Skocz do zawartości
Gość

Jeden komputer a korzystanie z dwóch sieci internetowych?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witajcie! Tak jak w temacie, chciałbym dowiedzieć się czy jest taka możliwość jak korzystanie z dwóch połączeń internetowych na jednym komputerze jednocześnie. Chodzi mi mianowicie o to że np przy uploadzie filmu do internetu nie mogę zrobić na komputerze nic więcej za pośrednictwem przeglądarki. Mam obecnie internet dostarczany kabelkiem telefonicznym od Orange, 10mb i 1mb wysyłania. Niestety na tą chwilę nie mam co liczyć na światłowód więc myślę nad alternatywami. Googlowalem temat ale tak naprawdę nie znalazłem przejrzystych odpowiedzi. Pomyślałem sobie nad podłączeniem np modemu mobilnego dodatkowo, ale nie wiem czy możliwość korzystania z czegoś takiego w ogóle miała by miejsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasowałoby po prostu ograniczyć upload od powiedzmy 3/4 prędkości i powinieneś móc wtedy normalnie korzystać z netu, choć przy takich prędkościach, to nie wyobrażam sobie uploadu czegokolwiek. Są nawet do tego jakieś programy w stylu NetLimiter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rozumiem, czyli możliwości o jaką pytam nie ma czy zwyczajnie jest to bardziej skomplikowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy mi się psują interenty kablowe, podłączam telefon i jak naprawią, to równocześnie korzystam z obu, póki się nie zorientuję, że ten fajny już naprawili. Innymi słowy, mi się to robi samo :]

 

Ogólnie rzecz biorąc, nie powinieneś mieć aż takich problemów, chyba że korzystasz z totalnie dupiatego oprogramowania lub masz katastrofalnie słabe łącze. Równoczesne pobieranie/wysyłanie nie powinno powodować zablokowania łącza. Tutaj działają systemy priorytetów. Szczerze mówiąc, nie znam się akurat na tym jakoś specjalnie, ale porządne oprogramowanie na porządnym sprzęcie powinno sobie poradzić z kolejkowaniem pakietów nawet na takim megabieda łączu (drzewiej miewałem gorsze). Po prostu wysyłanie mocno zwolni, kiedy będziesz robił inne rzeczy.

 

Ostatecznie też, jak pisze @Sary, można w programie do ftp ustawić ręcznie maks szerokość łącza dla danego zadania, np. na 80%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie da się używać różnych łącz jednocześnie. Są aplikacje, które mogą uruchamiać inne aplikacje z konkretnym interfejsem sieciowym.

Jak jakaś aplikacja działa w tle, to ona dalej korzysta z interfejsu którego do tej pory korzystała. Np. na Windowsie kopiujemy sobie iso Windowsa czy innego Linuxa po WiFi i stwierdzamy, że po kablu będzie szybciej. Podpinamy kabel, ale prędkość nie wzrasta. Dopiero przerwanie i ponowne uruchomienie kopiowania spowoduje że pójdzie po kablu. Trzeba tu tylko pamiętać że interfejsy sieciowe (w Windows) mają etykiety i akurat Ethernet ma wyższy priorytet niż karta WiFi. U mnie WiFi ma wyższą metrykę 10 a Ethernet ma 20, dzięki temu jak podpinam jakiś router do konfiguracji to mi internet po WiFi nie znika (po WiFi mam teraz Receive rate (Mbps): 780, Transmit rate (Mbps):780 więc styka).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogolnie znajac windowsa to kwestia korzystania z danego interfejsu jest zalezna od jego pozycji w hierarchii, czyli ta karta sieciowa ktora jest wyzej jest wykorzystana, jak wspomnial Qwinto moze sa aplikacje, osobiscie ich nie znam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rozumiem mniej więcej o co chodzi. A tak naprawdę nie wiem jak miałbym to wykonać np podłączyć jedna sieć, odłączyć druga ta o wyższym priorytecie, włączyć zadanie na którym mi zależy i dopiero podłączyć sieć priorytetową?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Priorytety dotyczą tylko jakie łącze ma być używane w danym momencie przez system.

Tu na forum były jeden ze dwa wątki na temat jak używać dwóch łącz jednocześnie, pamiętam że się wypowiadałem, ale nie mogę tego znaleźć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dobrze ;D dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi, jeszcze poczekam, może ktoś coś dopowie w temacie ;d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dwa połączenia, to możesz równie dobrze kupić router Mikrotika i ustawić sobie na którym z którego łącza korzystasz np. po wifi z jednego a po kablu z drugiego, albo z jednego interfejsu na kablu z jednego a na drugim interfejsie z drugiego. Ewentualnie jeśli masz problem z korzystaniem przy uploadzie to zastosować jakikolwiek router z możliwością zainstalowania OpenWRT i ustawienia fq_codel, dzięki czemu przy prawie pełnym wykorzystaniu łącza można normalnie używać internetu. Ale to zależy czy chce Ci się w to bawić, bo nie jest to zabawa typu plug and play.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...