluzuj timingi jak masz ciasno - zwłaszcza trcdrd i trfc na crucialach, ewentualnie odpal gdm i wtedy od nowa powoli szlifuj jak będziesz miał już stabilnie 10 cykli tm5. Napięcia zostawiłbym rozsądne, bo za duże też mogą powodować niestabilność. W razie czego @Send1Ni @novi są obcykani w tych klimatach, więc doradzą konkretniej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Sebarudy napisał:

A ogólnie jak to się ma do kalkulatora ? 

Wcześniejsze ustawienia zaczynałem od kalkulatora i sukcesywnie zacieśniałem timingi...

Czy można nim się sugerować jak w sumie nie ma wsparcia dla serii 5000 ? Jest tylko do wyboru zen i zen 2 

Same timingi można ewentualnie przepisać ale resztę już nie bardzo :] mimo wszystko oc pamięci i ustawienia na ZEN3 są bardzo zbliżone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Sebarudy napisał:

Niee, ogólnie komp na tych starych nastawach działa , ale sypie błędami w tm5 , nie ma bluescreenow czy black screenów. 

I teraz właśnie nie wiem czy chodzi o same timingi czy raczej o napięcia. 

Próbowałem podbijać vsoc, vddr ale to nic nie daje 

Jakie masz VVDP i VDDG ?? Jak memki dzialaly na zen2 to musza na zen3, tu nie ma zadnej filozofi. Cos ustawiasz niepoprawnie z napieciami. SOC przy sypaniu bledow to jest najmniej wazny, to moze byc nawet na auto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Phoenix. napisał:

BCRC czyli gorszy sort u samsunga ;)

Źle zgaduje Thaiphoon, nic więcej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Phoenix. napisał:

Jakie masz VVDP i VDDG ?? Jak memki dzialaly na zen2 to musza na zen3, tu nie ma zadnej filozofi. Cos ustawiasz niepoprawnie z napieciami. SOC przy sypaniu bledow to jest najmniej wazny, to moze byc nawet na auto.

Tak to teraz sie prezentuje 

Idzie 4 cykl i narazie zero błedów

 

Powiedzcie mi jeszcze jak to jest, że po zmianie procka nie działa mi clock tuner for ryzen ? 

Zainstalowałem nowego ryzen master , zen timings i wsio działa , a ctr 2.1 wyskakuje błąd 

Edit : przeszło 10 cykli tm5 1usmus , więc powinno być okej. 

ZenTimings_Screenshot.png

Edytowane przez Sebarudy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tomcug napisał:
6 godzin temu, Phoenix. napisał:

BCRC czyli gorszy sort u samsunga ;)

Źle zgaduje Thaiphoon, nic więcej.

Jednak Thaiphoon odczytuje dobrze - jest takie "cudo" Samsunga - link - i na razie ze wstępnych moich "badań" wynika, że jest ono całkiem, całkiem, ale wiarygodne konkrety będę znał, jak zainstaluję je na MSI MEG B550 Unify, które jeszcze do mnie nie dotarło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BCRC to bieda sort ze słabymi możliwościami OC, przy parametrach fabrycznych 3600 14-14-14 na 100% kostki to BCPB.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ustawi je na 3800 cl14 to BCPBw innym wypadku ma odpad. Ten program na 99.9% nie myli sie bo bieze odczyt z kosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, tomcug napisał:

BCRC to bieda sort ze słabymi możliwościami OC, przy parametrach fabrycznych 3600 14-14-14 na 100% kostki to BCPB.

43 minuty temu, MaxForces napisał:

jak ustawi je na 3800 cl14 to BCPBw innym wypadku ma odpad. Ten program na 99.9% nie myli sie bo bieze odczyt z kosci.

Na tymczasowej "bieda płycie" wygląda to tak (bez testów):

3800.jpg.d535d53ab9bd5026bf814b84b66bde27.jpg5333.jpg.58c11d3f5f4bd318d885830fb73c6c42.jpg

4 minuty temu, pulse_ napisał:

Płyta ma minimalne znaczenie przy oc pamięci.

Na obecnej zrobisz takie samo oc jak na nowej.

Na b350 lecę takie same nastawy jak na z490i aorus

Raczej nie masz racji, ale sprawdzę to doświadczalnie - na X570-A Pro - maksimum ramu to było 4733Mhz, na obecnej "tymczasowej", którą juz kedyś sprawdzałem - było 5333Mhz. A Ty masz po prostu super B350 :) ?

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, MaxForces napisał:

Ten program na 99.9% nie myli sie bo bieze odczyt z kosci.

Odczyt jest z SPD, gdzie można wpisać cokolwiek, nawet nic, a wtedy program zgaduje z powietrza ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...