Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Edit: czy tylko ja nie mam napisów czyj post cytuje? 

Ja też nie widzę , w dodatku nie pokazuje Nicku kto odpisał , tylko miniavatar widzę 

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to mam tak samo. Już myślałem, że ja coś popsułem :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to mam tak samo. Już myślałem, że ja coś popsułem :E

Już zwalałeś winę na win 11 pewnie :D 

Też tak mam :E 

ps. Moj cpu to w ogóle jest dziwny rozebrałem cały blok ostatnio bo zrobiłem sobie własnoręcznie taki zestaw wyciszający pompkę z gumowych podkładek w bloku teraz nie wpada wcale w wibracje, zalałem płynem idealnie tak że nie ma w okienku nawet najmniejszego bąbla z powietrza (zalewałem 2 godziny strzykawką żeby bylo po sam korek w różnym połozeniu chłodnicy :E) pompka nie wpada już w żadne wibracje więc przywaliłem jej na sztywno 2900rpm + zrobiłem podstawę na lustro papierem i pastą bo zjechana jak uj była + dołożyłem na chłodnicę 2 fluctusy, pasta GCE na X wbiłem je na sztywno na max obroty (1900rpm) puszczam OCCT na 1.2v i 4.4ghz i widzę przy 1.2v 78c haha :E a w cinebenchu max 65 na takim nastawie po 10 przelotach :kupa:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O mnie właśnie pojawiła poprawka  która mniej-więcej  :E  rozwiązała problem z L3

cachememwin111.png

Screen Shot 10-22-21 at 04.44 AM.PNG

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

AMD Chipset Drivers
Revision Number
3.10.08.506

Wczoraj wyszly ;)

Sie wie i się zainstalowało. Choć same stery w Aida nic nie zmieniły.

A dziś rano przed wyjściem do pracy jeszcze ta poprawka się pojawiła.

Zdążyłem zainstalować i sprawdzić jest nieco gorzej niż w Win10  opóźnienia w dostępie do pamięci powinno być 53+ms   a do  L3 poniżej 11 ms .

Nawet Geekbench 5  wypluwa podobne wyniki jak na Win10  więc jest OK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już zwalałeś winę na win 11 pewnie :D 

Też tak mam :E 

ps. Moj cpu to w ogóle jest dziwny rozebrałem cały blok ostatnio bo zrobiłem sobie własnoręcznie taki zestaw wyciszający pompkę z gumowych podkładek w bloku teraz nie wpada wcale w wibracje, zalałem płynem idealnie tak że nie ma w okienku nawet najmniejszego bąbla z powietrza (zalewałem 2 godziny strzykawką żeby bylo po sam korek w różnym połozeniu chłodnicy :E) pompka nie wpada już w żadne wibracje więc przywaliłem jej na sztywno 2900rpm + zrobiłem podstawę na lustro papierem i pastą bo zjechana jak uj była + dołożyłem na chłodnicę 2 fluctusy, pasta GCE na X wbiłem je na sztywno na max obroty (1900rpm) puszczam OCCT na 1.2v i 4.4ghz i widzę przy 1.2v 78c haha :E a w cinebenchu max 65 na takim nastawie po 10 przelotach :kupa:

Ty ale ty masz przecież monitor 1440p to już CPU trochę ma lżej i nie musisz go aż tak piłować. Zrób z głową na W11 sobie jakieś PBO tylko ostrożnie z CO na W11 aktualnie trzeba zdjąć trochę z góry i można podbić trochę od dołu negatywny offset. Swoją drogą u mnie F14e bios naprawił crashe na pulpicie to by wyjaśniało, że zniknął F14d. Bawiłem się driverami od chipsetu u mnie czy to na starszych, czy to na tych ze strony GB czy najnowszych wsio to samo winda nie ma żadnego problemu z wyborem jajek. Tylko z włączonym CPPC już przy starcie systemu siada na core 4 głównie wali mu 1.45v+ i wentyle startują a hwinfo już w pierwszych sekundach po odpaleniu ma 78 stopni na liczniku. Wyłączasz CPPC całe, system przy starcie zamiast siadać głównie na core #4 rozkłada się na wszystkie jajka i max temp na jajkach to 60... Potem przy małym obciążeniu też jakoś nie ma problemu zaatakować odpowiednich rdzeni ale nie robi tego tak agresywnie że siada na 2 najszybsze tylko rozkłada się na więcej oprócz oczywiście faworyzowania 2 najszybszych. CO włączone i stabilne więc nie ma lipy do tego 20 stopni mniej i ja się pytam po co mi to CPPC jak tylko jest cieplej i wolniej :E 
Co do zwalania winy na W11 aktualnie nie. Myślałem, że skopałem przeglądarkę xD Ten system pomimo że lekko mówiąc jest jeszcze niedopracowany to bardzo chętnie współpracuje jak mi coś się krzaczyło to dorzuciłem do pieca woltami i wsio elegancko. Jedyne co jakoś nie koniecznie śmiga to skalowanie gui softu przy skalowaniu na 200% ale może to być też driver NV albo sam soft i asio ścierwi ale asio to raczej fanaberia pod słuchanie muzyki niż coś co jest mi do życia potrzebne. Oprócz tego, że jest kapkę wolniej niż na W10 w benchach to ogólnie korzysta mi się przyjemniej z W11 niż z W10 i nie mam zamiaru wracać do W10. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Art385

Mi też sie w11 ogólnie podoba ;) obawiałem się że będzie jak z 2000,vistą czy win8/81 bo to tak działa xD co drugi system jest fajny po przejściu na next level 🤣 a tu miła niespodzianka.

Mam 4575mhz na 1.26v i jestem zadowolony bo oprócz occt wszędzie jest git, po prostu grzeje jak cholera tam i nic na to nie pomaga troche to dziwne tym bardziej że to na zaledwie 4.4 i 1.2v potrafi tak dowalic z temperaturą :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakiem chłodzenie powietrzem na 5800X? bez wiekszego kręcenia. Foris 3 starczy? Czy coś innego szukać.

Żadnego AiO.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fera 5 po taniości - wydajniej niż fortis, wydajny i cichy wentylator (sam mam i przetestowałem fluctusy) pracują wzorowo. Istnienie i zakup fortisa po premierze fery 5 straciło sens 😜 

Drożej scythe fuma 2 jest ok.

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
35 minut temu, Send1N napisał:

Fera 5 po taniości - wydajniej niż fortis, wydajny i cichy wentylator (sam mam i przetestowałem fluctusy) pracują wzorowo. Istnienie i zakup fortisa po premierze fery 5 straciło sens 😜 

Drożej scythe fuma 2 jest ok.

Dzięki. Tak po taniości szukam może używkie jakąś.

Ta fera 5 wydaje się bardzo fajna. Tylko piszo, że mała powierzchnia styku z procesorem. I nie wiem czy to w ogóle się bedzie nadawało na przyszłość pod nowe procki np te co teraz intel wypuszcza głownie przez tą powierzchnię styku.

Fuma 2 nie. Ja nie bardzo lubie towery.

Nic nie chcę z AiO.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Noctua wypuściła teraz czarnego towera ze swoim nowym czarnym wentylem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, wompierz napisał:

Dzięki. Tak po taniości szukam może używkie jakąś.

Ta fera 5 wydaje się bardzo fajna. Tylko piszo, że mała powierzchnia styku z procesorem. I nie wiem czy to w ogóle się bedzie nadawało na przyszłość pod nowe procki np te co teraz intel wypuszcza głownie przez tą powierzchnię styku.

Fuma 2 nie. Ja nie bardzo lubie towery.

Nic nie chcę z AiO.

Kilka miesięcy temu miałem 5800X i Fera 5.
Spokojnie możesz wziąć ten cooler. Mniejsza powierzchnia styku w niczym nie przeszkadza.
A samo chłodzenie bez trudu daje sobie radę z tym prockiem.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Realny spadek między W10 a W11 można sobie wyliczyć właśnie na przykładzie CS GO. Ponadto updateowany system z W10 będzie sprawowało się gorzej niż czysta instalka. No ale to do przewidzenia przecież za wygodę trzeba zapłacić.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 23.10.2021 o 12:45, Minciu napisał:

Noctua wypuściła teraz czarnego towera ze swoim nowym czarnym wentylem.

Juz jutro u mnie bedzie jeden sampel na testy :D pewnie w ciagu tygodnia/dwoch zrobie recke z duza iloscia zdjec. Mysle, ze bedzie wizualny kozak.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Stare płyty Gigabyte na A320 dostają oficjalną obsługę Zen3 (Ryzen 5000) i APU na Zen2 (Ryzen 4000), łącznie z 16-rdzeniowym 5950X :) :

- Update AGESA ComboV2 1.2.0.3 B

- Add compatibility for processors support

GA-A320M-H (rev. 1.x

GA-A320M-H (rev. 2.0)

GA-A320M-H (rev. 3.x)

GA-A320M-S2H (rev. 1.x)

GA-A320M-S2H (rev. 2.0)

GA-A320M-S2H (rev. 3.x)

https://ithardware.pl/aktualnosci/gigabyte_dodalo_wsparcie_dla_ryzen_5000_i_4000_w_plytach_z_serii_a320-18335.html

https://wccftech.com/gigabyte-silently-adds-ryzen-5000-zen-3-ryzen-4000-zen-2-cpu-support-on-a320-motherboards/

Edytowane przez DaviM
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, DaviM napisał:

Zen3 z pamięcią L3 3D V-cache będzie masowo produkowany w listopadzie.

Zen3 w ulepszonej wersji B2 jest rozsyłany i ma być ogólnie dostępny pod koniec grudnia.

Źle zrozumiałem czy będzie coś w stylu "XT" oprócz tego z 3d cache :> czy to po prostu jest tak napisane aby nie powtarzać tego samego słowa w jednym zdaniu xD :E 

4 godziny temu, DaviM napisał:

Stare płyty Gigabyte na A320 dostają oficjalną obsługę Zen3 (Ryzen 5000) i APU na Zen2 (Ryzen 4000), łącznie z 16-rdzeniowym 5950X :) :

Ciekawe czy ktoś się pokusi o wpakowanie 5950 do a320 🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Send1N napisał:

Źle zrozumiałem czy będzie coś w stylu "XT" oprócz tego z 3d cache :> czy to po prostu jest tak napisane aby nie powtarzać tego samego słowa w jednym zdaniu xD :E 

Z różnych powodów przez pewien czas może być tak, że będą dostępne procki:

- Zwykłe Zen3 w rewizji B1,

- Zwykłe Zen3 w rewizji B2 (potem B1 całkiem znikną),

- Wypasione Zen3Dcache z Zen3 w rewizji B1, nazwane np. "revizja C1",

- Wypasione Zen3Dcache z Zen3 w rewizji B2, nazwane np. "revizja C2",

- i najbardziej prawdopodobne: wypasione Zen3Dcache z Zen3 w rewizji B3 (czyli jeszcze innej niż zwykłe Zen3 B1/B2 ze zrozumiałych powodów), nazwane np. "revizja C3".

Zen3 B2 ma mieć taką samą nazwę jak B1 (patrząc na nowe BIOSy) czyli 5950X/5900X/5800X/5600X/itd.

Ale to wszystko może się jeszcze pozmieniać...

Edytowane przez DaviM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może jeszcze frytki do tego :P robi się bałagan jak u nvidii z tymi modelami xD 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
36 minut temu, DaviM napisał:

Z różnych powodów przez pewien czas może być tak, że będą dostępne procki:

- Zwykłe Zen3 w rewizji B1,

- Zwykłe Zen3 w rewizji B2 (potem B1 całkiem znikną),

- Wypasione Zen3Dcache z Zen3 w rewizji B1, nazwane np. "revizja C1",

- Wypasione Zen3Dcache z Zen3 w rewizji B2, nazwane np. "revizja C2",

- i najbardziej prawdopodobne: wypasione Zen3Dcache w rewizji B3 (czyli jeszcze innej niż zwykłe Zen3 B1/B2 ze zrozumiałych powodów), nazwane np. "revizja C3".

Zen3 B2 ma mieć taką samą nazwę jak B1 (patrząc na nowe BIOSy) czyli 5950X/5900X/5800X/5600X/itd.

Ale to wszystko może się jeszcze pozmieniać...

Ku*wa, to zrobiło się poletko dla januszy marketingu :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
51 minut temu, DaviM napisał:

Przecież to dokładnie ten sam procesor, Zen 2 w wersji B2 też bł identyczny. To są ulepszenia procesu produkcyjnego, a nie procesora.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, kalderon napisał:

Przecież to dokładnie ten sam procesor, Zen 2 w wersji B2 też bł identyczny. To są ulepszenia procesu produkcyjnego, a nie procesora.

3800X i 3800XT to też te same procesory, a jednak nazwę mają inną - i o to podejrzewam pytał Send1N, bo wyraźnie pytał o "XT", więc odparłem, że nazwę maja mieć taką samą, ale to i tak może się zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi