Skocz do zawartości
GIZIU

Powrót do PC po 10 latach - tak czy nie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Rok temu zaopatrzyłem się w ultrapanoramiczny 34-calowy monitor LG 34UC99. Używany jest głównie do pracy na Macu Mini. Jednak pomyślałem sobie ostatnio, że czemu nie wykorzystać jego potencjału i nie zamienić Maca na PC. Naszła mnie ochota na zagranie w takie Pillars of Eternity, Divinity. Moją główną platformą do gier jest PS4Pro + 65" TV, ale nie powiem... fajnie by było ograć Gearsy czy taką Forzę Horizon na PC. Jako że styczności z giercowaniem na PC nie miałem przez 10 lat, moglibyście mi doradzić czy za te 4000PLN złożę coś sensownego? Mówimy tylko o kompie, peryferia mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożysz, na Ryzena 3600 + 16 GB + 5700 może XT powinno spokojnie sie zmieścić, a to w zupełności wystarczy. A patrząc na rozdzielczość tego monitora pewnie lepiej tańszy CPU i jeszcze lepsze GPU, ale to już takie detale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Chciałbym aby ten PC był stosunkowo łatwy w rozbudowie za jakiś czas (kwestia kilku miesięcy). Chciałbym aby płyta główna była z wyższej półki (mile widziany ASUS), tak abym mógł wsadzić lepszego procka i grafikę..  Nie ukrywam że wolałbym też połączenie Intel + RTX. Obudową będzie Lian-Li PC-001, docelowo planuję wszystko zwodować ale na początku polecę na BOXie.

 

Mogę prosić o ocenę takiego zestawu?

 

Płyta główna Asus ROG STRIX Z390-E GAMING

Procesor Intel Core i5-9400F, 2.9GHz, 9 MB, BOX

Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 2060 OC 6GB GDDR6

Pamięć Corsair Vengeance RGB PRO, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16

Zasilacz Corsair RM750x 750W

Dysk SSD ADATA XPG SX8200 PRO 512GB PCIe x4 NVMe 

Edytowane przez GIZIU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel to bardzo słaba opcja aktualnie, tak słaba że jeśli już się uprzesz, to nie wiem czy bym nie czekał na kolejną generację. i5 nawet k jest zdecydowanie nierozwojową opcją, wszystko powyżej robi się horrendalnie drogie, a na dobrą sprawę IMO nadal jest gorsze od oferty AMD szczególnie w perspektywie lat. Zamienić 5700/XT na 2060s czy 2070s śmiało można w takim buildzie, ale jako platformę polecam AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być Intel to jak wyżej - chyba warto zaczekać na nowe procki i podstawkę, szczególnie z myślą o ewentualnej rozbudowie.

 

Nowe Core i5 od Intela będą mieć 6 rdzeni / 12 wątków, więc powinny wystarczyć na 2-3 lata komfortowego grania spokojnie. Kupno zaś drogiej płyty Z390 pod wymarłą podstawkę większego sensu moim zdaniem nie ma - niby masz opcję wrzucić i9 9900k, ale te proce są i będą długo drogie...

 

No chyba że faktycznie dalsze czekanie już nie wchodzi w grę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to niech będzie ten AMD. Co powiecie na taki setup?

 

AMD Ryzen 5 3600

GeForce RTX 2060 (jaki?)

Gigabyte B450 Aorus Elite

16GB HyperX Predator Black

SSD Adata SX8200 Pro 512GB

Zasilacz Corsair RM750x

Obudowa Lian-Li

 

RAZEM 4646PLN

Edytowane przez GIZIU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi strasznie dużo wyszło. Setup ok, ale wg mnie 2060 super jeśli możesz lekko dołożyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc jak w planach jest rozbudowa CPU i GPU to wziąłbym:

 

- płytę Asus TUF GAMING X570-PLUS - z myślą o wymianie CPU na Ryzeny 4xxx w przyszłości

- grafikę GTX 1660 Super - pomijając Gears 5, to do tych gier co wymieniłeś to wystarczy, a za jakiś czas wrzucisz sobie jakiegoś potworka z nowej serii

 

Na RTX 2060 / RTX 2060 Super i tak nie pograsz sensownie (wyższe detale, sporo klatek) w nominalnej rozdziałce twojego monitora w nowe gry, więc chyba nie ma sensu w te karty inwestować gdy i tak jest w planach wymiana GPU za kilka miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to niech będzie ten AMD. Co powiecie na taki setup?

 

AMD Ryzen 5 3600

GeForce RTX 2060 (jaki?)

Gigabyte B450 Aorus Elite

16GB HyperX Predator Black

SSD Adata SX8200 Pro 512GB

Zasilacz Corsair RM750x

Obudowa Lian-Li

 

RAZEM 4646PLN

 

Co to za buda? Ogólnie za mniejsze pieniądze masz RTX 2060 Super

https://proline.pl/koszyk/1edd97e5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, trochę mi namieszaliście. Zróbmy może dwa warianty, econo (powiedzmy 4500PLN) i full wypas (8000PLN). Pierwszy: ogrywam sobie RPG-i, Forzę Horizon, Gearsy 1-4 w max detalach w 3440x1440 i za jakiś czas myślę o upgrade. Wariant drugi: idę na całość, biorę i7 9700k, jakąś wypaśnią płytę ASUSa, do tego 2070 Super (na 2080 chyba nie styknie?). Tylko pytanie czy to ma na dzień dzisiejszy sens skoro za rogiem nowa generacja konsol i pewnie na PC też będą jakieś nowości?

 

Piszecie coś o wymarłych socketach itp, tak jak pisałem nie jestem na bieżąco i jak się domyślacie wolałbym nie kupić czegoś co za pół roku będzie przestarzałe ;)

Edytowane przez GIZIU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to chyba najlepiej spotkać się gdzieś pomiędzy:

 

www.morele.net/inventory/info/3ee2995d/

 

Za rok-półtorej jak wyjdą nowe konsole wrzucisz sobie jakiegoś 8-jajowego Ryzena 4xxx i GeForce'a Ampere tudzież nowego Radeona i jesteś gotowy na gry nowej generacji.

 

 

Wydawanie 8k na skrzynkę nie ma większego sensu na ten moment, szczególnie jeśli nie masz parcia do ogrywania najbardziej wymagających gier w dniu dzisiejszym.

 

btw. na PC nie masz Gearsów 2 i 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z fona be bardzo mi się otwiera koszyk od kolegi, ale IMO powyżej 3700x (tak, AMD) I 2070s to już kompletnie nie ma sensu wychodzić, a powyżej 3600 + 2060s albo 5700xt cena/wydajność zaczyna tak gwałtownie spadać, że już nie wiem czy nie lepiej odłożyć siano pod poduchę na upgrade za 2-3 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, padła decyzja. Mac poszedł na allegro, kupiłem już myszkę G502. Lada dzień będę zamawiał sprzęt:

 

Procesor AMD RYZEN 5 3600 Socket AM4 3,6-4,2 Ghz

Płyta Główna Gigabyte X570 AORUS ELITE 4 x DDR4

Karta graficzna GIGABYTE GeForce RTX 2070 Super Gaming OC 3X 8GB

Pamięć Corsair Vengeance RGB PRO, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16

Zasilacz Corsair RM750x 750W

Dysk SSD ADATA XPG SX8200 PRO 1TB PCIe x4 NVMe

Obudowa Lian Li PC-O11 Dynamic

 

Za jakiś miesiąc dojdzie chłodzenie wodne AIO: Corsair Hydro Series H115i Platinum

 

Całkowity koszt ok 6290PLN

 

Na pierwszy rzut pójdą Gearsy: 1,4,5, Forza Horizon 4, Forza Motorsport 7, jakieś RPG-i w stylu Pillars of Eternity, Divinity: Original Sin. Z nowości to Doom Eternal bo w tym roku jakaś posucha. Jak to wszystko ogram to będzie już PS5 i pomyślę nad kolejnym upgrade'em w 2021r.

 

Dzięki Panowie za doradzenie setupu, będę jeszcze wdzięczny za dobór karty WiFi i pasty na procka. Czy mój wybór jest ok?

Karta sieciowa TP-LINK TL-WN725N

Thermal Grizzly Pasta termoprzewodząca, Kryonaut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...