Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Chłodzenie AM5 ma być kompatybilne z obecną platformą? Tzn. można się spodziewać że obecne LC w zasadzie będzie pasować przy wymianie płyty, CPU i ram, czy to tak nie działa koniecznie? Ktoś kiedyś próbował zostawić blok i zmienić przy tym platformę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Krzkra napisał:

Chłodzenie AM5 ma być kompatybilne z obecną platformą? Tzn. można się spodziewać że obecne LC w zasadzie będzie pasować przy wymianie płyty, CPU i ram, czy to tak nie działa koniecznie? Ktoś kiedyś próbował zostawić blok i zmienić przy tym platformę?

Byc moze potrzebna bedzie nowa zapinka tak jak producenci rozsylac beda gratisowo pod nowa podstawke intela do swoich chlodzen.

7 minut temu, organiser napisał:

Te nowe zenki będą działać tylko na b550/570 czy nie wiadomo jeszcze?

Poki co cisza.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Byc moze potrzebna bedzie nowa zapinka tak jak producenci rozsylac beda gratisowo pod nowa podstawke intela do swoich chlodzen.

Na Bykski bym nie liczył jednak za darmo, ale na pewno w takim wypadku będzie do kupienia. To dobra wiadomość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W EK zapinka AM4 kosztowała jakieś 50zl. Zamówiłem. Czekałem. Nie udLo się skompletować z backplate, zaproponowali samą górę. Zrezygnowałem. 

Więc jak ktoś liczy, że wyślą mu gratis na pewniaka zapinkę do AM5 i do nowych inteli to może się zdziwić. 

Nie ma nawet gwarancji że pojawi się zapinka do jakiegoś bloku z chin.. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Coś za coś, możliwość renderowania sceny w  UE 4.0 w czasie rzeczywistym robi swoje. :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

I dla tego tego nawet nie testuje XD.

I jestem ciekaw ile portali będzie testować na w10 nowe Intele vs AMD. A ile na w11. A ile na obu systemach? XD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja olewam poki co win 11, scheduler napewno daloby sie zrobic pod Alderka w Win 10 ale trzeba pompowac balonik i nowy system instalowac :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiadomo o co chodzi :D Chcą "zachęcić" na nowy system. Kiedyś robili to DirectX'em. Teraz Intelami.. Tylko zapomnieli chyba o AMD.. jełopy przekombinowały jak zwykle. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, severall napisał:

Jak to sprawdzić? U mnie wyniki w benchmarkach identyczne jak miałem na Windows 10. W grach też nie zauważyłem różnic.

AIDA ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
41 minut temu, Phoenixsuple napisał:

AIDA ;)

Nie widzę zwiększonego latency. Może to się tyczy jakichś specyficznych konfiguracji ? 

aida11.jpg

• Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Minciu napisał:

Dziwne, dziwne...

Teraz, Phoenixsuple napisał:

Moze twoja wersja systemu posiada juz poprawke ;)

Z tego co pamiętam to robiłem testy też na 1 buildzie jaki był i też było tak samo około 10 ns. (ale może mnie pamięć zawodzić)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może nie wszystkie zeny psuje.

Mi się nie pali do testów beta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, severall napisał:

Z tego co pamiętam to robiłem testy też na 1 buildzie jaki był i też było tak samo około 10 ns. (ale może mnie pamięć zawodzić)

5900X w L3 powinien miec ponad 1Gb/s. Ale nie wiem tez czy masz porca na auto czy jak oraz plan zasilania jaki do  testu. Mimo wszytsko wyniki i tak masz git, znaczaco roznice sie do tych prezentowanych w art.

13 minut temu, Minciu napisał:

Może nie wszystkie zeny psuje.

Mi się nie pali do testów beta.

Za kilka dni bedzie latka wiec nie bedzie sie trzeba nad tym juz zastanawiac.

Testy testami ale szczerze nowy system nic nie wnosi w moim uzytkowaniu nowego wiec nie widze poki co sensu jego instalacji.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I tak zmusza do instalacji W11 :D

Np Auto HDR. Bo nie auto HDR to nie wiem czy się śmiać czy płakać. To powinno być ogarnięte tam. Odpalasz coś z YT na HDR i trzeba po menu grzebać i odpalić z palca HDR. Kończysz oglądanie i trzeba po menu grzebać żeby wyłączyć HDR. Ogólnie lipa. Ponoć W11 ma zrobić co trzeba z automatu. Do gier tak samo. 

Za chwilę wyplują pewnie nowego DXa albo coś podobnego i tak czy siak przesiadać się będzie trzeba bo zaraz coś nie ruszy. Np nowe intele :D Albo AMD z 3D keszem zepsują.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma co przeżywać, to tylko patch do 10 nazwany nowym windowsem ;-) Robisz aktualizację jak każdy update i wszystko działa tak samo, jakieś problemy typu ten cache na dniach masz poprawkę i tyle a tak to będziesz czytał co tam znowu zablokowali żeby zmusić do przesiadki :P

Chociażby DirectStorage na 10 ma być trochę ograniczone w porównaniu do 11

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
35 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Testy testami ale szczerze nowy system nic nie wnosi w moim uzytkowaniu nowego wiec nie widze poki co sensu jego instalacji.

To prawda, i pare rzeczy jest bezsensownych. Np nie można zmienić położenia paska np na lewo. Co przy korzystaniu z 2 ekranów było calkiem przydatne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, severall napisał:

To prawda, i pare rzeczy jest bezsensownych. Np nie można zmienić położenia paska np na lewo. Co przy korzystaniu z 2 ekranów było calkiem przydatne.

Co ty masz za build tego systemu? Widzę agesa 1.2.0.3 a ja za nim wrzuciłem W11 wrzuciłem 1.2.0.4B i zrobiłem testy. Tarzałbym się ze śmiechu po podłodze jakby się okazała, że to AMD sobie popsuło xD Jak coś to położenie paska da się zmienić ja mam wyrównanie do lewej. Dajesz ustawienia paska potem zachowania paska i przestawiasz wyrównanie w lewo i już system jest lux 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Minciu napisał:

https://imgur.com/NHUyZPI

Wygląda OK. 

U kogo to jest ? :P 

EDIT dobra szczaiłem że u ARTysty xD 

@severall też widzę że ma l3 w porządku hmm ciekawe

Ogólnie w11 jest spoko a np 8 i 8.1 ominąłem całkiem "więc wiedz że coś się dzieje" :E odchudziłem go po swojemu i powyłączałem wszystkie bzdury tak jak na 10 w grach nie zauważyłem zmiany wydajności względem 10, tzn może jakieś są ale nie odczuwalne w normalnym użytkowaniu bez równoczesnej rozgrywki w10 vs 11 z włączonym osd 😜 

L3 u mnie xD

d7069843d3151.png

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, Send1N napisał:

U kogo to jest ? :P 

EDIT dobra szczaiłem że u ARTysty xD 

@severall też widzę że ma l3 w porządku hmm ciekawe

Ogólnie w11 jest spoko a np 8 i 8.1 ominąłem całkiem "więc wiedz że coś się dzieje" :E odchudziłem go po swojemu i powyłączałem wszystkie bzdury tak jak na 10 w grach nie zauważyłem zmiany wydajności względem 10, tzn może jakieś są ale nie odczuwalne w normalnym użytkowaniu bez równoczesnej rozgrywki w10 vs 11 z włączonym osd 😜 

L3 u mnie xD

d7069843d3151.png

Przepustowość jak puszczę zaraz po starcie systemu to też mam normalną gorzej później. Natomiast czas oczekiwania to na stock to najlepiej jakieś 26.5ns nie na stock 16ns. Dlatego pytam o build bo wiem, że były takie które działały normalnie ale to nie były RTM. Moim zdaniem doceń gest MS nawet tak uzależniony od grzebania człowiek jak ja zbastował teraz trfc 200ns timingi 16-16-16-36. CPU bez clock override tylko CO zrobione i odwyk jak się patrzy :rotfl:    

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pany zrobiłem z ciekawości mem test w AIDA64 żeby zobaczyć ile mi spadł dostęp do kaszy pod 11. Ale szczerze to ja nic nie widzę. Czy to widać gdzieś poza AIDA? Proszem siem nie śmiać z ustawień pamięci pc od miesięcy kopie i przy kolejnym update bios nie bardzo już mi się chciało rzeźbić.

kxvX6Ht.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi