Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, severall napisał:

Nie ma z RAMem jakiegoś ryzyka degradacji czy nagłego padnięcia z powodu zbyt wysokiego V?

Nie bo do amatorskiego krecena wyzsze napiecie moze jedydnie powodowac niestabilnosc po, ktorej wrocisz na nizsze nastawy. Dodawanie vcore na ram zdaje egzamin tylko do pewnego momentu.

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Saren7 napisał:

Ja zauważyłem, że dla 2x8 procODT 34,3 daje lepsze rezultaty niż 32. Teraz walczę o FCLK=1933. Na 32 błędy są w 2, 3 cyklu. Na 34,3 pojawił się w 8. Tutaj mam też obawy o microny czy zrobią  3866 16-19-14-36 na 1,41 V. Ktoś trzymał microny 1,45 V 24/7?

Nic nie wywalczysz. Ci wszyscy co ogarnęli wyższe takty IF mają albo modowany odblokowany bios jak jest albo mobas z cpu_vddp. Jedyne co możesz zrobić to zejść z vSOC z procODT zejść do minimalnej liczby korekcji whea i wyłączyć raportowanie whea w windzie aby nie traciła na to czasu. Kiedyś w biosie X370 Taichi nawet miałem wyłącznik raportowania Whea xD 

53 minuty temu, severall napisał:

Nie ma z RAMem jakiegoś ryzyka degradacji czy nagłego padnięcia z powodu zbyt wysokiego V?

Nope. Możesz nawet walić 1.6v tylko musisz zejść z RTT na AMD bo pcb będzie crashować albo w którymś momencie uwalisz moduły. Degradacji nie zobaczysz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Art385 napisał:

Nic nie wywalczysz. Ci wszyscy co ogarnęli wyższe takty IF mają albo modowany odblokowany bios jak jest albo mobas z cpu_vddp. Jedyne co możesz zrobić to zejść z vSOC z procODT zejść do minimalnej liczby korekcji whea i wyłączyć raportowanie whea w windzie aby nie traciła na to czasu. Kiedyś w biosie X370 Taichi nawet miałem wyłącznik raportowania Whea xD 

Nope. Możesz nawet walić 1.6v tylko musisz zejść z RTT na AMD bo pcb będzie crashować albo w którymś momencie uwalisz moduły. Degradacji nie zobaczysz 

Jak najnowszy bios wyjdzie z bety to pobawię się dalej. Na jakim VSOC lecisz? 

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Saren7 napisał:

Jak najnowszy bios wyjdzie z bety to pobawię się dalej. Na jakim VSOC lecisz? 

1.1v aby trzymać się steppingu. Tak mogę mniej ale nie wiele bo już od 1.06v IF czka jak zapuszczę jednocześnie wypalarkę na avx2 i 3080 ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie soc działa od 2 tygodni stabilnie na 1.05v przy 1866/3733 niżej nie sprawdzałem nawet ale przy r5 3600 musiałem dać do 1866/3733 1.15v + LLC2 do pełnej stabilności oczko niżej już "pykał" dziwięk w bf V :E a na 3700x musiałem dawać pomiędzy 1.1125 a 1.15, na 1.15 brak POST a 1.1125 było już niestabilne, tylko 1.1250 i 1.1375 działało ok  :E takie cudaa

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz 1,1125. Poszukam niższej wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Saren7 napisał:

Ja mam teraz 1,1125. Poszukam niższej wartości.

Po co?? To jest tak niskie SOC ze nie ma sensu siedziec i znizac to nie wiadomo jak. Wszystkie ryzeny poczawszy od 3700X,2x3100,3900XT, 5600X mialem wlasnie na takim SOC jak podajesz i to sa optymalne warotsci. Nizej moze juz gubic wydajnosc.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Phoenixsuple napisał:

Po co?? To jest tak niskie SOC ze nie ma sensu siedziec i znizac to nie wiadomo jak.

Zobaczę przy ilu będzie się wywalać. Z vcore też próbowałem schodzić poniżej 1,23 V. Na 1,21 V przeszło Blender ale po pół h w BFV dostałem reset kompa, nie było nawet BS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykłdowo między 1.1250 a 1.05v jest zawrotne 2W mniej poboru w pozycji "SOC power" hwinfo :E zawsze to już lepsza sprawność energetyczna a nóż może na ułamek sekundy wyżej zabostuje przy PBO gdzieś tam ??

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Send1N napisał:

Przykłdowo między 1.1250 a 1.05v jest zawrotne 2W mniej poboru w pozycji "SOC power" hwinfo :E zawsze to już lepsza sprawność energetyczna a nóż może na ułamek sekundy wyżej zabostuje przy PBO gdzieś tam ??

Na szczycie już tylko niewielkie detale robią różnicę ?

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

Przykłdowo między 1.1250 a 1.05v jest zawrotne 2W mniej poboru w pozycji "SOC power" hwinfo :E zawsze to już lepsza sprawność energetyczna a nóż może na ułamek sekundy wyżej zabostuje przy PBO gdzieś tam ??

Tu bardziej o ampery chodzi które wciągają ci dostępną pulę dla boostu. W praktyce jak masz za mało vSOC dla uzyskania optymalnej wydajności to w geekbenchu zaczną znikać cenne benchowe punkciki ;) stabilność masz niżej najlepiej sprawdzać dociskając grafę i cpu wypalarą. Mojego SOC nie dastabilizuje nawet y-cruncher a RTX3080 w tandemie z occt lds avx2 extreme już tak :D  Natomiast niskie trzymanie vSOC pomaga na stabilność. No a jak masz w tyłku max boosty na CPU a w sumie powinieneś bo to trochę jak boostowanie Nvidii jak tylko ma gdzie to podbije napięcie a zegar to przy okazji jak się uda ;) Później kończy się na wzroście tempów i poborów a wyczarowaliśmy 25 MHz w porywach 50 xD w normalnym użytkowaniu z lupą nie zauważysz, ale benche to co innego ;) 
 

TLDR: na 3800 MHz możesz spokojnie trzymać 1.1v zawsze lub więcej z zachowaniem steppingu. To jakie napięcia trzymasz zależy też oczywiście jakiego procodt używasz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Send1N napisał:

U mnie soc działa od 2 tygodni stabilnie na 1.05v

Ja od premiery lecę na 1.0v i VDDG (CCD/IOD) 0.9v, i działa do dziś bez żadnych błędów ;). Są to tak poza tym domyślne ustawiania dla pamięci taktowanej 3200 MHz.

Pod 3733 MHz nawet 0.975v było wystarczające.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, KamileN7 napisał:

Ja od premiery lecę na 1.0v i VDDG (CCD/IOD) 0.9v, i działa do dziś bez żadnych błędów ;). Są to tak poza tym domyślne ustawiania dla pamięci taktowanej 3200 MHz.

Pod 3733 MHz nawet 0.975v było wystarczające.

a Whea logger sprawdzałeś? To ma szanse działać jak nic nie wsysa przepustowości PCI-E. IF i cała reszta działa jak CPU puki nie dociśniesz to przy lekkim obciążeniu chodzą absurdalne takty/napięcia. W logerze pewnie masz masę korekt. Generlanie 3733 powinno obskoczyć przy 1.05v a 3800 potrzebuje coś min. 1.075-.87 tylko tu się stepping nie zgadza więc się pakuje 1.1v.
Natomiast jeśli nie wierzycie w steppingi :rotfl: to zobaczcie co CPU robi jak mu wyłączyć uncore OC i zobaczycie, że zarzuci stepping 50mv z absurdalnie wysokim cldo_vddp i oczywiście vSOC.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Art385 napisał:

a Whea logger sprawdzałeś?

Tak co jakiś czas sprawdzam, nic nie ma!!! Żeby WHEA się pojawiły muszę dać jeszcze mniej na VDDG IOD, pojedyncze błędy zaczynają się bodajże na ~0.87v, 0.875v z tego co pamiętam już było stabilne zawsze w testach, więc 0.9v to już spory zapas.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, KamileN7 napisał:

Tak co jakiś czas sprawdzam, nic nie ma!!! Żeby WHEA się pojawiły muszę dać jeszcze mniej na VDDG IOD, pojedyncze błędy zaczynają się bodajże na ~0.87v, 0.875v z tego co pamiętam już było stabilne zawsze w testach, więc 0.9v to już spory zapas.

To poka xD A sprawdzałeś occt lds avx2 + odpalenie jakiejś wymagającej gry? Bo u mnie też mogę ganiać ultra nisko SOC małym kosztem na wydajności. Natomiast jak cpu jest dociśnięte i 3080 zacznie wsysać przepustowość zaczynają się whea i kończy impreza i już potrzeba 1.075v minium.

Edit: Co prawda nie testowałem na 2 modułach ale coś nie sądzę.  

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy @novi już coś zdążył zepsuć, czy jeszcze trzeba chwilę poczekać na jakąś dramę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@addept jeśli clc mi nie zalało kompa a nie powinno to na razie nic się nie dzieje . A czy komp nie jest zalany będę wiedział później xd

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Art385 napisał:

To poka xD A sprawdzałeś occt lds avx2 + odpalenie jakiejś wymagającej gry?

Proc na auto, negative 30. Sztywny nastaw się wywalał :P

OCCT lds AVX2 + dwie gry w tle, raz pobiegałem trochę w jednej raz w drugiej. RTX'a 3080 niestety nie mam :(.

kiC0hSK.png

 

lCTh7av.png

 

QsWnhex.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, novi napisał:

@addept jeśli clc mi nie zalało kompa a nie powinno to na razie nic się nie dzieje . A czy komp nie jest zalany będę wiedział później xd

Spokojnie w tym piekarniku jaki dziś nam pogoda serwuje samo wyschnie.

@KamileN7załóż sobie widok niestadardowy. Tam w filtrze zaznacz wszystkie ostrzeżenia/błędy itd. następnie przełącz Ustaw na źródło zdarzeń. Z rozwijanego menu szukasz WHEA-logger. Potem ok i na to patrz. To co pokazujesz dużo mówi ale akurat nie o tym o czym tu gadamy xD  

Edytowane przez Art385
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Art385 napisał:

Spokojnie w tym piekarniku jaki dziś nam pogoda serwuje samo wyschnie.

@KamileN7załóż sobie widok niestadardowy.

Dalej pusto :-P.

71EE0s8.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, KamileN7 napisał:

Dalej pusto :-P.

 

  Ukryj zawartość

 

71EE0s8.png

 

 

 

 

AVX2 extreme ;) Na normalu to mój cpu jest platynowym samplem xD ale spoko w normalnym użytkowaniu i fhd nie powinno być problemów ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, wy testujecie i dociskacie, i to jest nawet właściwa strategia puścić takie OCCT pod korek na na GPU zarzucić folding@home, wrzucić ze dwa filmy na YT i wtedy wychodzi czy whea są czy nie są.. 

U mnie natomiast jak 3800 próbowałem ogarnąć, zanim odpuściłem na 3733 to wszystko było cacy, a jak dzieciaki odpalały jakiś shit na Roblox to potrafiło wrzucić whea-19.. i bądź tu mądry ;) ponoć takie błędy są wywoływane jak w idle napięcie zbyt nisko spada właśnie, co by się prawie u mnie zgadzało bo najlepsze z niestabilnych rezultatów miałem na vsoc llc dałem na maksymalny poziom 

Edytowane przez Alyjen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Art385 napisał:

AVX2 extreme ;)

Też nic. Jak od 7 miesięcy na tych ustawieniach nie było żadnego WHEA, to nie wiem co trzeba by jeszcze odpalić żeby je wywołać :P. Nie wykluczam że na lepszym GPU albo 4 kościach RAM coś mogło by się pojawić, ale o tym to się przekonam dopiero za jakiś czas jak w końcu uda się kupić jakąś sensowną grafikę, czyli nie szybko.

LnzDBTy.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art po prostu nie może przeżyć że ktoś w chwile ustabilizował tą platformę bo on juz 6 miesięcy stabilizuje  ?:group_h:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Send1N napisał:

Art po prostu nie może przeżyć że ktoś w chwile ustabilizował tą platformę bo on juz 6 miesięcy stabilizuje  ?:group_h:

Mnie to caly czas do dzis dziwi  jak niektorzy sie tu pierd... z tym sprzetem tyle czasu :rotfl:

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
    • 40 powinno na górkę styknąć. I to na luzie jako dodatkowe.  Ewentualnie powinieneś pomyśleć nad jakimiś listwami przypodlogowymi z systemem dowolnego dodawania gniazdek.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...