Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Phoenix. napisał:

Wiekszosc nowych gier zyskuje na cache i jest ich mnostwo, a co do cyberka to jedna z gier gdzie zyskuje sporo ;)

Fajne te wykresy zrobione na wybranych lokacjach, szkoda że na filmikach porównawczych widać coś innego:

 

Edytowane przez Element Wojny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosta sprawa - jeśli gra siedzi na GPU (większość tak robi) to słaby profit z 5800X3D, jeśli gra mocno siedzi na CPU wtedy mocny profit z 5800X3D. Trzeba sobie zadać pytanie w jakie gry gram i czy taki CPU mi się przyda, jeśli będą jakiekolwiek wątpliwości wtedy 5600X będzie idealny bo jest to najbardziej sensowny CPU ze stajni AMD obecnie, do tego nadal mocny i wszechstronny.

Edytowane przez caleb59
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, caleb59 napisał:

Prosta sprawa - jeśli gra siedzi na GPU (większość tak robi) to słaby profit z 5800X3D, jeśli gra mocno siedzi na CPU wtedy mocny profit z 5800X3D. Trzeba sobie zadać pytanie w jakie gry gram i czy taki CPU mi się przyda, jeśli będą jakiekolwiek wątpliwości wtedy 5600X będzie idealny bo jest to najbardziej opłacalny CPU ze stajni AMD obecnie, do tego nadal mocny i wszechstronny.

Mi się akurat przydadzą dodatkowe rdzenie na 5700X bo dość często używam różnych emulatorów, które z takowych korzystają. X3D z pewnością jest świetny gdy się gra w gry które z jego dodatkowych możliwości korzystają i gdzie różnice są spore.

Edytowane przez Element Wojny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam chciałem 5700X ale na tamte czasy musiałbym dopłacać o ile pamiętam 500zł co byłoby głupotą za sam fakt 8 jajek. Obecnie to wygląda znacznie korzystniej i rzeczywiście warto pomyśleć nad 5700X. Z drugiej strony 5800X3D to jest ostatni CPU do AM4 i jeśli nie planowałbyś wymiany platformy to można powiedzieć "zamykasz oczy, płacisz więcej" i masz CPU na lata.

Niestety o 5600X czy 5700X raczej bym tak nie powiedział.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Element Wojny napisał:

Fajne te wykresy zrobione na wybranych lokacjach, szkoda że na filmikach porównawczych widać coś innego:

 

Test cpu robi sie w miejscu tak zeby zmierzyc roznice miedzy cpu a pokazywanie czegos na limicie gpu gdzie spalszczaja sie wyniki to druga sprawa ;) A do tego wrzucasz test zywcem skopiowany z fake testing games, chlopaki sobie chyba pozyczaja filmy.

Ale jesli ci pasi 5700X to bierz smialo bo to dobry cpu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, caleb59 napisał:

Sam chciałem 5700X ale na tamte czasy musiałbym dopłacać o ile pamiętam 500zł co byłoby głupotą za sam fakt 8 jajek. Obecnie to wygląda znacznie korzystniej i rzeczywiście warto pomyśleć nad 5700X. Z drugiej strony 5800X3D to jest ostatni CPU do AM4 i jeśli nie planowałbyś wymiany platformy to można powiedzieć "zamykasz oczy, płacisz więcej" i masz CPU na lata.

Możliwe że masz rację, choć gdybym miał iść w bardzo mocne CPU to raczej poszedłbym w 5900X który przynajmniej u mnie jest obecnie tańszy od 5800X3D. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, spec_od_kompa napisał:

Mam 5600x i jestem zawiedziony możliwościami OC. 4500Ghz i 1,3v jest stabilnie. Ale dam 4600Mhz to już resety. Dam wyższe napięcie nawet do 1,4v to jest dobrze, ale grzeje się tak, że aż wyłącza się z przegrzania. Czy trafiłem na felerną sztukę?

Padlina trochę. Może spróbuj podkręcić przez PBO i Curve Optimizer per core wcześniej sprawdzając w OCCT który rdzeń się wywala jako pierwszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Element Wojny napisał:

Możliwe że masz rację, choć gdybym miał iść w bardzo mocne CPU to raczej poszedłbym w 5900X który przynajmniej u mnie jest obecnie tańszy od 5800X3D. 

proste  , też tak myślę i lepiej 5900x wyjdzie taniej i będzie bardziej przyszłościowy , ja kupiłem 5900x zobaczę jak przyjdzie to potestuje , najgorsze to że na mój obecny cpu klient się rozmyślił  i nie chce a taniej niż 7stów nie dam , może złoże na nim malutkiego kompa do netu bez gpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, komputeromaniak79 napisał:

proste  , też tak myślę i lepiej 5900x wyjdzie taniej i będzie bardziej przyszłościowy ,

Nie ma czgos takiego jak przyszlosciowy cpu ;) Zanim zobaczysz wykorzystanie tylu watkow to ten cpu bedzie juz zlomem, gdzie nowy 6/12 robi go jak chce w jakiejkolwiek grze. R1700 tez byl przyszlosciowy :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, komputeromaniak79 napisał:

Tak tylko ja gram na ps5 a na pc tylko w te gry których nie ma na sony tylko na xbox , pc  nie tylko do zabawy .

I dlatego zakladasz osobny watek jaki cpu wybrac do gier na pc :rotfl: Po czym dostajesz rady, a wybierasz najgorsza opcje z mozliwych :szczerbaty: Poki co mam wrazenie ze wlasnie do zabawy bo piszesz jak niezdecydowane dziecko.

Nie wspominajac juz o tych glupotach pcie 3.0 vs pce 4.0 :]

Takze dzieciaku skoncz udawac doroslego ;)

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, komputeromaniak79 napisał:

twoje rady i tak były mało przydatne taki spam.

To niech sobie ludzie ten spam zobacza jakim jestes klamca i kretaczem jesli moje rady byly spamem ;)5900X nigdy lepszy do gier nie byl i nie bedzie od 5800X3D, a o takie rady prosiles co mozna zreszta przeczytac.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, komputeromaniak79 napisał:

Miał być X3D ale nowy znalazłem 5900x za 1,5zł będzie lepszy

Tak sobie wmawiaj

z oczka masz tam 30 procent fps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, jurekk napisał:

Tak sobie wmawiaj

z oczka masz tam 30 procent fps

Dziecko bylo juz zdecydowane na pare lat ale zmienilo zdanie :rotfl: I to placebo z pie 4.0...:szczerbaty:

Brak opisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, jurekk napisał:

Tak sobie wmawiaj

z oczka masz tam 30 procent fps

Zobaczę, teraz już za późno, będzie 5900x jak by co to do 14dni można odesłać , raczej już nic nie będę kombinował i zostanie na kolejne 5lat albo i dłużej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Element Wojny napisał:

Fajne te wykresy zrobione na wybranych lokacjach, szkoda że na filmikach porównawczych widać coś innego:

Widać że 3070 jest limitem w tych testach, oraz że wskaźnik użycia GPU jest bardzo mało dokładny. Prawie w każdej gierce na tym filmiku użycie karty takie samo w % a fpsów więcej na X3D, momentami różnica bardzo wyraźna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, komputeromaniak79 napisał:

Zobaczę, teraz już za późno, będzie 5900x jak by co to do 14dni można odesłać , raczej już nic nie będę kombinował i zostanie na kolejne 5lat albo i dłużej. 

Oddaj 5900x i bierz x3D mam takiego i wiem co piszę :) na podstawkę AM4 i gier jak znalazł, do tego dobre pamięci RAM powiedzmy 3800 cl14 i masz spokój na 2-3 lata :)

Edytowane przez Semi1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, budgetking napisał:

Niby drogie i fajne ale staroć i objedzie go nowa niska półka np i5 13400 lub ryzen 7600 non x.

No masakra :( wymiana samego procka kontra wymiana całej platformy z DDR5- napewno będzie taniej, wydajność poleci w kosmos :)

  • Like 2
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypisujesz do tego jakąś ideologie, niepotrzebnie. Większość ma już płytę i ram,  wystarczy dokupić procka i ma spokój na 2-3 lata. Kupiłem płytę za 500 ram za 400 i procka 1800 (dodam że płyta i ram już obsłużyły kilka procesorów- wiec już się dobrze zwróciły) kup coś podobnego wydajnościowo w podobnych pieniążkach :) nowa generacja procesorów od AMD nie ma sensu dla graczy- jest za drogi. Jak brać coś na DDR5 to już lepiej do niebieskich. Zobaczymy czy pojawią się procki z 3D od AMD tu może coś dźwignie wydajność, ale znowu pytanie jaka będzie cena.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, budgetking napisał:

Wow kupiłes płyte za 500 ram za 400 i procka za 1800 czyli 2700 za technologię z 2016 roku z lekką nutką 2022

dopisałem w nawiasie, że już kupiłem wcześniej płytę i ram więc używałem- amortyzowało się :) a jak wyszedł nowy procek na podstawkę AM4 to również wymieniłem i mam max wydajności... koszt wymiany na AM5 od zera jest nie opłacalny.

Z resztą porównałeś procka 6 rdzeniowego do 8 :) idąc Twoimi przykładami- porównać fiata pandę do punto. 5900x ma ich 12 czyli bravo :) 

Idąc w AM5 to jest około 4,5 tyś. z ryzen 7 dobrą płytą i fainym RAM a dokupienie procka na AM4 to jakieś 1800zł wydajność podobna- tak jak już pisałem za 2-3 lata wymienić na coś nowszego i po płaczu. 

CENY PATRZE Z POLSKICH SKLEPÓW- zakupy z Madagaskaru mnie nie kręcą :szczerbaty:

 

Edit. terasz spojrzałem że masz monitor 60hz ja 144 Ty nie potrzebujesz mocnego procka- Ci co mają wysokie odświeżanie potrzebują dobrego procka, ot cała filozofia...

Edytowane przez Semi1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest każdego sprawa co kupuje, ja będę miał 5900x i jest ok, 5700g poleci do mini kompa dla córci i wszyscy będą zadowoleni , na pewno sprawdzi się lepiej , a w gierkach też da rade choć to jest na drugim planie , forza5 będzie śmigać idealnie , na 5700g też jest świetnie.  am5 mnie nie interesuje bo nie będę zmieniał płyty i ram bo są na wypasie jak dla mnie nic więcej nie potrzebuje , 12 jaj już do mnie jedzie będzie moc hihi bójcie się intelowskie fanbojki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, komputeromaniak79 napisał:

To jest każdego sprawa co kupuje

i to zamyka temat (spór) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.12.2022 o 14:10, Semi1 napisał:

i to zamyka temat (spór) :)

Tak i nie ma co się dawać sprowokować ...

Edytowane przez komputeromaniak79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Semi1 napisał:

Oddaj 5900x i bierz x3D mam takiego i wiem co piszę :) na podstawkę AM4 i gier jak znalazł, do tego dobre pamięci RAM powiedzmy 3800 cl14 i masz spokój na 2-3 lata :)

Przy 5800x3d ram ma małe znaczenie. Co innego zwykłe zenki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...