Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

czyszczą magazyny pod jedyne słuszne r5xxx;)

 

EQn4TIk.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Send1N napisał:

Spokojnie, tutaj niektórzy nie są graczami a zmieniają procesory co 5 minut i to jeszcze robią downgrade z TR'a :E mimo że nie są graczami a cpu jest do pracy ?

?

Mam dziwne wrażenie ze do mnie pijesz. :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Mar_S napisał:

?

Mam dziwne wrażenie ze do mnie pijesz. :E 

Nie tylko ? ale nie da się ukryć że też się tam łapiesz :D

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Send1N napisał:

Spokojnie, tutaj niektórzy nie są graczami a zmieniają procesory co 5 minut i to jeszcze robią downgrade z TR'a :E mimo że nie są graczami a cpu jest do pracy ?

Hehe, wiemy o kogo chodzi :D

 

14 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Chyba nie myslisz ze w konteksie Multi pisze osobach kupujace proce do grania ;)

Ile masz tutaj osób kupujących proce nie do grania? Na palcach jednej ręki policzysz. No mooooże będziesz musiał użyć drugiej i to nie całej. 

 

14 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Nie interesuje mnie ilosc rdzeni w kontekscie przyszlosciowosci w grach, moze tu na forum kazdy tylko gra ale ludzie kupuja tez procesory do pracy i o nich mowie. Intel nie bedzie mial w tym segmencie nic ciekaweo w mainstrem i takie sa fakty

Taa, twoje wywody byłyby adekwatne na jakimś forum v-ray, blendera czy tam innego softu, którego 99,99% tutejszych userów nigdy nawet nie włączyło i na oczy nie widziało. (uwaga fantazja) Amd czy intel mogą mieć i 256 rdzeni w mainstreamie, ale jeżeli 8 amd będzie wydajniejsze w grach od 32 intela to to będziemy rozmawiać o tym, że amd jest lepszym wyborem do gier. Przekładając na nasze podwórko (pomijając wycenę 5600X) jeśli ktoś zapyta czy do grania ma kupić 5600X czy za tą samą cenę np. 3900X to oczywistym jest, że się poleci 5600X. I intel mógłby w tym czasie oferować nie 10/20, a max 6/12. Jeśli rozmawiamy tu przede wszystkim i głównie o wydajności w grach to pisanie o multi serio nie ma zastosowania. A już w ogóle w kontekście hedt bo to zupełnie oderwane od rzeczywistości tematy, szczególnie w ostatnich latach kiedy hedt jeszcze od biedy używano do konfiguracji sli/cf, ale i to umarło. Doszło też do takiej sytuacji, że 8/16 wystarcza każdemu, nawet w multi jeśli chodzi o domowe użytkowanie i wyobraź sobie, że da się na tym coś raz w roku wyrenderować czy obrobić film. HEDT dla entuzjastów nawet stracił kompletnie znaczenie.

Edytowane przez Kowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokładam ogromne nadzieje w nowych prockach od amd, o ile w GPU mnie nie przekonują tutaj mają mój głos ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Kowal napisał:

Ile masz tutaj osób kupujących proce nie do grania? Na palcach jednej ręki policzysz. No mooooże będziesz musiał użyć drugiej i to nie całej.

Rozumiem ze rynek kreci sie wokol forum i nikt nie kupuje wiecej niz 8/16 procesorow ;) Czyli splycamy watek do osob na grupie, fajnie :rotfl: Moge zakonczyc rozmowe.

@TheMr.Rynek nie kreci sie wokol forum i twoich kolegow a to ze nikogo nie znasz kto uzywa wiecej rdzeni to nie zmienia faktu ze ktos te proce kupuje i wykorzystuje tak samo jak kupuje TR czy HEDT Intela ;) 

Jesli nie rozumiecie tak prostych zdan, ze jesli ktos bedzie potrzebowal wiecej niz 8rdzeni do pracy a sa tacy ludzie i nie musicie ich znac to nie bedzie mial w intelu zadnego wyboru i pojdzie w AMD, naprawde ciezko zrozumiec widze :heu: EOT

Uwielbiam poglady spaczone przez wlasny czubek nosa...

 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kowal, kiedy wreszcie pójdziesz do psychologa lub może nawet psychiatry ze swoją obsesją na punckcie AMD?

Premiera Zena 3 już za kilka dni i widzę, że zaczynasz się mocno aktywować, zresztą w temacie poświęconemu Navi, już cię też widziałem.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam się zastanawiam czy nie skorzystać z możliwości 15-dniowego zwrotu i nie kupić procka od AMD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Rozumiem ze rynek kreci sie wokol forum i nikt nie kupuje wiecej niz 8/16 procesorow ;)

Owszem kupuje, ba ja znam spośród znajomych 3 osoby, które mają sprzęty HEDT i na tym pracują. Sam w robocie mam stację 2x22 core do maszyny pomiarowej. Tylko uważam, że nie ma sensu pisać o zastosowaniach, które tutaj praktycznie nikogo nie interesują. Ba, nawet samo amd się uśmiechnęło do jednej grupy odbiorców na prezentacji :) I nie byli to mityczni renderowcy tylko gracze. I w tym wypadku stanę w obrotnie amd, zostawili multi i słusznie. Mnie to bardzo cieszy. Nie rozumiem tego narzekania na mały wzrost w multi osób, które i tak na pecetach grają :D 

Ja tu widzę jedno - niewolników słupków i cyferek z benchmarków.

22 minuty temu, rainy napisał:

Kowal, kiedy wreszcie pójdziesz do psychologa lub może nawet psychiatry ze swoją obsesją na punckcie AMD?

Oho, przyszedł człowiek od wystawiania laurek :) 

Brzmi to cokolwiek komicznie od typa co chciał ludzi bić przez kabel od internetu :lol2:

Edytowane przez Kowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Valeri

Dla użytkowników Komety zmiana na nowego Ryzena będzie kompletnie nieopłacalna(tym bardziej dla użytkowników 10900k). Chyba, że rajcuje Cię ciągła zmiana sprzętu, a widzę, że robisz to często. :)

Swoją drogą Sebastian na PurePC już zgasił naszego kolegę DaviM, który wrzucał tam co chwile te swoje absurdalne wyniki w passmarkach. 

Cytat

Ja wiem, bo mam do czynienia z tym sprzętem - testy jakie linkujesz to niestety bzdura do kwadratu. Za kilka dni wszystko będzie jasne, zapowiada się fajna walka, ale nie nakręcaj się zbytnio bo Intela nie tak łatwo w grach wykopać z pozycji :)

:whee:

Edytowane przez baron6b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Rozumiem ze rynek kreci sie wokol forum i nikt nie kupuje wiecej niz 8/16 procesorow ;) Czyli splycamy watek do osob na grupie, fajnie :rotfl: Moge zakonczyc rozmowe.

@TheMr.Rynek nie kreci sie wokol forum i twoich kolegow a to ze nikogo nie znasz kto uzywa wiecej rdzeni to nie zmienia faktu ze ktos te proce kupuje i wykorzystuje tak samo jak kupuje TR czy HEDT Intela ;) 

 

No tak, ponieważ rynek to nie ludzie których się zna i którzy nie kupują takich rzeczy, zapomniałem :E Co innego HEDT do pracy, a co innego twój argument, że procki są kupowane "nie tylko do gier, ale do pracy" w mainstreamie. Otóż nie, w mainstreamie kupuje się w większości do gier, a druga strona medalu to semi-pro którzy nie mają kasy na swoją pracę żeby pchać się w HEDT, dlatego kupują procki z dużą ilością rdzeni w mainstreamie, dużo inżynierów pod CADa nie ma w domu HEDT. 

I owszem Kowal ma po części rację, multi powyżej 8/16 mało kogo interesuje, wąska grupa odbiorców zrobi użytek z 16+ rdzeni. Zbyt duże koszta a oszczędność czasu, nawet do pracy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, darkonza napisał:

Wszystko prawda Koval co piszesz o 8/16. (chyba), a czemu chyba?,  bo lekko ponad trzy lata temu tak pisałeś o 4/4, "a po co Ci 8/16 starczy 4/4 i sobie podkręcić można".

Ci co zmieniali 1700 na 2700 mniej byli w potrzebie zmiany niż Ci co mieli 4/4 z K, to Ci od 4/4 byli biedni a nie Ci od 1700, bo w pierwszej kolejności ważniejsze jest to by mieć 12+ wątków niż to by miec szybki wątek.

 

Nie wiem co Ty do mnie piszesz, jeszcze o jakichś 4/4 jak mój post tyczył się dyskusji w której narzekano, że wzrost w singlu jest wyższy niż ogólny wzrost w multi. Wyjaśniłem na prostym stanie faktycznym, dlaczego ten wzrost singla (szczególnie dla zebranych tutaj graczy) jest ważniejszy niż wzrost multi i dlaczego to dobry krok. Jeszcze przypisujesz mi jakieś rzeczy, których nie pisałem, no chyba, że próbujesz wywołać gównoburzę.

Edytowane przez Kowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kowal napisał:

Nie wiem co Ty do mnie piszesz, jeszcze o jakichś 4/4 jak mój post tyczył się dyskusji w której narzekano, że wzrost w singlu jest wyższy niż ogólny wzrost w multi. Wyjaśniłem na prostym stanie faktycznym, dlaczego ten wzrost singla (szczególnie dla zebranych tutaj graczy) jest ważniejszy niż wzrost multi i dlaczego to dobry krok.  

W grach wzrost singla to jedno, ale nawet w programach ten wzrost będzie odczuwalny dlatego ludzie wymieniali procesory AMD po kolei od Zen1, bo AMD jednocześnie zwiększało wydajność multi i single, a aplikacje zaczęły być pisane pod AMD. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@baron6b

Możesz dać linka do tego cytatu ? 

Dość często zmieniam sprzęt, nie da się ukryć, takie hobby ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Kowal napisał:

Oho, przyszedł człowiek od wystawiania laurek :) 

Brzmi to cokolwiek komicznie od typa co chciał ludzi bić przez kabel od internetu :lol2:

Śmiesznie słuchać tego rodzaju stwierdzeń od trolla/fanboya.

A co do tego, co wówczas napisałem, nie zmieniłem bynajmniej zdania: piąchopiryna to dla ciebie jedyne lekarstwo.

Edytowane przez rainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten DaviM to nie ten sam, co tutaj dostał wakacje do 5.11 ? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Valeri napisał:

Ten DaviM to nie ten sam, co tutaj dostał wakacje do 5.11 ? :P

Tak, to ten sam(nick, avatar i styl wypowiedzi).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Valeri napisał:

Ten DaviM to nie ten sam, co tutaj dostał wakacje do 5.11 ? :P

Tak,to on.
Ma tu urlop do 5.11 i wróci z płaczami,że jego prorocze wypowiedzi nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzę,że niezła dyskusja ile rdzeni wystarcza oraz że multi-core powyżej 8 rdzeni nie ma wielkiego znaczenia.Napiszę ze swojej perspektywy.
U mnie nawet 8/8 daje radę,nie wykorzystuję kompa do skomplikowanych zastosowań,jedynie multimedia,internet,czasem się pogra w gierkę i zrobi się od czasu do czasu jakiś projekt(nie ważne w jakim konkretnym programie,bo w różnych programach się to zrobi).8/16 wystarczy w zupełności,nawet aż nadto będzie.

Wy piszecie,że co innego HEDT,a co innego procesor kupowany nie tylko do gier,a też do pracy.Powiem tak,część ludzi jest w stanie wykorzystać moc 12 czy 16 rdzeni lub nawet więcej.Jak wiesz że jesteś w stanie wykorzystać 16 rdzeni w np.CAD,rendering,kompilacja,programy symulacyjne etc.to po prostu kupujesz oraz pracujesz na tym sprzęcie i tyle w temacie.To że zamiast HEDT,jednak ktoś ma tylko procesor 8/16,w tym co robi daje radę to wybór klienta.Pamiętajcie też,że w programach do renderingu/obróbki filmów,zdjęć czy nawet Blender/V-Ray macie opcję wykorzystującą wspomaganie mocą karty graficznej lub kilku kart i to też przyspiesza czas utworzenia gotowego projektu.W swoim gronie nie znam nikogo,kto by potrzebował użytek z wielu rdzeni(mam na myśli 8 rdzeni i więcej),ale wiem,że ułamek ludzi potrzebują mocnego i wydajnego sprzętu do pracy,a gierki to tylko dodatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, TheMr. napisał:

No tak, ponieważ rynek to nie ludzie których się zna i którzy nie kupują takich rzeczy, zapomniałem :E Co innego HEDT do pracy, a co innego twój argument, że procki są kupowane "nie tylko do gier, ale do pracy" w mainstreamie. Otóż nie, w mainstreamie kupuje się w większości do gier, a druga strona medalu to semi-pro którzy nie mają kasy na swoją pracę żeby pchać się w HEDT, dlatego kupują procki z dużą ilością rdzeni w mainstreamie, dużo inżynierów pod CADa nie ma w domu HEDT. 

I owszem Kowal ma po części rację, multi powyżej 8/16 mało kogo interesuje, wąska grupa odbiorców zrobi użytek z 16+ rdzeni. Zbyt duże koszta a oszczędność czasu, nawet do pracy. 

A czy użytkownik Pro nie ma prawa zaglądać do portfela i musi kupować HEDT? Jeśli mam wydajność HEDT w tzw. mainstreamie to dla mnie wybór jest prosty (a przy okazji nie muszę się wstydzić wydajności w grach). Etykietka/podstawka nie ma znaczenia. Dla mnie HEDT miałoby sens gdybym potrzebował więcej linii PCIe. W czystej wydajności CPU mainstream AMD bije i mainstream i HEDT Intela. Wydajnością i ceną. Gdy spojrzymy wyżej w tabelki (Threadripper, Xeon, EPYC) to tak naprawdę robi mi się żal Intela.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, rainy napisał:

Śmiesznie słuchać tego rodzaju stwierdzeń od trolla/fanboya.

A co do tego, co wówczas napisałem, nie zmieniłem bynajmniej zdania: piąchopiryna to dla ciebie jedyne lekarstwo.

Hue, hue. Dobre, zaprawdę dobre. Za korporację ludzi chce bić przez internet :) Niestety misiaczku pomocy dzisiaj nie uzyskasz, chyba, że zadowolisz się teleporadą. 

26 minut temu, darkonza napisał:

Tak, wzrost w single jest wazniejszy niż w multi, ale dlatego ze w 2017 dokonał się wzrost w multi, bez tego wzrostu w multi wzrost w single nie miałby dziś znaczenia, a raczej miałby mniejsze znaczenie niż ewentualny wzrost w multi

Nie zgodzę się z Tobą. Głównie dlatego - i ma to związek z tymi płaczami, że tak naprawdę 6/12 jest zupełnie wystarczającą konfiguracją do grania na bardzo dobrym poziomie. I dlatego ten wzrost single jest taki ważny. Bo chyba zgodzisz się, że 8/16, 10/20, 12/24, 16/32 dla gracza większego znaczenia nie ma? 

A co to dopiero by było gdybyś w mainstream miał trochę sytuację jak na rynku serwerowym, że procesory o wyższej liczbie rdzeni taktowania mają mniejsze. Przecież to, że 10900K u intela i 5900X u AMD (przyjmijmy, że już po premierze) to najwydajniejsze procesory do gier wynika wyłącznie z tego faktu, że taki jest ukierunkowany marketing, masz czuć, że kupując wyższy model dostaniesz parę fps więcej, stąd głównie taktowania single są wyższe. Pomyśl co by było gdyby 10600K i 5600X miały najwyższe taktowania all core i najwyższe taktowania single core. Kto by się zainteresował tymi wyższymi modelami?

34 minuty temu, darkonza napisał:

Jechałeś po AMD 8/16, że na co tyle tych słabych wątków, ważniejszy jest single. Nawet gdybym nie pamietał mógłbym to pisac w ciemno bo zawsze jedziesz po AMD :P

Single ciągle jest ważniejszy, nawet amd to zauważyło :) Przeszliśmy z 4/4 na 4/8 jako próg wejścia w solidny gaming. Słabe 8/16 zostało tam gdzie było. Daje w paru grach na rok jedynie przewagę. Ale co najważniejsze, dostaje ostre bęcki od tegorocznych 6/12, dlatego płacze o mały wzrost multi nie mają w tym wypadku zastosowania. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD wyceniając swoje nowe 8/16 na cene wyższą od cen Intela chyba wie co robi. Jak okaże się, że 5600x/5800X nie dają rady vs 10700K w grach to ich wizerunek mocno ucierpi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kowal napisał:

Hue, hue. Dobre, zaprawdę dobre. Za korporację ludzi chce bić przez internet :)

Nie misieńku, to nie ma nic wspólnego z AMD, tylko z twoim trollowaniem - robiłeś to ponad 3 lata temu w temacie związanym z z pierwszym Zenem, i robisz to ponownie teraz. Przy okazji, odkąd to występujsz w liczbie mnogiej (ludzi)?

Btw, humorystyczne jest oskarżanie innego członka forum o próbę czynienia gównoburzy, jeżeli jest to główny, o ile wręcz nie jedyny powód twojej obecności w tematach związanych z AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, rainy napisał:

Nie misieńku, to nie ma nic wspólnego z AMD, tylko z twoim trollowaniem - robiłeś to ponad 3 lata temu w temacie związanym z z pierwszym Zenem, i robisz to ponownie teraz. Przy okazji, odkąd to występujsz w liczbie mnogiej (ludzi)?

Btw, humorystyczne jest oskarżanie innego członka forum o próbę czynienia gównoburzy, jeżeli jest to główny, o ile wręcz nie jedyny powód twojej obecności w tematach związanych z AMD.

Ale masz coś do powiedzenia w temacie czy będziesz tak sobie mieszał patykiem w błocie? Bo serio nie wiem co chcesz osiągnąć, poza tępym spamem nic tutaj nie wnosisz. Cmentarze zamknęli, ale zawsze możesz iść zapalić znicza pod jakimś pomnikiem w mieście. Idź, przewietrz się.

Edytowane przez Kowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wystroi się w drogie i przepłacone rzeczy za nakradzione pieniądze, złamie przy tym prawo, zhańbi stanowisko i jeszcze się tym pochwali do kamery w swojej próżności i głupocie. 
    • Nasze pieniądze poszły na smycz dla psa i ubranie Gucciego  Ukraina jak lewica wystarczy dać im mówić, ruscy nie muszą nawet siać propagandy 
    • Nie przesadzam  za 3 lata jak dobrze kojarzę płaciłem jakieś 130 zł, no ale to kilka ładnych lat wstecz było   
    • https://mojaolesnica.pl/57266,637577,napastowal-kobiete-kolo-olesnickiego-lidla-wezwano-policje Ale rasiści z tych Polaków 
    • Cdkeys nawet według ich własnego regulaminu niczego nie sprzedaje CDKeys.com’s Terms and Conditions 2. About CDKeys.com and Online Shop 2.1 CDKeys.com is an online/internet platform that connects Buyers with Sellers to facilitate the sale and purchase of various Programs. The Online Shop provides access to a variety of Programs and facilitates the transaction between Sellers and Buyers. 2.2 You understand and agree that CDKeys.com acts as an intermediary between Buyers and Sellers and that any offer and/or  sale performed through the Online Shop are made between particular Seller and Buyer while CDKeys.com only facilitates such transactions by means of establishing and maintaining the Online Shop’s functionalities and providing certain Services to the Users aimed at improving safety, speed and certainty of the transactions. 2.3 Buyers understand, agree and acknowledge that any transaction and/or agreement entered into with a Seller, as a result of your use of the Services whether oral or written, is between you and the Seller only, and CDKeys.com is not a party thereto. Notwithstanding these Terms and Conditions, Buyers may be required to enter into contractual agreements with Sellers and/or accept the Seller’s terms and conditions in order to purchase a Program. In such an instance, CDKeys.com shall not be a party to the Seller Agreement and shall not be responsible for performing the obligations of the Seller Agreement between Buyers and Sellers. CDKeys.com disclaims all liability arising from or related to any such Seller Agreement. 2.4 You agree and acknowledge that CDKeys.com does not own, sell, resell, furnish, provide, rent, re-rent, and/or host any Program and/or Seller Services and that Sellers shall solely be responsible for Seller Services and/or Programs. 2.5 CDKeys.com provides Buyers with its Services free of charge. CDKeys.com may however charge a fee to Sellers in relation to each Product following the successful payment of the Program Price. 2.6 CDKeys.com does not endorse any Seller over another to service a Buyer. While we try our best to verify Seller’s information, conducting a due diligence and useing commercially reasonable efforts to confirm that Sellers are licensed and  maintain the required governmental approvals to provide Seller Services, we do not make any warranty, guarantee, or representation as to the licensing, ability, competence, compliance, or qualifications of any Seller. 2.7 Although CDKeys.com requires Sellers to provide accurate information about themselves and Programs, we do not confirm, and shall not be responsible for, any Program details or any Seller’s purported identity. Buyers agree to independently research and evaluate the Programs and Sellers.   Czyli w razie czego będzie, "ja tu tylko sprzątam i udostępniam teren".
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...