Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, kibolkks napisał:

Musi być MCLK = FCLK.

Ok, przestawiłem FCLK na 2000 i wydaje się, że wszystko jest OK.

ZenTimings_Screenshot1.png

• Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Harddrinkingman napisał:

Bardzo interesujący wynik z tym procesorem 👍, myślę, że koledzy wytrawniejsi w temacie mogliby Ci podpowiedzieć, które ustawienia jeszcze, i jak pozmieniać (np. TRFC). Mnie by interesowało z ciekawości - jakich pamięci używasz? No i potem, czy konfiguracja po ostatecznym dostrojeniu jest stabilna, i na ilu Mhz pamięci z tym prockiem - masz już ścianę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dosyć luźne timingi 2 i 3 rzędu.

Tutaj moje historyczne nastawy oczywiście jak idzie na 14-15-15-15 to zostawić i próbować obniżać resztę. 

forum-4000

Edytowane przez kibolkks
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, sert napisał:

Bardzo interesujący wynik z tym procesorem 👍, myślę, że koledzy wytrawniejsi w temacie mogliby Ci podpowiedzieć, które ustawienia jeszcze, i jak pozmieniać (np. TRFC). Mnie by interesowało z ciekawości - jakich pamięci używasz? No i potem, czy konfiguracja po ostatecznym dostrojeniu jest stabilna, i na ilu Mhz pamięci z tym prockiem - masz już ścianę?

Ram w sygnaturze, identyczne kości w zestawie z 5700g i 5600. Tylko profil xmp jest wbity, nic więcej nie kombinowałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W końcu udało mi się pogrzebać trochę więcej na nowej płycie Gigabyte B550 AORUS MASTER (po przesiadce z MSI B550 Gaming Plus) i powiem Wam, że trochę (minimalnie) lepiej z OC samego procesora. 

Na nowej płycie: na sztywno 4600Mhz przy napięciu 1.13v i temperatury 53 stopnie C, w drugą stronę 4800Mhz z napięciem 1.275v i 73 stopnie C pod obciążeniem. 

Próbowałem ruszyć BCLK chociaż na 101 i komp nie wstaje.

Moja przygoda z AM4 to: 2 płyty B450, 2 płyty B550, Ryzen 2600, potem 3600x, następnie 2 sztuki 5600x i ostatnia 5800x. Pamięci ram kasztany Patriot Viper 16GB, potem słynne Ballistix Sport LT (bardzo ładnie się kręciły i tanie),  pierwsze Samsung B-die Patriot  4400MHz CL19 i na końcu B-die Dual Rank 32GB.

Na tym koniec. Chyba czas pierwszy raz na Intela. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawość jak zachowuje się płyta z absolutnego topu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z innej beczki.
Czy istnieje sposób aby w biosie ustawić więcej niż +200mhz PBO?

Fajne takty osiąga przy niskim napięciu i wciąż zmniejsza vcore/takty bez obciążenia.
A4cTMfg.jpg

Dobra, znalazłem w bios drugą opcję gdzie PBO można dać na +500mhz.
b4BX6RI.jpg
Nie chce mi się już więcej bawić.
ST wychodzi boost aż do 5050mhz
CB R20 4800mhz
Mafia 5000mhz

BzXjXOn.jpg

2yOa872.jpg

Edytowane przez pulse_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 28.09.2022 o 09:28, Harddrinkingman napisał:

Teraz jest ok ale sprawdź stabilność samego ramu jak i if, przeleć tm5 anta777 extreme , pozniej OCCT 10-15min duże dane i pograj, bo już nie jeden miał stabilność na 2000/4000 a kończyło się na 1900/3800 :] tm5 dobrze testuje ram ale IF się tam lubi nie wykładać, obczaj też czy nie ma whea errors na samym dole w hwinfo czy tam podglądzie zdarzeń windowsowym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 28.09.2022 o 09:28, Harddrinkingman napisał:

ZenTimings_Screenshot1.png

Ustawione 4000, ale timingi podobnie słabe jak do moich :E 

ZenTimings_Screenshot2.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

AMD Ryzen 7 5700X za 1270zł na AM4 opłacalne to w obecnych czasach?

Pewnie zaraz podrożeją bo złotówka osłabła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jutro wjeżdża 5800X3D u mnie. W sumie wszystko zablokowane więc zabawy będzie mało. Chociaż MSI ma w swoich płytach funkcje Kombo Stike :E do undervoltingu 5800X3D, ale nie jestem pewny czy w moim modelu też jest. A widziałem, że efekty całkiem ciekawe i temperaturki potrafią o 10C spaść.

Ale sygnaturkę już sobię zmienię :E

Edytowane przez severall
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, severall napisał:

Jutro wjeżdża 5800X3D u mnie. W sumie wszystko zablokowane więc zabawy będzie mało. Chociaż MSI ma w swoich płytach funkcje Kombo Stike :E do undervoltingu 5800X3D, ale nie jestem pewny czy w moim modelu też jest. A widziałem, że efekty całkiem ciekawe i temperaturki potrafią o 10C spaść.

Ale sygnaturkę już sobię zmienię :E

Gdzie kupiłeś procka? Bo sam się przymierzam. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1 godzinę temu, RSL napisał:

Gdzie kupiłeś procka? Bo sam się przymierzam. 

MediaExpert, chyba najtaniej mają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli jednak stabilne DDR4 4000Mhz lub wyższe - na ryzenach 5600/5xxxX czyli Vermeer-ach, to  skrajnie rzadkie jednostkowe przypadki - szkoda, bo gdyby ta seria miała kontrolery pamięci na poziomie tych z serii 5500/5xxxG a pewnie też z serii 4000/4xxxG - to byłaby najlepszą i bezkompromisową serią pod AM4, a tak...... jeden wybierze to, drugi tamto i obaj mogą czuć niedosyt. No chyba, że AMD przygotuje jeszcze jedną serię pod AM4 - serię 6000 ? ;)

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aby z przytupem zakończyć wieloletnią "chwalebną drogę" AM4 - może jednak wrócą do planowanego, a skasowanego "Warhola"?

AMD-Zen-Roadmap-Olrak29.png

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wątpię,żeby wyszły kolejne CPU na AM4 po tym,jak AM5 i CPU pod tą podstawkę zadebiutowały. Zen 3+ nic nie zmieniłoby w porównaniu do Zen 3 poza optymalizacjami jeśli chodzi o efektywność energetyczną,a APU z RDNA 2 musiałoby mieć przebudowany kontroler pamięci,gdyż seria 6000 z Zen 3+ ma kontroler pamięci DDR5,nie ma DDR4.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

APU z RDNA2 na pewno nie wyjdzie - tu się zgodzę, co do reszty - nie dał bym sobie głowy uciąć - mają prawie gotowca - rdzeń Cezanne i kontroler pamięci już mają, dodają więcej cache i obsługę  PCI-e 4.0... - komunikują, że będzie natywnie obsługiwał DDR4 3800Mhz (choć w rzeczywistości o wiele więcej),  nadają mu nazwę "Warhol" - i .......mają jeszcze jeden model procka pod AM4. Wystarczy tylko chcieć - więc może zechcą, jak np.  AM5 będzie im za wolno "schodził" wśród ludu - ja bym taki procek na pewno kupił.

I zauważ, że nadal wtedy, oprócz nowego procka,  mogliby zarabiać na produkowanych chipsetach do płyt głównych X570 i B550.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W końcu pozbierałem wszystkie graty do mojego nowego kompa i niedługo mam nadzieję poskładać wszystko do kupy. Płyta Asus B550 TUF PRO, RAM 4x8 3600 CL16 i do tego 5700X. W kręcenie nie będę się bawił, przynajmniej nie od samego początku. Zależałoby mi jednak na poprawnym ustawieniu pamięci i undervoltingu procka, bo wiem że w trybie AUTO potrafi walić kosmicznymi napięciami bez potrzeby.

Czy moglibyście podpowiedzieć mi co powinienem poustawiać w BIOSie (a może skorzystać z jakiś apek do sterowania procem z poziomu systemu operacyjnego??), żeby mieć zmienne napięcie i zegary w zależności od obciążenia. Czytając wątek dochodzę do wniosku, że warto testować platformę Cinebenchem i TestMemem (w jakiej konfiguracji?), czy jeszcze jakieś inne aplikacje warto miec dodatkowo na uwadze?

Chciałbym naładować się wiedzą zawczasu, zanim wszystko zmontuję i od razu poustawiać wszystko poprawnie przed rozpoczęciem normalnego użytkowania sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, TheMr. napisał:

Ustawione 4000, ale timingi podobnie słabe jak do moich :E 

ZenTimings_Screenshot2.png

Oj tam słabe:P, miałem wcześniej 3200 (16.18.18) i też musiało być.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, Spl97 napisał:

Wątpię,żeby wyszły kolejne CPU na AM4 po tym,jak AM5 i CPU pod tą podstawkę zadebiutowały. Zen 3+ nic nie zmieniłoby w porównaniu do Zen 3 poza optymalizacjami jeśli chodzi o efektywność energetyczną,a APU z RDNA 2 musiałoby mieć przebudowany kontroler pamięci,gdyż seria 6000 z Zen 3+ ma kontroler pamięci DDR5,nie ma DDR4.

Amd wypuściło zen 3 z ddr5. Także to nic trudnego. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, severall napisał:

MediaExpert, chyba najtaniej mają.

A myślałem że to ty kupiłeś od phoenixa :E ile dałeś? w krsystem widzę dzisiaj za 2250.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi