Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Art385 napisał:

Clear Cmos nie pomaga? i ustawienie wszystkiego od nowa. Mi odpinało tylko usb w biosie jak miałem kiesko dobrane nastawy memek w relacji do napięcia vsoc/if na 1T GD. 

Jeśli chodzi o pamięci to zmieniam tylko napięcie na 1.39, timingi sprawdzone, xmp i 3600 i tylko na tym BIOS-ie jest problem, sustem działa normalnie tylko do biosu dostać się jest problem. Może to jakiś bug w tej wersji lub BIOS dobiera inne niż wartości niż na starym i się coś blokuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, severall napisał:

Jeśli chodzi o pamięci to zmieniam tylko napięcie na 1.39, timingi sprawdzone, xmp i 3600 i tylko na tym BIOS-ie jest problem, sustem działa normalnie tylko do biosu dostać się jest problem. Może to jakiś bug w tej wersji lub BIOS dobiera inne niż wartości niż na starym i się coś blokuje.

A to pewnie masz do czynienia z usb bugiem, które AMD nieudolnie łata 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Art385 napisał:

A to pewnie masz do czynienia z usb bugiem, które AMD nieudolnie łata 

 

Może, widziałem że już są biosy do MSI na 1.2.0.3. Może będzie lepiej.

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/msi-x570-b550-beta-bios-update-bug-status.348919/

PS. do mojej nie ma jeszcze na 1.2.0.3 ale jest wersja 1.62. Ciekawe czym się rożni od 1.6

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, severall napisał:

Może, widziałem że już są biosy do MSI na 1.2.0.3. Może będzie lepiej.

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/msi-x570-b550-beta-bios-update-bug-status.348919/

PS. do mojej nie ma jeszcze na 1.2.0.3 ale jest wersja 1.62. Ciekawe czym się rożni od 1.6

Mogli dodać jakiś fix, którego wcześniej nie użyli. IMO warto spróbować. Wrzucę sobie tę betę może coś się poprawi.

Edit: Podziękował za link do bety. Wrzuciłem i jest nowe SMU 56.53.0. Ustawienia z 1.2.0.2 poszły od strzała i boostuje +/- o 25 MHz wyżej. 

Edytowane przez Art385
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Art385 napisał:

 

Edit: Podziękował za link do bety. Wrzuciłem i jest nowe SMU 56.53.0. Ustawienia z 1.2.0.2 poszły od strzała i boostuje +/- o 25 MHz wyżej. 

Też wgrywam, zobaczymy czy dalej będzie się krzaczyć

Edit. Dalej się buguje, wracam do sprawdzonych ustawień i czekam na nowy BIOS.

 

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Saren7 napisał:

Mojego jeszcze nie wysłali. Jak podróż Twojego sampla?

Gdzieś miedzy Italią a Niemcami pewnie :E

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, severall napisał:

Też wgrywam, zobaczymy czy dalej będzie się krzaczyć

Edit. Dalej się buguje, wracam do sprawdzonych ustawień i czekam na nowy BIOS.

 

To w takim razie któreś z tych urządzeń powoduje drop out usb. Bios jest ok dziś nawet wreszcie udało mi się zaliczyć elegancko testy timingów bez crasha PCB i time outów po gdzieś tak 2,5h testu niestety niższe napięcie było wymagane. Ganianie jednak 4x8Gb na daisy chain z pcb A2 to nie jest zbyt przyjemne doświadczenie. 

Bawiłeś się już work toolem? Aż sprawdzę dziś manualne OC bo zasadniczo napięcie dla 4.5 GHz którego testowanie wszystkimi power virusami jak y-cruncher czy occt zajęło mi parę h ten wypluwa w kilka sekund biorąc odczyt z FIT xD Fajna sprawa pokazuje skalowania potrafi pokazać max takty dla ciężkiego obciążenia a także wypluć napięcia które FIT by ustawił dla obciążenia allcore xD

92O0ofOl.jpg

Edit: Jednak lipa a 93 stopnie po 2 sekundach nie pomagają xD 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieje jakiś Tip aby z 1T dało się w ogóle zbootować pc ? :E bo przy obecnym ryzenie owocuje to restartowaniem biosu zworką ponieważ nie wstaje nawet na 3600mhz ? na 3600/3700x mogłem wbijać 1t bez gdm z timingami 14-16-14 3733mhz bądz 14-15-14 z gdm i tak też teraz używam, muszę ustawiać gdm lub 2T. Uciążliwe jest też próbowanie na pałę bo za każdym razem muszę wszystko ustawiać ręcznie ponieważ profil nie chce się wczytać u mnie na obecnym biosie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Któreś ohmy trzeba dac wyżej jak kalkulator podpowiada.

Chyba Proc ODT na 64ohm jak dobrze pamiętam. Niech ktoś przypomni.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś zapisać jakiś profil na pendrivie i w razie wyczyszczenia biosu wybierać gotowca z nośnika danych? 

Z tego co zauważyłem na Ryzenach 5000 możesz sobie ustawić luźniejsze timingi typu 16-16-16 i wyniki w Aida są takie same jak np. 14-14-14 przy Ryzenach 3000. Nie wiem od czego to zależy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak robię ;) mam tą płytę 2 lata i za każdym razem zapisywałem sobie stabilny profil na pendrive a czasem nawet więcej profili z różnymi nastawami, w całej tej historii jeszcze jak siedziałem na r5 3600 była raz wersja biosu na której nie działało zapisywanie profili, pózniej to połatali a teraz nie wiem czy to wina biosu z agesą 1.2.0.2 czy po prostu babol z 5600x na pokładzie na tej płycie, profil się zapisuje i da się go tylko wczytać po np przywróceniu ustawień poprzez "restore defaults" ale po restarcie zwroką czy baterią przy próbie wbicia profilu z pena wyskakuje dokładnie coś takiego i muszę wklepywać wszystko ręcznie a ustawień mam sporo bo w każdej zakładce praktycznie mam coś zmienione niż auto ? chyba każdy może sobie wyobrazić jak czasochłonne i wkur to jest jak przeginasz co chwile z jednym ustawieniem po którym pc nie wstaje ?

1004200451_hdr-jpg.2460830

16 minut temu, kibolkks napisał:

Z tego co zauważyłem na Ryzenach 5000 możesz sobie ustawić luźniejsze timingi typu 16-16-16 i wyniki w Aida są takie same jak np. 14-14-14 przy Ryzenach 3000

Latency to nawet na 3600 cl18-18-18 jest lepsze niż na zen2 przykładowo 3733 cl14 czas dostępu jest poprawiony na zen3

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Art385 odkryłem w ogóle ciekawego buga na Agesie 1.2.0.0 która jak wiadomo miała problem z L3 w AIDZIE gdzie wynik był 2x niższy niz spodziewany. Jeśli jednak mam uruchomionego CTRa z włączonymi profilami to wynik L3 wzrasta dwukrotnie :E .Kilka razy testowane więc to nie może być przypadek. 

cachemem.png.2b10639584c963fe4cc69077263af6ad.png

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, severall napisał:

@Art385 odkryłem w ogóle ciekawego buga na Agesie 1.2.0.0 która jak wiadomo miała problem z L3 w AIDZIE gdzie wynik był 2x niższy niz spodziewany. Jeśli jednak mam uruchomionego CTRa z włączonymi profilami to wynik L3 wzrasta dwukrotnie :E .Kilka razy testowane więc to nie może być przypadek. 

 

Taki wynik dla 5900X to normalny wynik. jak dasz stale takty to L3 wyjdzie normalnie, szczerze to nie wiem po co sie spuszczacie nad tym wynikiem, ktory i tak nic nie zmienia w perwnych przypadkach ustawien jest po prostu losowy. Wynik ponad 1gb wynika z budowy cpu, 3900X ma wynik bardzo podobny ;) W twoim przypadku skupilbym sie na latecnji ramie bo wynik jest marny ale do tego potrzeba juz kostek bdie zeby zaszalec.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No latency to prawie jak naj najlepszych sztukach ZEN2 ci wyszło, ja z 5600x na pokładzie nawet na luznych jak guma od majtek  3600mhz jak sprawdzałem z ciekawości mam poniżej 60ns, coś może muli system w tle? nawet afterburner włączony na pasku potrafi urwać 0.5ns jak coś.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Send1N napisał:

Istnieje jakiś Tip aby z 1T dało się w ogóle zbootować pc ? :E bo przy obecnym ryzenie owocuje to restartowaniem biosu zworką ponieważ nie wstaje nawet na 3600mhz ? na 3600/3700x mogłem wbijać 1t bez gdm z timingami 14-16-14 3733mhz bądz 14-15-14 z gdm i tak też teraz używam, muszę ustawiać gdm lub 2T. Uciążliwe jest też próbowanie na pałę bo za każdym razem muszę wszystko ustawiać ręcznie ponieważ profil nie chce się wczytać u mnie na obecnym biosie ?

Może przeklep moje ustawienia, ja mam 1T i GDM OFF. Na poprzednim 3600 i Gaming Plus Max też bez problemu bootowało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest takie hop siup ;) u mnie moduły się wywalają od temp od razu po wbiciu 1.53v w biosie co daje pod windą 1.56v a 1T nie wstaje nawet przy timingach luznych jak na hynixach cjr :E tu jest jakiś problem po wsadzeniu 5600x bo normalnie leciałem z 1T bez gdm na 1.49v przy 3733mhz na poprzednich ZEN2 z tymi pamięciami, nie chce tego tykać teraz bez jakiejś większej pewności co może pomóc bo to wklepywanie ręcznie każdego ustawienia już mi nerwy potargało ostatnimi dniami ostro :) Ty ogólnie masz lepszy bin tych patriotów, ja równych "14-14-14" nie mogę dać nawet na 3600mhz bo sypie błędami po minucie w teście. Mam w szufladzie chłodzenie na ram zmodyfikowane jak moje aio z kilku różnych podzespołów :E ale w nosie mam go zakładać, wsumie ot nie wiem po co to kupiłem i jeszcze przerabiałem ?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Send1N napisał:

Istnieje jakiś Tip aby z 1T dało się w ogóle zbootować pc ?

Spróbuj poluzować tRDWR (jedno oczko w górę powinno wystarczyć), czasami tak bywa że pod 1T GDM OFF musi być luźniej bo nie będzie bootować. No i standardowo CAD-y na 60-20-20-24.

9 godzin temu, kibolkks napisał:

Z tego co zauważyłem na Ryzenach 5000 możesz sobie ustawić luźniejsze timingi typu 16-16-16 i wyniki w Aida są takie same jak np. 14-14-14 przy Ryzenach 3000. Nie wiem od czego to zależy. 

Ja podobną rzecz zauważyłem ostatnio przy próbie ustawienia RAM-u na 3800 MHz CL14, kompletnie nic to nie poprawia i wyniki w AIDA razem z opóźnieniem są gorszę niż na CL15. Zauważyłem że po ustawieniu CL14 płyta luzuje timingi RDL i jeszcze tam jakiś którego nazwy nie pamiętam, ustawia 28/8 zamiast 26/7 jak na CL15.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CAD_BUS próbowałem 60-20-20-24 właśnie stary tip ? trdwr też nawet o 2 oczka wyżej, z tym że clkdrvstr na 60 pomagało ustabilizować 1T bez gdm na 3700x ale pc normalnie wstawał tylko wywalał błędy tutaj jest problem taki że nie wstaje wcale, sprawdzę jeszcze może jak dowalę wysoki procodt czy jakaś zmiana nastąpi :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Taki wynik dla 5900X to normalny wynik. jak dasz stale takty to L3 wyjdzie normalnie, szczerze to nie wiem po co sie spuszczacie nad tym wynikiem

Daleko mi do spuszczania się nad tym;) po prostu dziwi mnie że na sztywnym OC wypluwa wynik 2x wyższy;)

edit: jakieś rady jak zejść niżej z latency ?

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Send1N napisał:

To nie jest takie hop siup ;) u mnie moduły się wywalają od temp od razu po wbiciu 1.53v w biosie co daje pod windą 1.56v a 1T nie wstaje nawet przy timingach luznych jak na hynixach cjr :E tu jest jakiś problem po wsadzeniu 5600x bo normalnie leciałem z 1T bez gdm na 1.49v przy 3733mhz na poprzednich ZEN2 z tymi pamięciami, nie chce tego tykać teraz bez jakiejś większej pewności co może pomóc bo to wklepywanie ręcznie każdego ustawienia już mi nerwy potargało ostatnimi dniami ostro :) Ty ogólnie masz lepszy bin tych patriotów, ja równych "14-14-14" nie mogę dać nawet na 3600mhz bo sypie błędami po minucie w teście. Mam w szufladzie chłodzenie na ram zmodyfikowane jak moje aio z kilku różnych podzespołów :E ale w nosie mam go zakładać, wsumie ot nie wiem po co to kupiłem i jeszcze przerabiałem ?

Przy ~1.55v to RRT_park to 6-7 ustaw. Może być też problem z trenowaniem memek. Ustaw cad str na 40-20-30-20. Przy dwóch modułach wprowadzanie opóźnienia na szynie nie jest konieczne jak na 4 ale zawsze możesz użyć 56-0-0 jest bonus do wydajności w porównaniu do 2T i 1T GD. Ja używam CL16 i śmiga to już dość elegancko teraz testuje CPU corecyclerem z czasem 12 minut bo każdy rdzeń wtedy jest wstanie przerobić pełen zakres FFT. Poniżej wyniki już na stabilnym ramie ale jeszcze nie do końca stabilnym CPU potem trzeba jeszcze będzie ustawić EDC na 400 i zobaczyć asusowym work toolem czy wysoki limit się trzyma w telemetrii i czy uda się ogarnąć overboost na cache :) 

SInil62l.png  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, severall napisał:

Daleko mi do spuszczania się nad tym;) po prostu dziwi mnie że na sztywnym OC wypluwa wynik 2x wyższy;)

edit: jakieś rady jak zejść niżej z latency ?

odblokować musisz EDC i dać dodatni globalny offset np. 12mv aby zresetować oszwabione tablice producentów i zresetować je do ustawień amd. Właśnie to testowałem i śmiga. Na screenie poniżej offfset globalny +12mv i EDC 600A troszkę mi zegar boost poleciał w dół może potem pobawię się zmniejszając TDC ale od razu +100GB na przepustowości i spadek czasu oczekiwania L3 do właściwych poziomów. Jak na 5800x jest w pytę. Jeśli się zastanawiasz dlaczego po CTR masz dwa razy wyższy wynik to nie wina bugu w AGESIE tylko CTR obchodzi limity bo przejmuje kontrole nad SMU. Natomiast bez CTR trzeba zrobić to co wyżej pod swoje SKU i dobrać odpowiednio nastawy aby było optymalnie niestety AMD jak i sami producenci zostawili masę pułapek abyś przypadkiem nie zobaczył pełnej wydajności chipu ;) 

KR74Lgml.png 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgl co to za wartości kosmiczne 600A :E:E wygląda to tak jakby faktycznie to cpu dostawało tyle prądu mimo że z tego nie korzysta bo nawet przy 250A zapewne nie dobija do limitu nigdzie a mimo to widzę że wyniki wzrosły, jaja jakieś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Taa, bo jest niby moduł TPM zainstalowany? Prędzej samo gniazdo na moduł   Tak, wiem że do win11 wystarczy aktywować to gniazdo, nie musi być fizycznego modułu. Wtedy w dzienniku zdarzeń jest coś takiego: i tak to sobie działało. Teraz dziennik zamiast informacją "To zdarzenie wyzwala operację inicjowania obsługi lub sprawdzania stanu modułu TPM." wita takim błędem jak wyżej, ale po jakimś czasie pojawiają się następne dwie informacje które zacytowałem wyżej. Wszystko opisane jako źródło: TPM-WMI. Z tego co widzę to u mnie pojawiło się to 11 kwietnia tego roku.  10 kwietnia weszły mi takie aktualizacje KB5036620 która dotyczy .NET Framework oraz KB5036893 która zawiera nieco więcej zmian i może w niej coś jest namieszane.
    • Już ci napisałem wyżej od głównych do trc potem trrd i tfaw. Sprawdź czy to stabilne zrób z 10 pętli nawet na porfilu v3. Potem ewentualnie można spróbować czy zrobią 300ns na trfc   
    • Na konsolach też nic więcej oprócz trybów jakość i wydajność i jakiegokolwiek dostosowania tego pod nowe konsole. "Tryb jakości: 30 FPS*, rozdzielczość 4K, ustawienia ultra, nie powinny wymagać dynamicznego skalowania rozdzielczości." Nie wiem co oni do końca mieli na myśli pisząc "nie powinny" Dla czego w ogóle takiego określenia użyli? Albo będzie 4k, albo będzie dynamiczna rozdzielczość. Jakby sami nie wiedzieli jak ten tryb działa
    • Jako że już mi z AMD nie po drodze to dzisiaj takie coś sobie sprawiłem, muszę przyznać że chłodzenie jest bardzo dobre. 4070S Aorus. Na start zapodałem 2950MHz i 1.05V.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...