Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Send1N napisał:

A myślałem że to ty kupiłeś od phoenixa :E ile dałeś? w krsystem widzę dzisiaj za 2250.

2399. Za 1600 zł puściłem 5900x

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, severall napisał:

2399. Za 1600 zł puściłem 5900x

A każdy kręcił nosem na moje 1800zl 🤣 Dziś bym pewnie drożej sprzedał ale to już przeszłość.

• Sad 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

A każdy kręcił nosem na moje 1800zl 🤣 Dziś bym pewnie drożej sprzedał ale to już przeszłość.

Sądziłem, że Zen4 zmiecie z planszy Zen3 , a tu nie do końca ;)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znaczy się,z tego 5800X3D to jest taki koks,że jak wcześniej ptaszki ćwierkały o obniżkach tego CPU,tak teraz po wynikach testów Zen 4 oraz mając świadomość kosztów platfomy AM5 tych obniżek wcale nie będzie :E Przynajmniej na kilka dobrych miesięcy,nie wiadomo co dalej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakiś czas temu była oferta poniżej 2000 pln za nowego 5800X3D na allegro i to był strzał w dziesiątkę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Spl97 napisał:

Znaczy się,z tego 5800X3D to jest taki koks,że jak wcześniej ptaszki ćwierkały o obniżkach tego CPU,tak teraz po wynikach testów Zen 4 oraz mając świadomość kosztów platfomy AM5 tych obniżek wcale nie będzie :E Przynajmniej na kilka dobrych miesięcy,nie wiadomo co dalej.

Przeceny nie będzie do czasu 7800X3D. Wydaje mi się że AMD zostawiło 7800X właśnie po to. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Ten kto kupił też mógł drożej sprzedać :E

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierwsze testy 5800x3d zrobione. Chyba trafiła mi się niezła sztuka. Najlepsze wyniki daje tryb tryb MSI Kombo Strike 3, temperatura po 30 minutach CB R23 średnia 75C, maksymalna 79C i zegary cały czas 4450MHz. FCLK robi 1867MHz, więcej nie próbowałem, z tego co czytałem to szybszy RAM niewiele daję na tym procesorze 

@Phoenixsuple jak to u Ciebie wyglądało?

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, severall napisał:

Pierwsze testy 5800x3d zrobione. Chyba trafiła mi się niezła sztuka. Najlepsze wyniki daje tryb tryb MSI Kombo Strike 3, temperatura po 30 minutach CB R23 średnia 75C, maksymalna 79C i zegary cały czas 4450MHz. FCLK robi 1867MHz, więcej nie próbowałem, z tego co czytałem to szybszy RAM niewiele daję na tym procesorze 

@Phoenixsuple jak to u Ciebie wyglądało?

72-74st w upalne dni pod CB23 bez kombo strike bo mialem Gigabyte mobasa ;) Ram 3800cl14 bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 29.09.2022 o 18:21, sert napisał:

Czyli jednak stabilne DDR4 4000Mhz lub wyższe - na ryzenach 5600/5xxxX czyli Vermeer-ach, to  skrajnie rzadkie jednostkowe przypadki - szkoda, bo gdyby ta seria miała kontrolery pamięci na poziomie tych z serii 5500/5xxxG a pewnie też z serii 4000/4xxxG - to byłaby najlepszą i bezkompromisową serią pod AM4, a tak...... jeden wybierze to, drugi tamto i obaj mogą czuć niedosyt. No chyba, że AMD przygotuje jeszcze jedną serię pod AM4 - serię 6000 ? ;)

Mam R5 5600 i ram idzie na 4K, taki sam ram na moim zestawie ITX (z 5700G) z taktami 4k/14 to reset kompa do 30 sekund od uruchomienia. Paradoksalnie pod tym względem (w moim przypadku) 5600>5700G.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

5800x3d zamówiony, teraz trzeba polować na jakiegoś Radeona 6900xt.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, RSL napisał:

6900XT Devil miał promke w morele za 3999 niedawno. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, Harddrinkingman napisał:

Mam R5 5600 i ram idzie na 4K, taki sam ram na moim zestawie ITX (z 5700G) z taktami 4k/14 to reset kompa do 30 sekund od uruchomienia. Paradoksalnie pod tym względem (w moim przypadku) 5600>5700G.

Czyli nie są stabilne na 4000Mhz - dobrze rozumiem? Czy jednak 5600 jest stabilne na 4000Mhz (przechodzi TestMem)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na 5600 stabilne, na 5700G musiałem zejść nieco poniżej 4000. Mam 2 zestawy pamięci 4000/14 (4 kości), jeden z nich jest zamontowany w zestawie z 5600 a drugi w zestawie z 5700G.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 godzin temu, RSL napisał:

Będziesz Pan zadowolony. Jest lepszy od 5900x. Chłodniejszy, przez to cichszy FPS max nieco wyższe, ale zdecydowanie mniej stutteringu w niedopracowanym Warzone.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, sert napisał:

Przy okazji - chyba ciekawe pytanie. Czy to jest błąd na stronie MSI? - czy jednak jest jeden rodzaj pamięci nominalnie 3600Mhz, który testowało MSI na poniższej płycie i poszedł im na 6Ghz - co o tym myślicie?

Myślę, że to ewidentny błąd MSI

22 godziny temu, Harddrinkingman napisał:

Na 5600 stabilne

Tak przeglądam inne wątki i trafiłem na post, który pokazuje, że na 5600X, można zrobić 4200Mhz na pamięciach (pytanie, czy całkowicie stabilnie)

RaPE8RV.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kojarzę tego,co pisał,że jego 5600X daje radę robić 4200 MHz na pamięciach z IF 1:1 twierdząc,że jest stabilnie i nie ma błędów WHEA. Szkopuł w tym,że w 100% tego nie zweryfikował,bo jak myśmy z nim rozmawiali,to oczekiwaliśmy dowodów z jego testów w postaci screenów i nie tylko,że tak jest jak pisał. Jako,że wiemy,że 3733/3800 MHz IF 1:1 na Ryzenach to max, a stabilne 4000 MHz IF 1:1 to naprawdę rzadkość,gdyż jak 4000 MHz to najczęściej IF załączał się na dzielnik 2:1, a na 1:1 to albo nie uruchamiało się albo jak się dało wejść do Windowsa,to chwilę potestować to wychodziły bluescreeny bądź błędy WHEA.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
39 minut temu, sert napisał:

Tak przeglądam inne wątki i trafiłem na post, który pokazuje, że na 5600X, można zrobić 4200Mhz na pamięciach (pytanie, czy całkowicie stabilnie)

Fclk2100 to jest mega wyczyn trafić, żeby było stabilne. Ale idzie trafić stabilne 1933/1966, mój ex 5900x robił w pełni stabilne fclk1966mhz, ale tylko z ramem na cl16, o cl15 można zapomnieć, był koncert whea . Ale wiązało się to z dość dużym voltowaniem kontrolera pamięci, vsoc około 1.17v, vddg 0.95 i 1.08v , co według mnie nie było warte zachodu. Na dłuższą metę i tak siedziałem na 3800mhz cl15 z niskimi napięciami od kontrolera pamięci i nawet na upały wrzuciłem cl16 . Aktualny 5600 prawdopodobnie też ogarnie fclk powyżej 1900, ale trzeba będzie pompować napięcia znowu. Na fclk1900 mam dziurę, płyta łapie bootlopa . 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 28.09.2022 o 16:28, Harddrinkingman napisał:

Ram w sygnaturze

Cytat

16GB Oloy Blade 4000MHz cl14 (2x8GB)

Dzięki, to było z Twojej strony fajne podsunięcie pewnego tropu, którego na szczęście trzymałem sie przez ostatnich kilka dni.

Twoje (MD4U0840140BRADE) są: 14-15-15-35

Ja kupiłem dzisiaj 16 GB Oloy Blade 3600Mhz (MD4U0836144BRADE) 14-14-14-34 w tej promocji 52% OFF (bardziej opłacalne niż Patrioty Viper Steel) - może za jakiś czas kupię sobie Vermeera i pobawię się ramem.

pol_pm_Pamiec-RAM-OLOy-Blade-Aluminum-DD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj bawiłem się tym PBO Tunerem. I co ciekawe raz udało mi się odpalić jednoczenie MSI Kombo Strike 3 i PBO Tuner i napięcie było ledwo 1.13V, przeszedł CbR23, z maks temperaturą 65C. 

Niestety po restarcie kompa już to nie chcę działać i ustawienia PBO Tunera zastępują to co ustawie w BIOSie. Dziwne to trochę, muszę się jeszcze tym pobawić. 🤔 Gdzieś musiało się zaszyć w systemie, jakiś ślad po PBO Tuner.

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ekipo, do szybkiego DDR4 co byście polecali?

Tak patrzę po cenach sklepowych... Ryzen 5800X3D + najtańszy mobo (liczę jakieś B450M od Asusa) = 2600zł

13600KF z moreli ( :E ) + najtańsze Z690 (zdaje się Gigabyte za 850zł) = 2600zł

Wychodzi podobnie, 5800X3D raczej na bank będzie lepiej trzymał cenę (bo jest docelowym prockiem dla każdego z AM4 imo), 13600KF gorzej (bo ludzie będą za 3-4 lata wymieniać na 13900K a nie na midrange). Do tego popularność AM4 jest dużo większa więc dużo więcej ludzi będzie chciało upgrade zrobić ze swojego midrange Ryzena niż w przypadku LGA1700 gdzie w sumie upgrade na 13600KF raczej mija się z celem (jeśli już, to 13700 albo 13900 właśnie i dotyczy to głównie, albo wyłącznie, ludzi z prockami od 12100 do 13400F). Mniejsza grupa docelowa, mniejszy popyt.

Szczerze mówiąc to chyba jednak pójdę w 5800X3D jeśli wyrwę go w promce.

Tylko pytanie, jak współpracuje z szybką pamięcią, bo moja obecnie śmiga na 4200/16. Jak miałem Ryzena to pamiętam, ze >3733 się raczej nie sprawdzało bo IF się nie dało tak wysoko podkręcić. Jak jest z wersją X3D?

Czytałem co nieco np.

I wychodzi, że akurat ten duży Cache trochę "psuje" sens posiadania topowej pamięci, bo to prawie nic nie daje.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

5800X3D zachowuje się pod względem OC pamięci Ram tak samo jak cała seria 5000.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
35 minut temu, Kaiketsu napisał:

Ekipo, do szybkiego DDR4 co byście polecali?

Jak mogę Ci pomóc skoro zadałeś pytanie, przeanalizowałeś sytuację i odpowiedziałeś na postawione pytanie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi