Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, TheMr. napisał:

między zen2 a Zen3 jest 20-30% różnicy w grach

niby jest a im więcej testów oglądam tym jednak nie ma :E i wychodzi na to że ktoś to gra powyżej 1080p + ma ZEN2 bzdurą jest wymiana na zen3 pod gry 

2 godziny temu, tomcug napisał:

Zgadzam się w 100%, na dzień dzisiejszy do zastosowań domowo-rozrywkowych 6/12 to idealna opcja. Mądrości "zaraz gry będą wykorzystywać 100000000000000 rdzeni";)

Co myślisz o tym teście a szczególnie różnicy w 1 grze (warzone) fake czy rzeczywiście wincyj rdzeniuf robi taka przewagę mimo niskiej utylizacji :> 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, Astec napisał:

Mam ten sam dylemat, 200 złoty mniej, a ile mniej wątpliwości. Też mam 3800X i nawet gotów był bym zapłacić 2 tys za 5800X, ale ostaraszają mnie wysokie temperatury. 

Widzisz ja to gdyby nie 4 moduły i IMC który nie bardzo chce lecieć wysoko na CL14 to bym nie ruszał. Po tweakowaniu PBO cpu potrafi mi na auto wbijać 4.6 w ST i trzymać przy lekkich obciążeniach (poniżej 50%) ponad 4.4 GHz Tak więc wydajności w UHD to mi nie brakuje z drugiej strony wymieniałem już zena2 na zen2 i jak golden sample zdecydowanie jest lepszy niż gówno sample tak IMC to tak mi się nie poprawiło a pogorszyło xD Tutaj jakby mi czkał na 4 modułach na 3800 to bym się pochlastał xD

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, Send1N napisał:

Co myślisz o tym teście a szczególnie różnicy w 1 grze (warzone) fake czy rzeczywiście wincyj rdzeniuf robi taka przewagę mimo niskiej utylizacji :> 

To chyba jakaś ściema, inne testy na youtube wskazują różnicę do 10 fps w 1080p i do 5 fps w 1440p na rzecz wincyj rdzeniuf 😁

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
29 minut temu, Send1N napisał:

Warzone jest to jedna z nielicznych gier, ktora korzysta tak mocno z cpu. Ale co sie dziwic majac 150graczy na mapie ;)

15 minut temu, kibolkks napisał:

To chyba jakaś ściema, inne testy na youtube wskazują różnicę do 10 fps w 1080p i do 5 fps w 1440p na rzecz wincyj rdzeniuf 😁

Pokaz te testy ;)

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tutaj test odnośnie Warzone od 3.06:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, darkonza napisał:

Maja się lepie niz Ci co kupili 4 rdzenie od Intela w tym samym 2017/2018 roku

To jak wybór między kiłą, a rzeżączką, mi się nie chce licytować ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, kibolkks napisał:

Tutaj test odnośnie Warzone od 3.06:

Tutaj raczej prawdy sie nie dowiemy, dlaczego ? Dlatego, ze to wlasnie gra multi na 150osob i poza takimi randomowymi testami nikt nie robi testow w takich grach. Do tego nie wiadomo ile osob jest w danej chwili na mapie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, darkonza napisał:

W 2017 był włąsnie taki wybor, albo 4 rdzenie od Intela albo 6/8 od AMD. Nie było innej możliwości

Ci co wybrali wiecej rdzeni zamiast szybszego wątku dziś maja się lepiej

Dobrze, ale lepiej nie znaczy dobrze. Mogli kupić coś tańszego i po drodze zmienić i dziś byłoby 2x lepiej. Wgl siedzenie na R1700 dzisiaj jest dla mnie głupotą, chyba że ktoś nie ma pieniędzy na zmianę podzespołów przez najbliższe 4-5 lat to zwracam honor. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Daliby lepiej legitne testy w 4k bo 1080p to mnie nie interesuje :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wiem że wiesz że między twoim 3800x a 5600x/5800x w 4k różnicy w grach nie zobaczysz :P po prostu chęć posiadania cie męczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Send1N napisał:

wiem że wiesz że między twoim 3800x a 5600x/5800x w 4k różnicy w grach nie zobaczysz :P po prostu chęć posiadania cie męczy ;)

No męczy, męczy i zaczynają łapy świerzbić.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Art385 napisał:

No męczy, męczy i zaczynają łapy świerzbić.

5600X na promce spada do 1400. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Astec napisał:

Mam ten sam dylemat, 200 złoty mniej, a ile mniej wątpliwości. Też mam 3800X i nawet gotów był bym zapłacić 2 tys za 5800X, ale ostaraszają mnie wysokie temperatury. 

No już bez przesady 80-82 °C w Cinebenchu na AIO 360 :E Zawsze możesz ustawić limit 95W kosztem ~100MHz na wszystkich rdzeniach i jest ~10 °C  mniej w CB

Miałem 3600X  na Dark Rock Pro 4  też było ~80°C

W grach jest mniej choć nie mam takich co lubią dużo  ''rdzynióf''  przy około 30% użycia CPU mam ~60 °C ale to bym musiał jeszcze dokładnie sprawdzić.

Tak z ciekawośc na  3800X   w Cinebenchu 20  jaką masz temperaturę i na jakim chłodzeniu? Podejrzewam, że też w okolicach 80°C

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, darkonza napisał:

Nie wiem czemu ludzie maja problem z tymi temperaturami. Rozumiem gdyby to grzało w siedzenie przy graniu, ale to tylko temperatura pod chłodzeniem procesora, nie ma znaczenia czy jest 85 czy 65 skoro producent mówi ze 95 stopni C jest w pełni bezpieczne.

Wystarczy przestać to obserwowac i problem z głowy :)

Na 5800X jest 90°C  ''fabrycznie'':]   ja z tym nie mam problemu co najwyżej z głośnością chłodzenia ale to tylko  w grach/ testach  gdzie i tak włączają się wentylatory na GPU.

A tak  to najgłośniejszy jest chyba wentylator w zasilaczu :E bez problemu  mogę zostawić kompa na noc jak coś dużego ściągam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zrobiłem sobie u siebie wczoraj 2 profile w CTR jeden taki jaki miałem do tej pory z smt (ccx1 4350 ccx2 4275) napięcie 1.34v blender classroom potrafił dobić do 80c bo zawsze miałem wszystko w biosie poustawiane na sztywno, wczoraj zrobiłem drugi profil pod 100% obciążenie (ccx1 4275 ccx2 4175 napięcie 1.275v) i max w blenderze 73c, zaznaczyłem hybrid mode i jest chłodno w grach i w programach :E całkiem fajna sprawa bo można ustawić swoje ręczne 2 profile które automatycznie się zmieniają i zachować niskie temperatury bez trzymania proca na auto w biosie w wypalarkach a za razem wyższy zegar w grach przy wyższym napięciu, do tego pompę podłączyłem na 9v + na chłodnicy SW3 i cisza jak makiem zasiał jak na aio 240 :E Dodam że moja sztuka jest słaba i na auto przy 100% obciążeniu rdzenie chodzą poniżej 4Ghz ;) więc ctr robi fajna robote z tymi profilami.

21 minut temu, darkonza napisał:

Nie wiem czemu ludzie maja problem z tymi temperaturami. Rozumiem gdyby to grzało w siedzenie przy graniu, ale to tylko temperatura pod chłodzeniem procesora, nie ma znaczenia czy jest 85 czy 65 skoro producent mówi ze 95 stopni C jest w pełni bezpieczne.

Wystarczy przestać to obserwowac i problem z głowy :)

Pewnie dlatego że ryzeny powyżej 80c lubią się destabilizować od temp i trzeba voltować dalej gdzie poniżej 80 potrafi być cep stabilny na niższym vcore, mysle że to jest główny powód 😜 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, Roberto78 napisał:

No już bez przesady 80-82 °C w Cinebenchu na AIO 360 :E Zawsze możesz ustawić limit 95W kosztem ~100MHz na wszystkich rdzeniach i jest ~10 °C  mniej w CB

Miałem 3600X  na Dark Rock Pro 4  też było ~80°C

W grach jest mniej choć nie mam takich co lubią dużo  ''rdzynióf''  przy około 30% użycia CPU mam ~60 °C ale to bym musiał jeszcze dokładnie sprawdzić.

Tak z ciekawośc na  3800X   w Cinebenchu 20  jaką masz temperaturę i na jakim chłodzeniu? Podejrzewam, że też w okolicach 80°C

Nie wiem jak w Cinebenchu, ale w OCCT było ~85°C i to na... Ferze 3. Temperatura w okolicach 80-85°C to dla mnie nie problem, ale nie chce się pchać w drogie AIO, dla mnie max to Fortis. Dlatego powstrzymuje się przed kupnem 5800X. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

5800x jest ogólnie najcieplejszy przez ten 1 chiplet który w dodatku nie jest na środku :/ 3700x/3800x potrafią być chłodniejsze dzięki swojej budowie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak nie będziesz grał w Cinebenche :E  to Twoje chłodzenie też wystarczy podejrzewam

1 minutę temu, Send1N napisał:

5800x jest ogólnie najcieplejszy przez ten 1 chiplet który w dodatku nie jest na środku :/ 3700x/3800x potrafią być chłodniejsze dzięki swojej budowie.

A w 3700/3800X jest na środku?  Chyba nie 🤪

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Roberto78 napisał:

A w 3700/3800X jest na środku?  Chyba nie 🤪

Ale w tych cepach masz 2ccd więc transfer ciepła do ihs jest lepszy a w 5800x masz 8/16 w 1ccd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tylko 5800X ma też te 75-80C w Warzone właśnie :) i tutaj dopiero ostre cięcie aż do ECO mode coś zrobi bo on bierze ~85W a i tak grzeje się jak głupi :)
Hałasu to nie generuje bo takie temperatury u mnie utrzymuje przy 600rpm, a grafika akurat w Warzone nie grzeje się strasznie 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No zobaczymy to 5800x zamówiłem w media expert bo w xkomie zdążył od rana zdrożeć o 30 ziko. Liczę, że utylizacja 3080 mi wskoczy na więcej niż 97% w Ac:Vallhala

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, Art385 napisał:

No zobaczymy to 5800x zamówiłem w media expert bo w xkomie zdążył od rana zdrożeć o 30 ziko. Liczę, że utylizacja 3080 mi wskoczy na więcej niż 97% w Ac:Vallhala

jak trafisz na dobrego wafla to nic się nie będzie grzało ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, MarcoSimone napisał:

jak trafisz na dobrego wafla to nic się nie będzie grzało ;-)

Zobaczymy co się trafi mam jakieś przeczucie, że zdrożeją. 2050 zł jeszcze mogę dać choć jest to już próg bólu ale przynajmniej box a nie w trayu. Ustawie 4.6 tyle to chyba każdy poleci i 3800 na ramie i siedzę tak następne 2 lata.    

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Art385 napisał:

Zobaczymy co się trafi mam jakieś przeczucie, że zdrożeją. 2050 zł jeszcze mogę dać choć jest to już próg bólu ale przynajmniej box a nie w trayu. Ustawie 4.6 tyle to chyba każdy poleci i 3800 na ramie i siedzę tak następne 2 lata.    

Ja dałem na premierę 2229 zł :P 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co za czasy, po cenach na premierę (5950x i RTX 3080) sprzedając teraz jeszcze bym na tym sporo zarobił :D

Ale jakoś przesiadka na intela, jakoś mi się nie widzi... a RTXa nie ma czym zastąpić...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi