Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 20.10.2020 o 08:33, Alyjen napisał:

Jeżeli wydajność będzie porównywalna, tu więcej, tam mnie,j to czy warto będzie zapłacić więcej za AMD niż Intela? Tego dawno już nie grali ;) i no offence dla team AMD ale poza aspirującymi streamerami i youtuberami mało kto kupował Ryzena bo jest lepszy. Ludzie go kupowali bo stosunek cena/jakość był lepszy, godząc się na pewne kompromisy. 

Gdyby tak było, to R5 3600 straciłby na wartości. A obecnie w sklepie M idzie trafić na brak towaru, bo masowo wykupują ten procesor.

AMD zwyczajnie wygrywa uniwersalnością. Jak jest podobnie w grach, a szybciej w aplikacjach i całej reszcie, to bardziej się opłaca druga opcja.

Poza tym większość graczy to siecowcy/e-sport, a nie jakieś AAA, gdzie te 5-10% w 1080p mogłoby mieć jakieś znaczenie (i to przy mocnej karcie).

Ja np. wolałem AMD mimo wysokiej ceny, bo oprócz grania (LoL + kilka gierek ze Steama) koduję też filmy i trzaskam różne rzeczy w Excelu.

Sama wydajność w grach to na dzisiejsze czasy – mało.

Intel będzie musiał walczyć ceną, bo to był jedyny czynnik, z którego w ogóle rozważałem 10400f (300 zł mniej). Ale ostatecznie i tak Ryzen.

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Send1N napisał:

Chyba nie powiesz mi że siedzisz do tej pory na FX bo czekasz aż cena któregoś procesora będzie taka jak sobie ustaliłeś w głowie ? :E Jak prawdziwy Ojciec Janusz 🤣

Tak się składa,że w przyszłym roku jak wszystkie okoliczności się spełnią,wymieniam platformę i czas mojego FX będzie policzony.Tyle,że ja przy wyborze CPU sugeruję się perf/$.A,że wybieram 8/16,gdyż wystarczy na moje potrzeby na kilka dobrych lat,przyda się taka stabilizacja po przygodzie z FX-8350.Także mi się nie widzi wydanie 2k zł za 5800X,skoro i7 10700K jest tańszy i z prawdopodobnie podobnym perf/$,a też z kolei czemu w przyszłym roku miałbym dać na 10700K,jak za rogiem się czai Rocket Lake i i7 11700K będzie miało lepszy perf/$ od i7-10700K i cena takiego CPU będzie podobna bądź nawet niższa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Kamiyan napisał:

Gdyby tak było, to R5 3600 straciłby na wartości. A obecnie w sklepie M idzie trafić na brak towaru, bo masowo wykupują ten procesor.

AMD zwyczajnie wygrywa uniwersalnością. Jak jest podobnie w grach, a szybciej w aplikacjach i całej reszcie, to bardziej się opłaca druga opcja.

Poza tym większość graczy to siecowcy/e-sport, a nie jakieś AAA, gdzie te 5-10% w 1080p mogłoby mieć jakieś znaczenie (i to przy mocnej karcie).

Ja np. wolałem AMD mimo wysokiej ceny, bo oprócz grania (LoL + kilka gierek ze Steama) koduję też filmy i trzaskam różne rzeczy w Excelu.

Sama wydajność w grach to na dzisiejsze czasy – mało.

Intel będzie musiał walczyć ceną, bo to był jedyny czynnik, z którego w ogóle rozważałem 10400f (300 zł mniej). Ale ostatecznie i tak Ryzen.

Dobra opinia! Ja się ciągle zastanawiam. Akurat argument o sieciowcach/e-sport jest tak sobie trafiony bo właśnie tam się najczęściej leci w 1080/1440p przy minimum 144Hz i w tym zastosowaniu królem wydajność/cena jest obecnie (przy dosyć wysokich cenach za Zen 2) i5 10600KF. 
AAA przy przy wszystkich bajerkach w rozdzielczości 1440p a najlepiej 4k@60fps to faktycznie procek nie ma znaczenia i lepiej mieć taki co wszystko robi dobrze :)

Edytowane przez Alyjen

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja wezmę Zen2/Zen3 ze względu na posiadaną płytę. W przypadku Intela płyta jaka mnie interesuje to Z490 Gaming Plus, która wyjdzie około 140 drożej od B550 TUF z cashback więc  Intel i AMD wychodzą u mnie podobnie przy obecnych cenach. Zen2 po optymalizacji pamięci dużo zyskuje, jeśli trafi się dobra sztuka z OC 4,5 to różnice w wydajności są minimalne + zabawa z podkręcaniem.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja zobaczę jak z BIOSami będzie na B450 Tomahawk to wygladać. Na Zen2 jest już ok, zero problemów, jeśli po pół roku od premiery Zen3 też tak będzie, to pewnie wsadzę 5600/5700 i potem dopiero zmienię na DDR5. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, Alyjen napisał:

Dobra opinia! Ja się ciągle zastanawiam. Akurat argument o sieciowcach/e-sport jest tak sobie trafiony bo właśnie tam się najczęściej leci w 1080/1440p przy minimum 144Hz i w tym zastosowaniu królem wydajność/cena jest obecnie (przy dosyć wysokich cenach za Zen 2) i5 10600KF.

10600kf nie jest żadnym królem wydajność/cena. jest 200pln droższy od ryzena 3600, płyta do tego średnio 300-400pln droższa niż do ryzena do którego teraz mobasy b450 chodzą w fajnych cenach. U amd jak płyty tanie to cena cpu idzie w górę aby bilans się zgadzał :E . 10400f za 650pln plus gra był malina, król, miażdżył czy co tam jeszcze fanboye piszą. 10600kf mocno daleko do tych epitetów:

srednia_gry.svg

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Prawdziwy król gamingu na budżecie to i5 10400F + H410. 

Edytowane przez Saren7
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 minut temu, Saren7 napisał:

Ja wezmę Zen2/Zen3 ze względu na posiadaną płytę. W przypadku Intela płyta jaka mnie interesuje to Z490 Gaming Plus, która wyjdzie około 140 drożej od B550 TUF z cashback więc  Intel i AMD wychodzą u mnie podobnie przy obecnych cenach. Zen2 po optymalizacji pamięci dużo zyskuje, jeśli trafi się dobra sztuka z OC 4,5 to różnice w wydajności są minimalne + zabawa z podkręcaniem.

Juz zmieniles zdanie ?? a do niedawna co druga strone klepales jaki intel oplacalny po prezentacji Zen3 :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już nie kosztuje 650 i nie widzę płyty w promocji. 

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Spl97 napisał:

Tak się składa,że w przyszłym roku jak wszystkie okoliczności się spełnią,wymieniam platformę i czas mojego FX będzie policzony.Tyle,że ja przy wyborze CPU sugeruję się perf/$.A,że wybieram 8/16,gdyż wystarczy na moje potrzeby na kilka dobrych lat,przyda się taka stabilizacja po przygodzie z FX-8350.Także mi się nie widzi wydanie 2k zł za 5800X,skoro i7 10700K jest tańszy i z prawdopodobnie podobnym perf/$,a też z kolei czemu w przyszłym roku miałbym dać na 10700K,jak za rogiem się czai Rocket Lake i i7 11700K będzie miało lepszy perf/$ od i7-10700K i cena takiego CPU będzie podobna bądź nawet niższa.

Tyle siedzisz na forum i jeszcze się nie nauczyłeś żeby brać niższy segment i częściej zmieniać ;)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, ghs napisał:

10600kf nie jest żadnym królem wydajność/cena. jest 200pln droższy od ryzena 3600, płyta do tego średnio 300-400pln droższa niż do ryzena do którego teraz mobasy b450 chodzą w fajnych cenach. U amd jak płyty tanie to cena cpu idzie w górę aby bilans się zgadzał :E . 10400f za 650pln plus gra był malina, król, miażdżył czy co tam jeszcze fanboye piszą. 10600kf mocno daleko do tych epitetów:

Jest też 300 tańszy od 3700X ale fakt, porównanie powinno być sześciojajowców to wtedy 3600 jest spoko, przynajmniej jeżeli o finanse chodzi. Natomiast po stronie niebieskich ciągle bym stawił na 10600KF który kręci się prosto i przyjemnie i nie ma "jak się trafi" jak w przypadku AMD 
Co do płyty to polimeryzowałbym, jak ktoś planuje zakup nowej platformy to raczej B450 nie kupi, a B550 vs Z490 to już nie są 300-400zł tylko max 200

Edytowane przez Alyjen

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Saren7 napisał:

Już nie kosztuje 650 i nie widzę płyty w promocji. 

Jak Ty sie tak będziesz czaił na promki to Zena3 może za rok upolujesz 🤣

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
53 minuty temu, Alyjen napisał:

AAA przy przy wszystkich bajerkach w rozdzielczości 1440p a najlepiej 4k@60fps to faktycznie procek nie ma znaczenia i lepiej mieć taki co wszystko robi dobrze :)

Jest minimalnie szybszy przy zwykłem gejmingu i jeśli nie podkręcisz Ryzena.

Nie wiem, jak to się ma do streamowania. Kodowanie niby idzie z NVDEC-a, ale procesor musi przecież jeszcze obsłużyć te procesy w tle. 

Na moje oko dalej minimalnie wygrywa R5 3600 w opłacalności. Możesz włożyć nawet drogi RAM i puści bez problemu na taniej płycie.

44 minuty temu, ghs napisał:

10400f za 650pln plus gra był malina, król, miażdżył czy co tam jeszcze fanboye piszą. 10600kf mocno daleko do tych epitetów.

No był, ale już podwyższyli cenę o 100 zł.

A głównym problemem jest ta sztuczna blokada na pamięci. Gdyby 3200-3600 MHz dało się puścić na taniej płycie, to Ryzen stałby się dużo mniej atrakcyjny.

29 minut temu, Wu70 napisał:

Tyle siedzisz na forum i jeszcze się nie nauczyłeś żeby brać niższy segment i częściej zmieniać ;)

Ja kupiłem najpierw tani Zen+.

Teraz wziąłem Zen 2 z średniego segmentu.

Gdybym od razu kupił 2700X to chyba nie byłbym teraz z tego powodu zadowolony...

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
59 minut temu, Saren7 napisał:

Prawdziwy król gamingu na budżecie to i5 10400F + H410. 

bY9zHVd.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Tornado3 napisał:

Jak Ty sie tak będziesz czaił na promki to Zena3 może za rok upolujesz 🤣

pewnie ciut szybciej, za rok to minimalni będą po odświeżeniu zen3. no i rakieta będzie już w sklepach zadomowiona więc  5600 non x za 700pln to i bez promocji się dostanie

58 minut temu, Kamiyan napisał:

Gdybym od razu kupił 2700X to chyba nie byłbym teraz z tego powodu zadowolony...

a co mają powiedzieć ci co wyłożyli 2,5k na 1800x? :E

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, ghs napisał:

pewnie ciut szybciej, za rok to minimalni będą po odświeżeniu zen3. no i rakieta będzie już w sklepach zadomowiona więc  5600 non x za 700pln x to i bez promocji się dostanie

Jestes optymistom bez kalkulatora, zalozmy $220 za 5600 wyjdzie ponad 800zl bez podatku 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, ghs napisał:

5600 non x za 700pln

może za 2 lata

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, ghs napisał:

5600 non x za 700pln to i bez promocji się dostanie

Od premiery Zen2 minęło ponad 15 miesięcy i za ~700zł to ciężko dorwać używkę R5 3600 a R5 5600 będzie droższy względem premierowej ceny R5 3600. 

Edytowane przez DjXbeat
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, wompierz napisał:

@DjXbeat jak byś porównał 3600 którego miałeś z obecnym 10700?

I na jednym i na drugim da się grać tylko na tym drugim z wyższym fps i z mniejszą ilością spadków wydajności :E 

Już to napisałem wcześnie - biorąc pod uwagę to jakie notuje różnice wydajności po między R5 3600 a i7 10700 nie wierzę aby Zen3 wygrał w grach z Intelem. Moim zdaniem na tym polu Intel nadal będzie przodował ale Zen3 zmniejszy znacząco dystans do Intela. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak Was porobię, że 7 lat kupię R5 5600 poniżej 300 😂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 21.10.2020 o 07:45, MaxForces napisał:

Edytowane przez Hilt0n

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi