Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
23 minuty temu, lekkideszcz napisał:

Jak myślicie, są szanse tak wykminić by bezkosztwo przejść z 5800x3d, b550i asus strix I 2x16gb 3200cl16 na am5?

Nie. Między 5800X3D a 7800X3D jest ~20% różnicy w FHD, przy 4090. W 1440p jeszcze mniej. Przejście na 7600/7700 da ci nie więcej niż do 10% w FHD. Przesiadka sama w sobie nie ma sensu. Więcej zyskasz po prostu zmieniając GPU. 5800X3D jest dalej topowym procesorem. 

Jak pojawi się karta która się nudzi przy 5800X3D, to wtedy można myśleć o przesiadce. A ceny AM5, DDR5 jeszcze spadną. 

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 5800X3D RTX 4090 nudzi się,głównie w 1080p. Z kolei do 5800X3D można śmiało wpakować nawet RTX 4080, RX 7900 XT/XTX bez wystąpienia bottlenecka ze strony CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, lekkideszcz napisał:

Nie o to pytałem.

Pytałem czy są szanse ogarnąć bezkosztową przesiadkę na am5 póki am4 "ma jakąkolwiek wartość i popyt". Ile trzeba liczyć na dobrą płytę matx, bylejaki najtańszy proc i przyzwoity ram?

Plus minus 2.5k zł.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem AM5 można kompletnie olać jak ktoś ma 5800X3D. Na koniec AM5 pewnie rzucą jakąś nowinkę tak jak rzucili 3D kasze na AM4. Poza tym nie zanosi się aby na AM5 dali więcej jak 16 rdzeni.

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie to widać coraz więcej płaczu o spalone procki lub płyty na AM5.

Te procki łatwo uszkodzić przez próby OC.
Procki i płyty na AM5 jak na razie są bardzo drogie. Wyjdzie sporo kasy w plecy a zysk żaden bo w sumie do czego? Nowych gier :😆

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
10 minut temu, Keken napisał:

Na razie to widać coraz więcej płaczu o spalone procki lub płyty na AM5.

Te procki łatwo uszkodzić przez próby OC.
Procki i płyty na AM5 jak na razie są bardzo drogie. Wyjdzie sporo kasy w plecy a zysk żaden bo w sumie do czego? Nowych gier :😆

Tak tak nagle po spaleniu kilku cpu nie ma śladu po nowych wątkach pokazanych w necie które można policzyć na palcach jednej ręki.   Szokująca skala 🤣 A procesory sprzedają się w dziesiątkach tysięcy miesięcznie. 

2 godziny temu, lekkideszcz napisał:

Jak myślicie, są szanse tak wykminić by bezkosztwo przejść z 5800x3d, b550i asus strix I 2x16gb 3200cl16 na am5?

Sam zmieniałem z 5800XD na am5, nie da się bezkosztowo, taczke hajsu potzebna żeby dołożyć. 

Edytowane przez Phoenix.
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam

Panowie mam rozterkę. Mam 2 sprzęty jak niżej w sigu (jeden mój z b550 i brata na x570). Chciałbym r5 3600 wymienić na r7 5700x (do sprzętu z b550).

Opcje są takie:

1) kupuję r7 5700x za 879 zł w xkom wymieniam w swoim i koniec tematu. Procek bardzo mnie się podoba bo ma niskie TDP, nie grzeje się za mocno, całkiem wydajny wszystko gra, zrobione najtaniej i po najniższej linii oporu

2) tylko 50 zł droższy jest 5800x i wówczas 5700x biorę z kompa brata, a jemu wsadzam 5800x (tylko że te procki się ponoć grzeją, a w grach to pewnie nawet różnicy nie zauważy)

3) kupuję 5800x 3d za 1430 zł i wsadzam do kompa brata, biorę jego 5700x i wówczas w drugim kompie jest najmocniejszy możliwy proc do grania na tej podstawce, ja mam 5700x (więcej nie potrzebuję), tylko że to opcja najdroższa i boję się czy Dark Rock Pro 4 ogarnie temp. tego proca.

Fakt że brat w triple A raczej nie gra, w tym momencie 5700x działa ok i temp są ok. Także jak myślicie jaka opcja najlepsza.

Brat lubi grać głównie w stare gry half life 2, stary doom w software renderer (dsda doom gz doom ), vk quake, a z nowszych to doom eternal, shadow warrior 2, ghost runner.

Ja z kolei w ogóle nie gram, sprzęt tylko do siedzenia w necie, słuchania muzy, oglądania filmów i czasami złożenia czegoś w kdenlive z kamerki handicap FHD.

Teoretycznie to i na 3600 mógłbym siedzieć ale ceny kuszą i po prostu jest taki kaprys.

Aha monitory są na odwrót, bo brat woli FPS niż wyższą rozdziałkę, więc się zamieniliśmy. 

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie grasz,to 5700X jest sensownym wyborem. Przy cenie 5700X dokładanie do 5800X nie ma racji bytu. Z tym pomysłem z 5800X3D i przekładaniem CPU do kompa Twojego brata i wyciąganie z niego tego 5700X nie rozumiem po co takie kombinacje?

Z kolei ze zadaniem dotyczącym 5700X,że on nie grzeje się za mocno,to ja się nie zgadzam. Jak zdejmiesz z tego CPU limity mocy,to też 5700X potrafi mocno grzać jak 5800X,ot taki szczegół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam na stocku, bez  ruszania PBO czy innych limitów. Wówczas temp są ok. Co do pomysłu skoro chce 5700x to mogę go albo kupić ze sklepu nowego, albo wziąć z brata kompa, a on miałby szansę na coś mocniejszego i wówczas zostaje opcja kupna np. 5800x 3D. On dopłaciłby różnicę, czyli de facto odkupiłbym od niego 5700, a on dołożyłby do 5800 3D. Chyba że nie ma sensu, to opcja 1 na liście i wówczas idę kupuję 5700x, 10 minut na wymianę i koniec problemów. 

 

Edit:

C23-3600.jpg

C23-5700.jpg

Mój 3600 jest cieplejszy niż 5700x. Przy Dark Rock Pro 4 temp. 3600 w C23 byłaby w okolicach 69 stopni. Oczywiście OCCT czy Prime95 może wycisnąć wyższe temp/ ale IMO testowanie w nich to już lekka patologia, bo one sztucznie generują obciążenia, które w normalnym użytkowaniu u mnie nie występują.

Także IMO tak 5700 jest całkiem ok na stocku jeżeli chodzi o temp.

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

18 godzin temu, Pentium D napisał:

Moim zdaniem AM5 można kompletnie olać jak ktoś ma 5800X3D

Najfajniejsze jest to że ten proc jest w wielu grach lepszy od zwykłego 7600x i dopiero modele x3d robią jakąś tam znaczniejszą przewagę z zen4 :]

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Send1N napisał:

 

Najfajniejsze jest to że ten proc jest w wielu grach lepszy od zwykłego 7600x i dopiero modele x3d robią jakąś tam przewagę z zen4 :]

Hola,hola :szczerbaty:  to tak nie do końca  i nie pisze tego bo mam 7600x akurat to mam we 4 literach który co i jak jest szybszy lub wolniejszy , nie gram a 7600x służy do przeglądania neta :thumb: ale testy się śledzi więc jak już być tak troszkę bardziej obiektywny to porównując te dwa proce to w jakiejś części gier 5800x3d  jest szybszy o te kilka fps  ale jest sporo gier gdzie jest słabszy i jakaś część na równi  więc w moim odczuciu 7600x 6 rdzeniowiec  vs 5800x3d  8 jajek z masą keszyyy  wcale nie jest lepszejszy  :P jak najbardziej inne czynniki wpływają na to np ddr5 6000mhz  nie zmienia to faktu że seria 7xxxx to powiedzmy że to porządne proce ,pomijam już jakieś jednostkowe występowanie dragon fire :szczerbaty:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bez znaczenia raz jest szybszy raz ciut wolniejszy minimalne różnice + jest taki że można mieć topowy proc bez zmiany platformy robiąc update i posiedzieć spokojnie jeszcze 2-3 lata (sam tak zrobiłem) :] w dodatku posadziłem go na płycie za którą nawet 4 stówki nie dałem :E 

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Macie tez w uefi dwie zakładki z edycja pbo? Jedna mam w menu amd overclocking jakos tak, a druga w jakiś opcjach zaawansowanych procesora. Na początku edytowałem opcje w amd overclocking, zapisałem ustawienia, ale one nie nadpisaly ustawien w tej 2 zakładce. W takim razie co jest ważniejsze? I ewentualnie w jakiej kolejności to edytować?

@aa i mógłby ktoś pokrótce wytłumaczyć o co chodzi z tymi najlepszymi rdzeniami? W sensie gdzie w programie ryzen master mogę to sprawdzić?

Edytowane przez Socom95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczniea gdzie ustawisz czy w zaawansowanych czy w amd overclocking, 2 zakładki sa od dawna w biosach, jak cie to interesuje to w ryzen master najlepsze rdzenie (przynajmniej teoretycznie) są oznaczone gwiazdką :E 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne te Cezany około 85W za 15k punktów

LO5u2fm.jpg

WQ7Q96Z.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miało więcej CPU na AM4 już nie wyjść na światło dzienne :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpady po 5800x3d, ale jeśli to prawda to dobrze, że udało mi się sprzedać 5600 przed tym newsem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długi czas życia tego am4  już jest długi a wciąż nowe procki  :-), co by nie mówić muszą utrzymywać bo z ddr4 jeszcze długo długo będą ludziska korzystać

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

image.png.49c414a5518a5dd66df18c3f930f4597.png

Co może być przyczyną tak niskiego Read i Copy względem Write ?? 

Na platformie intela miałem prawie te same odczyty...

RAM wczytany z EXPO i SoC ręcznie 1.2V

image.png

A to co za cholera... pierwszy raz widzę 

image.png.539fe5d4436478b6000699d883a22e36.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio do płyt MSI pojawiły się beta biosy, zmian za dużo jednak nie ma :E. Na pewno te biosy dostały X570, całkiem możliwe,że również dostały także B550, B450 itd.

f471bddcb5e98f93.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U GN nowy filmik z wycieczki do siedziby AMD. Wywiad z inżynierami i ciekawe info o prockach 16 i 12 rdzeniowych z kaszą 3D. Te procki nie są priorytetem, ale są działające sample i (to już moje gdybanie) może wypuszczą je do sprzedaży skoro 5600X3D czai się za rogiem.

 

  • Like 1
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czapeczka na lato dla 5700G. Może w przyszłym tygodniu dojdzie LT-100 to się zdejmie i podmieni. Jak się opóźni to TGC wezmę. Nie wiem tylko czy dawać LM między IHS a b-pompkę czy jednak zostać przy gc extreme dla bezpieczeństwa 🤔IHS mi zmalał z 3,15 mm na 2,95 mm (tak na oko bo suwmiarka klasyczna) Myślałem, że z papierem 150 to szybko się do miedzi przebije a i tak chwilę zeszło.

eR8msjR.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...