Skocz do zawartości
Totaleffect

Komputer nie przyjmuje żadnego nowego procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, z góry przepraszam jeśli wybrałem zły dział. Napiszę najbardziej konkretnie jak umiem.

Komputer po prostu bardzo nie chce nowego CPU. Odpala tylko na starym (intel dual cpu e2180), procesory które próbowałem na nim (100% sprawne, testowane) to:

czterordzeniowe: xeon l3360, quad core q9550. dwurdzeniowy: e5400. Płyta główna to asus p5b-vm, socket 775 (procesory sprawdzane po kilka razy i na 100% płyta je obsługuje).

Zrobiłem chyba już wszystko i nic nie pomaga. Stan w którym znajduje się komputer po wymianie procesora to czarny ekran, nie świeci się dioda power. Jedynie przy dwurdzeniowym po resecie cmos dioda power i hdd świecą sie na chwilę co około 5 sekund. I tak bez końca. Na czterordzenowych nie świeci się nic. Na obu zamontowanych procesorach wentylatory się kręcą i nic nie odpala poza tym. Gdyby żaden procesor nie działał to sprawa byłaby prostsza, ale tylko ten jeden cholerny e2180 chce działać. Nie mam speakera.

Co robiłem:

- resetowałem cmos, przez zworke i wyjęcie baterii.

- zaktualizowałem bios do najnowszej wersji 1004.

- wyjąłem kości ram oraz próbowałem w każdym slocie każdą kość ram. Po całkowitym wyjęciu ramu efekt jest ten sam. Ramy są sprawne i po włożeniu działającego procka poprawnie czytane przez system.

- Zmieniałem zasilacz (obecny miał 350 max, zmieniłem na 650 max. marka cheiftec obu zasilaczy.

- wyjąłem kartę graficzną. Zamontowałem starą która żre o ok 200 prądu mniej. To samo.

- Ogólnie poodłączałem wszystko zostawiając tylko zasilacz i procesor. Power i hdd led reagowały tak samo.

Mogłaby to być wina styków w gnieździe procesora, ale przecież jeden z tych procesorów działa. Dodam tylko, że na tym e2180 chodził bardzo długo i jest to tak jakby jego "podstawowy procesor". Nigdy nie był zmieniany w tym komp procesor wcześniej.

Dlatego nie pisałbym na forum gdybym nie był w kropce. Bardzo proszę o pomoc co może być nie tak. Może coś w biosie musze ustawić aby chciało w jakiś sposób zainstalować nowy procesor?

 

Całość:

- płyta główna asus p5b-vm, socket lga 775 (najnowszy bios 1004)

- procesor działający: intel e2180

- procesory nie działające: quad q9550, xeon l3360, e5400 (przy tym cyklicznie świeci się power)

- nvidia geforce gtx 760

- 2x2gb ram goodram

- zasilacz 350w lub 650w chieftec (testowane oba)

- dysk ssd 120gb (tak, mam też hdd z systemem, próbowałem podłączać i też nic)

Edytowane przez Totaleffect

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.asus.com/Motherboards/P5BVM/HelpDesk_CPU/

 

Validated since PCB 1.01G

 

 

Przy CPU e2180 masz ALL

 

Więc oko z szuflady bo chyba zgubiłeś i patrzysz PCB i szukasz numerów jak są czy inne to nic innego nie włożysz co jest na liście którą masz w linku

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chauwa, sory ale nie ogarniam tego pcb. Jak mam to w ogóle zobaczyć jakie mam pcb? I wgl przy e2180 pisze też 1.01g, pisze również all, a procesory są takie same w opisie.

 

@phill76, skoro nie obsługuje to dlaczego są na liście obsługiwanych? Nie widzę powodu dla którego q6600 miałby odpalić. To jest związane z tym pcb? I co jeżeli kupię zły - tzn taki który działa tylko na 1.01g? W opisie na aukcjach allegro nie ma tego info podanego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na plycie jak byk jest napis REV. x.xx. Jak na każdej innej. Zazwyczaj w lewym dolnym rogu.

Edytowane przez sprzetowiec90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie widzę, patrzyłem po każdym rogu. Co z tym q6600, bo mnie to zaciekawiło. Dlaczego miałby odpalić a pozostałe nie? Skoro 800fsb e5400 też nie odpalił...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie ważne, na środku płyty było napisane: 1.04G. W takim wypadku wszystkie procesory powinny działać. A działa tylko jeden. Jakieś pomysły jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie ważne, na środku płyty było napisane: 1.04G. W takim wypadku wszystkie procesory powinny działać. A działa tylko jeden. Jakieś pomysły jeszcze?

 

Tu masz listę obsługiwanych procesorów jakoś na niej nie widzę tych co wymieniłeś.... płyta nie obsługuje FSB 1333

http://www.cpu-upgrade.com/mb-ASUS/P5B-VM_DO.html#cs

 

Obsługiwane 4 rdzeniowce

 

Intel Core 2 Extreme

QX6700 - HH80562PH0678M / BX80562QX6700

 

QX6700, 2.66 GHz, 1066FSB, L2:2X4MB, rev.B3, 4 cores 0305 Any

QX6700, 2.66 GHz, 1066FSB, L2:2X4MB, revB3, 4 cores 0305 Any

QX6700, revB3, 2.66 GHz, 1066FSB, L2:2X4MB 0305 Any

X6800 - HH80557PH0774M / BX80557X6800

 

X6800, 2.93 GHz, 1066FSB, L2:4MB, rev.B2 0305 Any

X6800, 2.93 GHz, 1066FSB, L2:4MB, revB2 0305 Any

Intel Core 2 Quad

Q6600 - HH80562PH0568M / BX80562Q6600

 

Q6600, 2.4 GHz, 1066FSB, L2:2X4MB, rev.G0, 4 cores 0801 Any

Q6700 - HH80562PH0678MK / BX80562Q6700

 

Q6700, 2.66 GHz, 1066FSB, L2:2X4MB, rev.G0, 4 cores 0801 Any

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, ale chipset jest ten sam i to praktycznie ta sama płyta.... więc Asus ma burdel obsługiwane FSB 1066 MHz 800 MHz 533 MHz

 

P5B-VM DO

 

P_setting_fff_1_90_end_500.png

 

P5B-VM

 

P_setting_fff_1_90_end_500.png

 

 

edit

Do obsługi procesorów z FSB 1333 potrzebowałbyś chipsetu min P35

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A chipset to po prostu jest w płycie i nie da się go zmienić, tak? Może głupie pytanie ale tyle tego jest ze ciężko się nie pomylić pierwszy raz..

OK, czyli q6600 powinien działać na mojej płycie, tak?

 

I jeszcze jedno, E5400 ma 800 FSB i go nie obsługuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roberto, to nie jest moja płyta. Wysłałeś mi płytę p5b-vm do. Moja płyta to p5b-vm. http://www.cpu-upgrade.com/mb-ASUS/P5B-VM.html

 

A może chodzi o litografie 65nm? Wszystkie 3 posiadają 45 nm, e2180 65nm. Quad q6600 posiada 65nm. Co o tym sądzicie?

 

 

No przecież masz inna rewizje płyty!!!!

 

Napisałeś że masz 1.04G! To nie jest 1.01G

 

Na stronie asusa masz jak byk tylko rewizja 1.01G obsługuje te CPU co podałeś wszelkie inne rewizje NIE!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A chipset to po prostu jest w płycie i nie da się go zmienić, tak? Może głupie pytanie ale tyle tego jest ze ciężko się nie pomylić pierwszy raz..

OK, czyli q6600 powinien działać na mojej płycie, tak?

 

I jeszcze jedno, E5400 ma 800 FSB i go nie obsługuje.

 

Chipset jest wlutowany w płytę i nie da się go zmienić na inny, Q6600 powinien działać.

E5400 ten jest wykonany w 45 nm i nie ma go na liście obsługiwanych w tej wersji DO co dałem omyłkowo...

 

65nm obsługują chipsety od P35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

65nm obsługują chipsety od P35

 

Oficjalnie... w 45 jak były te płyty popularne było parę sztuk na których to działało producenci wypuszczali beta biosy. Na bank dało sie opdpalić quada na 965 deluxe

 

 

Były różne płyty i różne biosy na kilku też działały wyłącznie dual core a quady już nie.

 

 

W tym wypadku problemem jest rewizja płyty.

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chauwa, na stronie producenta jest od 1.01G a wersja 1.04G jest nowsza. Już mam mętlik... bo na q6600 tez pisze 1.01G. To jak zamawiać tego q6600 czy nie, bo są sprzeczne opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chauwa, na stronie producenta jest od 1.01G a wersja 1.04G jest nowsza. Już mam mętlik... bo na q6600 tez pisze 1.01G. To jak zamawiać tego q6600 czy nie, bo są sprzeczne opinie

 

Gdzie jest napisane od? Ja tam widzę obsługuje rewizja 1.01G, reszta rewizji czyli ALL nie obsługuje.

 

Takim tokiem rozumowania odwrotnym do logicznego możesz zamazać flamastrem 4 i przerobić na 1 to zadziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie... w 45 jak były te płyty popularne było parę sztuk na których to działało producenci wypuszczali beta biosy. Na bank dało sie opdpalić quada na 965 deluxe

 

 

Były różne płyty i różne biosy na kilku też działały wyłącznie dual core a quady już nie.

 

 

W tym wypadku problemem jest rewizja płyty.

 

G965 oficjalnie nie obsługuje FSB 1333 i przy tym pozostańmy

 

 

chauwa, na stronie producenta jest od 1.01G a wersja 1.04G jest nowsza. Już mam mętlik... bo na q6600 tez pisze 1.01G. To jak zamawiać tego q6600 czy nie, bo są sprzeczne opinie

 

Będzie działał q6600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

since znaczy od? A jak włączysz polską wersje to po polsku "jak byk" zobaczysz "od wersji pcb:".

Edytowane przez Totaleffect

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest napisane od? Ja tam widzę obsługuje rewizja 1.01G, reszta rewizji czyli ALL nie obsługuje.

 

Takim tokiem rozumowania odwrotnym do logicznego możesz zamazać flamastrem 4 i przerobić na 1 to zadziała.

Nie bardzo się zgodzę bo P4 też nie obsługuje :Up_to_s: jest burdel w opisie na stronie Asusa

 

 

https://www.asus.com/Motherboards/P5BVM/HelpDesk_CPU/

 

 

 

edit

Tu jest ta wersja DO i raczej tym bym się sugerował

https://www.asus.com/Motherboards/P5BVM_DO/HelpDesk_CPU/

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tabelka na stronie asusa wygląda na stek bzdur - biosy teoretycznie wspierające konkretne modele procesorów w ogóle nie posiadają mikrokodu dla danego steppingu!

 

 

Albo bierz quada 65nm, albo wgraj "na pałę" bios od płyty w wersji SE i licz na szczęście - jak się uda, to e5400 powinien ruszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tabelka na stronie asusa wygląda na stek bzdur - biosy teoretycznie wspierające konkretne modele procesorów w ogóle nie posiadają mikrokodu dla danego steppingu!

 

 

Albo bierz quada 65nm, albo wgraj "na pałę" bios od płyty w wersji SE i licz na szczęście - jak się uda, to e5400 powinien ruszyć.

 

Już jednego testował :] q9550

 

Ładnie mu radzisz jak się nie powiedzie to uwali mobo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.asus.com/Motherboards/P5BVM_SE/HelpDesk_BIOS/ <- ten bios? jak się uda to chyba i q9550 powinien ruszyć. A jak coś pierdyknie przy tym to jest droga powrotna?

 

Nie wgrywaj bo jest prawdopodobne że uwalisz mobo . Nie wiem czy jest to operacja odwracalna w domowych

 

po drugie jeśli odpali

Ze względu na ograniczenia mikroukładu, procesory 1333FSB mogą działać na tej płycie głównej tylko z maksymalną prędkością 1066FSB.

 

edit

 

Nie wiem czy jest to operacja odwracalna w domowych warunkach, być może potrzebny będzie programator i wyjęcie układu z biosem

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na szybkosci fsb az tak mi nie zależy, dla tego konkretnego kompa upgrade z jakiegos pentiuma do quada bylby spory. Taka operacja w ogóle ma jakieś pozytywne potwierdzone historie czy jest takim pomysłem rzuconym tak o?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na szybkosci fsb az tak mi nie zależy, dla tego konkretnego kompa upgrade z jakiegos pentiuma do quada bylby spory. Taka operacja w ogóle ma jakieś pozytywne potwierdzone historie czy jest takim pomysłem rzuconym tak o?

 

Tylko szybkość FSB razy mnożnik procesora daje taktowanie czyli procesory z FSB 1333 będą wolniej taktowane na FSB 1066 ale w lepszych modelach płyt dało się zmieniać FSB ręcznie czyli podkręcać procesor nie wiem jak na tym mobo ale podejrzewam że nie poszalejesz, jeśli w ogóle coś to da i płyta odpali

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...