Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, SanczoPanczo86 napisał:

Nowy bios wydaje się być póki co ok. Do tej pory jechałem na IF 1900 i nie próbowałem więcej, jednak postanowiłem spróbować i dojechałem do 2000MHz...

Sprawdź lepiej czy w HwInfo nie zbierają się WHEA jak odpalisz TM5 na IF 2000

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Minciu napisał:

Sprawdź lepiej czy w HwInfo nie zbierają się WHEA jak odpalisz TM5 na IF 2000

No właśnie za szybko się podekscytowałem :D. Odpaliłem TM5 dla 3933MHz taktowania RAM (IF odpowiednio połowa tego) przy napięciu 1,4v i auto timingach i przeleciał z pół godziny (przy 4000MHz 1,4 wywalał błąd po minucie). Ale paczam w HW, paczam i tylu WHEA to ja w życiu nie widziałem :). Ponad 600 i to jakieś dwie grupy tych błędów były :D. Także wróciłem do 3800MHz RAM na napięciu i timingach stockowych. Ale na tym biosie mam chyba gorsze OC procka. Wcześniej dawałem w Ryzen Master 4700MHz allcore przy napięciu 1,281v, a teraz muszę dać 1,293 aby mi OCCT nie wywaliło testu. CTR dalej pokazuje że mam Golden Sample i sugeruje dalszy tuning przy 4700MHz i 1,3V.

14 minut temu, Send1N napisał:

U mnie ogólnie DX12 działa lepiej bo mam lepszy fps podczas rozgrywki, jedyne co jest w tej wersji to wczytywanie shaderów i stutter przez pierwsze minuty ale to występowało u mnie tylko na mapach na których "wcześniej nie grałem" za drugim razem już tego nie miałem i wolę uzywać 12 u siebie.

Z tym monitorem jest tak jak mowisz, to jest już mój 4 który finalnie został, na początku wziąłem M27Q przyszedł z kilkoma bad pixelami w kolorze zielonym, pstrykanie czy masowanie pomagało na większość ale jeden został i się nie poddał się za cholerę :E Następnie wziąłem G27Q jak zwróciłem tamten, to samo :E Kolejny raz wziąłem znów M27Q i było 4 "martwe pixele" czyli czarne kropeczki więc nawet masaż i pstrykanie nic nie dawało :phaser1: Nie muszę chyba mowić jaki stopień wkur u mnie panował w tym czasie jak zamrożone było w 1 sklepie 3k i w drugim kolejne 1400zł. Finalnie pół roku temu dotarł 4 egzemplarz (3 M27Q) który miał tylko jeden martwy czarny pixel nie widoczny jak się nie szuka specialnie na białym tle i go zostawiłem bo już miałem dosyć walki o idealną matrycę. Pózniej jesze zostało czekanie na zwrot ponad 4tys za poprzednie 3 egzemplarze :E Monitor fajny w tej kasie, g-sync compatible działa bez najmniejszych problemów, niski czas reakcji ale nie polecam ze względu na tą loterię jak nie chcesz sie wkur...

PS nawet kurier się zaczął mnie dopytywać o co mi chodzi bo za kazdym razem ten sam odbierał i przywoził xD :E Raz mu odpowiedziałem a bo ekran był uszkodzony to zaczął drążyć temat że on nie rzuca paczkami i następnym razem otworzymy wspólnie, nie wiedziałem co januszowi powiedzieć panie mam bad pixele :E wiedziałem że chłop będzie w szoku tylko jak usłyszy takie coś :group_h:

U mnie właśnie na początku przycina bardzo przy DX12 i do tego mocno mi fpsy spadają. Ostatnio to nawet w menu mi gra się zacięła przy DX12.

Co do monitora, to lipa w takim razie. A rozglądałeś się za LG przykładowo? Tylko LG przy 1440p ma raczej 144Hz. Fajnie jakby było ze 170Hz jak w Gigabyte.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Między 144hz a 170 nie ma znacznej różnicy tak jak np między 60 a 75hz, to już bardziej kwestia psychiki jak 4.8Ghz na osd vs 5Ghz więcej robi szacun na dzielni niż realna różnica :E Ten monitor mi wizualnie pasował pod moj sprzęt, ja musze mieć wszystko dopasowane do siebie kolorystycznie itp, druga sprawa że rozmiar i kształ podstawki też u mnie jest ważny bo stanowisko ma bardzo ograniczon pole manewru co do szerokości/długośći podstawki itp, nie offujmy tu o mnitorach już ;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od siebie polecam Aorus fi27q-x. Mam dwie sztuki i w fpsach naprawę robią robotę. Tyle że ja potrzebowałem 10900k oraz 6900xt aby wykarmić 1440p 240hz 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Send1N napisał:

U mnie ogólnie DX12 działa lepiej bo mam lepszy fps podczas rozgrywki, jedyne co jest w tej wersji to wczytywanie shaderów i stutter przez pierwsze minuty ale to występowało u mnie tylko na mapach na których "wcześniej nie grałem" za drugim razem już tego nie miałem i wolę uzywać 12 u siebie.

Z tym monitorem jest tak jak mowisz, to jest już mój 4 który finalnie został, na początku wziąłem M27Q przyszedł z kilkoma bad pixelami w kolorze zielonym, pstrykanie czy masowanie pomagało na większość ale jeden został i się nie poddał się za cholerę :E Następnie wziąłem G27Q jak zwróciłem tamten, to samo :E Kolejny raz wziąłem znów M27Q i było 4 "martwe pixele" czyli czarne kropeczki więc nawet masaż i pstrykanie nic nie dawało :phaser1: Nie muszę chyba mowić jaki stopień wkur u mnie panował w tym czasie jak zamrożone było w 1 sklepie 3k i w drugim kolejne 1400zł. Finalnie pół roku temu dotarł 4 egzemplarz (3 M27Q) który miał tylko jeden martwy czarny pixel nie widoczny jak się nie szuka specialnie na białym tle i go zostawiłem bo już miałem dosyć walki o idealną matrycę. Pózniej jesze zostało czekanie na zwrot ponad 4tys za poprzednie 3 egzemplarze :E Monitor fajny w tej kasie, g-sync compatible działa bez najmniejszych problemów, niski czas reakcji ale nie polecam ze względu na tą loterię jak nie chcesz sie wkur...

PS nawet kurier się zaczął mnie dopytywać o co mi chodzi bo za kazdym razem ten sam odbierał i przywoził xD :E Raz mu odpowiedziałem a bo ekran był uszkodzony to zaczął drążyć temat że on nie rzuca paczkami i następnym razem otworzymy wspólnie, nie wiedziałem co januszowi powiedzieć panie mam bad pixele :E wiedziałem że chłop będzie w szoku tylko jak usłyszy takie coś :group_h:

OMG.. to ja myślałem, że moje dwie sztuki M27Q, które przerobiłem bo mnie IPS glow wkurzał to sporo.. żona też się dziwnie patrzyła jak miałem na biurku dwa monitory. Bad pixeli zero, na obydwu. Sam monitor jest petarda, u mnie dodatkowo zaplusował KVM i mam równocześnie prywatnego kompa i służbowego laptopa zapiętego ;)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko fajnie ale to nie ten temat.

Postanowiłem pobawić się chwilę przed pracą i zauważyłem, że bez ctr wydajność single i wielowątkowa leci na pysk  w geek o prawie 10% a single o 3%

Za to L1 cache read rośnie o 21% i latency spada o 1ns sam nie wiemy już co i jak ustawić

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, RozQ napisał:

Wszystko fajnie ale to nie ten temat.

Postanowiłem pobawić się chwilę przed pracą i zauważyłem, że bez ctr wydajność single i wielowątkowa leci na pysk  w geek o prawie 10% a single o 3%

Za to L1 cache read rośnie o 21% i latency spada o 1ns sam nie wiemy już co i jak ustawić

Jak nie chcesz dużo kombinować to w przypadku ustawień cpu daj tylko curve na ujemną wartość. Referencyjne zegary będą utrzymane i będzie podawane niższe napięcie. Pewnie na początek możesz dać -15 na każdy rdzeń jeżeli nie podnosisz boosta.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, Saren7 napisał:

Jak nie chcesz dużo kombinować to w przypadku ustawień cpu daj tylko curve na ujemną wartość. Referencyjne zegary będą utrzymane i będzie podawane niższe napięcie. Pewnie na początek możesz dać -15 na każdy rdzeń jeżeli nie podnosisz boosta.

Referencje są tragiczne. w CPU-z 9300vs 9900 to sporo. Muszę porobić testy w grach bo właściwie to mnie aktualnie interesuje.

Przy 3090 apetyt na CPU jest duży

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, RozQ napisał:

Referencje są tragiczne. w CPU-z 9300vs 9900 to sporo. Muszę porobić testy w grach bo właściwie to mnie aktualnie interesuje.

Przy 3090 apetyt na CPU jest duży

A masz limity włączone? Ujemne curve też poprawia często boost.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ustawiałem bios pod ctr + ram. Limitów nie ruszałem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

CTR zdjął niepotrzebne limity. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po pracy siądę dalej ale ustawię to tak aby było skoro za jakiś czasu będzie hydra i wszystko zacznie się od nowa😅 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Alyjen napisał:

OMG.. to ja myślałem, że moje dwie sztuki M27Q, które przerobiłem bo mnie IPS glow wkurzał to sporo.. żona też się dziwnie patrzyła jak miałem na biurku dwa monitory. Bad pixeli zero, na obydwu. Sam monitor jest petarda, u mnie dodatkowo zaplusował KVM i mam równocześnie prywatnego kompa i służbowego laptopa zapiętego ;)

Przepraszam za off-top, ale jednocześnie dziękuję za odpowiedzi :).

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
26 minut temu, RozQ napisał:

Do gier moim zdaniem najlepsze jest statyczne OC przez BIOS (lub jeden profil CTR na stałe uruchamiany podczas gier). Daje to wydajność identyczną jeśli chodzi o FPS w grze lub zbliżoną do PBO przy niskich temperaturach.

Ja mam zrobiony profil 4650/4550MHz - 1,275V (realnie 1.25-.127V). Średnie temperatury w grach typu multiplayer nie przekraczają u mnie 60C na CCD1 i 50C na CCD2. Przy PBO miałbym 10-12C wyżej ze skokami do 85-90C. Pobór mocy 85W vs 115W. Dzięki temu mogę ustawić niskie obroty wentylatorów na AIO i mieć dodatkowo cisze.   Prawdopodobnie pod gry mógłbym zrobić 4700 na >1.3V ale nie byłoby to stabilne w CB23. Wady statycznego OC - niższa wydajność w pojedynczych wątkach ale widoczna raczej tylko w benchmarkach, w grach nie zauważysz.

Trzeba pamiętać że przy statycznym OC z BIOSu wyłączasz throttling przy 90C więc jak Ci padnie pompa czy wentylatory to dopiero przy >110C komputer się wyłączy. 

PBO z curve optimizer też spoko, wydajność single i multi będzie się zgadzać tylko temperatury będą wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Największe spadki temperatury odnotowałem w warzone ale tam śmiało latałem 47/46 przy 1,275

Jedyne co martwiło to wzrost latency z 55,1 na 56 obraz spadek L1 cache z 3300 na 2700 przy odczycie 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
8 minut temu, RozQ napisał:

Największe spadki temperatury odnotowałem w warzone ale tam śmiało latałem 47/46 przy 1,275

Jedyne co martwiło to wzrost latency z 55,1 na 56 obraz spadek L1 cache z 3300 na 2700 przy odczycie 

Jak używasz CTRa czy na statycznym OC? 

Na manualnym OC to normalne bo zegar będzie niższy a do niskiego latency trzeba jak najwyższego zegara. Mimo wszystko dałbym sobie spokój z tą 1 nanosekunda :)

A na CTR też latency może być troche wyższe bo przełączanie profili i zarządzanie nimi nie jest tak szybkie jak domyślne algorytmy AMD. 

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, severall napisał:

Jak używasz CTRa czy na statycznym OC? 

Na manualnym OC to normalne bo zegar będzie niższy a do niskiego latency trzeba jak najwyższego zegara. Mimo wszystko dałbym sobie spokój z tą 1 nanosekunda :)

A na CTR też latency może być troche niższe bo przełączanie profili i zarządzanie nimi nie jest tak szybkie jak domyślne algorytmy AMD. 

Na ctr latency rośnie i spada odczyt L1 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, RozQ napisał:

Na ctr latency rośnie i spada odczyt L1 

Myślę że to spodziewane. W końcu CTR przejmuje kontrole nad SMU i wątpie że robi to lepiej niż AMD ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zostaje jeszcze zabawa z dynamic OC switcher. Chociaż to wymaga też sporo czasu ale chyba trzeba spróbować

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak w sumie jak o tym mówicie. Ma tu ktoś Asusa Dark Hero? Teoretycznie bios tej płyty robi dokładnie to co CTR w kwestii zmiany między PBO a static OC, w praktyce jak to w biosach Asusa pewnie nie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie ja mam ale tam da się ustawić chyba tylko pod mutli ccxy i single core więc teoretycznie ctr ma więcej opcji

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W CTR masz włączony tryb hybrydy i aktywowane 3 profile?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Minciu napisał:

W CTR masz włączony tryb hybrydy i aktywowane 3 profile?

Tak

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To może być że w biosie da się lepiej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Musiałem  a chwilę wywalić ctr po ponownym przeliczeniu sprawdzę wyniki bez profilu px

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi