Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mogę odstąpić dobra 5900x, ale parcia nie mam. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, novi napisał:

Ja mogę odstąpić dobra 5900x, ale parcia nie mam. 

wyslalem priv :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, MJRegul napisał:

Panowie mili, zapytam tutaj. Nie będzie ktoś myślał o sprzedaniu niedługo jakiejś dobrej sztuki 5900X? :)

Też mogę, ale to kwestia jeszcze miesiąca gdy wyjdą płyty B650.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Up, wtf :E ma ktoś tu jeszcze 5600 bez x bo jestem ciekawy czy nie powtarza się akcja z zen2 patrząc na to co pulse wyczynia :] 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może sprawdź sobie czy proc nie gotuje/wywala Ci się od ustawień EDC i TDC?
Zmniejszyłem swoje z 140/80 na 80/60 i temperatury spadły mi o 4 stopnie a zużycie prądu o 5w.
Wydajność taka sama
nsqawSE.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Stary ja mam kasztana edc to się bawiłem jeszcze na ryzenie 3600 i dawało to -2c max :) novi też miał takiego kasztana co walił takie temperatury, zmienił sztukę na kolejną 5600x i -10c na tym samym napięciu :] 

Edytowane przez Send1N
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, pulse_ napisał:

Nie ustawiać 5ghz, nie ustawiaj 5ghz, nie ustawiaj 5ghz...

Przecież temperatury nadal masz bardzo dobre.
Do oficjalnego Tj max 90C daleko.
Szkoda byłoby nie spróbować 5GHz, choćby do pixa.
O ile nie dobiłeś do "ściany", to procek powinien zaliczyć Cinebencha przy ~1,36-1,38V.
W ostateczności możesz puścić wentyle na chłodzeniu na 100%.
Ja swojego 5600G na początku na box'ie do 100C rozgrzewałem i żyje. ;)

6 godzin temu, Send1N napisał:

Up, wtf :E ma ktoś tu jeszcze 5600 bez x bo jestem ciekawy czy nie powtarza się akcja z zen2 patrząc na to co pulse wyczynia :] 

Pulse mógł trafić "golden sampla", ale wydaje mi się że nowsze sztuki rzeczywiście mogą być lepsze.
Ja swojego mam potestowanego w Cyberpunku (daleko bardziej wymagający pod względem stabilności od Cine) na 4600MHz/1.29V i 4700MHz/1.36V, gdzie 5600G z 2021r. potrafiły się "kończyć" na 4500MHz/1,4V.

Edit: 4800MHz/1.40V:

vOgVyW3.jpg

W sumie to jeszcze nie testowałem "maxa". :D

Edytowane przez Paw79
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, Send1N napisał:

Stary ja mam kasztana edc to się bawiłem jeszcze na ryzenie 3600 i dawało to -2c max :) novi też miał takiego kasztana co walił takie temperatury, zmienił sztukę na kolejną 5600x i -10c na tym samym napięciu :] 

Kiedy ty nie miałeś kasztana ? :E

Jak patrze jakie wyniki kręci na tym 5600, to korci mnie zamówić 1 sztukę, mam 5600G, ale chyba średniaka trafiłem. 😒

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety zawsze :] a dla kumpla trafiłem fajne sztuki r5 2600 i ostatnio r5 5600x :P 

@pulse_ puść jeszcze OCCT ale nie małe tylko duże dane na napięciu w okolicy 1.2 / 1.25v nawet na 5 min ciekawe jak wyglądają temperatury poszczególnych rdzeni u ciebie, jeśli by ci się chciało ;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zenek 3D już w drodze do nowego właściciela 😎 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Uuuu... :( Ale z drugiej strony dobrze, że sprzedałeś. Pomoże mi to w racjonalizacji bezsensownego wydatku na AM5 i DDR5 :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Jakby nie patrzeć, kupił fajnego proca.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam szacownych forumowiczów.

Mam pytanie do posiadaczy Ryzena 7 5800x3D, który właśnie zakupiłem. Wymieniłem na mojej płycie Aorus x570 Ultra 3950x na ten właśnie cpu skuszony recenzjami co do jego wydajności w grach, które są moją główną aktywnością na moim pc. Dodam również, że mam rtxa 3090 oraz 32gb pamięci ram cl 16 3200MHz. Otóż po wymianie niektóre gry, nowy Spiderman czy też Far Cry 6 I 5 dostały wiatru w żagle i śmigają z 99% utylizacją karty graficznej. Natomiast w Asasynach, szczególnie Odyssey mam jakieś dziwne przycinki i skoki użycia procesora do 100% gdy np. obracam kamerą wokół dużej, ludnej lokacji. Co może być przyczyną? Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, Boogasbeowulf napisał:

Witam szacownych forumowiczów.

Mam pytanie do posiadaczy Ryzena 7 5800x3D, który właśnie zakupiłem. Wymieniłem na mojej płycie Aorus x570 Ultra 3950x na ten właśnie cpu skuszony recenzjami co do jego wydajności w grach, które są moją główną aktywnością na moim pc. Dodam również, że mam rtxa 3090 oraz 32gb pamięci ram cl 16 3200MHz. Otóż po wymianie niektóre gry, nowy Spiderman czy też Far Cry 6 I 5 dostały wiatru w żagle i śmigają z 99% utylizacją karty graficznej. Natomiast w Asasynach, szczególnie Odyssey mam jakieś dziwne przycinki i skoki użycia procesora do 100% gdy np. obracam kamerą wokół dużej, ludnej lokacji. Co może być przyczyną? Pozdrawiam 

Tez to mam, dodam ze na różnych konfiguracjach. Odyssey tak ma, Vchala jest ok

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź. Problem w tym, że na Ryzenie 9 3950x ACO chodził ultra płynnie. Mam dwa monitory jeden 4k 60Hz freesync i drugi 5120x1440 32:9 120Hz freesync  i spokojnie Odyssey chodził na ultra przy pełnym nasyceniu gpu. Ultra płynnie. Miałem problem z Far Cry 5 i 6, Cyberpunkiem czy też właśnie Spiderman Remaster nie dawał rady na wyciągnąć 60 klatek na tej ultrapanoramie i musiałem w te gry grać na 4k 60Hz z vsync żeby cpu nadążyło za GPU. Teraz mogę na 5800x3d. Ale Asasyny mają te przycięcia. Nawet Valhalla miejscami jak np. wypuszczę kruka nad Lunden. Mam wrażenie, że Odyssey jest bardziej wyowobec CPU bo jest tam więcej npc  i  miast  i lepiej się skaluje z liczbą rdzeni. Wygląda to tak jakby ten cały 3d cache się zapełniał i wtedy następowało przycięcie, chwilowy spadek fps i skok użycia procka do prawie 100% na ułamek sekundy. Nie wiem czy ten cache właśnie tak działa. A może to kwestia jakiś ustawień. Może trzeba wirtualną pamięć wyłączyć w Windowsie. A może w biosie coś pokombinować. Może pamięć podkręcić i Infinity Fabric. Na razie jechałem na stoku 3200 MHz Aegis G.Skill - podobno to nie są za dobre pamięci do OC ale na 3600 chyba bez problemu pójdą. Z drugiej strony czytałem, że przy 5800x3d pamięć RAM nie ma znaczenie bo wszystko cache ogarnia i wszystko w biosie poblokowane jest. Mój egzemplarz boostuje do ok 4300 na wszystkich rdzeniach przy ok 75 stopniach. Także nie wiem czy coś da się zrobić. A może Asasyny nie działają za dobrze z 3d cache. Ale wtedy nawet zwykły 5800x powinien teoretycznie być wydajniejszy w grach od 3950x... Może ktoś z większym doświadczeniem z Zen 3 się wypowie...

Edytowane przez Boogasbeowulf

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 21.09.2022 o 10:42, Send1N napisał:

Niestety zawsze :] a dla kumpla trafiłem fajne sztuki r5 2600 i ostatnio r5 5600x :P 

@pulse_ puść jeszcze OCCT ale nie małe tylko duże dane na napięciu w okolicy 1.2 / 1.25v nawet na 5 min ciekawe jak wyglądają temperatury poszczególnych rdzeni u ciebie, jeśli by ci się chciało ;) 

1.225v
9i3fSfg.jpg

W czym testować stabilność na użytek codzienny? Nie ukrywam, że OCCT tak kosi, że -50mhz w porównaniu do cb23

Edytowane przez pulse_
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@pulse_

:E nieźle u mnie na takim nastawie przy czym tylko 4450mhz wtedy jest stabilne w occt 1 rdzeń dochodzi do 81-82c a reszta jest o 10 chłodniejsza :] 🙃

cbr23 jak przejdzie cały ten test 10min to w zupełności wystarcza.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierwsze wyceny płyt AM5 na PL to na razie sam TOP,jak spłyną cenniki płyt z niższych segmentów to dopiero będzie śmiech przez łzy :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zastępstwo za 5900x, wygląda przyzwoicie na tle 5600x, które miałem niedawno... 4.9ghz 1.3v wykrzacza kompa w cpuz benchmark :E 

c21019d266d34be6.jpg

4900 na 1.3v to za dużo dla biedaczka, ale 4875mhz na 1.3v cpu-z zalicza ... Jutro poprawie chłodzenie, bo w r23 91* lapie po sekundzie ... 

471ab9694dc78f49.jpg

Jakby ktoś pytał 2216sus kupiony w Media expert 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, pulse_ napisał:

Próbowałeś projekt hydra? Może zakręci się pod 5000mhz w grach.

mam hydrę pro wykupiona, nie próbowałem, to pierwszy start tego cpu . Wrzuciłem 4.9ghz , odpaliłem apexa, około 30min bez żadnych anomalii. Sztuka solidna sie wydaje, te 5600x co miałem, mogą szorować parkiet :) . 

d50e9cdabe0446a8.jpg

Edytowane przez novi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi