Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, pulse_ napisał:

prawie jak ddr5

Bez przesady....dobrze by było :)

Godzinę temu, pulse_ napisał:

proszę pokaż aidę

W aidzie szału nie ma, ale nie jest źle. Nie będę testował stabilności. Odpowiednio na poważnie pobawię się jak dojdzie MEG B550 Unify. Będę miał do przetestowania na niej - te niniejsze pamięci Oloy oraz Cruciale Ballistix Max 5100.

aida5333.jpg.51241b1df2795357144feb11b695b0d5.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, zamówiłem Ryzen 5800x3D, dostawa planowana na połowę przyszłego tygodnia. Pewnie będę procka zmieniał dopiero w kolejną sobotę, czyli 15-ego. No, chyba, że znajdę przypływ energii by to zrobić wcześniej. 

Wreszcie moja nowa Noctua NH- D15s przestanie kurzyć się w szafie. 

Edytowane przez addept
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, addept napisał:

zamówiłem Ryzen 5800x3D

To ile teraz za to trzeba dać, na ceneŁo widzę za niemal 2300 najtaniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5800X3D jest w KR System za 2269 zł. Parę złotych taniej jest tu:
https://buy-it.pl/procesory-/38150-cpu-amd-ryzen-7-5800x3d-8-core-34ghz-100mb-cache-105w-socket-am4-bez-chladice-0730143313797.html

Jednak w tym buy-it podnieśli szybko cenę na ponad 2300 zł 8:E

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie w jaki sposób najlepiej wybadać jaką częstotliwość IF jestem w stanie zrobić? 

Chodzi mi o konkretne ustawienia i napięcia pomocne przy poruszaniu się w tym temacie. Słyszałem coś o ustawieniu pamięci jak najniżej, żeby je wykluczyć jako przyczynę niestabilności.

No i od jakich ustawień i napięć mogę zacząć zabawę.

EDIT:

Nieważne, udało mi się osiągnąć 1967MHz, być może zabawa innymi napięciami pozwoli mi na ustabilizowanie 2000MHz bez błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Pioy napisał:

To ile teraz za to trzeba dać, na ceneŁo widzę za niemal 2300 najtaniej?

Dałem 2261,44 zł na Amazonie (sprzedawca to Amazon). Była jedna sztuka. Nie chciało mi się dłużej czekać na obniżkę cen, a na dodatek akurat dostałem bony podarunkowe na Amazona, więc nie płaciłem przelewem, tylko pozbyłem się bonów, więc nawet jeśli przepłaciłem (a przepłaciłem), to nie żałuję. Darowanych bonów mniej żal niż pieniędzy z konta. 

Ciekawe czy uda mi się wyprowadzić moje pamięci na 3800 Mhz CL16. Kiedyś, na początku, z inną płytą i innym prockiem (chociaż też Ryzen 3600) tak właśnie działały. Potem były zamieszanie ze sprzętem, dostałem nowego procka na wymianie gwarancyjnej i nie mogłem się pozbyć na 3800 Mhz pojedynczych błędów Whea. Płyta też się zmieniła. Mam nadzieję, że wrócę na 3800 Mhz. Zmieniać pamięci raczej nie zamierzam, to już byłaby sztuka dla sztuki, ze swoich Cruciali jestem zadowolony. 

 

Edytowane przez addept
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat z X3D walka o ostatnie MHz na memkach nie ma znaczenia, ale przecież o tym doskonale wiesz ;)

Ja jestem ciekawy, czy za np 2-3 lata X3D będzie miał jakąkolwiek rozsądną cenę względem swojej wydajności, czy będzie premium za bycie rodzynkiem i najszybszym procem na daną platformę... czyli 5600X 400 zł, 5800X3D 1400... a aktualny model jakiegoś i5/R5 999 (szybszy od tego X3D). Także nabyłbym go w przyszłości chętnie, ale na przykładzie Broadwella sądzę, że ekonomicznego sensu nie będzie to miało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że 5800x3D, biorąc pod uwagę popularność platformy AM4, będzie za parę lat takim rodzynkiem, utrzymującym stosunkowo wysoką cenę, trochę jak I7-4790k lub I7-4770k, czy jakie tam procki były na końcu tego socketu. Oczywiście nie będzie to ponad 2 tysiące, ale myślę, że 1500 złotych może się trzymać baaaardzo długo, zwłaszcza, że mamy dużą inflację i nowe sprzęty są już też wycenione bardzo wysoko, więc ludzie będą woleli wymienić tylko procek za 1500 złotych niż pakować się w zmianę całej platformy, gdzie sam procesor będzie kosztował 1800 złotych, do tego mega drogie płyty, ramy i jeszcze ... chłodzenie CPU

Edytowane przez addept
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za trzy lata 5800XD to będzie emeryt a wchodzić będzie na rynek AM6.  I nie będzie to zaden rodzynek bo jakiś nowy cpu z niskiego segmentu za dużo mniejsza kasę będzie go deklasował. Jakos bycie najszybszym rodzynkiem na ost podstawkę nie sprawdza się już od lat czy to u intela czy amd. Po jednej generacji top schodzi z tronu ustępując niższym modelom w grach. 

Edytowane przez Phoenix.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, sert napisał:

sprawdzę to doświadczalnie

Właśnie zrobiłem pierwsze podejście.

Wiedziałem!!!!!, że to kwestia płyty :)

Profil XMP na Crucialach odpala się na 5100, alę dzielniki ustawia tak, że szkoda czasu aby ten temat drążyć, przeszedłem więc na manual i........... w końcu czuję satysfakcję i "spełnienie marzeń" ;)

Na razie bez testów, tylko żeby się podzielić informacją.

21 godzin temu, pulse_ napisał:

prawie jak ddr5

No teraz tak jakby :)

4933.jpg.ee4926bf6638a25cdaa8857712daa544.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety przy 4933Mhz komputer się losowo restartował (kontroler pamięci w procku nie wyrabiał?). Aktualnie będę dostrajał pamięć na 4800Mhz, która to częstotliwość w konfiguracji 1:1:1 wydaje się być stabilna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Phoenix. napisał:

Za trzy lata 5800XD to będzie emeryt a wchodzić będzie na rynek AM6.  I nie będzie to żaden rodzynek bo jakiś nowy cpu z niskiego segmentu za dużo mniejsza każe będzie go deklasował. Jakos bycie najszybszym rodzynkiem na ost podstawkę nie sprawdza się już od lat czy to u intela czy amd. Po jednej generacji top schodzi z tronu ustępując niższym modelom w grach. 

Yhym. A wziąłeś pod uwagę ekonomię oraz to, że 90 % ludzi nie jest entuzjastami sprzętu i będą woleli kupić procesor zamiast zmieniać całą platformę, bo to im po prostu wystarczy. A na AM4 siedzi obecnie mnóstwo ludzi, dzięki temu, że AMD nie uwaliło tej platformy po 2--3 latach, tak jak to Intel ma w zwyczaju. 

Koszt wejścia na nowe platformy jest obecnie mega wysoki, z każdym rokiem wzrasta. Naprawdę wierzysz, że przy obecnej inflacji na świecie za 3 lata procesory, płyty główne i ogólnie sprzęt komputerowy będzie równie tani co rok temu czy dwa lata wstecz? Bo ja nie. Popatrz na ceny nowych płyt AM5, procków. Popatrz jak Intel wycenił nowe Intele, które są w przedsprzedaży i ile kosztują nowe płyty oraz pamięci do nich. 

Patrzysz z punktu widzenia entuzjasty, a nie laika. 

Pamiętam jak jeszcze parę lat temu miałem ból tyłka o to, że za kartę graficzną GTX 1660 Ti zapłaciłem 1000 złotych. Teraz za średnią kartę graficzną płacisz 2000 złotych. Za trzy lata to będzie ile? 3000 złotych? Z prockami zaczyna się dziać podobnie. Tanio już było. Procek średniego segmentu na nowej platformie za 800 złotych? Nie, teraz jest to 1700 złotych. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Phoenix. napisał:

Za trzy lata 5800XD to będzie emeryt a wchodzić będzie na rynek AM6.  I nie będzie to zaden rodzynek bo jakiś nowy cpu z niskiego segmentu za dużo mniejsza każe będzie go deklasował. Jakos bycie najszybszym rodzynkiem na ost podstawkę nie sprawdza się już od lat czy to u intela czy amd. Po jednej generacji top schodzi z tronu ustępując niższym modelom w grach. 

Ceny Broadwella, a nawet 4790k, 7770k, raczej nie potwierdzają tego... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, addept napisał:

Yhym. A wziąłeś pod uwagę ekonomię oraz to, że 90 % ludzi nie jest entuzjastami sprzętu i będą woleli kupić procesor zamiast zmieniać całą platformę, bo to im po prostu wystarczy. A na AM4 siedzi obecnie mnóstwo ludzi, dzięki temu, że AMD nie uwaliło tej platformy po 2--3 latach, tak jak to Intel ma w zwyczaju. 

Koszt wejścia na nowe platformy jest obecnie mega wysoki, z każdym rokiem wzrasta. Naprawdę wierzysz, że przy obecnej inflacji na świecie za 3 lata procesory, płyty główne i ogólnie sprzęt komputerowy będzie równie tani co rok temu czy dwa lata wstecz? Bo ja nie. Popatrz na ceny nowych płyt AM5, procków. Popatrz jak Intel wycenił nowe Intele, które są w przedsprzedaży i ile kosztują nowe płyty oraz pamięci do nich. 

Patrzysz z punktu widzenia entuzjasty, a nie laika. 

Pamiętam jak jeszcze parę lat temu miałem ból tyłka o to, że za kartę graficzną GTX 1660 Ti zapłaciłem 1000 złotych. Teraz za średnią kartę graficzną płacisz 2000 złotych. Za trzy lata to będzie ile? 3000 złotych? Z prockami zaczyna się dziać podobnie. Tanio już było. Procek średniego segmentu na nowej platformie za 800 złotych? Nie, teraz jest to 1700 złotych. 

Pogadamy za 3lata jak DDR5 wejdzie na dobre i nowe podstawki ;) Nie pisz o kosztach platformy teraz kiedy to pisze o tym co moze być za 3lata a wtedy tańsze procesory będę zwyczajnie wydajniejsze oraz koszt płyt głównych nie będzie obarczony podatkiem od nowości oraz zapewne DDR5 potanieje. I nie nie patrzę przez pryzmat entuzjasty bo pisze o sprzęcie z low endu zachaczajacego od mid end. Ten sam schemat jest znany od lat, ja nie pisze o czymś nowym ?  Poczekaj te 3lata i zobaczymy ile ten procesor za 1700 będzie warty , przypuszczam ze 900zl wyprzedawany na promocji jak to ma miejsce dotychczas. Dziś cenę tego procesora dodatkowo winduje dolar. Taki 7600X za 3lata to będzie w sklepie za połowy ceny tego co jest teraz.No ale każdy ma swoje spojrzenie i zdanie ;) 

24 minuty temu, Pioy napisał:

Ceny Broadwella, a nawet 4790k, 7770k, raczej nie potwierdzają tego... 

Nie cytuj tych rupieci bo to zaden wyznacznik na dzień dzisiejszy. Co było to już przeszłość. A to co napisałem to fakty które są co roku ? Zaraz wyjdzie nowe I7 i 12900k straci sens w obecnej cenie a co dopiero będzie za 3lata i kilka generacji. Także to nadal będą wydajne procki do grania ale to nie będzie już zaden wow i jak to kolega napisał rodzynek ;) 

I nie wiem czy wiesz ale podawane przez ciebie przykładu w okresie kiedy to amd nie było konkurencja a Intel robił co chciał i betonowe 4/8 procki stały w miejscu to taki procesor był bardziej wartościowy bo nie było postępu wiec po co zmieniać, dziś jest odmienna sytuacja bo każdy producent goni mocno i za te trzy lata wydajność mocno pójdzie do góry.

I ustępować będzie nowych procesorom. Myślałem ze takie osoby jak Ty o tym wiedza ?

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie "twój argument jest inwalidą". Rozmawiamy o procesorze (x3d), który:

- ma wystarczająca liczbę rdzeni więc nie zestarzeje się szybko, 

- jest najszybszym do gier na swoją platformę, 

- platforma ta jest BARDZO popularna, ludzi którzy ją mają z bardzo różnej klasy cpu jest bardzo dużo I do każdego z nich ten x3d jest możliwy do obsadzenia, 

- jest drogi i mało popularny na chwilę obecną, 

- oferuje szybkość właściwą dla nowszych platform, bez konieczności ich kupna, a przy tym wyraźnie wyższą, niż dowolny inny (nie dotyczy graczy CSGO :E)

- operuje na tanich i posiadanych przez ludzi składowych platformy - może działać w pełni dobrze na taniej płycie, na pamięci ddr4, zamiast drogiej ddr5 i nowej drogiej płyty głównej. 

Jak dla mnie to wszytego są przesłanki by bardzo dobrze on trzymał cenę. I niestety, ale historycznie mam rację - od P4 HT, AXP Bartonów, przez X2 s939, po i7 kolejnych generacji tak było. Nawet w przypadku, kiedy któryś z wyżej wymienionych warunków nie był spełniony. A już procki najszybsze pod dany typ pamięci to historia sama w sobie, potem są astronomicznie drogie. 

Z kolei IMO bardzo spadnie cenowo na rynku używanych ryzen 7600x, który jest przeciwieństwem x3d - najwolniejszy cpu na nową drogą platformę, pod nowy drogi RAM. Po premierze 7600x3d/7800x3d wg mnie będzie to wręcz śmieciowy proc. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki argument ? Ja tylko wyraziłem swoje zdanie ze za 3lata tańszy procesor będzie go bił na głowę w wydajności ale to nadal będzie dobry procesor a ciebie jak widać coś zapieklo bo trudno dopuścić myśl ze za 3lata będzie coś wydajniejszego i tańszego ? Chociaż to naturalnie nastąpi ? Wiec nie mam zamiaru się z toba licytować ;) 

I czy ja coś pisałem o cenie tego cpu ? Nie, wiec nie wróż z fusów ile ona będzie warty za 3lata ;) 

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, addept napisał:

Koszt wejścia na nowe platformy jest obecnie mega wysoki, z każdym rokiem wzrasta. Naprawdę wierzysz, że przy obecnej inflacji na świecie za 3 lata procesory, płyty główne i ogólnie sprzęt komputerowy będzie równie tani co rok temu czy dwa lata wstecz? Bo ja nie. Popatrz na ceny nowych płyt AM5, procków. Popatrz jak Intel wycenił nowe Intele, które są w przedsprzedaży i ile kosztują nowe płyty oraz pamięci do nich. 

Pamiętam jak jeszcze parę lat temu miałem ból tyłka o to, że za kartę graficzną GTX 1660 Ti zapłaciłem 1000 złotych. Teraz za średnią kartę graficzną płacisz 2000 złotych. Za trzy lata to będzie ile? 3000 złotych? Z prockami zaczyna się dziać podobnie. Tanio już było. Procek średniego segmentu na nowej platformie za 800 złotych? Nie, teraz jest to 1700 złotych. 

Komponenty drożeją,to jedno. Drugie jest,to że mamy mocnego dolara i same różnice kursu USD/PLN spowodowały wzrost nowych CPU,płyt o dobre kilkaset złotych względem wcześniejszych wycen CPU,GPU itd.
Kiedyś może dolar spadnie,ale muszą zostać spełnione kilka warunków, w większości niezależnych od naszego kraju (wojna na Ukrainie i te sprawy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Phoenix. napisał:

Ale jaki argument ? Ja tylko wyraziłem swoje zdanie ze za 3lata tańszy procesor będzie go bił na głowę w wydajności ale to nadal będzie dobry procesor a ciebie jak widać coś zapieklo bo trudno dopuścić myśl ze za 3lata będzie coś wydajniejszego i tańszego ? Chociaż to naturalnie nastąpi ? Wiec nie mam zamiaru się z toba licytować ;) 

I czy ja coś pisałem o cenie tego cpu ? Nie, wiec nie wróż z fusów ile ona będzie warty za 3lata ;) 

Przecież ja od samego początku piszę, że on będzie trzymał cenę i będzie droższy od nowszych i szybszych. Mój drugi post z tej strony. Na co Ty się uruchomiłeś ze świętym oburzeniem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak tej ceny się nie trzymał... 4790k były w miarę tanimi procesorami, 500X3D jest zwyczajnie cholernie drogi, ludzie szukają tanich procków w cenie 600-1000 zł, a nie ponad 2000 zł.

AM5 jest drogie, ale dlatego że to nowinka, DDR5, pierwsze testy socketu na owieczkach. Za kilka lat ceny spadną, wyjdą nowe generacje i w domach zagości DDR5.

Kwestię dolara pomijam, dzisiaj wszystko jest drogie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Pioy napisał:

Przecież ja od samego początku piszę, że on będzie trzymał cenę i będzie droższy od nowszych i szybszych. Mój drugi post z tej strony. Na co Ty się uruchomiłeś ze świętym oburzeniem. 

Biorę argumenty na klatę i pogadamy za jakiś czas ;)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.10.2022 o 08:13, sert napisał:

 Cruciale Ballistix Max 5100.

Zastnawiałem się kiedyś nad sensem istnienia takiego profilu skoro żaden cpu tego nie ogarnie :E przy ddr4 

Taki potencjał ramu na 5500 to normalne jest?  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Send1N napisał:

Zastnawiałem się kiedyś nad sensem istnienia takiego profilu skoro żaden cpu tego nie ogarnie :E przy ddr4 

Taki potencjał ramu na 5500 to normalne jest?  ?

Intel ogarnie na Gear 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale to już dupna wydajność a intele które nie miały gear1 i 2 nie ogarną aby był z tego pożytek :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, sert napisał:

4933.jpg.ee4926bf6638a25cdaa8857712daa544.jpg

Czy takie napięcie VSOC jest bezpieczne? Czytałem że na codzień lepiej nie przekraczać @1.2V. A tu widzę prawie @1.3V i kosmiczne taktowania pamięci i IF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5800X3D cenę trzymał będzie i tyle. Top na dany socket zawsze będzie w cenie nawet jeśli aktualna cena będzie bardzo odległa od startowej. Tak było jest i będzie:P.

Bushman, czy Ty jedziesz na Crucial 5100?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...