Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

O 7 rano kupiłem ww. procek. Zaczęło mnie jednak męczyć, że może warto dopłacić do zmiany platformy na Alder Lake (MSI Z690-A Pro + 12600k). Czy różnica w 1440p pomiędzy 5600X a 12600k jest na tyle duża, aby dopłacać 1000 pln (opcja alder lake) vs 400pln (ryzen 5600X) względem aktualnie posiadanego ryśka 3600? Niby mógłbym poczekać na nowe, ale dręczy mnie uczucie, że aktualnie tracę te fpsy :E

Eh ten konsumpcjonizm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, marjanoos napisał:

O 7 rano kupiłem ww. procek. Zaczęło mnie jednak męczyć, że może warto dopłacić do zmiany platformy na Alder Lake (MSI Z690-A Pro + 12600k). Czy różnica w 1440p pomiędzy 5600X a 12600k jest na tyle duża, aby dopłacać 1000 pln (opcja alder lake) vs 400pln (ryzen 5600X) względem aktualnie posiadanego ryśka 3600? Niby mógłbym poczekać na nowe, ale dręczy mnie uczucie, że aktualnie tracę te fpsy :E

Eh ten konsumpcjonizm.

Patrzac na to, ze masz juz mboo i wystarczy zmienic cpu spokojnie zostawilbym 5600X. Zawsze zostaje ci pozniej opcja zmiany na nowe Zen, ktore wyjda po nowym roku. Zmiana na intela to raczej taka zmiana dla osob lubiacych bawic sie sprzetem bo co z tego, ze bedzie troche wydajniej jak bedzie to okupione dodatkowym tysiaczkiem. Rownie dobrze tego tysiaka mozesz zostawic na Zen3D ;)

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, marjanoos napisał:

O 7 rano kupiłem ww. procek. Zaczęło mnie jednak męczyć, że może warto dopłacić do zmiany platformy na Alder Lake (MSI Z690-A Pro + 12600k). Czy różnica w 1440p pomiędzy 5600X a 12600k jest na tyle duża, aby dopłacać 1000 pln (opcja alder lake) vs 400pln (ryzen 5600X) względem aktualnie posiadanego ryśka 3600? Niby mógłbym poczekać na nowe, ale dręczy mnie uczucie, że aktualnie tracę te fpsy :E

Eh ten konsumpcjonizm.

Przesiadka na 5600X da ci zauważalny wzrost fps.

Jeżeli czujesz potrzebę posiadania wydajniejszego procesora, to jak najbardziej polecam 12Gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, marjanoos napisał:

O 7 rano kupiłem ww. procek. Zaczęło mnie jednak męczyć, że może warto dopłacić do zmiany platformy na Alder Lake (MSI Z690-A Pro + 12600k). Czy różnica w 1440p pomiędzy 5600X a 12600k jest na tyle duża, aby dopłacać 1000 pln (opcja alder lake) vs 400pln (ryzen 5600X) względem aktualnie posiadanego ryśka 3600? Niby mógłbym poczekać na nowe, ale dręczy mnie uczucie, że aktualnie tracę te fpsy :E

Eh ten konsumpcjonizm.

W końcu 3070 przestanie się nudzić. Boost będzie zauważalny, ADL daje kopa dopiero przy 3080/3090. Lepiej zaoszczędzić kasę i szykować się na Zen4, upolować dobre DDR5. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt kto polowal na 5600X nie będzie narzekał, o 7:30 jak sprawdzałem można je było dalej kupić, 150szt to też spora ilość więc tutaj xkom na plus. Kolejne obniżki w Q1 przy premierze zablokowanej 12gen niebieskich. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj AMD bedzie musialo zrobic obnizki bo jak wjedzie 12400F za 850-950zl to pozamiata 5600X wydajnosciowo i cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Doamdor napisał:

Przesiadka na 5600X da ci zauważalny wzrost fps.

Jeżeli czujesz potrzebę posiadania wydajniejszego procesora, to jak najbardziej polecam 12Gen.

Dobra, moja dziewczyna planuje nagrywać sporo filmów, to się przyda mocniejszy cep do montażu.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, organiser napisał:

Takie mocne gpu że dla niej 1440p to takie full hd ;)

A to ja juz od dawna powtarzam, ze Ampere z topow to jak 1080p dla nich, wyjdzie nowy gen gpu to dopiero beda botelnecki w 1440p kiedy to maja byc gpu praawie 2x wydajniejsze. Przyszle gpu pewnie zrobia uzytek z DDR5.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zaoranie w W3 w teście blacka to aż niewiarygodne :E 

Fajnie ze zrobił test w crysis remaster bo sobie ludki zobaczą że różnice w niektórych grach to nie tylko różnice w ilości kosmicznych klatek ja np na 3700x miałem po 50-55fps w tej gierce mimo że nie jechałem na limicie gpu a po zmianie na 5600x mogłem grać w 70klatkach, tutaj nowy intel daje kolejne 10+fps a mowa tu u przyrostach poniżej 100fps.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Send1N napisał:

To zaoranie w W3 w teście blacka to aż niewiarygodne :E 

Fajnie ze zrobił test w crysis remaster bo sobie ludki zobaczą że różnice w niektórych grach to nie tylko różnice w ilości kosmicznych klatek ja np na 3700x miałem po 50-55fps w tej gierce mimo że nie jechałem na limicie gpu a po zmianie na 5600x mogłem grać w 70klatkach, tutaj nowy intel daje kolejne 10+fps a mowa tu u przyrostach poniżej 100fps.

W jakie rozdzielczości grałeś że widziałem takie wzrosty ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1440p , gdzies przy premierze tego remastera byl test cpu wrzucony i myślałem ze jak o często bywa jest bzdurą ? ale potwierdziło się to u mnie

000AO4ETSTRDKS9U-C122-F4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ryzena 1 generacji i dołożyłem kolejne dwie kości RAM czyli łącznie 4 lecz stare ustawienie Rtt nie działa i moje pytanie brzmi czy ma znaczenie jak ustawię:

RttNom RZQ/7, RttWr RZQ/3, RttPark RZQ/1 czy  RttNom RZQ/7, RttWr Off, RttPark RZQ/1 ? wiem, że na pewno te dwie opcje są stabilne. 

Edytowane przez ciastolina35
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe chipsety X670 oraz B650 już tylko dla DDR5. Tanio już było, jak DDR5 do tego czasu nie stanieje, to AMD będzie dla bogaczy. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, ciastolina35 napisał:

Mam ryzena 1 generacji i dołożyłem kolejne dwie kości RAM czyli łącznie 4 lecz stare ustawienie Rtt nie działa i moje pytanie brzmi czy ma znaczenie jak ustawię:

RttNom RZQ/7, RttWr RZQ/3, RttPark RZQ/1 czy  RttNom RZQ/7, RttWr Off, RttPark RZQ/1 ? wiem, że na pewno te dwie opcje są stabilne. 

Podobno użytkownik Art385 jest specjalista w temacie RAM. Może będzie coś wiedział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, ciastolina35 napisał:

To nikt nie wie jak jest z tym RTT?

Pobierz kalkulator dram, wybierz procesor , jeśli moduły po 8gb każdy to single rank, wybierasz ilość modułów , ram wybierz obojętnie na jakich kościach , częstotliwość taka jak chcesz docelowo i kliknij safe. pokaże się tabelka z sugerowanymi ustawieniami, i będziesz miał . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

35 minut temu, novi napisał:

Pobierz kalkulator dram, wybierz procesor , jeśli moduły po 8gb każdy to single rank, wybierasz ilość modułów , ram wybierz obojętnie na jakich kościach , częstotliwość taka jak chcesz docelowo i kliknij safe. pokaże się tabelka z sugerowanymi ustawieniami, i będziesz miał . 

 

Kalkulator często podaję nietrafione propozycje, więc sam ręcznie sprawdziłem wszystkie dostępne możliwości bez kalkulatora i już wiem jakie działają. Pytanie tyczyło się czy ma to znaczenie w ustawieniu tych opcji z punktu teoretycznego. Rozumiem, że jeśli jest stabilność na obydwóch ustawieniach to nie ma to znaczenia który wybiorę?

Edytowane przez ciastolina35
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia, te opcje odpowiadają za zasilanie modułów (natężenie prądu) największe znaczenie ma rttpark później rttnom gdzie w twoich dwóch kombinacjach akurat te dwa są takie same i tylko rttwr się różni które praktycznie nie ma żadnego wpływu na stabilność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Sprawdzam teraz 4x16gb, udało się ustawic 3200mhz cl14 jeszcze timingi próbuje.

Jeśli kości są takie same: firma, MHz, pojemność i CL mogą się różnić pod względem OC, że np model zakupiony rok temu zrobi powiedzmy 3466 a takie same pamięci zakupione dzisiaj zrobią 3333 czy jest to kwestia innej przyczyny ? Dodam że każdy zestaw testowany osobno nie 4 moduły razem i te same ustwienia pod obciążeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak być to że ta sama firma, model, taktowanie i cl to nie znaczy że do końca same kości mają identyczny potencjał oc a ogólnie przy 4 modułach stabilizacja jest najcięższa do ogarnięcia,  raz że temperaturowo przy 4 bankach jest najgorzej ze wszystkich kombinacji, dwa że kontroler w cpu najbardziej cierpi ? 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 banki są jakoś szkodliwe dla kontrolera w cpu? Napięcie mam 1.47v, maksymalna bezpieczna temperatura dla pamięci do 55c ? ?

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, zabrałem się za UV Ryzena 5600x, zrobiłem wszystkie biosowe podmianki, odpaliłem CTR, odpaliłem test. Wysypał mi się komputer po 5 GHz i wyskoczyło mi, że mam CPU: Platinum Sample.

I opcje dla profili 1:

1150mV

4500 MHz

profil 2:

1300mV

4750MHz

i undervolt:

1025mV

4250MHz

W którym kierunku iść w kompie gamingowym.

Edytowane przez rz3pka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.11.2021 o 18:30, Phoenixsuple napisał:

 

 

W Wiedźminie 3 wynik co najmniej dziwny  na Ryzenie  na 3600TI mam więcej FPS  w Nowigradzie  wszystko wymaksowane.

Nie robiłem dokładnych testów  ale średni FPS  jest sporo wyższy  niż te  122FPS-y co prawda mam 5800X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...