Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

OK, dzięki potestuję z odpalonymi "oszczędzaczami" czyli ogólnie mówiąc gra AMD nadal trwa 😂 nie mogę przejść, wpadłem w pętlę czasu jak bruce willis :E 

PS. Jutro z powrotem smaruje kryonautem cepa, wczoraj natknąłem się na test past termo i mx5 wylądowała na 17 miejscu :E nawet mx2 jest sporo wyżej, może jeszcze urwę 2-3c, past mam sporo w gratach a kryonaut znowu wygrał w teście z 2021 🤪

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziś może po pracy będę przekładał cpu. Czytając posty to będę miał zabawy do końca roku z Zen3 😂

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No wreszcie, czekam na wieści z linii frontu. Jak Art podeśle tobie instrukcję podkręcania, to będziesz przez miesiąc najpierw rozkminiał o co mu chodziło ;)

Miłej zabawy, oby to był goldowy egzemplarz. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, addept napisał:

No wreszcie, czekam na wieści z linii frontu. Jak Art podeśle tobie instrukcję podkręcania, to będziesz przez miesiąc najpierw rozkminiał o co mu chodziło ;)

Pamiętaj że najwięksi ARTyści najlepiej komponowali pod wpływem :E może on też dobry towar ma 😂

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
34 minuty temu, Send1N napisał:

OK, dzięki potestuję z odpalonymi "oszczędzaczami" czyli ogólnie mówiąc gra AMD nadal trwa 😂 nie mogę przejść, wpadłem w pętlę czasu jak bruce willis :E 

PS. Jutro z powrotem smaruje kryonautem cepa, wczoraj natknąłem się na test past termo i mx5 wylądowała na 17 miejscu :E nawet mx2 jest sporo wyżej, może jeszcze urwę 2-3c, past mam sporo w gratach a kryonaut znowu wygrał w teście z 2021 🤪

Testuj. Jedyne co możesz zrobić to ustawić ręcznie scalar X1 przynajmniej wiesz, że CPU nie będzie próbował strzelać wyżej niż może. To mi napsuło najwięcej krwi. Dziś testuje jeszcze przez noc ustawienie dla core #1 #2 na -5 i reszta tak samo aby zobaczyć czy któryś inny rdzeń się nie zdestabilizuje i gotowe. 
Jak coś to ja ostatnio kupiłem 20g MX-5 i aktualnie nie zauważyłem, żeby w czymkolwiek ustępowała Kryonautowi. Mało tego aplikacja jest super łatwa a dodatkowo jest co najmniej 2x tańsza. Testowana pod obciążeniami allcore/ single core/sse/avx/avx2/fma3/gry nigdy nie było gorzej a wydaje mi się, że w przypadku lekkich obciążeń jest nawet lepsza. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Bo tego gołym okiem nie widać przy żadnej paście, chyba że silikonowej to wtedy możesz wzrokowo na OSD wyłapać że jest cieplej, jak różnice mieszczą się w 2-3stopniach to wiesz :E myślisz że dlaczego arctic nie podaje przewodności mx5 bo tylko miętowy kolor wygląda apetycznie że chce się go zjeść a wydajność jest gorsza od mx2 🤣 Ja kupiłem 8g za 39zł była + dołożyłem do koszyka maseczkę za 1zł i proline zostało pokonane smartem z allegro :E Aplikacja jest spoko ale mx2 się lepiej rozprowadza, najgorzej to gelida rozsmarować raczej unikam tego w jej przypadku..., na gpu mam gc-extreme bo najgęstsza i fajnie się sprawdziła. 

A skalar nie jest czasem od tego aby po prostu boost utrzymywał się dłużej bo napompuje więcej papu? a nie do wyższych boostów :> 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
33 minuty temu, Send1N napisał:

Pamiętaj że najwięksi ARTyści najlepiej komponowali pod wpływem :E może on też dobry towar ma 😂

Mówisz z Amareną to każdy Zen3 5 GHz zrobi?

Ja na Gelidzie będę jechał.

Edytowane przez Saren7
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
19 minut temu, Send1N napisał:

Bo tego gołym okiem nie widać przy żadnej paście, chyba że silikonowej to wtedy możesz wzrokowo na OSD wyłapać że jest cieplej, jak różnice mieszczą się w 2-3stopniach to wiesz :E myślisz że dlaczego arctic nie podaje przewodoności mx5 bo tylko miętowy kolor wygląda apetycznie że chce się go zjeść a wydajność jest gorsza od mx2 🤣 Ja kupiłem 8g za 39zł była + dołożyłem do koszyka maseczkę za 1zł i proline zostało pokonane smartem z allegro :E 

A skalar nie jest czasem od tego aby po prostu boost utrzymywał się dłużej bo napompuje więcej papu? a nie do wyższych boostów :> 

No właśnie mam OSD włączone mało tego patrzę też na relację Waty na rdzeń a temperatura i ni wuja nie jest w niczym ta pasta gorsza. Ona dla mnie jest wydajnościowo jak MX-2 ale rozprowadza się idealnie. Bo Mx-2 z tego co pamiętam była przygęsta, a mx-4 za rzadka albo na odwrót używałem parę lat temu. Tutaj było nasrałem na IHS myk myk zalaminowaną kartą i przywaliłem blok i było spoko. 

Scalar nie tylko pompuje napięcia ale potrafi utrzymać wyższy boost dłużej. Jak się okaże, że trzyma za długo, bo reszta systemów nie ściagnie taktów wystarczająco szybko, to wątek odpada. Teraz będę męczył ten negatyw -5 bo wtedy też następuje zmiana krzywej na V/F i skaczą zegary allcore o kilkadziesiąt MHz oczywiście razem z napięciem i tempami. Jednak liczę, że zgarnę dodatkową wydajność allcore, a jednocześnie na core #1 i #2 boosty nie pójdą zbytnio do góry w relacji do ustawienia -1 czy 0. Na razie wygląda dobrze wciągają więcej W na rdzeń przy niewielkim wzroście taktowań. Ze scalarem na auto już core #1 dobijał do 4790 MHz a teraz 4.73 tak więc może się uda zjeść ciastko i mieć ciastko xD 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Art385

MX2 jest rzadka, rzadsza niż kryonaut, mx4 jest znacznie gęstsza, mx5 jest po środku, dobrze się rozprowadza ale mx2 jeszcze lepiej :E 

Bardzo mało dajesz tego negatywu, ja tam walę po -30 / -20 wtedy dłużej utrzymuje lepsze zegary allcore wolę to niż walkę o lepszego boosta na 1 rdzeniu +25 czy 50mhz staram się osiągnąć kompromis, jakbym miał normalną sztukę mojego cepa to bym w ogóle się tym nie bawił no ale bez jaj 4.6ghz stabilne allcore  to były sztuki ryzena 3600 na tym forum :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
30 minut temu, Send1N napisał:

@Art385

MX2 jest rzadka, rzadsza niż kryonaut, mx4 jest znacznie gęstsza, mx5 jest po środku, dobrze się rozprowadza ale mx2 jeszcze lepiej :E 

Bardzo mało dajesz tego negatywu, ja tam walę po -30 / -20 wtedy dłużej utrzymuje lepsze zegary allcore wolę to niż walkę o lepszego boosta na 1 rdzeniu +25 czy 50mhz staram się osiągnąć kompromis, jakbym miał normalną sztukę mojego cepa to bym w ogóle się tym nie bawił no ale bez jaj 4.6ghz stabilne allcore  to były sztuki ryzena 3600 na tym forum :E 

Bo testuje stabilność i mnie wku* xD denerwuje jak mi się coś sypie. Ostatnio nawet przerzuciłem się z powrotem na CR2 bo myślałem, że może ustawienie CAD mi bruździ no ale to nie to. Teraz na szczęście -5 mi się wykrzyczało w miarę szybko i nie dawało złudnej nadziei tak więc zostawiam ustawienie z -1 -1 dla sypiąceych się jąder bo to mam dniami testowane i wywalone. Jednak co ciekawe pomimo niższych napięć i boostów AIDA wypluwa lepsze wyniki xD Czemu? nie wiem 

Xa9Su4V.png

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wyłącz wszystko na pasku albo zrób test w awaryjnym to zobaczysz magię :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już lapę z tymi profilami w CRT, narazie zostawilem to co mi wyplulo po diagnostyce (srebrna sztuka), w bfie mi trzyma 4575 przy 1.265v i w tym momencie grafa zaczyna sie dusic :D mimo ze to tylko 1080p :D i to na  ultra-low detalach w dx12. Wymiana proca na duzy + czekac na nowego bfa :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

CTR potrafi wypluć o 100-150mhz niższy zegar przy napięciu na którym sam ustabilizujesz go wyżej, ja z tego co wypluwał nie korzystałem, dopóki ctr nie będzie wykrywał propozycji negatywnej dla curve optimizera to już go nie tykam 😜 to jest tylko dobre jak wprowadzasz tam swoje nastawy aby mieć hybrydę z 2 profili na dane zastosowania inaczej możesz tracić zostawiając to co wypluwa pod grami. Jak proc tylko pod granie to wyłącz smt przy 5900 będzie lepiej/nieco chłodniej i idź w max zegar.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Dominix1910 napisał:

Już lapę z tymi profilami w CRT, narazie zostawilem to co mi wyplulo po diagnostyce (srebrna sztuka), w bfie mi trzyma 4575 przy 1.265v i w tym momencie grafa zaczyna sie dusic :D mimo ze to tylko 1080p :D i to na  ultra-low detalach w dx12. Wymiana proca na duzy + czekac na nowego bfa :)

4575Mh dla tego cpu to slabizna, mozna wycisnac wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można, przyjdzie czas na większą zabawę, ale nawet na tym taktowaniu to już grafa robi się słaba a nie proc ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na szybko wynik.

Zaraz zaktualizuje bios, pobawię się LLC i może uda się 4,7 poniżej 1,3 V

2OwAHiD.gif

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, Dominix1910 napisał:

Można, przyjdzie czas na większą zabawę, ale nawet na tym taktowaniu to już grafa robi się słaba a nie proc ;)

Do 1440p to  juz bedzie trzeba pchac mocniejsza grafe :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
49 minut temu, Saren7 napisał:

Na szybko wynik.

Zaraz zaktualizuje bios

stxpagbydwm41.png

• Thanks 1
  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Na Fortis 3 pod Cinebench R23 1,25 V temperatura dobija do 75 stopni, wentylator 100%. Grzeje się dużo mocniej jak R5 3600. Wychodzi około 10 stopni przy tym samym napięciu. Macie jakieś odniesienie? 4,7 1,25 V przeszło 10 iteracji R23 dalej gry będą weryfikować. Jak się znudzi to przyjdzie PBO.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Saren7 napisał:

Na Fortis 3 pod Cinebench R23 1,25 V temperatura dobija do 75 stopni, wentylator 100%. Grzeje się dużo mocniej jak R5 3600. Wychodzi około 10 stopni przy tym samym napięciu. Macie jakieś odniesienie? 4,7 1,25 V przeszło 10 iteracji R23 dalej gry będą weryfikować. Jak się znudzi to przyjdzie PBO.

Puść Geekbench 5, jak przejdzie cały to jest ok. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przepisałem poniższe nastawy, które były na R5 3600 stabilne.

Z 5600X po 3 minutach sypie błędami w TM5. Macie jakieś propozycje zmian?

TDcYBG5.gif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Udało się okiełznać zmniejszając procodt do 34,3. Pierwszy raz  Latency<57 ns

9CI3mSr.gif

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, seba1995x napisał:

Puść Geekbench 5, jak przejdzie cały to jest ok. 

Przechodzi, warunek to ustawienie wentylatora min 1200 rpm. Jak miałem na auto wysypało się od temperatury. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Atakuj 4000 Mhz! :glodny:

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 minuty temu, Saren7 napisał:

Przechodzi, warunek to ustawienie wentylatora min 1200 rpm. Jak miałem na auto wysypało się od temperatury. 

To próbuj 4,8.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi