Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
12 minut temu, Art385 napisał:

 Po indeksach w CTR te 2 kiepskie powinny być co najmniej bardzo dobre ale nie są. Na szczęście Per Core OC robi robote te dwa kible potrzebują +40mv w porównaniu do reszty. 

Skan z CTR'a przyjąłeś jaką bazę czy zostawiłeś to co zaproponował :> chodzi o to jak dołożyłeś manualnie tym 2 rdzeniom więcej vcore :> 

O ramie to wiem że są wartości na których nawet nie zabootuje i nie koniecznie oznacza to max a jakiś kaprys :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na 5900x siedzę na ustawieniach do gier 4650/4550MHz przy 1,275V oraz 4525/4350 1.175V do 100% load i już więcej nie kombinuje :E

Zauważyłem ostatnio że więcej siedze w biosie i benchmarkach niż korzystam, a to już niezdrowe :E

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, severall napisał:

Zauważyłem ostatnio że więcej siedze w biosie i benchmarkach niż korzystam, a to już niezdrowe :E

Znam to :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi juz to w miare przeszlo, odkad ustawilem 11600k nie zagladam juz do bios :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 minut temu, Send1N napisał:

Skan z CTR'a przyjąłeś jaką bazę czy zostawiłeś to co zaproponował :> chodzi o to jak dołożyłeś manualnie tym 2 rdzeniom więcej vcore :> 

O ramie to wiem że są wartości na których nawet nie zabootuje i nie koniecznie oznacza to max a jakiś kaprys :E 

Normalnie wyodrębniłem je w kilka minut prime95 smallfft i ustawiłem Curve Optimizera per core. Potem jeszcze dla pewności pod przycięte limity Core Cyclerem i śmiga. A skąd wiem ile mv? Jak dasz na ostatnim HWinfo na ikonce prawy i settings tam masz coś takiego jak snapshot pulling i wtedy widzisz jakie vid sobie cpu ustawia dla poszczególnych rdzeni a nie 1 vid dla wszystkich. Generalnie najgorsze jajko pod CC na sse wypluwa efektywnie 4.7 po przycięciu na negatywie -14, a drugie 4.8 GHz na negatywie -8 i nie mogę go zmusić aby tak wysoko nie boostowało. Generalnie teraz automat ustawia się dość prosto w porównaniu do zena2. 

Z ramem to dalej jest parodia czekam na stabilne 1.2.0.2 może się poprawi a na razie czekam aż zlokalizują mądrzejsi ode mnie co to do licha jest whea 20 bo jeśli jakieś nic to znaczy, że mogę spokojnie latać na IF 2000 bo wydajność mi się na tych taktach zgadza i stabilność też. 

@severall To chyba jak każdy na AM4 zacząłeś grać w biosa a jak wskazuje liczba userów to jedna z najlepszych gier pod AMD xD

Edytowane przez Art385
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram też chyba na szybko z palca wbiłeś że takie skromne 3600mhz jak na intela :>? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
13 minut temu, Send1N napisał:

Ram też chyba na szybko z palca wbiłeś że takie skromne 3600mhz jak na intela :>? 

3733 nie chcialo wbic na Gear 1, moze nowy bios cos zmieni ale podjerzewam, ze cpu. Sprawdze przy okazji nowego biosu ale generalnie na obecjen becie dziala jak skala. Za pol roku Alder lake takze nie ma co sie pocic :D Wydajnosci nie braknie.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Send1N napisał:

Ram też chyba na szybko z palca wbiłeś że takie skromne 3600mhz jak na intela :>? 

Już nie tak łatwo na RKL powyżej 3600, a gira nr 2 brzydko pachnie ?

  • Haha 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A bo na rakiecie wprowadzili rozwiązanie podobne do AMD dopiero teraz o tym przeczytałem :E 

Oglądam test gdzie nawet 4800mhz cl18xxx 1:2 wypadło gorzej niż 3600 1:1 - znajoma akcja :smokin:

Edytowane przez Send1N
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, sideband napisał:

Już nie tak łatwo na RKL powyżej 3600, a gira nr 2 brzydko pachnie ?

Ciekawe jakie DDR5 beda potrzebne, zeby przebic takie 3600 w girze nr 1 do gier  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Art385 napisał:

 

 To chyba jak każdy na AM4 zacząłeś grać w biosa a jak wskazuje liczba userów to jedna z najlepszych gier pod AMD xD

Ja jeszcze miałem do niedawna problem z ustabilizowaniem UV na RTXie 3080. Krzywą mam na 1830 i 0.868V i wiem że to jest 100% stabilne wszędzie. Zdarzało się jednak że Afterburner czasami wbija na 1845MHz (nie wiem do końca dlaczego, chyba zwązane z temperaturą lub poborem mocy) i miałem crashe w Cyberpunku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, severall napisał:

 Zdarzało się jednak że Afterburner czasami wbija na 1845MHz (nie wiem do końca dlaczego, chyba zwązane z temperaturą lub poborem mocy) i miałem crashe w Cyberpunku. 

Zaglądałeś do tematu ampere? problem znany, najprośćiej i najszybciej to ustawić przykładowo 1815 aby "czasami" wbijał na 1830 zamiast 1845 :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, severall napisał:

Ja jeszcze miałem do niedawna problem z ustabilizowaniem UV na RTXie 3080. Krzywą mam na 1830 i 0.868V i wiem że to jest 100% stabilne wszędzie. Zdarzało się jednak że Afterburner czasami wbija na 1845MHz (nie wiem do końca dlaczego, chyba zwązane z temperaturą lub poborem mocy) i miałem crashe w Cyberpunku. 

Kwestia temperatur po którymś restarcie podbije ci krzywą o 15 MHz i przestrzelisz w grze stabilny zegar. Wyjściem jest ustawianie 45-60 MHz niżej od docelowego. Na -45MHz w pewnym momencie zawsze dobijesz do oczekiwanych taktów na -60MHz nie zależnie od wariowania krzywej w AFB zawsze będziesz -15MHz poniżej oczekiwanej i stabilny będziesz nie zależnie czy rozdziałka natywnie 2160p czy dlss. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 1/2 ostatnich wersji sterów już jest podobno lepiej bo jest tylko jedno podbicie zamiast dwóch z tego co wiem.

Przed ampere też występował nieco podobny objaw, dlatego ja zawsze robię uv na zimnej karcie bo na ciepłej po odpaleniu powiedzmy rano pc krzywa potrafiła być o te 15mhz wyższa (chociaż zaznaczam że to nie to samo).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Send1N napisał:

Od 1/2 ostatnich wersji sterów już jest podobno lepiej bo jest tylko jedno podbicie zamiast dwóch z tego co wiem.

Przed ampere też występował nieco podobny objaw, dlatego ja zawsze robię uv na zimnej karcie bo na ciepłej po odpaleniu powiedzmy rano pc krzywa potrafiła być o te 15mhz wyższa (chociaż zaznaczam że to nie to samo).

Ano jest + 30. Jednak czasem na zupełnym randomowo przesunie ci krzywą w górę i jak masz oc na żyletki to się wywali. Ja mam stabilne niby 1800@800 ale jak ustawię tak to któregoś razu nie zauważe mi wystrzeli na 1815 i zwiecha. Z resztą teraz to pochlastałem limity i na CPU i a karta na UV i vsyncu bo już się ciepło robi a że 3080 jako 250W gpu daje radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaopatrzyłem się w R7 5800X. I patrząc na Ryzen Mastera to ciągle Core 4 odmawia przejścia w tryb spoczynku (zasypia może raz na 10 sekund w idle), a tak to podczas używania przeglądarki ciągle jest wybudzony. W tej sztuce to Core 7 i 8 są tymi "najlepszymi", więc to chyba one powinny mieć priorytet w użyciu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto poradzi jak spróbować ustabilizować ram na 3800 1:1.  ?  Asynchonicznie moje Cruciale Ballistixy działają bez problemu, ale na razie każda próba podbicia IF na 1800 kończy się koniecznością resetowania biosa przez zworke :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, severall napisał:

Kto poradzi jak spróbować ustabilizować ram na 3800 1:1.  ?  Asynchonicznie moje Cruciale Ballistixy działają bez problemu, ale na razie każda próba podbicia IF na 1800 kończy się koniecznością resetowania biosa przez zworke :/

Odpala na czymś innym niż 1900 MHz? Np. 1933? Jak tak to pozamiatane i będziesz musiał się zadowolić 3733. Zarzuć też screena z zentimings 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Właściwie to jeszcze nie próbowałem innego FCLK żeby nie musieć resetować biosa :E. Czekam na jakieś wskazówki do spróbowania. Może większy SOC V

ZenTimings_Screenshot_27021343,9342022.png

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Rozumiem, że to E-die. No to tak. 

Najpierw SOC ustaw na llc2 i 1.1v potem cldo vddp na 0.9v  vddg daj oba na 1.0v. Następnie przestaw procodt na 36.9 i zobacz czy zabootuje na 3600 jak tak to wspinaj się w górę aż przestanie. No i nie napisałeś mi czy wstaje na innych taktach a to ważne bo są proce które mają dziurę na 1900 MHz i nic nie zrobisz na obecnych biosach. No i generalnie 48 ohm to dużo jak dla 1.08v na soc i może cię ograniczać jeśli chodzi o max częstotliwość FCLK 

PS.

TRD SD DD i TWR SD DD odpowiednio na 4-4 i 6-6 im te numerki wyższe tym szybciej ale DR ładnie chodzą na tych timingach. TCKE daj na 9 lub 16.  

Edytowane przez Art385
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czasem będzie można kupić 5800X, który nie będzie kartoflem z odpadu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, radier napisał:

Z czasem będzie można kupić 5800X, który nie będzie kartoflem z odpadu.

Uwazam, ze zadne Zen3 nie sa kartoflem, sztuki trafiaja sie tak samo jak na Intelu. Mozna kupic dwa te same cpu z roznym "binem".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że nie bez przyczyny od lutego do teraz 5950X był nie dostępny. Proces dojrzewa z czasem. Nie trzeba będzie już kartofli nie nadających się do 5950X wrzucać do 5800X.

To samo było z R5 3600 z końcówki 2019, a nowymi z 2020.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
31 minut temu, radier napisał:

A ja uważam, że nie bez przyczyny od lutego do teraz 5950X był nie dostępny. Proces dojrzewa z czasem. Nie trzeba będzie już kartofli nie nadających się do 5950X wrzucać do 5800X.

To samo było z R5 3600 z końcówki 2019, a nowymi z 2020.

Zen2 startowal z procesenm 7nm, Zen3 ma juz dojrzaly proces  i roznice beda marginalne. Przeciez oni sami pisza o booscie o 100mhz wiekszym na "pulpicie" ;)  Do tego nie dostaniesz tego za frytki tylko za extra zielone. Jak beda proce robly 5.0Ghz all core to bedzie mozna mowic o sukcesie.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...