Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, marcinowozniako napisał:

Ano właśnie czyli nie tylko ja mam takie powiedzmy normalne wyniki. A w cinebenchu Art385 jakie masz wyniki? Ja mam ok5850-6250 w zależności na jakim priorytecie uruchomie test :D

W cb20 memki nie mają większego znaczenia nawet na 2133 wyniki są zbliżone ale sprawdziłem, bo nowy bios wrzuciłem to mam 6035 na drugim przebiegu 6034 na normlanym prio tak jak normalnie używam sprzętu. Scalar x1 więc nie podbija zegarka jak na auto gdzie jest włączony x2 albo nawet x3 a dodatkowo mam ponad 30 stopni w pokoju xD 

Swoją drogą MSI w tym biosie wcale nie dodało tylko patcha a zmieniło się zachowanie działania CO i napięć na PBO teraz ekstra każdy rdzeń ma zadane napięcie i obniżanie negatywnego offsetu tak do połowy podnosi tylko zegar i nie opuszcza napięcia. Ciekawe czy problemy z usb nie były w rzeczywistości spowodowane głównie niestabilnym CPU xD Bo przecież na płytach pbo jest włączone na auto a scalar zawsze na bonusie. No ale teraz ustawienie CO to banał jest a nie tak jak wcześniej ruszysz o 2 punkty już zegar w peaku +50-75MHz a dodatkowo masywny drop napięcia i handluj z tym xD 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, mazi91 napisał:

Tak to u mnie wygląda na timingach @marcinowozniako:

Tph00MO.jpeg

Teraz muszę spróbować puścić IF na 1900

Wbiłem u siebie z ciekawości te wasze timingi w dodatku u mnie TRCDRD na 14 jest niestabilne nawet na 3600mhz, to się nazywa łindołs optymajz :E 

be36bc4e41378.png

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@marcinowozniako skleiłem screena z cb20 z CTR i timingami tak to mniej więcej wygląda u mnie.  To jest stabilne pod Core Cyclerem z pełnym zakresem FFT dla rdzenia. 

vSjPAIdh.png

PS. tak swoją drogą wiedział ktoś, że w sklepie windowsa jest aplikacja MSI center w której można zainstalować tylko superchargera do usb oraz rgb i nie trzeba instalować tego bloatware dragon center?  

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Art385 

Strasznie wysokie te napięcia pałujesz, ja mam tak że nie dobijam nigdzie do 1.4v i każdy rdzeń trzyma identyczny boost nie lepiej troche niżej zejść i wyrównać + polepszy się allcore wtedy, jak ustwie tak żeby boost miał powyżej 1.4v to już je rozwala na większości rdzeni i tak.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Send1N napisał:

@Art385 

Strasznie wysokie te napięcia pałujesz, ja mam tak że nie dobijam nigdzie do 1.4v i każdy rdzeń trzyma identyczny boost nie lepiej troche niżej zejść i wyrównać + polepszy się allcore wtedy, jak ustwie tak żeby boost miał powyżej 1.4v to już je rozwala na większości rdzeni i tak.

To 5800x u mnie VID limit jest na 1.5v a nie na 1.45v jak na 5600x więc będzie sypał wyżej. Dwa wrzuciłem nową betę i całkowicie zmieniło się zachowanie napięć dla poszczególnych rdzeni. Poza tym to co pokazuje CTR to dynamiczny VID np. na core #2 w CTR w rzeczywistości idzie 1.33v za to na Core #3 idzie min 1.406 i sam potrafi pod prime95 rozgrzać CPU na 80 stopni. Na tym biosie trochę się to bardziej grzeje ale nie trzeba się męczyć z dropiącym bez sensu napięciem na CO. Zaraz zobaczę jak to wygląda w Geekbenchu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem że inny cep ale sprawdz sobie może akurat ci się spodoba :E bez przekraczania 1.4v ile tam wyciśniesz stabilnie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Send1N napisał:

Wiem że inny cep ale sprawdz sobie może akurat ci się spodoba :E bez przekraczania 1.4v ile tam wyciśniesz stabilnie

Mówię ci, że to nic nie da, 5800x tak ma. W rzeczywistości podaje napięcia w zależności od obciążenia. Jedyne co mogę zrobić aby realnie CPU nie podawał więcej to wyłaczyć całkowicie PBO i zostawić resztę jak jest albo wklepać magiczne ustawienia w CO i pbo też się wyłączy. Wtedy jednak zegary są tak o 100 MHz niższe. Jeszcze nie skończyłem przerabiać krzywej w CO pod nowe warunki ale Geekbench mówi, że jest ok. No i w gierkach CPU nie przekracza 60 stopni poza peakami to wtedy tak 65  

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/8506063

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na oko około 56

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, severall napisał:

@Art385 jakie latency powinienem tutaj mieć ? :E 

stabilne timingi.png

Kurde nie wiem nie jestem ekspertem od cruciali i nie znam zegara cpu ale będę strzelał 58ns 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
8 minut temu, severall napisał:

Mam 58.5. <smutek>

Nie jest zle ale sprawdz różnicę w trybie awaryjnym, jak będzie różnica więcej jak 1/1.5ns to znaczy że winda jest przymulona przez coś co działa w tle np.

@Art385 

przeklepałem jeszcze te timingi luzne jak guma od majtek z twojego screena z 4x8 na 2 ławki + dałem 1.5v i i tak się wypierdala na 1900/3800 w okolicy 8-9min tm5 😂 nie ma szans u mnie na magiczne 3800megahercufff 😎

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Send1N napisał:

Nie jest zle ale sprawdz różnicę w trybie awaryjnym, jak będzie różnica więcej jak 1/1.5ns to znaczy że winda jest przymulona przez coś co działa w tle np.

@Art385 

przeklepałem jeszcze te timingi luzne jak guma od majtek z twojego screena z 4x8 na 2 ławki + dałem 1.5v i i tak się wypierdala na 1900/3800 w okolicy 8-9min tm5 😂 nie ma szans u mnie na magiczne 3800megahercufff 😎

a jaki error? czyżby 6? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Send1N napisał:

@Art385 

Będą ddr5 to się w końcu odkujesz za chude lata na 3733.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Send1N napisał:

Sprawdzę, ale wątpię. Żadnego syfu nie mam ani zainstalowanego ani działającego w tle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, severall napisał:

Sprawdzę, ale wątpię. Żadnego syfu nie mam ani zainstalowanego ani działającego w tle.

a podejrzyj w HWinfo na ile wskakuje ci rdzeń #0 i czy stabilnie trzyma taktowanie podczas badania latency? Bo jak dropi w dół to i czas oczekiwania nie będzie wypasiony 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, severall napisał:

Też tak myślałem, a jednak 2 ns a awaryjnym urwane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
9 minut temu, Art385 napisał:

a podejrzyj w HWinfo na ile wskakuje ci rdzeń #0 i czy stabilnie trzyma taktowanie podczas badania latency? Bo jak dropi w dół to i czas oczekiwania nie będzie wypasiony 

Trzyma stabilne 4.95GHz, w trybie awaryjnym podobnym wynik 58,5 ns. Może jednak ciężko zejść przy CL16 niżej, i tak dzięki waszym radom zszedłem poniżej 60 ns.

Edytowane przez severall
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
11 minut temu, Saren7 napisał:

Też tak myślałem, a jednak 2 ns a awaryjnym urwane.

Tyle to jeszcze mieści się w normie, jak ktoś ma sporą różnicę "to wiedz że coś się dzieje" :E u mnie jest 1 / 1.5ns różnicy. Dzisiaj chłop pisał że ma 5ns różnicy ;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, severall napisał:

Trzyma stabilne 4.95GHz, w trybie awaryjnym podobnym wynik 58,5 ns

To znaczy, że tak ma być. U mnie też w awaryjnym ucina max niecałe 1ns ale system mam zasrany. Jeszcze patrząc na te timingi możesz próbować ciąć TRTP na 9 i przestawić TWR na 18 powinno trochę przyśpieszyć w realu ale nie wiem czy będzie to miało jakiś wpływ na latency 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Send1N napisał:

Wbiłem u siebie z ciekawości te wasze timingi w dodatku u mnie TRCDRD na 14 jest niestabilne nawet na 3600mhz, to się nazywa łindołs optymajz :E 

be36bc4e41378.png

Widzisz, widzisz? A tak sie śmiali z moich ustawień ze podręcznik nie ten że niestabilne itp itd. Można? Można  🤣🤣🤣🤣🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Send1N napisał:

Tyle to jeszcze mieści się w normie, jak ktoś ma sporą różnicę "to wiedz że coś się dzieje" :E u mnie jest 1 / 1.5ns różnicy. Dzisiaj chłop pisał że ma 5ns różnicy ;) 

Ja nie instaluje nic czego nie używam. Program od MSI i Zotaca zainstalowałem , zminiłem LEDy na takie jak mi pasują i wywaliłem to g***no :E. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Art385 ogólnie wysokie to napięcie trzymasz na procku, realnie w grach i przy normalnym uzytkowniu jakie masz napięcie? Ja zeby mi w ogole przeszło cb20 musialem dac 1.35V na 4.8ghz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Art385 napisał:

To znaczy, że tak ma być. U mnie też w awaryjnym ucina max niecałe 1ns ale system mam zasrany. Jeszcze patrząc na te timingi możesz próbować ciąć TRTP na 9 i przestawić TWR na 18 powinno trochę przyśpieszyć w realu ale nie wiem czy będzie to miało jakiś wpływ na latency 

Jeszcze jest taka rzecz że działam na "starej" Agesie 1.2.0.0 bo ta nowa coś mi się wykrzacza i źle współpracuje z CTRem. Może też ma to delikatny wpływ. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
5 minut temu, marcinowozniako napisał:

Widzisz, widzisz? A tak sie śmiali z moich ustawień ze podręcznik nie ten że niestabilne itp itd. Można? Można  🤣🤣🤣🤣🤣

Ja tu chciałem tylko pokazać jaka jest różnica w latency między wami w dodatku mam niższe taktowanie na cpu a 4ns niżej, To że ktoś instaluje świeży system to nie znaczy że on dobrze działa po instalacji bo bez kilku ręcznych zmian i ustawień w10 jest dobrze przymulony :E Dobranie napięć też jest ważne, kiedyś wrzuciłem screena jeszcze na ryzenie 3600 jak po zbyt wysokim wbiciu jednego napięcia, dokładnie VDDG CCD z 63.5ns zrobiło się nagle 78 🤪

25 minut temu, Art385 napisał:

a jaki error? czyżby 6? 

Teraz dopiero w 15min wypluło w 5 cyklu

52a4e08923c86.png

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi