Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Send1N napisał:

działa po instalacji bo bez kilku ręcznych zmian i ustawień w10 jest dobrze przymulony :E 

Wiem, wiem śmieje się tylko. O jakich ustawieniach mówisz? Od dawna już bardziej jestem zwykłym użytkownikiem niz użytkownikiem pro więc nie śledzę dokladnie tego. System ma 2 lata ale może jeszcze uda się go uratować kilkoma zmianami ustawień.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wpisz sobie na YT coś w stylu windows 10 gaming optimized, zobaczysz wzrokowo co warto wywalić/wyłączyć a co włączyć, zawsze można coś urwać z opóźnienia. Nawet po świeżej instalacji w10 tyle pierdół działa w tle że głowa mała.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
19 minut temu, marcinowozniako napisał:

Art385 ogólnie wysokie to napięcie trzymasz na procku, realnie w grach i przy normalnym uzytkowniu jakie masz napięcie? Ja zeby mi w ogole przeszło cb20 musialem dac 1.35V na 4.8ghz

Na moim procu nie przejdziesz nawet CB20 na 4.7 przy 1.35v. To nie ja daje to FIT daje. W obciążeniach takich jak gry@100% co nieźle symuluje TM5 to jakieś 1.33-1.35v podaje 

16 minut temu, Send1N napisał:

Ja tu chciałem tylko pokazać jaka jest różnica w latency między wami w dodatku mam niższe taktowanie na cpu a 4ns niżej, To że ktoś instaluje świeży system to nie znaczy że on dobrze działa po instalacji bo bez kilku ręcznych zmian i ustawień w10 jest dobrze przymulony :E 

Teraz dopiero w 15min wypluło w 5 cyklu

52a4e08923c86.png

Heh TWRRD nie zagrało ci i coś się spóźniło i poszedł lekki timeout a to dlatego, że te timnigi za zrobione gdzie TWRRD wynosi 4. 

PS. a TCWL ma być 16 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Send1N napisał:

Wpisz sobie na YT coś w stylu windows 10 gaming optimized, zobaczysz wzrokowo co warto wywalić/wyłączyć a co włączyć, zawsze można coś urwać z opóznienia.

Jak w trybie awaryjnym który wyłącza wszystko co się da latency jest podobne jak normalnie to wydaje mi się że te optymalizację niczego nie poprawią.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

faktycznie przeoczyłem ten timing :E zaraz jeszcze sprawdzę ale stawiam porażkę :)

1 minutę temu, severall napisał:

Jak w trybie awaryjnym który wyłącza wszystko co się da latency jest podobne jak normalnie to wydaje mi się że te optymalizację niczego nie poprawią.

u ciebie jest wszystko ok z tego co mowisz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Send1N napisał:

faktycznie przeoczyłem ten timing :E zaraz jeszcze sprawdzę ale stawiam porażkę :)

No tak, tak ogólnie mówiłem :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jeżeli u niego jest wszystko ok to u mnie tymbardziej , wyniki mam takie jak on praktycznie. 

Art385 To jest nadzieja ze mam lepsza sztukę niz Ty :D Ale z drugiej strony mi tam chyba 5960 wypluło na 4.8ghz w normalnym trybie czyli znowu nizej niz Ty co wskazuje ze cos tam moze nie grac do końca. No cóż za 2h nede w domu siadam i działam. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
11 minut temu, Send1N napisał:

Jeszcze trochę pokory i wbijesz 3866 1:1 :-)

Trzymam za Ciebie kciuki. Lepiej późno niż później a poradnik wklejałem tydzień temu.

Do poprawy masz jeszcze tras, trfc, trtp, trdwr,, dsd, rsd, tcke i wszystkie str oraz proctr:-)

Edytowane przez oh,shut up
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
10 minut temu, marcinowozniako napisał:

To jeżeli u niego jest wszystko ok to u mnie tymbardziej , wyniki mam takie jak on praktycznie. 

Art385 To jest nadzieja ze mam lepsza sztukę niz Ty :D Ale z drugiej strony mi tam chyba 5960 wypluło na 4.8ghz w normalnym trybie czyli znowu nizej niz Ty co wskazuje ze cos tam moze nie grac do końca. No cóż za 2h nede w domu siadam i działam. 

Na bank masz lepszy mój ma wypas 5 rdzeni i 2 ok a 1 to kibel ale najważniejsze, że IMC jest w pytę 4 ławki trzyma bez jęczenia. 

No ale ten nowy bios daje radę napięcia są zabetonowane na PBO i tylko lecisz z zegarkami offsetem. Zrobiłem na razie 4 rdzenie i to te najgorsze z potwierdzeniem stabilności a już boost poszedł w cb20 MT 

em8yAy0h.png

PS. coś mocno nie tak masz 6k pkt to się robi na 4.5 GHz 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, Send1N napisał:

To nie przeoczaj te timingi grają i wyliczone są na podziałkach pod moje konkretnie 4 moduły. Oczywiście przez to że mam 4 to nie mogę zrobić takich abym miał wszystko przez 6. No ale te możesz zapiąć na moich modułach i testować do woli nie złożą się a i wydajność jak na CL16 3800 jest elegancka 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, Art385 napisał:

Oczywiście przez to że mam 4 to nie mogę zrobić takich abym miał wszystko przez 6.

O co tu chodzi  🤨 :> 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Send1N napisał:

O co tu chodzi  🤨 :> 

podziałki TRFC/TRTP i TWR=2xTRTP. Niestety nie mogę trzasnąć np. TRFC 288 TRTP6 TWR 12 wrzucając TRDWR na 10 i TWRRD na 1 bo nie zabootuje. Więc jest jak i timingi grają 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dość losowe pytanie mam:

Mam ASRocka B450M Pro4, 5600X i 2x16GB Cruciali 3200.

Na poprzednim BIOS-ie (AGESA 1.2.0.0), niezaleznie od OC (tj. nawet na stocku), komp regularnie mi się wieszał / restartował, tak raz na 5h powiedzmy. Ale co ciekawe, tylko pod Linuksem.

2 dni temu wgrałem AGESA 1.2.0.2 i wygląda na to że przestał, chociaż mam za mało danych na razie.

Możliwe że oficjalny BIOS był na tyle skopany, że tak się działo?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A więc tak. Procesor, tutaj mam rozkminę co z nim i jak on do końca boostuje jak to działa. Niby Gold sztuka CTR ustawia 4625MHZ na All core przy 1.28V i to jest stabilne, stabilne jest nawet 4700MHZ na allcore przy 1.28V ale to co się dzieje dalej już nie rozumiem. Ja wiem że mechanizm boostu działa tak że im mniej rdzeni obciążonych tym wyżej zegarem może polecieć i wiem że są lepsze rdzenie i gorsze, natomiast wychodzi na to że profil na allcore ma zdecydowanie najlepsze skalowanie... 4.7GHZ na 1.28V, 4.8GHZ na profilu P2 przy 1.35V, a PX profil nawet nie wiem jak dokładnie przetestować aby wymusić działanie tego profilu na obciążeniu. 

Screeny:

EZexwYu.png 69Yu8Aw.png  KDoetxG.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
6 minut temu, marcinowozniako napisał:

a PX profil nawet nie wiem jak dokładnie przetestować aby wymusić działanie tego profilu na obciążeniu. 

Zobacz w profilach przy ilu procentach użycia CPU włącza Ci się profil P2. Domyślnie chyba jest 29%. Poniżej będzie działał Ci PX jeśli go aktywowałeś więc jeśli chcesz przetestować to włącz CB single core, albo coś co obciąży 2-3 wątki (CPU-z, LinX). Z mojego doświadczenia wiem że PX jeśli jest niestabilny to najczęściej wywali reset PC bez obciążenia (np. w przeglądarce, czy w Spotify) - w tych krótkich okresach gdzie procesor czasami wrzuca max boosta.

Edit: z resztą w CTR zawsze możesz podejrzeć który profil jest aktywny w danym momencie więc będziesz wiedział. 

Edytowane przez severall
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, widzę coraz lepiej mi idzie natomiast dopracowania będzie wymagać profil pod gry/średnie obciążenie czyli ten P2 bo skok napięcia jest całkiem spory a raptem 100mhz więcej.... Co do ramu zostawiam HCI i zobaczymy czy będzie bez błędów, niżej nie zejdę z opóźnieniem, widocznie mam zasyfiony system, teraz prawie wszystkie programy z tła zamknięte, w trybie awaryjnym robie po 52ns....

98mTaKl.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam w idle na Fortis 3 600 rpm 45 stopni. Nie uważacie, że to za dużo na 5600X 1,23 V?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

blisko temperatury topnienia krzemu koniecznie daj max obroty bo cep spłynie na MB :D

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Tornado3 napisał:

blisko temperatury topnienia krzemu koniecznie daj max obroty bo cep spłynie na MB :D

Chłodnica od tira i uda się zbić temperaturę. Jakie wentylatory polecacie? Czy może iść w śmigła?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Saren7 napisał:

Mam w idle na Fortis 3 600 rpm 45 stopni. Nie uważacie, że to za dużo na 5600X 1,23 V?

nie 😜 

Godzinę temu, Tornado3 napisał:

po 30 latach wejdziemy w ten temat a rdzeń u sarena nadal będzie się topił w opuszczonym mieszkaniu po ewakuacji :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Crucial CL16 3600 MHz pogonione tak jak na obrazku:

TM5 v3 10 cykli. 

Przechwytywanie.png

Próbować jeszcze o coś walczyć? Napięcie 1.4v

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, oh,shut up napisał:

Poluzuj tcke na 5, tras na 32 lub 35, scl na 4 lub 3

Nie wiem czy jest sens się bawić w to.... Ustawienie jest stabilne i całkiem wydajne....

k4VKkiF.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

na 1.55v nie przegrzewają się podczas gry w lato jak karta je podsmaża? :P 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi