Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

OK :) 

"Aktualne GPU nie odpali takich gier" Czekanko na dostępność/normalne ceny na RTX 3080? (niedługo premiery "kolejne...papierowe" ;) ) Albo dostępność 3070? lub 3060 Ti?.... no to poczekamy sobie :lol2: (czekam na 3060Ti)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Tornado3 napisał:

tak ale moim zdaniem nie ma się co przejmować bo w grach może być odwrotnie

porównałem swój 10400f do 3600XT z mocnym OC gdzie w ST jestem w plecy prawie 200 punktów (1218 vs 1409) a w grach każdy wie jak oba procesory się zachowują ;) wnioski można szybko wyciągnąć i myślę że kubeł zimnej wody dla niektórych by się przydał :thumbup:

oczywiście mocno kibicuje AMD ale naprawdę są mistrzami w tych slajdach 🤣

Odwrotnie to nie będzie :E 

Analizując wyniki gdzie mój R5 3600@ 4.3Ghz + ram 3800Mhz cl16 notował w GB5 Single na poziomie ~1370pkt a  i7 10700 + Ram 4000Mhz cl17  notuje ~1340pkt, R5 3600 miał przewagę ~2.2% w Single a pomimo tego w grach przegrywa o dobre ~25%. Mając takie odniesienie i uwzględniając w Geekbenchu5 dodatkowe ~24% w Single zyskane przez R7 5800X można przypuszczać, że wydajność tego procesora w grach będzie na bardzo podobnym poziomie co platforma Intela z i7 10700. Pytanie tylko czy te dodatkowe ~24% w Single przełożą się bezpośrednio na ~24% wzrost w grach :E 

Cos czuje, że będzie tak, że grach będzie sytuacja remisowa gdzie raz jeden a raz drugi będzie wygrywał natomiast w aplikacjach będzie ciąg dalszy pogromu Intela i AMD zostawi go już na 2 długości za sobą ;) 

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam coraz wieksza zagwozdke zeby zwrocic 10850k i kupic 5800x 🙄

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A po cholerę? Masz 20 wątków i chcesz je zmienić na 16 w podobnej cenie? Rozumiem że Intel z promocji w X-kom ?

Ale jak chcesz sprzedać cepa z płytą to nawet bym rozważył, w dobrej cenie.  :E 

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Mar_S

Tak, intela zgarnąłem z promki z X-komu ale dodatkowo musiałem dokupić do niego Noctue bo DRP4 nie dawał mu rady.

Zwracając procka+płyte+chłodzenie i zamieniajac to na Ryzena wyjdzie mnie taniej 500 zł bo wsadze znowu Dark Rock Pro 4 

• Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak kupil te 10 rdzeni zupelnie bez sensu i potrzeby to moze miec sens gdyby 5800x okazal sie lepszy ale bez testow to ostra zagrywka :D
W takim razie tak czy siak bym zwrocil chocby dla 10700kf

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cepa kupiłem do gier żeby mieć zapas mocy na 4-5 lat.

Ale skoro można mieć coś lepszego w tej samej cenie, trza się zastanowić. Do tej pory w 95% komputer używany był do gier, teraz doszły programy narzeczonej których wymagają na uczelni bo przenieśli ich na zdalne nauczanie ale tego to nie biorę pod uwagę :)

Edytowane przez Valeri

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Jenot napisał:

Taichi - BIOS 3.00 (AGESA 1.0.0.4) - zero problemów, ustawienie wszystkiego to 15 minut z DRAM Calculator jako bazą, żadnych błędów czy niestabilności. Po zmianie na P3.40 (AGESA 1.0.8.0) - na defaulcie działa (2133MHz), na timingach z BIOSu P3.0 dostaję w twarz takim czymś:

kernel: [Hardware Error]: Corrected error, no action required.
kernel: [Hardware Error]: CPU:0 (17:71:0) MC27_STATUS[-|CE|MiscV|-|-|-|SyndV|-|-|-]: 0x982000000002080b
kernel: [Hardware Error]: IPID: 0x0001002e00000500, Syndrome: 0x000000005a020001
manjen kernel: [Hardware Error]: Power, Interrupts, etc. Ext. Error Code: 2, Link Error.
manjen kernel: [Hardware Error]: cache level: L3/GEN, mem/io: IO, mem-tx: GEN, part-proc: SRC (no timeout)

To taki linuksowy odpowiednik błędu WHEA, ten konkretny jest związany z IF, niby "corrected", ale coś jest nie tak. Pomaga jedynie mocne poluzowanie timingów RAM i ręczne ustawienie napięć.

MSI: po zakupie miała BIOS 7C35v1A, zero problemów z ustawieniem RAM/IF prawie jak na Taichi (drobne, mało istotne różnice). Po aktualizacji BIOSu (beta 7C35v1C3 - AGESA 1.1.0.0) system (Linux, Windows) nie uruchamiał się nawet na totalnym defaulcie (ram na 2133MHz), ustawienia z Taichi powodowały brak POST, po trzydniowej zabawie jest 100% stable, płyta źle ustawia napięcia SoC, VDDG i VDDP, po ręcznym "tuningu" co parę mV nie ma problemów.

Nie tylko ja mam takie jazdy z nowymi BIOSami, na overclockers.net w wątku Taichi to standard i nikt nie poleca biosów wyższych od 3.00, na reddicie właściciele MSI też się wypłakiwali. Być może zależy to od użytego RAMU, tego że mam 4x8GB - nie wiem, ale jak w changelogu piszą, że poprawili stabilność i kompatybilność RAM, a w rzeczywistości jest wprost przeciwnie, to mam poważne obawy przed premierą nowych ryśków.

O widzę na taichi jak na każdej generacji z biosami stabilnie xD

Ja jeszcze na MSI 1.1.0.0 Agesy jeszcze nie tykałem, bo na 1.0.8.1 nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń. B-die latają jak złoto nawet popierdziela 14-14-14-28 3733 GD OFF na 1.5v ale nie widzę potrzeby. Za to trzymam 3733 c15 w sumie to nawet ciasno z scl na 2 na 1.4v i latają jak złoto. Na x370 Taichi było to nie możliwe na tym napięciu.

Swoją drogą kurde szkoda, że trzeba czekać aż 5800x zejdzie sceny bo 2,3k w shitkomie za niego nie dam. Jakby był za 1.8k to już bym grzał portfel. O dziwo o bios się nie boje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz jak byk w tytule Tray.  :E

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, Valeri napisał:

https://www.sferis.pl/procesor-amd-ryzentm-7-5800x-tray-100-000000063-p685411

Tutaj za 2k jest, tylko nie wiem czy to wersja BOX

Dalej trochę drogo, szkoda, że żadnej gierki nie dają. No ale to już jest cena dość zjadliwa szczególnie, że to ostatni cpu na tę podstawkę to można dać trochę więcej siana. No ale powyżej 1.8k zł nie bardzo chce wydawać. Rzucać się nie będę bo podejrzewam, że da radę kupić bez większych problemów, bo większość będzie patrzyła przez szybę bo siedzą na starszych chipsetach. No i ceny są wysokie więc popyt nie będzie jak na RTX3080 xD No i wydajności mi nie brakuje. Bardziej mnie interesuje czy uda się gdzieś zawinąć RX6000 bo kurde naprawdę nie chcę ogrywać CP2077 na monitorze 1440p bo bez ray tracingu się obejdę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najprawdopodobniej ryzeny 5xxx beda przedostatnimi prockami na am4, bo raczej warhlak jeszcze bedzie pod am4 w 2021r :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czym się BOX różni od Tray ? 🤥

• Confused 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Krotsza gwarancja, i tylko sklepu, dodatkowo z tego co mi się wydaje nie ma pudelka, tylko jest w blistrze. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, novi napisał:

Krotsza gwarancja, i tylko sklepu, dodatkowo z tego co mi się wydaje nie ma pudelka, tylko jest w blistrze. 

Oszaleli tam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Owszem dostajesz cpu w tym plastikowym pierdzielniku co normalnie masz w pudełku. Niby akurat w wypadku zen3 to bez różnicy bo w pudełku nic nie ma oprócz pudełka, bo wszystko zajumali ale gwarancja to jak na OEM pewnie jest. W razie jak zabijesz zupełnie niechcący cpu przy suicide runie lub sam padnie to może być nie ciekawie xD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A cenę boxa usunęli, ale było chyba poniżej 100 zł dopłaty więc oferta dla idiotów, traya można brać jeżeli różnica to ze 300 zł, a tak to niech se go wsadzą w międzypośladkowy socket DP4.  :E

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym obstawiał, że wersji "pudełkowa" po prostu skończył się zapas. Pytałem (akurat o 5600x) na temat dostępności na premierę w piątek  to otrzymałem odpowiedź, że produkty wystwione na stronie powinni normalnie wysłać 05.11.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 godzin temu, DjXbeat napisał:

Dokładnie tylko że IF będzie osiągać podobne, stabilne taktowanie co w Zen2 czyli np 1900MHz a ram 2000Mhz i nie będzie obcinać

Ciekawa sprawa ;) 

21 godzin temu, grayman_1 napisał:

Tylko ze do B450 ludzie glownie kupia 5600x a tutaj na plytach pokroju MSI Mortar/Tomahawk nie powinno byc problemu z VRM.

:> ja mam 3700x podkręcony na grubo powyżej 1.3v który wciąga 140W w teście i vrm jest chłodne :E raczej jeżeli wjedzie mi na obecną płytę jeszcze ZEN2 to napewno się nie zdowngraduje do 6/12 tylko od razu wleci 5800x

19 godzin temu, galakty napisał:

U mnie na B450 jest bardzo dobrze, zero problemów. No ale minął rok od premiery, kurde :E 

To się ciesz że nie miałeś ZEN2 na b450 od msi po jego premierze :D w skrócie "2 miesiące usypiałem PC zamiast go wyłączyć całkowicie" odcięcie całkowite prądu = odpalenie losowo za 10 a nawet i 50 razem i stanie przy przycisku 10-15 min ^^ ale przetrwałem dzielnie bez placzu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Send1N napisał:

To się ciesz że nie miałeś ZEN2 na b450 od msi po jego premierze :D w skrócie "2 miesiące usypiałem PC zamiast go wyłączyć całkowicie" odcięcie całkowite prądu = odpalenie losowo za 10 a nawet i 50 razem i stanie przy przycisku 10-15 min ^^ ale przetrwałem dzielnie bez placzu.

Akurat ja zawsze kompa usypiam, wyłaczam tylko jak sa jakieś aktualizacje Windy ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, galakty napisał:

Akurat ja zawsze kompa usypiam, wyłaczam tylko jak sa jakieś aktualizacje Windy ;) 

Ja rozbieram często kompa i coś w nim grzebie więc pomyśl sobie że musisz go odłączyć wtedy a jak podpinasz z powrotem to byłeś w pupie :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Send1N napisał:

Ja rozbieram często kompa i coś w nim grzebie więc pomyśl sobie że musisz go odłączyć wtedy a jak podpinasz z powrotem to byłeś w pupie :D

Aż się nie chce wierzyć, bo obecnie to Tomahawk śmiga jak marzenie. Zero problemów. Nawet ten okrojony BIOS jest całkiem spoko.

Tylko zapisywanie profili OC nie chce działać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wersja BOX była jak dobrze pamiętam za 2008 zł, xkom ma 2299 zł

Edytowane przez Valeri

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, RyszardGTS napisał:

Elegancko, bardzo niski pobór energii, bardzo podobny z zablokowanym R3600. Plus dla intela - pobór platformy w idle.

Jak możesz to jeszcze "wypalara" Prime95 i max obciążenie/pobór (lock 3600MHz).

edit

Jest i wypalara, dzięki :)

Ogólnie nie mam pytań. Przy 3600Mhz (w grach) masz praktycznie taki sam pobór jak mój 4/4 5675C @ 3600MHz 30-35Watt, a tu mamy procesor 6/12.

W Prime przy 4400MHz mam ponad 80Watt :rotfl: a chociażbym go podkręcił na 10GHz [z azotem i prywatnym reaktorem jądrowym] to i tak 4/4 zakrztusi się w grach.

Ja na r3600 w battlefield 5 potrafiłem mieć 75-85W :E a kolega wrzuca jakieś 30-35W na i5 w sotr :E niezle, tyle to ja miałem w pulpicie ^^ 

8 minut temu, galakty napisał:

Aż się nie chce wierzyć, bo obecnie to Tomahawk śmiga jak marzenie. Zero problemów. Nawet ten okrojony BIOS jest całkiem spoko.

Tylko zapisywanie profili OC nie chce działać. 

u mnie obecnie wszystko działa z resztą nie ma żadnego babola od pół roku, zapisywanie profili zawsze u mnie działało i u znajomego na tomie tak samo, problemy z bootowaniem skończyły się gdzieś w okolicy listopada 2019, Były raz problem z "wczytywaniem profili już zapisanych" na 1 lub max 2 biosach.

Z tymi profilami to gdzies u ciebie leży problem a nie typowo w biosie tej plyty

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi