Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

kończąc offtopy z wczoraj 

12 godzin temu, B@nita napisał:

To ile kosztują te dyski ? Jakiś przykład?

około 1k +/- 100PLN za 1TB, 

12 godzin temu, Kowal napisał:

Taaa, w benchmarkach. W tym czym powinne być szybsze (czyli co odczuje przeciętny użytkownik) jest dalej taka sama nędza jak była. Do tego nawet wysokie serie przeszły na tlc z buforem :lol2: 

Mniej marketingu ;)

ale przynajmniej PS5 nie będzie Ci mogło powiedzieć, że w konsoli chociaż dysk jest szybszy niż w PC ;)

12 godzin temu, Radziuwilk napisał:

Kolega siedzi na i5 2320 @ 3,5GHz wiec zasugerowalem wymiane na 2600k, zeby bez wiekszej straty doczekal do nowego CPU. Porownywanie jego cpu z 6600k(+OC) to slaby zart.

Nie zrozumieliśmy się tutaj, sorry. Ja używałem 6600K w tym kontekście, że nawet takiego procka nie warto (moim zdaniem) upgradeować do 6700K, moim zdaniem szkoda kasy, a w przypadku Sandy nawet bardziej. Te procki przyparte do ściany są już na tyle dużym ograniczeniem że to co zyskasz w ramach tamtej generacji jest bez znaczenia. Chyba, że te proce są jakieś turbo tańsze, to spoko. Za 6700K/7700K potrafią zawołać więcej niż za nowe 3600 

Edytowane przez Alyjen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Alyjen napisał:

około 1k +/- 100PLN za 1TB,

Normalny nvme kupimy za połowę tej ceny, 970evo idzie też dostać za nieco ponad 500zł i Ty to nazywasz niewielką dopłatą????? Marketing naprawdę urabia tutaj niektórym główki...

13 godzin temu, nazgulex napisał:

WD Black SN850 PCIe 4.0 NVMe M.2 - 2TB - 2 483,00 zł w Proshopie 

ADATA 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe GAMMIX s70 - 2 399,00 w X-kom

Okazja..:rotfl:...tylko brać....

13 godzin temu, Kowal napisał:

 (czyli co odczuje przeciętny użytkownik)

Dziurę w budżecie i kaca po tym, jak dał się otumanić specom od marketingu :E.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, B@nita napisał:

Normalny nvme kupimy za połowę tej ceny, 970evo idzie też dostać za nieco ponad 500zł i Ty to nazywasz niewielką dopłatą????? Marketing naprawdę urabia tutaj niektórym główki...

Ehh dwie sprawy. Ja się staram Ci nie docinać personalnie, bo w sumie dlaczego miałbym, możemy się nie zgadzać to nie znaczy, że musimy się xxxxxxxxxx.
Dwa, tu będzie dłużej.  Jak każdą część będziesz rozpatrywał osobno to jasne, masz rację, jest prawie 2x drożej w sumie za nic. W gwoli ścisłości tylko zaznaczę, że porównujesz swoje "nieco ponad 500" co w rzeczywistości oznacza 600, do średnich (a nie najniższych możliwych) cen, które ja Ci wrzuciłem, w ten sam sposób ja mogę zaraz napisać, że 300zł za 2x szybciej to żadna kasa. Idąc dalej tym tokiem rozumowania równie niewielki sens ma dopłata za szybszy ram, cichszy wentylator i wiele innych rzeczy, w których przeskok na coś mocniejszego kosztuje prawie drugie tyle a zysk w realnych scenariuszach bywa dyskusyjny. W ogólnej cenie kompa to są natomiast często (nie zawsze) wydatki pomijalne. 
No i na końcu "normalny dysk" ;) jeden jest starszy, drugi nowszy, za 2 lata ten normalny nvme to będzie gen4 a starsze gen3 ludzie już będą szerokim łukiem omijać. Zresztą na wiosnę 1TB 970 evo kosztowała ponad 800zł, evo+ ponad 1k, w takim kontekście ceny gen4 nie są przesadzone. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Alyjen napisał:

 Zresztą na wiosnę 1TB 970 evo kosztowała ponad 800zł, evo+ ponad 1k, w takim kontekście ceny gen4 nie są przesadzone. 
 

Na wiosnę to ceny wszystkich dysków podrożały z powodu "awarii" w fabryce wafli. Także argument ....Zapominasz też , że przeciętny klient zawsze patrzy na cenę a nie co jest "trendy". Dyski to nie cpu czy gpu by traciły na wydajności. Póki co to nawet ssd sata jest w zupełności wystarczające. Bo po za obróbka grafiki czy filmów nie ma z tego większego pożytku. A, zapomniał bym o fanach benchmarków....:E

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - bo ja wypadłem mocno z ramami - kupiłem 3200 CL16 (bo nie chodziło mi o te 5 fpsów więcej) ale z nudów pobawiłem się w biosie gotowcami - 3600 18-20-20-42 będą szybsze/lepsze od  3200 CL16-18-18-36 ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, B@nita napisał:

Na wiosnę to ceny wszystkich dysków podrożały z powodu "awarii" w fabryce wafli. Także argument ....Zapominasz też , że przeciętny klient zawsze patrzy na cenę a nie co jest "trendy". Dyski to nie cpu czy gpu by traciły na wydajności. Póki co to nawet ssd sata jest w zupełności wystarczające. Bo po za obróbka grafiki czy filmów nie ma z tego większego pożytku. A, zapomniał bym o fanach benchmarków....:E

A weź mnie nawet.. ja akurat wtedy musiałem dysk wymienić ;) to poszukaj sobie ile kosztowały te dyski zanim potaniały do 600. 

Ja patrzę na cenę całości i taki np. RAM 350 vs 600 PLN mimo że bezwzględna różnica w cenie ni jak się ma się do wzrostu wydajności to nie jest duży problem w kompie za kilka tysięcy. Z dyskiem podobnie, większość ma 2 sloty m.2 z czego może jeden gen4 to raczej kupowałbym szybszy dysk, bo po prostu się da, a różnica w cenie nie jest duża w ogólnym rozrachunku. 

Edytowane przez Alyjen
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy MSI B450 Gaming Plus max da sobie radęz 5900x jeśli chodzi o sekcje zasilania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Alyjen napisał:

A weź mnie nawet.. ja akurat wtedy musiałem dysk wymienić ;)

To miałeś pecha, ja kupuje dyski na Amazon jak jest dobra promocja, nawet jak mi nie są potrzebne. Leżą jako "zapas" Tak kupiłem ostatnio MX500 M2 sata 500GB  za 180zł i jeszcze był 970 EVO 1TB za 538zł.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, eagle napisał:

Ostrzeżenia jak zmniejszysz taktowanie ramu i IF znikną.

Nie znikają, są na magistrali gdzieś, chyba PCIE. 
Mam EVGA SR-X i ta tak samo wali WHEA co parę sekund, ot tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, severall napisał:

Czy MSI B450 Gaming Plus max da sobie radęz 5900x jeśli chodzi o sekcje zasilania ?

Jasne, przecież pobór mocy nie urósł do góry. Jak MSI czegoś nie skopie to będzie dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Radio_Tirana napisał:

Jasne, przecież pobór mocy nie urósł do góry. Jak MSI czegoś nie skopie to będzie dobrze. 

No właśnie, ciekawe kiedy BIOSy, czy czegoś nie popsują w kontekście OC ramu i czy wydajność będzie taka sama na B450. 

Widzial ktoś gdzieś już testy na B450? Zdaję się że są już biosy do Asusa i Gigabyte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie gdy wczytam w biosie profil PC z IF=1900 komp nie wstaje. Gdy zejdę na 1866 to nie ma problemu. Następnie gdy ustawie w biosie 1900 jest wszystko ok, tylko 1900 nie chce startować z profilu OC płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafił ktoś na porównanie na czystej specyfikacji (tyle samo rdzeni i wątków) platform z OC ramu na Intelu(podkręconym) i amd(tu chyba manipulacja taktowaniem nie zawsze pomaga) oczywiście w jedynym miejscu gdzie może to coś dać czyli gry?

Ujdzie nawet porównanie topu...

Edytowane przez wii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, wii napisał:

Trafił ktoś na porównanie na czystej specyfikacji (tyle samo rdzeni i wątków) platform z OC ramu na Intelu(podkręconym) i amd(tu chyba manipulacja taktowaniem nie zawsze pomaga) oczywiście w jedynym miejscu gdzie może to coś dać czyli gry?

Ujdzie nawet porównanie topu...

Jest nas tutaj tylu że gdyby była prawdziwa chęć to można się zgrać i porównać cpu np. zegar w zegar na tych samych lub podobnych ustawieniach pamięci. Sprawę jak to zrobić tzn. jakie tytuły gier czy aplikacji to wszystko jest do ustalenia.  

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark hero w proshop wjedzie 13 listopada ale wszystkie egzemplarze są zarezerwowane ? w PL cisza 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Edytowane przez Blurey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, proc już zainstalowany. Pierwsze testy, IF na razie 2066 MHz :D, 2100 MHz też wstaje, ale podczas grania jest taki zamuł, FPS-y ostro spadają i jest straszny stuttering. Na 2133 MHz da się jeszcze wejść do BIOS-u. Napięć na razie nie ruszałem, być może da się coś więcej ugrać jeśli chodzi o taktowanie IF. Timingi RAM-u ustawione tylko te co widać na razie, reszta auto.

Hyg5367.png

Edytowane przez KamileN7
  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, KamileN7 napisał:

Dobra, proc już zainstalowany. Pierwsze testy, IF na razie 2066 MHz :D

Odpal sobie podgląd zdarzeń i zobacz ile błędów i ostrzeżeń WHEA Ci wysypało przy tym IF ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, DjXbeat napisał:

ostrzeżeń WHEA

Jako były wyznawca niebieskiej strony mocy zapytam, co to dokładnie jest i czy to norma na ryzenach? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, RozQ napisał:

Jako były wyznawca niebieskiej strony mocy zapytam, co to dokładnie jest i czy to norma na ryzenach? :E

Błędy i ostrzeżenia WHEA dotyczą każdej platformy i oznaczają głównie problemy od strony pamięci ram i kontrolera czyli w skrócie - niestabilność ;) 

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, DjXbeat napisał:

Odpal sobie podgląd zdarzeń i zobacz ile błędów i ostrzeżeń WHEA Ci wysypało przy tym IF ;) 

Właśnie odpaliłem, jest od groma :lol2:. Czuć w BF-ie co jakiś czas przycinkę jeszcze na tych 2066 MHz. Dopiero zaczynam, zobaczymy co się uda ugrać ;).

PS. Nawet na 3600 MHz / IF 1800 MHz, WHEA pojawiają się z tą samą częstotliwością, więc nawet na to nie patrzę, niech ograną BIOS-y.
BF5 chodzi bardzo płynnie na IF 2000 MHz, więc ogarnę coś fajnego w stylu 4000 MHz CL15 na RAM-ie i się zobaczy.

Edytowane przez KamileN7
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, DjXbeat napisał:

Błędy i ostrzeżenia WHEA dotyczą każdej platformy i oznaczają głównie problemy od strony pamięci ram i kontrolera czyli w skrócie - niestabilność ;) 

głownie to problem dotyczyć może samego kontrolera lub tez jak w przypadku intela Vcore, domniemam ze procesory AMD latają w trybie Auto to możliwe ze tu problem jest z właśnie stabilnością RAM lub jego kontrolera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, KamileN7 napisał:

Dobra, proc już zainstalowany. Pierwsze testy, IF na razie 2066 MHz :D, 2100 MHz też wstaje, ale podczas grania jest taki zamuł, FPS-y ostro spadają i jest straszny stuttering. Na 2133 MHz da się jeszcze wejść do BIOS-u. Napięć na razie nie ruszałem, być może da się coś więcej ugrać jeśli chodzi o taktowanie IF. Timingi RAM-u ustawione tylko te co widać na razie, reszta auto.

Hyg5367.png

O, latency jak ładnie się poprawiło względem Zen2 :)

Choć do Intela dalej spore zaległości w tej materii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, MarcoSimone napisał:

O, latency jak ładnie się poprawiło względem Zen2 :)

Też możesz sobie takie zrobić, kij tam ze stabilnością :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli błędy WHEA pojawiają się mimo że testy RAM przechodzą, to winne jest OC IF (częstotliwość, napięcia - SoC, VDDG, VDDP). Pod linuksem dostaję odpowiednik WHEA w logu - "Hardware Error", najczęściej "Corrected", wygląda jakby zadziałało coś w rodzaju ECC/parity check, bo bardzo rzadko powoduje to faktyczną niestabilność (zamknięcie jakiegoś procesu przez jądro, segfaulta czy kernel panic), najczęściej występuje przycinka, znikają urządzenia USB, słychać trzask w głośnikach. Pewnie sporo ludzi leje na błędy WHEA, bo "wszystko działa", ale dla mnie OC nie jest stabilne, jeśli takie kwiatki pojawiają się w logach.

Edit. Niech przyjdzie ten cholerny proc, bo patrzenie jak inni sobie windują "zegarki" zaczyna mnie drażnić...

Edytowane przez Jenot
  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...