Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Chyba do wszystkich płyt MSI X570 i B550 wrzucili biosy z AGESA 1.2.0.8. Do mojej X570S Carbon Max Wifi nowy bios także się pojawił,oznaczony jako beta v151.

18be0cc219388dbd.jpg

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Send1N napisał:

wgrywał ktoś agesę 1.2.0.8 :> bo widzę że wrzucili dzisiaj na bieda płyty :E 

 

 

Ja wgrywałem napisałem  o tym na poprzedniej stronie

 

''Co do nowego biosu to zauważyłem, że oprócz Kombo  Strike jest możliwość ustawienia Curve Optimizer  -30 co jednocześnie obniża limit EDC na 130

Na razie trudno mi powiedzieć co lepsze kombo 3 + offset -0,0625V  czy Curwe +offset + EDC 130  ?'''

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A to co małpowałeś ode mnie że masz dokładnie offset "-0,0625" ? :D 

ostatnio nie mam tyle czasu na kopanie stron wcześniej co zwykle więc napisałem na szybko bez sprawdzania :] ale się nadrobi wkrótce:E 

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Send1N napisał:

A to co małpowałeś ode mnie że masz dokładnie offset "-0,0625" ? :D 

ostatnio nie mam tyle czasu na kopanie stron wcześniej co zwykle więc napisałem na szybko bez sprawdzania :] ale się nadrobi wkrótce:E 

 

No od Ciebie chyba zajumałem :]

Przedtem coś próbowałem z offsetem ale chyba to nie zadziałało zbyt dobrze :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie działało jeszcze -0.0750v i allcore + l3 trzymał prawidłowo w parze z combo 3 ale zauważyłem w teście single core cbr23 że jest jakiś gorszy wynik i wyszło że w single nie boostuje jak należy więc zostawiłem 0.0625, warto to sobie sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do gigabajtów b450 też dali  nowe biosy.

2023/02/09

  1. Checksum : D3DC
  2. Update AMD AGESA V2 1.2.0.8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N

Już sprawdzałem  -0.0750v u mnie spada taktowanie w multi bo na tym głównie sprawdzam  bo jest szybciej :E

Z tym EDC 130 jest lepiej  już to kiedyś obczajałem za pomocą PBO2 tuner  tyle, że nie chciało mi się kombinować z tym programem ''autostart'' itd

Teraz  jest to w biosie.... Może wcześniej też było ale nie zauważyłem

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Send1N napisał:

wgrywał ktoś agesę 1.2.0.8 :> bo widzę że wrzucili dzisiaj na bieda płyty :E 

Dopiero dzisiaj? Jak tak patrzyłem to moja B350 dostała bios dzień po X570 a niektóre B550 około 2 tygodnie później :E 

Jeszcze większa beka była przy 1.2.0.7, moja dostała w lipcu 22 a X570 na koniec grudnia 22. Niektóre B550 w listopadzie 22 a niektóre w styczniu 23 tego roku :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

b550 dostała dzisiaj :] jutro bede wgrywal tzn dzisiaj w dzień i się okaże czy nie spale komputra :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie załapałeś sarkazmu? :E słowo "spalić" to klasyka gatunku wśród januszy pc ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie próbuje jednocześnie Combo Strike i curve optimizer włączyć ale wygląda na to że nie działa to prawidłowo. Jak włączę CO to chyba KS przestaje działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bo prawdopodobnie jedno wyklucza drugie

Combo Strike to nic innego jak CO ustawione odpowiednio na -10, -20 lub -30

Edytowane przez koniu22
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Albo jedno albo drugie też sprawdzałem i  nie działało...

Teraz mam CO -30 (EDC 130)  i offset -0,0625V

Bawił się ktoś  tymi  zegarami? Jakbym widział  pewne przyrosty wydajności  ale na poziomie błędu pomiaru :E

 

Screen-Shot-03-04-23-at-09-10-AM.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej, Kombo Strike to był ukłon w stronę graczy żeby nie musieć używać protezy w postaci Tunera. Jak ustawiasz CO ręcznie, to przecież Kombo Strike nie możesz wtedy użyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jedno i to samo. Chyba nawet ktoś nawet pokazywał, że jeśli ustawi się kombo strike w BIOSie to PBO2 tuner pod win wykrywał jako ustawienia CO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

W dniu 2.03.2023 o 23:06, diggerx napisał:

850W wystarczy, ale jeśli ktoś bierze takiego 4090 to może pomyśleć o 1000W, te parę stówek do lepszego zasilacza nie zrobi większej różnicy przy koszcie tej karty.

Czyli kupno zasilacza z większym zapasem mocy nie powinna być w niczym zła, jeśli w przyszłości to wykorzystamy. Ciekawe jakiego poboru mocy będą miały karty z serii RTX 5000, wychodzi na to że każda seria ma wyższy pobór czyli do serii 5000 850w to będzie takie minimum.?

 

 

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, severall napisał:

Właśnie próbuje jednocześnie Combo Strike i curve optimizer włączyć ale wygląda na to że nie działa to prawidłowo. Jak włączę CO to chyba KS przestaje działać.

za to obie opcje możesz z ujemnym offsetem łączyć :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji też offset niewiele pomaga, a szybko wydajność zaczyna spadać. 

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

u mie akurat odwrotnie, offset pomaga bo samym combostrike 3 temperatury mi rozwalają zegar a z dodatkowym offsetem ujemnym do momentu aż nie następuje spadek taktowania rdzeni i l3 poniżej 4400mhz podbijam sobie wydajność, pewnie masz sztukę która wymaga większego napięcia do utrzymania zegarów. Screen z wczoraj pobór 101w a zegary 4450 :] z trochę lepszy chłodzeniem gdybym utrzymał jakieś 70-72c myślę że chodziło by to na 2 cyfrowym poborze, bo proc do połowy pierwszego przelotu trzyma 4450 na 1.125v dopiero pózniej wzrasta do 1.144 jak sie cieplej robi.

f214bc8b40f27.png

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wgrałem tą betę 1.2.0.8  i jest znaczna różnica w pompowaniu napięć przez płytę względem poprzedniej, cofnałem się jeszcze raz do 1.2.0.7 nawet z ciekawości czy mi coś się nie pomyliło ale ustawień combostrike 3 + offset -0.0625 już na nowej agesie przestałem używać bo nie mogę skalibrować takiego napięcia :E poszła kombinacja combostrike 3 + LLC 6 czyli o 1 luzniej niż stock (5), dobre jest też to że jak się da offset mniejszy ujemny niż 0.05v to na np 0.025v nie jest traktowany jako ujemny a jako dodatni ? :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Send1N napisał:

wgrałem tą betę 1.2.0.8  i jest znaczna różnica w pompowaniu napięć przez płytę względem poprzedniej, cofnałem się jeszcze raz do 1.2.0.7 nawet z ciekawości czy mi coś się nie pomyliło ale ustawień combostrike 3 + offset -0.0625 już na nowej agesie przestałem używać bo nie mogę skalibrować takiego napięcia :E poszła kombinacja combostrike 3 + LLC 6 czyli o 1 luzniej niż stock (5), dobre jest też to że jak się da offset mniejszy ujemny niż 0.05v to na np 0.025v nie jest traktowany jako ujemny a jako dodatni ? :E 

LLC niżej niż stock? To ciekawe, zazwyczaj się pompuje w górę ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany, Fortis 5 da radę z 5950X czy trzeba zainwestować w AIO ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, galakty napisał:

LLC niżej niż stock? To ciekawe, zazwyczaj się pompuje w górę ;) 

no bo x3d jest auto dzięki llc niżej można niższe napięcie pod obciążeniem uzyskać ale to też do momentu utraty zegara tak samo jak offset, na 7 mam juz dropa do 4350mhz, na combo strike 3 i llc6 działa ok, kombinowalem bo na tej agesie nie moge się wstrzelić w takie napięcie jak na poprzedniej w połączeniu combo z offsetem albo jest mniej albo więcej, spróbowalem z llc zamiast offsetu i jest bardzo blisko :D ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Send1N napisał:

no bo x3d jest auto dzięki llc niżej można niższe napięcie pod obciążeniem uzyskać ale to też do momentu utraty zegara tak samo jak offset, na 7 mam juz dropa do 4350mhz, na combo strike 3 i llc6 działa ok, kombinowalem bo na tej agesie nie moge się wstrzelić w takie napięcie jak na poprzedniej w połączeniu combo z offsetem albo jest mniej albo więcej, spróbowalem z llc zamiast offsetu i jest bardzo blisko :D ?

Osobiście na drop nie patrzyłem, ale na LLC Auto miałem nieco niższy wynik w CB23 i BF2042 crashował, na LLC3 wyższy wynik i stabilnie... Także LLC6 u mnie by nie przeszedł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

bo to zależy jaka sztuka na jakim napięciu trzyma zegar, moja ma potencjał i potrafi utrzymać pełny poniżej 1.15v jak otworze okno przy mrozie i puszcze cbr jak nie wychodzę powyżej 75c :E ? na poprzedniej agesie przy combo 3 + offset -0.0625 otrzymywałem zakres napięć 1.138 - 1.15v i więcej nie było tutaj nie mogłem na 1.2.0.8 się w ten zakres wtrzelić to wyłączyłem offset i sprawdziłem z llc, stockowe jest 5 na to wychodzi patrząc na zachowanie więc poluzowałem o 1 do 6, na 7 juz jest drop zegara tak jak mówiłem ;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...