Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Po całym dniu grzebania coś zaczyna świtać, ustawiłem mu sztywne 4650 allcore na 1.3v LLC3 trzeba było odpalić BF5 dla dobrego sprawdzenia "game stable" i po 40 minutach rozgrywki na 2 mapkach chodziło jak golf po wymianie oleju ;) 4.7 nie jest nawet na 1.35v stabilne na tyle aby przy ładowaniu mapy w bfie nie zaliczyć wylotki :E więc jeden sztywny nastaw trzeba odpuścić i zrobić 3 profile pod CTR'a jak na 3700x P1 już mam, drugi do 100% utylizacji zrobię jakiś 4.6 / 4.55 w okolicy 1.25v no i PX jeszcze sobie znajdę, kasztan 3700x PX zrobił 4450mhz stabilne na 1.375v

e94406f0c5b0e.png

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

del

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Send1N napisał:

Po całym dniu grzebania coś zaczyna świtać, ustawiłem mu sztywne 4650 allcore na 1.3v LLC3 trzeba było odpalić BF5 dla dobrego sprawdzenia "game stable" i po 40 minutach rozgrywki na 2 mapkach chodziło jak golf po wymianie oleju ;) 4.7 nie jest nawet na 1.35v stabilne na tyle aby przy ładowaniu mapy w bfie nie zaliczyć wylotki :E więc jeden sztywny nastaw trzeba odpuścić i zrobić 3 profile pod CTR'a jak na 3700x P1 już mam, drugi do 100% utylizacji zrobię jakiś 4.6 / 4.55 w okolicy 1.25v no i PX jeszcze sobie znajdę, kasztan 3700x PX zrobił 4450mhz stabilne na 1.375v

 

Jak sprawdzałem premierowe testy sporo robiło 4,8 GHz w okolicy 1,3 V. Czyżby AMD wysłało selekty do testów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
21 minut temu, Send1N napisał:

Po całym dniu grzebania coś zaczyna świtać, ustawiłem mu sztywne 4650 na 1.3v LLC3 trzeba było odpalić BF5 dla dobrego sprawdzenia "game stable" i po 40 minutach rozgrywki na 2 mapkach chodziło jak golf po wymianie oleju ;) 4.7 nie jest nawet na 1.35v stabilne na tyle aby przy ładowaniu mapy w bfie nie zaliczyć wylotki :E więc jeden sztywny nastaw trzeba odpuścić i zrobić 3 profile pod CTR'a jak na 3700x P1 już mam, drugi do 100% utylizacji zrobię jakiś 4.6 / 4.55 w okolicy 1.25v no i PX jeszcze sobie znajdę, kasztan 3700x PX zrobił 4450mhz stabilne na 1.375v

e94406f0c5b0e.png

Ja bym na twoimmiejscu leciał na auto. Dodasz +150MHz podregulujesz CO i limity i w grach spokojnie all core utrzymasz 4650 a w booscie będziesz miał pod 4750-4800. To nie zen 2    

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie lubie jak mi na OSD skacze i spada chwilowo do 3.7 :E Już zdążyłem sprawdzić PBO +200 scalar 10 kurwa negatywna 15 jakieś tam mignięcia na 4800 były nawet w bfie gdzie utylizacja leci srogo ale tak jak mówię nie lubie takiego skakania :D

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Saren7 napisał:

Jak sprawdzałem premierowe testy sporo robiło 4,8 GHz w okolicy 1,3 V. Czyżby AMD wysłało selekty do testów...

Tak AMD wysyłało selekty wszyscy mają 2036 sus :E Poczytaj ilu ludzi robi RMA bo na stock nie przechodzą testów :) Z resztą 4.7 na 1.3v to już jest rzeź na 5800x to ponad 200A na edc i koło 160W i 90 stopni+ cb20.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No ja byłem w szoku że już na 1.325v jest w CBR23 cieplej niż na 3700x przy 1.35v gdzie tamten ssał 30W więcej podczas tego testu więc więrzę ci na słowo co do 5800x że tego nie idzie schłodzić normalnie na sztywnym w okolicy 1.3

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To mi się w sumie taka nienajgorsza sztuka trafiła. 4,7 na 1,25V. Na początku myślałem, że to standard, a tu widać, że szału nie ma z 5600X.

Edytowane przez seba1995x
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Send1N napisał:

Nie lubie jak mi na OSD skacze i spada chwilowo do 3.7 :E Już zdążyłem sprawdzić PBO +200 scalar 10 kurwa negatywna 15 jakieś tam mignięcia na 4800 były nawet w bfie gdzie utylizacja leci srogo ale tak jak mówię nie lubie takiego skakania :D

Zarżnąłeś boosty tak się nie ustawia.. Scalara nie dotykasz. PBO na disabled i lecisz z curve optimizerem. Na 5600x +200 nie powinno załamywać boostów ale warto sprawdzić najlepiej między +100-150 dawać. No i się skakaniem nie przejmuj wątek przy małym obciążeniu skacze po najlepszych jajkach dopiero jak siądzie 60-80%+ to się zapina allcore 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak gorsza sztuka to rzeczywiście warto zrezygnować z override. Czytając o temperaturach Fortis 3 nie będzie miał lekko z 5600X. Do 5800X nie ma co pakować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 minut temu, Art385 napisał:

Zarżnąłeś boosty tak się nie ustawia.. Scalara nie dotykasz. PBO na disabled i lecisz z curve optimizerem. Na 5600x +200 nie powinno załamywać boostów ale warto sprawdzić najlepiej między +100-150 dawać. No i się skakaniem nie przejmuj wątek przy małym obciążeniu skacze po najlepszych jajkach dopiero jak siądzie 60-80%+ to się zapina allcore 

no ciekawe bo w bfie proc 6/12 nie ma małego obciążenia nigdy ? a i tak ciągle spada poniżej 4ghz i po prostu wzrokowo mnie to drażni ale namówiłeś mnie zaraz dam jeszcze szansę bez scalara :E 

@Saren7 fortis ogarnie tak samo jak aio 240 te proce mają inny problem niż to jakie chłodzenie tam dasz :) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Send1N napisał:

no ciekawe bo w bfie proc 6/12 nie ma małego obciążenia a i tak ciągle spada poniżej 4ghz i po prostu wzrokowo mnie to drażni ale namówiłeś mnie zaraz dam jeszcze szansę bez scalara :E 

Masz gdzieś odnotowane wyniki 3700X żeby zrobić porównanie z 5600X?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie mam ale godzinę temu jak już złapałem stabilność z ustawionym ramem sciągnąłem na rotterdamie limit 144fps, zjechałem do 1080p i potrafiło być 170-190fps , 3700x w tym miejscu więcej jak 150 nie robił ale akurat bf dobrze kożysta z wielowątkowości, lepszą robote zrobi zen3 w starych grach albo takich które nie siedzą dobrze na wielowątkowości, w crysis remaster różnica jest odczuwalna bez OSD bo nie ma takich dropów do 50fps. Bardziej kupiłem ten proc dla doznań, pogrzebania i chęci posiadania niż był mi potrzebny bo i tak gram w multi na limicie zazwyczaj 120 a w single robię locka na 75-90:E;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Send1N napisał:

Nie mam ale godzinę temu jak już złapałem stabilność z ustawionym ramem sciągnąłem na rotterdamie limit 144fps, zjechałem do 1080p i potrafiło być 170-190fps , 3700x w tym miejscu więcej jak 150 nie robił ale akurat bf dobrze kożysta z wielowątkowości, lepszą robote zrobi zen3 w starych grach albo takich które nie siedzą dobrze na wielowątkowości, w crysis remaster różnica jest odczuwalna bez OSD bo nie ma takich dropów do 50fps.

Ja w BFV Rotterdam zjechałem z ustawieniami na medium i jest lekko lepiej, spada czasem do 135, wcześniej 125, ale wygląda zabawnie gpu load 45-55%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

min 125 to dobry wynik nie szukaj na siłę ? żadnym procem na rynku w bf5 nie wykarmisz tej karty na 100% w 1080p na takich niskich detalach. Jak prostu masz chęć zmiany to leży mi 3700x zawsze to coś innego, mogę zrobić rabat dla forumowicza ?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem 143 fps jak skała. Nie odczuje tego, ale zmiana na Zen3 coś musi dać. Na osd będzie się zgadzać ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
40 minut temu, Send1N napisał:

min 125 to dobry wynik nie szukaj na siłę ? żadnym procem na rynku w bf5 nie wykarmisz tej karty na 100% w 1080p na takich niskich detalach. Jak prostu masz chęć zmiany to leży mi 3700x zawsze to coś innego, mogę zrobić rabat dla forumowicza ?

Spokojnie wykarmi ;)

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Użycie na pewno wzrośnie niż te 45-55% na niskich detalach ale wątpie aby ta karta trzymała okolice 99% przy takich nastawach w 1080p zapewne będzie tak jak tu 60-80%

 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 godzin temu, Art385 napisał:

Zarżnąłeś boosty tak się nie ustawia.. Scalara nie dotykasz. PBO na disabled i lecisz z curve optimizerem. Na 5600x +200 nie powinno załamywać boostów ale warto sprawdzić najlepiej między +100-150 dawać. No i się skakaniem nie przejmuj wątek przy małym obciążeniu skacze po najlepszych jajkach dopiero jak siądzie 60-80%+ to się zapina allcore 

A od kiedy to scheduler windowsa wykrywa najlepsze rdzenie i sam po nic skacze bez ręcznej koligacji ? 

4 godziny temu, Send1N napisał:

Użycie na pewno wzrośnie niż te 45-55% na niskich detalach ale wątpie aby ta karta trzymała okolice 99% przy takich nastawach w 1080p zapewne będzie tak jak tu 60-80%

 

Nie ogladaj randomowych testow z biednym ramem na xmp ;)

Tu masz lepszy test ale to nie nadal to o czym pisze, mialem przeciez 3060ti i 5600X i spokojnie da sie ogarnac. Randomowe spadki uzycia sie pojawia ale to doslownie w kilu procentach trzymajac caly czas wysoko pow 90-95% uzycia gpu ;)

 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

A od kiedy to scheduler windowsa wykrywa najlepsze rdzenie i sam po nic skacze bez ręcznej koligacji ? 

Od buildu 1909 z listopada 2019. Skakanie między dwoma najlepszymi rdzeniami w ramach jednego wątku też jest częścią tego schedulera. Tutaj ktoś z AMD nieźle to opisał:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
13 minut temu, Subman napisał:

Od buildu 1909 z listopada 2019. Skakanie między dwoma najlepszymi rdzeniami w ramach jednego wątku też jest częścią tego schedulera. Tutaj ktoś z AMD nieźle to opisał:

 

Tak tak znam ten magiczne poprawki, ktore tak chwalebnie byly reklamowane a wyszlo jak wyszlo ;) Per ccx/core i reczna koligacja pod dana apke ma sens a to wyzej to dobre placebo.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@phoenixsumple

Aż sprawdzę u siebie na słabszej 2070S w 1080 na low czy ją w pełni wykarmi w takich warunkach ;) 

@Art385

Niestety ale u mnie jest ciut gorzej na auto z curve +150 / 200mhz mogę dać max pozytywny +30 i -30 negatywny przy +200mhz udało mi się najmniej dać negative 13 więc spróbowałem +150 w tym przypadku udało się 24 więc blisko maxymalnych -30 ale to wciąż mało bo proc trzyma takie napięcie w bfie że i tak boosty po paru minutach są gorsze niż sztywne profile w ctr, może i wbija te 4750/4775/4800 ale też potrafi na allcore wydropić do 4575 przy czym wtedy nadal jest +1.3v :E a tak się składa że szukając profilu p2 okazało się że mam stabilne allcore 4575 na 1.19v nawet pod blenderem :E temperatura wtedy i pobór prądu są fajne no ale nie o take sztukę walczyłem żeby robiła na dobrym napięciu mniej niż na pudełku :/ Kombinuje coś dzisiaj dalej, oglądam 5600x w akcji na yt na OSD zegary po 4700/4750 temp w okolicy 65 :E o czymś takim mogę pomarzyć ? Aha no i tak trzymam go na limicie amd czyli tak jak napisałeś "PBO disabled" u mnie w biosie to w CB/blenderze leci na 4.2ghz :E a w bifie 4350-4450, za duży kaganiec wtedy ma na stock, pbo muszę dać na motherboard albo ręcznie limity zmienić.

Edytowane przez Send1N
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak to jest silver to co dopiero brąz. Pewnie do 4.5 trzeba położyć co najmniej 1,3 V na all. Ciekawe kiedy nowe rewizje będą w sklepach i jak będą się kręcić.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Send1N

Moje nastawy z testowanego kwietniowego egzemplarza: 

"Jest ściana i nie da się tego przeskoczyć. Próbowałem wszystkich ustawień i powyżej 4,6GHz na sztywno nie idzie nawet z napięciem 1,38v - CBR20 czy Blender-Benchmark wywalają błędy lub się wyłączają. 

Pokombinowałem trochę i odkryłem 2 stabilne ustawienia:

Sztywno 4,6GHz - 1.238v (w biosie) - LLC3 - 1,225v (pod obciążeniem)
CB20: 4621/592 pkt
Metro Benchmark: Average Framerate: 204.00 Max. Framerate: 372.16 Min. Framerate: 42.14
Time Spy: 9 090 pkt

Drugie to PBO: PBO Scalar 1x, Curve Negative 15 (all cores), Max Boots Clock 200Mhz
CB20: 4550pkt/626 - 4575Mhz/all cores i 4850Mhz one core 
Metro Benchmark: Average Framerate: 207.00 Max. Framerate: 366.30 Min. Framerate: 39.48
Time Spy: 9 284 pkt"

Miałem też drugą wersje i dziwna sprawa z temperaturami była bo miał aż o 15 stopni C wyżej w tych samych warunkach na tym samym chłodzeniu. 

Edytowane przez kibolkks
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
29 minut temu, Saren7 napisał:

Jak to jest silver to co dopiero brąz. Pewnie do 4.5 trzeba położyć co najmniej 1,3 V na all. Ciekawe kiedy nowe rewizje będą w sklepach i jak będą się kręcić.

Powiem ci że na mojej sztuce ten nastaw 4575mhz 1.19v wygląda całkiem sensownie jak na to co prezentuje powyżej tego bo 4.6 nie jest stabilne nawet na 1.28v (w teście) :E i gdyby nie psychika to normalny człowiek by używał tego ustawienia ? 15c mniej niż na 1.32v -20W ?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...