Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, darkonza napisał:

Poszukałem odpowiednika dla tej płyty dla Intela

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-z690-aorus-elite-ax-5949916/

Ponad dwa razy drożej

To nie jest odpowiednik (szczególnie z tym żałosnym PCI-E 3.0 x1 na samym dole). Połączenie między mostkiem a CPU w tym B550 ma przepustowość PCI-E x4 3.0, natomiast w tym Z690 PCI-E x8 4.0 - inny świat. Najbliższym odpowiednikiem dla Z690 jest X570S (czyli pasywny X570).

Myślałem o takiej płycie:

https://www.x-kom.pl/p/691355-plyta-glowna-socket-1700-gigabyte-z690-gaming-x-ddr4.html

i odpowiedniku dla niej u AMD z układem X570s, a nie śmiesznym B550. Odpowiednika dla AMD B550 u Intela jeszcze nie ma.

34 minuty temu, TheMr. napisał:

B550 na promocji kręci lsię już w okolicy 400-500 zł za prawie topowe płyty.

Odpuściłem B550 jak zobaczyłem jaki to kastrat (jak wepnę SSD na PCI-E x4 w to złącze na samym dole, to mi dysk zwolni do PCI-E x1 3.0, czyli transfery liniowe których potrzebuję, spadną mi z ~3,5GB/s do 0,9 GB/s).

Przestańcie stawiać znak równości między Z690 a wydmuszką B550.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, darkonza napisał:

No ale co nam to daje? Wifi 6 czy dobrą dzwiękówkę wykorzystam teraz, a te lepsze PCI-E nic mi nie daje. To moze być istotne dla kgoś kto w przyszłosci kupi jakaś grafikę za 10 koła, ale skoro ja nie zamierzam i chce mieć tylko lepszy dźwięk plus inne funkcjonalnosci to mi to nic niedaje

Poza tym w przyszłosci moze sie okazac ze nowe platformy i procki beda na tyle szybsze ze to PCI-e x8 4.0 i tak będzie nic nie warte bo nie włoże do platformy jakiegoś tam procka w technologii 3nm który ma IPC większe o 30%. W efekcie nawet nigdy te super PCI nie będzie miało sensu.

 

Nie chodzi o złącze dla GPU. Tylko to PCI-E 3.0 x1 w B550. Jak Ci nic nie daje to i tak nie zmienia faktu, że Z690 to nie jest konkurencja dla B550. Porównywać to będzie można B550 do Intel B660, a wówczas, jak AMD nie zjedzie z cenami CPU o kilkaset PLN, to zestawem od AMD nawet pies z kulawą nogą się nie zainteresuje.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, darkonza napisał:

Chodzi o stan obecny,

Obecnie to lepiej poczekać na nowe chipsety od Intel i ... nowe CPU, bo ma to wyjść już niebawem. Obecnie to ceny za CPU AMD są z sufitu. Gdybym musiał kupić dzisiaj, to obecnie nadal wolę i5 12600K + Z690 od Ryzen 5800X + B550 czy 5800X + X570s (w pierwszej opcji będę miał lepszą płytę Intela, a w drugiej opcji Intel będzie tańszy) .

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, TheMr. napisał:

B550 na promocji kręci lsię już w okolicy 400-500 zł za prawie topowe płyty.

Co

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mpg-b550-gaming-carbon-wifi-6869115/
https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-meg-b550-unify-x-7848909/

To zawołaj mnie jak już będzie ta promocja bo za tyle to sam bym kupił :E

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, darkonza napisał:

AMD ma ceny za procki z sufitu, a Intel ma ceny za płyty z sufitu. Dla tej samej fukcjonalnosci płyty (te Aorusy Gigabyte wczesniej wklejone) mam róznice w cenie 750 zeta,

Już Ci pokazywałem, że płyta AMD o takiej funkcjonalności jak u Intel jest obecnie nawet droższa (czyli na X570S), a w najlepszym razie ta sama cena. Więc jeśli intel ma ceny na płyty z sufitu, to AMD tym bardziej :)

Tu jest fajna płyta pod AMD, która jest najbliższym odpowiednikiem tych Intelowskich Z690 (i cenowo wcale tańsza nie jest):

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/X570S-AORUS-PRO-AX-rev-10#kf

Tutaj cena równa tym pod Intel:

https://www.x-kom.pl/p/685265-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-x570s-aorus-elite-ax.html

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/X570S-AORUS-ELITE-rev-10/kf#kf

52 minuty temu, darkonza napisał:

do tego trzeba mocniejszy zasilacz, pewnie drozsze chłodzenie czyli wyjdzie jakieś 800-900 zeta wiecej.

Przecież i5 12600K pobiera podobną ilość energii i wydziela podobną ilość ciepła co Ryzen 5800X, więc jak możesz potrzebować mocniejszego zasilacza i chłodzenia?

52 minuty temu, darkonza napisał:

 tanimi a wypasioonymi płytami na B550

To oksymoron. B550 zawsze będzie miało pewne ograniczenia, choćbyś nie wiem co zrobił.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, krzysiak napisał:

Ja poszedłem najmniejszą linią oporu i "dla sportu" kupiłem 12gen z mobo pod DDR4 :E 5600X poszedł do kompa syna...akurat wyszło że w mikołaja :P

Mi 5600X wystarcza całkowicie. Zmiana tak z nudów byłaby. Mniej kombinacji będzie z AM4. Myślę, że jak wyjdzie Zen3 + 3D wtedy podejmę decyzję ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Saren7 napisał:

Mi 5600X wystarcza całkowicie. Zmiana tak z nudów byłaby. Mniej kombinacji będzie z AM4. Myślę, że jak wyjdzie Zen3 + 3D wtedy podejmę decyzję ;)

Gdybym miał 5600X, to bym dłuuuuugo jeszcze nie myślał nad jakąkolwiek zmianą. Na 13 generację Intela nawet bym nie zerkał, nie wspominając o 12 generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorwałem się do 5800X i biorę się za lekka optymalizację ? 

I w związku z tym mam pytanie jak u was wygląda kwestia FCLK? Większość bootuje na 2000mhz i wyżej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Saren7 napisał:

Mi 5600X wystarcza całkowicie. Zmiana tak z nudów byłaby. Mniej kombinacji będzie z AM4. Myślę, że jak wyjdzie Zen3 + 3D wtedy podejmę decyzję ;)

Tu była trochę inna sytuacja, młody uzbierał kasę na 5600X i chciał go kupić w miejsce 3600, więc stwierdziliśmy że weźmie mojego z moim mobasem, a ja trochę dołożę i zmienię platformę.

 

Co do zasilacza i chłodzenia...to u mnie na 550W śmiga 12600kf i 3070 :E Chłodzenie? Zostało to po AMD...i szczerze mówiąc nie widzę jakiejś różnicy w temperaturach przy normalnym użytkowaniu, małe dane z avx2 przy i5 trzyma w ryzach, na R5 temp w kosmos szły, także wcale tak dużo lepszego chłodzenia nie potrzeba ;)

 

Żeby nie było, nadal uważam że 5600X to  świetny CPU stąd nawet przez myśl mi nie przeszło pozbywać się tamtej platformy i przejść na obu kompach na niebieską stronę ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.12.2021 o 14:55, HiT92 napisał:

Dorwałem się do 5800X i biorę się za lekka optymalizację ? 

I w związku z tym mam pytanie jak u was wygląda kwestia FCLK? Większość bootuje na 2000mhz i wyżej?

Bootowac to chyba każdemu bootuje 2000 i wyżej, kwestia czy nie ma whea . Na 5800x z 2x8gb bdie miałem 1966mhz fclk bez whea , w pełni stabilne . Więc trzeba próbować.  

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FCLK 2100mhz przy 1.15V wali u mnie whea, na 2000mhz zero błędów. Nie próbowałem na wyższym napięciu, nie sprawdzałem wartości pomiędzy.

Na szybko sprawdziłem pamięci na 4000mhz i będzie ciężko, ale coś powalczę.

Natomiast 3933mhz również na szybko bez zabawy z timingami chodzi bez błędów.

Pamięci oczywiście Cruciale Ballistix Sport LT.

cachemem2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze wyniki w aidzie gorsze niż na b-die przy 1800/3600 ? ?

natomiast 2000/4000 bez whea robi wrażenie

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie są stabilne na 3933MHz CL 15-19-15-36 więc  myślę, że jak na Microny to jest całkiem spoko.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, HiT92 napisał:

Jak narazie są stabilne na 3933MHz CL 15-19-15-36 więc  myślę, że jak na Microny to jest całkiem spoko.

No to spoko cep ci się trafił bo większość kończy na 1900/3800 :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Spl97 napisał:

Akurat na Dzień Kobiet. Dla pań Threadrippery to drooooooogi prezent 8:E

TR to powinien wyjść w tym roku w marcu a nie w przyszłym. Zachowanie AMD od dwóch lat jest co najwyżej dziwne - brak konkurencji przeciwko i3 i zablokowanym i5, brak procesorów bez "X", brak TR bez PRO, sprzedaż OEM nie jest też aż tak wysoka by nie wypuścić tego na rynek konsumencki, TSMC mimo problemów z produkcją nadąża a yield w 7nm jest bardzo dobry, chipletowa budowa CPU jeszcze bardziej odcina kupony dla AMD, więc kompletnie nie rozumiem co oni robią i czemu mają tyle opóźnień w wprowadzaniu dosłownie wszystkiego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD  stawia na segment gdzie jest prawdziwa kasa  czyli serwery :E  ( Epyc)

Gdzieś o tym czytałem jakiś czas temu.

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To,że postawili na segment serwerowy nie jest dziwne - tam są intratne kontrakty z wielkimi gigantami (Microsoft,Google,Oracle etc.). Z segmentów Mainstream oraz HEDT takiego hajsu jak z serwerów nigdy nie zobaczą :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi to gówno testował jak jeszcze płatne było, i raczej się nie zachwycał.  ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miało błędy drobne i nie zapisywało profilów . Mimo niskiej temp , wyliczenie obciążenia avx2 to śmiech, wyliczało na 1.1-1.15v przez co wynik w benchach był słaby względem ręcznego nastawu . Do lekkich obciążeń wyliczało oki, w grach takie tam 4900mhz to bez problemu robiło. Kwestia kto co lubi. Nie testowałem wersji powyżej 1.0d 

Edytowane przez novi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej sobie wyszukać ręcznie nastawy np "game stable" i 100% obciążenia do np renderowania itp i powbijać profile do np CTRa aby program automatycznie je przełączał do danej potrzeby niż pozwolić na auto wykrycie ? bo może być czasem znacznie gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam full stable 4600 MHz na 1.22V mniej więcej, także nie narzekam i nie zamierzam bardziej tego śrubować na obecnym chłodzeniu  ;) 

A propos chłodzenia, kupiłem sobie do swojego 5800X na Amazonie Arctica 240mm, i pomijając fakt że kupiłem nowego a przysłali używanego, chociaż może to właśnie miało znaczenie więc dlatego pytam, i temperatury mocno mnie rozczarowały.
Jakby ktoś miał taki konfig to chętnie posłucham jakie są jego doświadczenia, i ocenię czy warto to kupować ponownie  ;) 

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...