Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

@addept

ale od fortisa jest lepsza :E mi o to chodziło bo Pabllo chyba napisał o fumie z myślą że ktoś chce kupić chłodzenie ;) 

Widziałem ten test już wcześniej.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Send1N napisał:

@addept

ale od fortisa jest lepsza :E mi o to chodziło bo Pabllo chyba napisał o fumie z myślą że ktoś chce kupić chłodzenie ;) 

Widziałem ten test już wcześniej.

No przecież @addept pisał że się zastanawia nad Fuma 2 lub NH D15S :E

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@addept mialem podobny dylemat co kupic jakies 2-3 msc temu, chcialem wymienic Fortisa 3 na Fume 2 albo NH-D15S
Ostateczne po kilku wieczorach przegladania recencji w internecie i porownan youtube, zdecydowalem sie na Noctua poniewaz

- nie pamietam w ktorym z testow to wspominali, natomiast D15S ma wieksza "pojemnosc" cieplna i moze odebrac ogolnie wiecej ciepla w procesora, tam gdzie Fuma sie juz konczy, D15S dalej daje rady

- Noctua bezplatnie dosle zapiecie pod nowy socket przez 5 lat, teraz maja byc nowe sockety intela i amd, placic 300 zl lub wiecej za chlodzenie tylko po to zeby bylo na obecna platforme to nie najlepszy pomysl

- NH D15S kupisz uzywany na olx lub allegro, obecnie wisi kilka sztuk za ok 300 zl, na allegro tez obecnie jest licytacja i pewnie kolo 250 zl bedzie cena koncowa. Uzywanch Fuma 2 praktycznie nie widzialem, a jak juz byla jedna sztuka to uszkodzona i krzywa w cenie praktycznie nowej sztuki

Ogolnie oba chlodzenia sa bardzo w porzadku, Fuma 2 w swojej cenie jest naprawde super. Natomiast mozna kupic NH-D15S w tej samej kwocie i wtedy moim zdadniem to lepszy wybor.
Sam kupilem D15S, uzywany przez olx, za ok 250 zl z dowodem zakupu na wypadek gdybym potrzebowal nową zapinke. Noctua wysle tez zapinki bez dowodu zakupu, wystarczy zdjecie chlodzenia na tle nowej plyty glownej wg ich strony.

W przypadku 5800X miedzy jednym a drugim chlodzeniem na fabrcznych zegarach bedzie pewnie 1-2 stopnie roznicy max, o ile bedzie jakas roznica.

Edytowane przez E57

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ceny NH-D15S za takie same pieniądze jest ALF II 240/280. Jeśli się zmieszczą w budzie to poszedłbym w to rozwiązanie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, addept napisał:

 

 

To jak naprostujesz te glupoty, ktore napisales?? O ktore cie zapytalem?? Czy z gory wiesz, ze sie osmieszysz i milczysz :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Po prostu chcialbym wiedziec jakim cudem "ale dotyczy 5900x, który jest sporo chłodniejszy niż 5800x" ;)

Źródła ciepła rozbite na większą powierzchnię 2x6jajek zamiast 1x8 jajek. 

W grach będzie miał szansę być chłodniejszy jeżeli woda w AIO albo cooler będzie zimny.

Jak odpalisz na dłuższą metę syntetyk albo render to 12jajek mocniej z czasem rozgrzeje wodę albo cooler wtedy chłodniejszy już nie będzie, bo mimo rozłożonego na większej powierzchni źródła ciepła, to medium które będzie je odbierać będzie cieplejsze.

13 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Po prostu chcialbym wiedziec jakim cudem "ale dotyczy 5900x, który jest sporo chłodniejszy niż 5800x" ;)

Źródła ciepła rozbite na większą powierzchnię 2x6jajek zamiast 1x8 jajek. 

W grach będzie miał szansę być chłodniejszy jeżeli woda w AIO albo cooler będzie zimny.

Jak odpalisz na dłuższą metę syntetyk albo render to 12jajek mocniej z czasem rozgrzeje wodę albo cooler wtedy chłodniejszy już nie będzie, bo mimo rozłożonego na większej powierzchni źródła ciepła, to medium które będzie je odbierać będzie cieplejsze.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Minciu napisał:

Źródła ciepła rozbite na większą powierzchnię 2x6jajek zamiast 1x8 jajek. 

W grach będzie miał szansę być chłodniejszy jeżeli woda w AIO albo cooler będzie zimny.

Jak odpalisz na dłuższą metę syntetyk albo render to 12jajek mocniej z czasem rozgrzeje wodę albo cooler wtedy chłodniejszy już nie będzie, bo mimo rozłożonego na większej powierzchni źródła ciepła, to medium które będzie je odbierać będzie cieplejsze.

 

Fajnie ale nigdy 5800X nie bedzie chlodnijeszy od 5900X bo to fizycznie niemozliwe, pitolenie o jajkach to mozna wciskac komus innemu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Fajnie ale nigdy 5800X nie bedzie chlodnijeszy od 5900X bo to fizycznie niemozliwe, pitolenie o jajkach to mozna wciskac komus innemu ;)

Jak masz wyjąć 100wat z 2x4 rdzenie vs 1x8 rdzeni to 2x większa powierzchnia odbierania ciepła pozwoli utrzymać niższą temperaturę. W przypadku softu siedzącego na 8 jajkach. Albo ewentualnie jak CPU będzie ograniczało GPU to ponownie 2x większa powierzchnia  chipletow da niższą temperaturę rdzeni Ryśka. Możliwe też że zamiast cisnąć w opór 8 jajek na 100% to obciążenie rozłoży się po większej ilości rdzeni ale z 75%. Tak w uproszczeniu.

Nie ma tu nic ponad prawa fizyki. Po prostu większa powierzchnia. A chiplet pojedynczy jest bardzo mały i ciężko efektywnie odebrać z niego ciepło.

Ale jak oba proce poleca na wysokim obciążeniu to 5900x będzie cieplejszy.

Wszystko oczywiście przy założeniu że na losowaniu mamy dwa identyczne VID czy po ręcznych nastawach vcore.

https://www.google.com/amp/s/www.telepolis.pl/amp/tech/sprzet/amd-zen-4-specyfikacja-mozliwosci-procesorow

5/6nm

28 linii PCIE ( jak w HEDT i7-6800x ) ale PCIE 4.0

+20% IPC

18jajek z opcją 24.. 

USB 4.0

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 minut temu, Minciu napisał:

Jak masz wyjąć 100wat z 2x4 rdzenie vs 1x8 rdzeni to 2x większa powierzchnia odbierania ciepła pozwoli utrzymać niższą temperaturę.

 

Ale Ty mi nie musisz tlumaczyc takich rzeczy :szczerbaty: Przy zrownanym poborze owszem, zgodze sie. Jednak w ogolnym rozrachunku 5900X bedzie zawsze cieplejszy. I jak sam piszesz wszystko przy zalozeniu 2 podobnych sztuk gdzie w praktyce jest to niemozliwe wiec nie podawaj mi skrajnych przykladow tylko po to zeby udowodnic cos o czym wiem bo nie piszesz do goscia, ktory wczoraj kupil komputer ;) Gosc palnal glupote, a ty Jak jego Adwokat wymysasz skrajne przyklady tylko dlatego, zeby poprzec to co napisal :lol2: Dorzuc jeszcze do tego silicon lotery bo sztuka sztuce nie rowna i moze znajdziemy jakiego bardzo chlodnego selekta 5900X ;):lol2:

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale nie ma innej sytuacji w której 5800x będzie cieplejszy od 5900x. XD tylko taka skrajna. 

Ogólnie to chyba nikt i tak nie robi pasywnego PC z takich procow więc nie wiem po co się martwić paroma stopniami różnicy raz w jedną raz w drugą stronę.

Dla mnie ważniejsze jest to, że 5800x kosztuje 2000zl a 5900x ostatnio spadł cena na około 2500zl, więc wybór CPU jest banalnie prosty XD

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochwal sie lepiej jak tam idzie przesiadka na 11th ;)

1 minutę temu, Minciu napisał:

Dla mnie ważniejsze jest to, że 5800x kosztuje 2000zl a 5900x ostatnio spadł cena na około 2500zl, więc wybór CPU jest banalnie prosty XD

Zgodze sie, niedlugo bedzie trzeba kupowac topy bo finalnie koszt jednego rdzenia bedzie tanszy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Ale Ty mi nie musisz tlumaczyc takich rzeczy :szczerbaty: Przy zrownanym poborze owszem, zgodze sie. Jednak w ogolnym rozrachunku 5900X bedzie zawsze cieplejszy. 

Zdaje się że każdy z Was ma rację. Jeśli spojrzeć na maksymalny pobór mocy na jednym rdzeniu to będzie to 5900X (17.9W). Jeśli jednak spojrzy się na pobór mocy per CCX przy maksymalnym obciążeniu wszystkich rdzeni to 5900X będzie miał zdecydowaną przewagę. Całkowity pobór mocy będzie tu jednak praktycznie identyczny dla obu CPU (129W vs 131W).

PerCore-2-5900X.png

PerCore-3-5800X.png

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Pochwal sie lepiej jak tam idzie przesiadka na 11th ;)

:D

Pudełko otworzyłem. Proca obsadzilem w nową plyte. Ale paczkomat jest w doręczeniu z 3xPM9A1 więc chciałbym nowe dyski odrazu wsadzić. Czekam jeszcze może przed robota się wyrobie.

2 minuty temu, Subman napisał:

. Całkowity pobór mocy będzie tu jednak praktycznie identyczny dla obu CPU (129W vs 131W).

 

A w życiu. Zdejmij limity i powtórz testy. Bo tak to naciągana teoria.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Minciu napisał:

A w życiu. Zdejmij limity i powtórz testy. Bo tak to naciągana teoria.

Ja piszę o stocku, wiadomo że jak zdejmiesz limity to wyjdą inne wyniki. To co wyżej to nie teoria tylko praktyczne pomiary na stocku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyżej 8 rdzeni 5900x zachowuje ten sam pobór co 5800x tylko dla tego, że limitery zbijają zegary. Tak wygląda wykres jak się przyjrzeć.

Teraz, Subman napisał:

Ja piszę o stocku, wiadomo że jak zdejmiesz limity to wyjdą inne wyniki. To co wyżej to nie teoria tylko praktyczne pomiary na stocku.

To abstrakcyjna sytuacja. Nikt świadomie tak nie robi jak kupuje proca za takie pieniądze.

Pierwsze co robię zawsze to ściągam marketingowy limiter TDP bo to bardziej tnie możliwości niż potencjalny zysk z OC. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Minciu napisał:

To abstrakcyjna sytuacja. Nikt świadomie tak nie robi jak kupuje proca za takie pieniądze.

Pierwsze co robię zawsze to ściągam marketingowy limiter TDP bo to bardziej tnie możliwości niż potencjalny zysk z OC. 

No Ty tak robisz, ja tak robię, ale 99% osób zostawia swoje procesory na stocku :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Subman napisał:

No Ty tak robisz, ja tak robię, ale 99% osób zostawia swoje procesory na stocku :) 

To Ci mają w nosie to co HWinfo pokazuje. 

EDIT:

Paczkomat zapełniony. Brykam po dyski i składam.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość co zostawia na stocku to nawet nie wie co to hwinfo

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Minciu napisał:

Paczkomat zapełniony. Brykam po dyski i składam.

Zycze dobrej sztuki cpu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Minciu napisał:

To Ci mają w nosie to co HWinfo pokazuje. 

EDIT:

Paczkomat zapełniony. Brykam po dyski i składam.

jak mozna wiedziec czym podyktowana zmiana z 10700k? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
35 minut temu, krystian0916 napisał:

jak mozna wiedziec czym podyktowana zmiana z 10700k? :D

3x NVME bezpośrednio z CPU PCIE 4.0

2x NVME przez chipset ale dwa razy szybszy niż w Z490 PCIE 3.0

 

vs 3x NVME (z490 i 10gen) puszczone przez chiepset który ma przepustowość ledwo dla jednego NVME. 

 

Róznica w transferach, 3500MB/s vs 28000MB/s (z490 10gen vs z590 11gen)

Prawie 10 razy większa przepustowość. 

 

Miało być wstępnie B550 ale tam wychodziłoby nieco mniej, bo dokładnie 24000MB/s :) No i CPU było za 2900zl jeszcze kilka dni temu.. Dzisiaj pewnie jednak 5900X by wygrał w wyborze. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Minciu napisał:

3x NVME bezpośrednio z CPU PCIE 4.0

2x NVME przez chipset ale dwa razy szybszy niż w Z490 PCIE 3.0

 

vs 3x NVME (z490 i 10gen) puszczone przez chiepset który ma przepustowość ledwo dla jednego NVME. 

 

Róznica w transferach, 3500MB/s vs 28000MB/s (z490 10gen vs z590 11gen)

Prawie 10 razy większa przepustowość. 

 

Miało być wstępnie B550 ale tam wychodziłoby nieco mniej, bo dokładnie 24000MB/s :) No i CPU było za 2900zl jeszcze kilka dni temu.. Dzisiaj pewnie jednak 5900X by wygrał w wyborze. 

czaje. w takim wypadku rzeczywiscie wymiana duzo in plus, jezeli dla ciebie jest to istotna rzecz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Saren7 napisał:

Patrząc na ceny NH-D15S za takie same pieniądze jest ALF II 240/280. Jeśli się zmieszczą w budzie to poszedłbym w to rozwiązanie.

Zmieniłem Fortisa 3 na Thermalright Macho i generalnie temperatury takie same ale kultura pracy zdecydowanie lepsza - wentylator praktycznie niesłyszalny.

W zestawie była dołączona jakaś pasta w bardzo małej ilości być może coś z pastą nie tak ale dziś odbieram już Arctic MX-4 i będzie testowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A tam musiał na siłę znaleźć argumenty a wymiana idzie pod apexa jak u noviego ?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ad1 I wszystko w temacie, to są właśnie te paskudne sterowniki AMD, nie ma tutaj winy użytkownika robiącego zmianę karty poprzez DDU.  ad 2 Ale nie zrobiłem formatu, tylko oddałem kartę, bo jest uszkodzona, zła i w ogóle AMD nie powinno istnieć.  ad 3 Może dlatego, że w systemie nadal istniały "śmieci po nV" i system nie widział problemu.  ad 4 Problemy to wy macie, to tak samo jak w samochodzie, zmienię sobie silnik z 1.0 na 3.8 L ale zostawię stary EPU, starą skrzynie biegów i 10L zbiornik paliwa. koloryzowane by uwydatnić problem.    Nie cierpię po prostu takich postów, gość kombinował trzy dni zapewne bez formatu, no bo na dysku C trzyma pracę magisterską i nie mógł formatu zrobić, ale zaraz się okaże, że format był od xp do 11 a i tak nic to nie dało. Ahh te paskudne AMD. 🤣😇
    • Upierając się przy Intelu, zszedłbym do procka 12gen i w zamian wrzucił RTX 4070 Ti Super: https://www.morele.net/inventory/info/227db186/   Do gier będzie to wydajniejsze połączenie niż RTX 4070 Super + CPU 14-gen.   Jeśli komputronik musi być to: https://www.komputronik.pl/product/788171/endorfy-fortis-5.html https://www.komputronik.pl/product/737106/intel-core-i5-12600kf.html https://www.komputronik.pl/product/905177/karta-graficzna-asus-geforce-rtx-4070-ti-super-dual-16gb-oc-dlss-3.html   Zasilacz daj sobie: https://www.komputronik.pl/product/816280/be-quiet-pure-power-12-m-750w.html lub https://www.komputronik.pl/product/800858/msi-mpg-a850g-pcie5.html Ten Seasonic z Komputronika to stara wersja bez ATX 3.0 i wtyczki 12VHPWR pod nowe NVIDIE.
    • Wszyscy tylko o topce widzę. Szkoda, że niższe segmenty wymierają...
    • E3-1230v2 to jest LGA 1155. Jaki zamówiłeś?
    • @galakty obronność kraju tak ale dla ochotników, jeżeli występuje przymus to już nie jest prawica  @kanon7 Przerasta zrozumienie prostej rzeczy ? Celem nie są pieniądze tylko towar i usługi, państwa drukują pusty pieniądz bez pokrycia , usa zaczęły się spytać jak idiotą Nixon zniósł parytet złota , co ci po pustych papierkach jak nie kupisz za to usług i towarów ? Znów kłamiesz personalnie , jeżeli głosowałem w wyborach samorządowych na kandydata PiS, kandydatkę KO i kandydatów konfederacji to jestem PiSKOKonfo ruskim ? Kiedyś pisałem jedynie o szkodliwości szczepienia przeciwko covid i jestem przeciwnikiem tylko tego szczepienia, sam jestem zwolennikiem szczepień np na gruźlicę żółtaczkę itd , podejrzewam że jestem zaszczepiony na większą ilość chorób niż ty więc kto tu jest antyszczepionkowcem? A co złego jest w twierdzeniu że ziemia jest płaska czy ktoś robi komuś krzywdę jak w to wierzy ?  Problem tworzy się wtedy gdy osoby jak ty uważają wszystkich innych za podludzi i oszołomów i chcą narzucać swoje zdanie przymusowo  Gratuluję więcej takich postów i będziesz jak lewica której trzeba dać mówić żeby sami się ośmieszali  A co do ucieczki z kraju jeżeli wybuchnie wojna w Polsce to nie mam zamiaru nigdzie się ruszać po prostu będę sobie żył tak jak dotychczas jako osoba mocno wierząca nie stawiam swojego życia na pierwszym miejscu 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...