Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

No ja dzisiaj wylaczylem jeden CCD w biosie w 5900x i w sumie to nie czuje w niczym roznicy :E Takze IMO 5800x3d to jedyny warty czegokolwiek proc na AM4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, Kynareth napisał:

Za 3 lata, Zen 2 będzie mieć prawie 6 lat. Nie widzę powodu, dla którego miałby być bardziej przyzwoity niż FX w dniu premiery.

bo fx'y nigdy do gier nie byly dobre a taki 3600 owszem więc zawsze będzie można na nim w cos tam pograć po latach

2 minuty temu, FynyxDuppelExpert napisał:

No ja dzisiaj wylaczylem jeden CCD w biosie w 5900x i w sumie to nie czuje w niczym roznicy :E Takze IMO 5800x3d to jedyny warty czegokolwiek proc na AM4

Spróbuj SMT wyłączyć i też nie będzie przy 5900x bo zostanie 12/12 bez smt zegar powinien dać się bardziej podkręcić, można jakieś dodatkowe 50-100mhz uzyskać

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 19.05.2022 o 08:41, novi napisał:

Tak, tam masz temp vrm :). Ten bios z agesa 1.2.0.3c jest zbugowany na tej płycie, mam teraz ten z 1.2.0.6b i jest oki, najnowszego nie próbowałem jeszcze z braku czasu. 

na czym polega zbugowanie :D ?

Bo własnie doświadczyłem 2gi raz czegoś takiego jak brak obrazu po włączeniu komputera. Wyłączenie. Włączenie kompa ponowne rozwiązuje problem do ręki?
Czyżby chodziło o jakieś problemy zimnego startu? Kompa włączałem ostatnio w czwartek wieczorem... więc?
Na wyświetlaczu błędów widzę - 40 - wcześniej było FF chyba z tego co pamiętam.
Instrukcja:
40 - System is waking up from the S4 sleep state. Cokolwiek to znaczy.

Aktualizacja BIOSU do wersji
1.2.0.6b rozwiąże mój problem?

problem 2: przy uruchamianiu kompa mam komunikat o TPM. Muszę kliknąć N by komp ruszył dalej. Jak pozbyć się tego komunikatu?

Bez-nazwy-1.jpg

Edytowane przez fryy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wyłącz calkowicie funkcję TPM w biosie bo na 1.2.0.6 i tak powoduje problemy, czekaj na agese 1.2.0.7

10 minut temu, fryy napisał:

To nie jest błąd jak coś tylko informacja że włączyłeś kompa ze stanu uśpienia jeżeli nie uśpiłeś celowo pc tyko normalnie zamknąłeś system to spróbuj wyłączyć w opcjach zasilania całkowicie hibernację lub opcje "szybkie uruchamianie"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
41 minut temu, fryy napisał:

na czym polega zbugowanie :D ?

Bo własnie doświadczyłem 2gi raz czegoś takiego jak brak obrazu po włączeniu komputera. Wyłączenie. Włączenie kompa ponowne rozwiązuje problem do ręki?
Czyżby chodziło o jakieś problemy zimnego startu? Kompa włączałem ostatnio w czwartek wieczorem... więc?
Na wyświetlaczu błędów widzę - 40 - wcześniej było FF chyba z tego co pamiętam.
Instrukcja:

Aktualizacja BIOSU do wersji
1.2.0.6b rozwiąże mój problem?

problem 2: przy uruchamianiu kompa mam komunikat o TPM. Muszę kliknąć N by komp ruszył dalej. Jak pozbyć się tego komunikatu?

Śmiało wrzucaj albo najnowszy, albo 1.2.0.6b , najgorszy bug tej płyty na starszych biosach, to pc się nie uruchamiał, po odłączeniu kompa z gniazdka/wyłączeniu zasilacza pstryczkiem, pomagał reset biosu zworką. To był największy babol tej płyty, nowszy bios na pewno rozwiązuję ten problem, reszta baboli to detale, dla osoby bardzo wymagającej, ale też zostały naprawione te drobne błędy. Ps nie wiem czy już curve optimizer działa dobrze i pbo na tej płycie, wcześniej niezbyt to działało, przy ciut większym obciążeniu, ucinało zegary niżej niż na stocku, ale to była wina biosu, bo ludzie się na to skarżyli na forach. 

@Send1N , już jest "Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.7

Edytowane przez novi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A pomyślałem godzinę temu że może by bios zaktualizował.... A tu po ok 45 min yeb brak prądu... Włączyli na 5 min i znowu yeb brak, prądu... Bios zaktualizuje w dzień roboczy po robocie, nie będę czekał do 21 jak zaczną wyłączać prądu 

Ehh

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zabawa z biosem z taką sytuacją prądową to faktyczne dla lubiących dreszczyk emocji :E😜 ale twoja płyta ma opcję flashback (update/downgrade) biosu z pod pendrive więc w razie W nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Send1N napisał:

Zabawa z biosem z taką sytuacją prądową to faktyczne dla lubiących dreszczyk emocji :E😜 ale twoja płyta ma opcję flashback (update/downgrade) biosu z pod pendrive więc w razie W nie ma problemu.

tylko inaczej przygotowuje się pendriva do aktualizacji BIOSu z poziomu BIOSU a innaczej przez flashback :D także trzeba mieć 2 odpowiednio przygotowane pendrivy jakby co chyba :D

Tak BIOS w wersji 7 (najnowszej) jest dostępny od ponad tygodnia albo dłużej... jak kupowałem płytę to już był :D także chyba trzeba ten najnowszy wgrać...

Cytat
Wersja 2803 Wersja Beta
2022/04/29 20.65 MBytes

ROG STRIX B550-E GAMING BIOS 2803
"Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.7
Please note that this is a beta BIOS version of the motherboard which is still undergoing final testing before its official release. The UEFI, its firmware and all content found on it are provided on an “as is” and “as available” basis. ASUS does not give any warranties, whether express or limited, as to the suitability, compatibility, or usability of the UEFI, its firmware or any of its content. Except as provided in the Product warranty and to the maximum extent permitted by law, ASUS is not responsible for direct, special, incidental or consequential damages resulting from using this beta BIOS.
Before running the USB flashback tool,please rename the BIOS file (SB550EG.CAP) using BIOSRenamer"

Edytowane przez fryy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolejny problem chyba znalazłem. Podobny co na poprzednik płycie. Po wyłączeniu kompa oraz wyłączeniu listwy zasilającej, ledy dalej się świeca na płycie głównej... Aż wyłączę zasilacz przyciskiem. W msi wystarczyło poczekaj chwile i ledy się wyłączały. A tu trzeba zasilacz wyłączyć tym przyciskiem na zasilaczu. Przez ten tydzień jak mam Strixa nie zauważyłem tego, pewnie ledy wyłączały się same. A dziś taka akcja. Mam coś w BIOS żel ustawione czy znowu, najnowszy BIOS to poprawi? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szukaj opcji w biosie od ledów na asusie powinna być lub ErP

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"3600 jest i będzie słabszy od procesora w XSX"

primo cpu w XSX jest to zen 2 8/16 i jeśli go do czegoś porównywać to do zen 2 8/16 tj 3700x lub 3800x

secundo porównajmy zatem:

3700x  8/16  4,2ghz all core  32mb l3 cache

xsx cpu    8/16   3,6 ghz all core  8mb l3 cache

mamy więc zegar mniejszy o ok 10% i 1/4 l3

a jak ilość l3 wpływa na wydajność?

na dole gdzie są 6 core róznica miedzy 20mb a 12 mb to jakieś 15%+ 

jaka będzie między między 32mb a 8 mb to strach nawet pomyśleć...

w ps5 l3 jest wspólne między cpu i gpu, nie wiem jak jest w xsx ale jeśli tak samo to cpu ma go jeszcze mniej i wydajność jeszcze bardziej leci na łeb

no i dla gier jest dostępnych tylko iirc 7 rdzeni 

wątpię żeby 3600 ze swoim ~4ghz all core boost i 32mb l3 był słabszy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Panowie, szybkie pytanie, bo nie wiem, a chętnie się dowiem.

Mam zamiar przesiąść się na platformę AMD, mój PC na Intelu właśnie dokonał żywota.
Pod uwagę biorę 5900X i 5800X z chłodzeniem "Arctic Freezer 34 eSports DUO" albo "Arctic Liquid Freezer II 280" i płytę na B550.

Czy 5800X ma problemy z chłodzeniem, przy pełnym obciążeniu wszystkich rdzeni przez dłuższy czas (rendering na CPU), tak jak sugeruje ten filmik poniżej, gdzie KRAKEN Z73 nie daje rady? Czy to były tylko wady wieku dziecięcego i teraz wszystko jest OK?

Edytowane przez Ryszawy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam zamiar przesiąść się na platformę AMD, mój PC na Intelu właśnie dokonał żywota.
Pod uwagę biorę 5900X i 5800X z chłodzeniem "Arctic Freezer 34 eSports DUO" albo "Arctic Liquid Freezer II 280" i płytę na B550.

Czy 5800X ma problemy z chłodzeniem, przy pełnym obciążeniu wszystkich rdzeni przez dłuższy czas (rendering na CPU), tak jak sugeruje ten filmik poniżej, gdzie KRAKEN Z73 nie daje rady? Czy to były tylko wady wieku dziecięcego i teraz wszystko jest OK?

To gorące procki, lepiej bierz 360mm chłodnice i dobrze wentylowaną obudowę :) pomyśl o dobrej sekcji zasilania na płycie głównej bo renderingu może latwo zagotować sekcje :)

Pare stron temu w maju pisałem tu o problemach sekcji na x570... Po zmianie mobo temp minus prawie 40stopni względem poprzedniej płyty :) bez oc cpu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie mam zamiaru wydawać na chłodzenie połowy tego co na procka i z 360mm będzie kłopot w mojej budzie, HAF XB 😉 Jeżeli jest tak źle to pójdę w 5900X.
Z mobo rozważam Gigabyte B550 AORUS PRO AC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ten film to niezla buja na resorach ;)

Na fabrycznym limicie nie ma prawa sie nic gotowac przy 105W, a po OC i manulau to juz jak przesadzisz z napieciem.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Na przyzwoitej sztuce 5800X po ręcznym OC można spokojnie podnieść wydajność i wyraźnie obniżyć pobór prądu :E Przykład:

• stock: 6037 pkt, 213 W (wynik Cinebench R20 MT, pobór prądu platformy)
  • OC @ 4,7 GHz: 6265 pkt, 186 W

Temperatura 80 C vs 68 C.

Edytowane przez tomcug
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Minus 12 stopni to ja rozumiem, ale to pewnie loteria zależna od sztuki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie mam zamiaru wydawać na chłodzenie połowy tego co na procka i z 360mm będzie kłopot w mojej budzie, HAF XB 😉 Jeżeli jest tak źle to pójdę w 5900X.
Z mobo rozważam Gigabyte B550 AORUS PRO AC.

Uważaj na ALFa 280 bo to wielki i gruby kloc i często się nie mieści, z 360 jest trochę łatwiej, ale też trzeba uważać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Minus 12 stopni to ja rozumiem, ale to pewnie loteria zależna od sztuki.

Te procki maja problem z transferem ciepła przez chipletową budowę na chlodzeniu za 150zl powiedzmy jest niewielka różnica względem takiego za 400 (testowalem kilka u siebie) alf 280 czy nawet esports duo ogarnie normalnie ten cpu kwestia tego jak to ustawisz, dasz 1.2v allcore + dobierzesz zegar i będzie wszędzie git. ALF z offsetem to jedno z najlepszych chłodzeń na te ryzeny.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten gostek z mojego wcześniejszego wideo miał problemy z 5800X używając NZXT Kraken X73 RGB, czyli 360mm za 1K złociszy.
ALF 280 daje radę w budzie którą posiadam i lubię:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Alf2 spoko jest, nawet porównując do clc . Ale teraz ten navis f240 może być też dobra konkurencja, bardzo kolorowo wygląda w testach, ale nie miałem w łapkach . 

Porównywaliśmy temp custom loopa z alf2 , blok u mnie heatkiller, czyli jeden z najlepszych pod tą zapinkę, i różnica była poniżej 5* na tych samych nastawach ryzenow 5900x . 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

także docelowo pewnie bym miał 500 GB na system m2 pcie 4.0 - bieżące projekty do obrabiania
obecny SSD m2 pcie 3.0 ale to 250 GB to mały

+ te 3 x SSD SATA.
Na B550 by to pasiło :D

Na B550 by zwalniało jakbyś równolegle odczytywał z szybkiego SSD M.2 PCI-E x4 3.0 + SSD SATA/USB3/LAN wpięte w mostek. B550 niestety ma tylko PCI-E x4 3.0 między CPU a mostkiem. Na X570 jest 2x szybsze połączenie, więc już nie będzie wąskiego gardła.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na B550 by zwalniało jakbyś równolegle odczytywał z szybkiego SSD M.2 PCI-E x4 3.0 + SSD SATA/USB3/LAN wpięte w mostek. B550 niestety ma tylko PCI-E x4 3.0 między CPU a mostkiem. Na X570 jest 2x szybsze połączenie, więc już nie będzie wąskiego gardła.

już płytą kupiona i wszystko śmiga :D
w planach kupno 980 PRO - zamontuje do 1 slotu i będzie LUX

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Instalował ktoś na Asus B550 najnowsza bios/agese? Nie chce byc beta testerem :)

Chyb bezpieczniej będzie zainstalować ta wersję z nr 6 na końcu... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli nie korzystasz z Windows 11 i fTPM to możesz tymczasowo pominąć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi