Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, severall napisał:

Na razie testuję memtestem64 te ustawienia co mam. Potem poprawie jeszcze secondary timings i może urwe jeszcze jedna ns co na pewno poprawi frametimes w Warzone o 0.2 ms :E

Problem że mój Ryzen nie pójdzie na FCLK 1800

Na FCLK z zen 3000 tez był jakiś patent, nie wiem jak na 5000 :) 

26 minut temu, Send1N napisał:

.. teraz wyłączyłem wszystko dosłownie co było na pasku (argus monitor, afterburner i sterownik od rivala) i  wypluwa poniżej 54..

To jeszcze system postaw nowy :) Tam za bardzo i tak nie ma co sie spuszczać za 1-2ms jak i tak na koniec nie będziesz siedział z czystym systemem. A wydajność i tak będzie się zgadzać. 

Z tego co pamiętam najlepiej było testować pamięci w tym czymś wbudowanym w Ryzen Dram Timing Configurator, bo nie był on tak czuły na odpalone pierdy w tle i łatwiej było dojść do tego czy jest postęp czy regres po zmianie, bez randomowego testu w AIDA. 

Najlepiej w Aida odpalić nie testowanie wszystkiego, a samą tabelę z timingami na różnych platformach, gdzieś pod koniec listy i tam ładować kilka testów pod rząd. 

I co ważne, pierwszy test dopiero po jakimś czasie od startu systemu, np minutę a nie 10 sekund.. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
10 minut temu, Saren7 napisał:

Ogólnie są jakieś zmiany do ustawień ramu między Zen3, a Zen2(pomijając jakość cpu jaki się trafi)?

stepping Vsoc jest inny niż na matisse i te wszystkie opory mają jakby większy wpływ niż na zen 2 a tak to wsio to samo. 

@MinciuStare czasy dziś korzystamy z roboty Veii'a z OCN xD i lecimy na TM5@1usmus v3@25 pętli aby wykryć co trzeba. Ten kalkulator to jest złoto. 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ewentualnie dwuklik chyba na Latency w Benchmarku też leci tylko to jedno.

A i CPU musi być na sztywno aby było w miarę powtarzalnie. Bo jak CPU był w automacie albo na PBO to wyniki latały w zależności od tego jaki akurat zegar złapało w trakcie testów. 

aidaLatency.PNG.53586446a4f305885233fb8c

6 minut temu, Art385 napisał:

@MinciuStare czasy dziś korzystamy z roboty Veii'a z OCN xD i lecimy na TM5@1usmus v3@25 pętli aby wykryć co trzeba. Ten kalkulator to jest złoto. 

Ale ja chwalę wbudowany benchmark ;) 

A tej roboty Veii nie ogarniam ani trochę :D Jest gdzieś instrukcja OCB? 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
13 minut temu, Art385 napisał:

Jeszcze niedawno pisałeś "a wy dalej pałujecie 1usmus'em?" :E i kazałeś używać ollie teraz znowu widzę że zmieniłeś zdanie tak jak do scalara, ostatnio mówiłeś że zle robię pbo bo ubijam boosty i scalar ma być na auto, mieszasz jak bigos głową dosłownie panie :D 

https://www.overclock.net/threads/ryzen-google-calculator.1753278/page-3#post-28785258 tu jest niby poradnik ale wygląda na ładnie popierdolone xD

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Minciu napisał:

Ewentualnie dwuklik chyba na Latency w Benchmarku też leci tylko to jedno.

A i CPU musi być na sztywno aby było w miarę powtarzalnie. Bo jak CPU był w automacie albo na PBO to wyniki latały w zależności od tego jaki akurat zegar złapało w trakcie testów. 

aidaLatency.PNG.53586446a4f305885233fb8c

Ale ja chwalę wbudowany benchmark ;) 

A tej roboty Veii nie ogarniam ani trochę :D Jest gdzieś instrukcja OCB? 

Przecież to samo ci przelicza i jak najedziesz to jest info. W tych niebieskich wpisujesz offset + lub - i ci liczy resztę timingów. Dla TRC masz podziałki z TRTP i przelicza ci od razu TWR. Kończysz ze zbalansowanymi timingami. Lecisz potem TM5 25 pętli jak coś nie gra to ci wypluje błąd i sobie ogarniasz. Niestety crashe pcb, braki napięć, kwestie timeoutów jak jesteś blisko stabilności niestety wychodzą gdzieś od 19 pętli. Potem to już kwestia napięć/ napędów w myśl zasady mniej lepiej. Ja stabilizowałem na 2T i 1T z opóźnieniem szyny cad lata 1:1 przetestowałem już kilka razy i za każdym razem bez lipy a ganiam przecież 4x8GB na daisy chain :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
12 minut temu, Send1N napisał:

https://www.overclock.net/threads/ryzen-google-calculator.1753278/page-3#post-28785258 tu jest niby poradnik ale wygląda na ładnie popierdolone xD

Ja nawet nie wiem jakie pola mam wypełnić ani gdzie jest guzik przelicz i właściwie jak to działa ? :D Czuje się jak Jaś Fasola przy spotkaniu z Einsteinem. 

4 minuty temu, Art385 napisał:

Przecież to samo ci przelicza i jak najedziesz to jest info. W tych niebieskich wpisujesz offset + lub - i ci liczy resztę timingów. Dla TRC masz podziałki z TRTP i przelicza ci od razu TWR. Kończysz ze zbalansowanymi timingami. Lecisz potem TM5 25 pętli jak coś nie gra to ci wypluje błąd i sobie ogarniasz. Niestety crashe pcb, braki napięć, kwestie timeoutów jak jesteś blisko stabilności niestety wychodzą gdzieś od 19 pętli. Potem to już kwestia napięć/ napędów w myśl zasady mniej lepiej. Ja stabilizowałem na 2T i 1T z opóźnieniem szyny cad lata 1:1 przetestowałem już kilka razy i za każdym razem bez lipy a ganiam przecież 4x8GB na daisy chain :) 

Jaki offset? :) offset od czego? :P 

Przypomne tylko - Ja to ten Jaś Fasola :P 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Send1N napisał:

Jeszcze niedawno pisałeś "a wy dalej pałujecie 1usmus'em?" :E i kazałeś używać ollie teraz znowu widzę że zmieniłeś zdanie tak jak do scalara, ostatnio mówiłeś że zle robię pbo bo ubijam boosty i scalar ma być na auto, mieszasz jak bigos głową dosłownie panie :D 

TM5 jest do sprawdzania timingów. Potem leci ollie i anta777 :E Ty wiesz, że w przeciągu kilku biosów się dość srogo pozmieniało jeśli chodzi o temat boostów? Ty myślisz, że AMD sprzedało ci gotowy i sprawny produkt? Zen3 to taki cyberpunk 2077 w sumie działa ale jak zobaczysz bugi to się zastanawiasz czy nie zwariowałeś xD  

1 minutę temu, Minciu napisał:

Ja nawet nie wiem jakie pola mam wypełnić ani gdzie jest guzik przelicz i właściwie jak to działa ? :D Czuje się jak Jaś Fasola przy spotkaniu z Einsteinem. 

Jaki offset? :) offset od czego? :P 

Od timingów tam jest wszystko napisane. To ci robi matmę jak chcesz dodać np. do TRC 28 do 32 to w kratce niebieskiej dajesz+4 jak chcesz odjąć to -4 itd. Opcje A1/B1 są opisane. Np. jak TRRD w opcji A1 na 4x8 SR może nie zabootować to też się pojawia informacja to przestawiasz na B1. Tam wszystko jest wytłumaczone łopatologicznie 

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Od 7 minuty to powoli ja ;) A za chwilę to ten w 10 minucie 😜 

Od jakich timingów? Z XMP? Z wylosowanych? Z moich wymarzonych? 

6 minut temu, Art385 napisał:

Tam wszystko jest wytłumaczone łopatologicznie 

Łopatologicznie 😜 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

No amd i pamięci z takim taktowaniem to zestaw tylko dla "grzebaczy" xD to prawda :E jak ktoś chce pc do gier plug and play kupuje 11400f wbija xmp i zapomina 😂

Mimo wsztystko stary kalkulator dalej stanowi dobrą bazę wyjściową nawet przy zen3 a później "szlifowanie" 😜 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Send1N napisał:

.. plug and play kupuje 11400f wbija xmp i zapomina 😂

Jakie XMP? 3800? 4133? 4400? 

Tam nawet kalkulatora nie ma co by na wstęp coś podpowiedział 😜 W zasadzie to się zastanawiam czemu ten kalkulator taki zły, skoro średnie nastawy od kopa tam każdemu działały? Lepsze to niż XMP na pięciu timingach na krzyż.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Send1N napisał:

No amd i pamięci z takim taktowaniem to zestaw tylko dla "grzebaczy" xD to prawda :E jak ktoś chce pc do gier plug and play kupuje 11400f wbija xmp i zapomina 😂

Do tego dochodzą jeszcze bugi biosów od producentów płyt, co płyta i producent to AGESA ma inną zawartość fixów. Scalar x2 robi robote pcha trochę napięcia w górę i jakoś to chodzi ale dasz za dużo to zacznie zabierać napięcia. Czemu nie wiem. No a tak po prawdzie to mogę ustawić totalnie niestabilny offset -30 i też choćbym się zesrał to BSOD nie zobaczę bez autoOC które też modyfikuje tablice napięcia/częstotliwości. Takie to AMD już. Jednak jedno im trzeba przyznać zrobili najbardziej wciągającą grę ever gram już 3 lata i nie mam dość :rotfl: 

@Minciu tak właśnie do tego jest aby dobrać timingi w które celujesz i są do tego poprawne a czy moduły i CPU da radę to już inny temat. Jak nie, to luzujesz to co generuje błędy i/lub modyfikujesz napięcia/opory/napędy, bo to też ma znacznie aż do braku błędów. Potem lecisz wszystkimi testerami jakie posiadasz ;) HCI/ ollie/ anta jak masz to i jeszcze karhu i tyle działa 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
43 minuty temu, Minciu napisał:

Jakie XMP? 3800? 4133? 4400? 

3200 😎

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To i na AMD nie ma problemów z 3200 😜 

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Teraz czekać jak przyjdą z Amazona 5600X i temat pewnie bardziej sie uaktywni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój br😜nze sample dzisiaj doszedł, ale nie wiem kiedy będę go montował, bo zastanawiam się dalej nad płyta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zastanawiasz się jaką płytę kupić do ryśka? jeśli tak to żuć okiem na MSI B550-A Pro za 349zł w promocji 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Ambasador napisał:

Mój br😜nze sample dzisiaj doszedł, ale nie wiem kiedy będę go montował, bo zastanawiam się dalej nad płyta.

Mój dotarł dziś do polskiego punktu Amazona.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
53 minuty temu, Send1N napisał:

Zastanawiasz się jaką płytę kupić do ryśka? jeśli tak to żuć okiem na MSI B550-A Pro za 349zł w promocji 

Dzięki za propozycję, cena bardzo fajna, tylko bym musiał kupić nową obudowę, a teraz używam itx.

51 minut temu, Saren7 napisał:

Mój dotarł dziś do polskiego punktu Amaznona.

No to git, jutro będzie 👍

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Send1N hurra.. 58 ns 😁

Edytowane przez severall
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba ogarnąłem co powoduje losową niestabilność przy testowaniu per core. Na razie podjąłem testy bez globalnego offsetu aby zmniejszyć liczbę zmiennych i odpalony jest scalar x2 dla stabilizacji ewentualnej napięć. No i wygląda na to, że przynajmniej na MSI fuck fest zaczyna się tylko i wyłącznie gdy ustawimy prawdopodobnie któryś z limitów poniżej fabrycznej wartości. Napisałem prawdopodbnie bo ganiałem niżej tylko TDC. No ale do rzeczy wbite ustawienia CO dosłownie z palca między -6 dla najbardziej prądożernego jajka i -15 dla najszybszego i zarazem osiągającego wypas wydajność bez dużego V reszta 10/12/14. TDC ustawiam z 90 na fabryczne 95 i nagle magia. Coś co powinno się sypnąć bo niższe offsety się randomowo sypały jest nagle stabilne. Odpaliłem rano - stabilne. Wyłączyłem poczekałem aż ostygnie odpaliłem znowu pojechałem nabić klimę w furze. Wracam no jest stabilne. Uruchomiłem ponownie nie dawno i co stabilne xD Na MSI chyba tablice V/F się rozjeżdżają jak się zejdzie poniżej limitów ustalonych przez AMD dla CPU. Oczywiście mogę pierdzielić, bo już czuję się jak wariat gdzie już widziałem, że failował profil 2 rdzenie -2 a reszta -5 pomimo, że przed resetem testy ogarniał. Jeszcze będę testował ale mam nadzieje, że to to. Jak coś PPT też może mieć wpływ ale tego nie będę sprawdzał bo to mam akrurat na 142W ustawione.

• Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

5900x za 2400pln to dobra cena czy bedzie jeszcze taniej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Monn napisał:

5900x za 2400pln to dobra cena czy bedzie jeszcze taniej?

Jak pod gry to całkiem wystarczy 5600/5800X.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi