Skocz do zawartości
lukaszgos

Płyta pod i3-8350K do OC i wymiany CPU później

Rekomendowane odpowiedzi

Wersja krótka: do wyżyłowania 8350K, ale jeśli w granicach 600 zł dałoby się znaleźć coś do zarzynania 9600K/9700K całą sobotą grania (na stockach, ale jeszcze lepiej z OC) bez przegrzania VRM-ów i throttle'owania/zwiech/artefaktów, no to byłoby super.

 

Jeśli ktoś nie jest na bieżąco z cenami, to sytuacja wygląda teraz mniej więcej tak:

 

ok. 320-380 zł — bardzo okazyjne outlety z370/390 i niektórzy sprzedawcy używek (dla mnie ideał, zwłaszcza jeśli są dwa sloty M.2)

ok. 400 zł — używane niezłe 370 typu Tomahawk (MSI), Extreme 4 (Asrock), jakieś niższe (czasem nawet wyższe) Aorusy (ale podobno Aorusy 370 są słabe, a tylko 390 dobre), czasem coś od Asusa z chłodzeniem sekcji

ok. 450 zł — outlety z370 typu Killer SLI od Asrocka (jako alternatywa dla normalnej używki)

ok. 500 zł — nowe płyty z390 typu Phantom Gaming 4 na 390, na srogiej promocji kilka sztuk Gigabyte GamingX w dużym sklepie za tyle widziałem (już nie ma)

ok. 550 zł — nowe płyty z390 typu MSI Gaming Plus i Gigabyte Gaming X

ok. 650-690 — z390 nówki typu MSI Tomahawk, Asrock Phantom Gaming SLI, ewentualnie outlety Aorusów

 

Co z tego warto wziąć?

 

Odpadają niestety płyty z pojedynczym gniazdem M.2.

Edytowane przez lukaszgos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Milion pytań a fajnie jakbyś się zdecydował co chcesz ostatecznie wsadzić na tą płytę?

 

ps. i5 8400/9400 lepszy jest i tańszy od Twojego planowanego i3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Milion pytań a fajnie jakbyś się zdecydował co chcesz ostatecznie wsadzić na tą płytę?

 

Sorry, dopadła mnie mania okresowa i trochę się entuzjasta odezwał, dlatego straciłem kontrolę nad pytaniami o szczegóły konkretnych płyt. Skróciłem teraz post, żeby nie robić wielowątkowej dyskusji do zwykłego kupna płyty za 400-600 zł.

 

Tego i3-8350K już mam. Chcę go oskalpować i wycisnąć jak cytrynę, bo po to był kupiony za <400 zł jako tymczasówka. Na moje oko te używki z370 za 400 zł powinny przecież zapewnić taką możliwość.

 

Natomiast gdyby się udało przytulić za 600 zł płytę, przy której da się sensownie wykorzystać 9600K/9700K, no to byłoby fajnie. Jeśli nie, to trudno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z NAJTAŃSZYCH Extreme 4 (Asrock) jest spoko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz tak w skrócie o płytach z z370.

Ogólnie polecany jest MSI Z370 SLI Plus, jeśli ma być dobrze, ale nie ekstremalnie.

Ogólnie rzecz biorąc, intel jest ostatnio bardzo nieopłacalny i trochę się wkopałeś wybierając tą platformę. W zasadzie nie masz żadnych korzyści, bo nowszych procesorów, które podobno mają być wyraźnie lepsze pod kilkoma względami, już nie włożysz, a pomijając i9-9900K, dla wszystkiego AMD ma znacznie tańszą i co najmniej porównywalną alternatywę.

Jak w ogóle patrzę na ceny tych płyt... 700-800 złotych minimum za coś, co się nada do podkręcania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z NAJTAŃSZYCH Extreme 4 (Asrock) jest spoko ;)

 

Dzięki. Sam też raczej skłaniam się ku temu Extreme 4.

 

Ostatni rzut oka po sieci w tej chwili, zaczynając od z370:

 

399 zł Aorus Gaming 3 od prywatnego użytkownika sprzedającego sporo sprzętu bez faktur — ma jeszcze STRIX F za 479 zł i STRIX H za 499 (jeszcze E, ale to już 579, choć podobno prawie nowy)

399 zł Tomahawk od typowego prywatnego sprzedającego sprzęt, którego jeszcze używa

430 zł wspomniany Extreme 4 (prywatny użytkownik)

449 zł Asus Prime A (nie P)

450 zł MSI Gaming M5, co mi wygląda na dość wysoki model u MSI

450 zł Aorus Ultra Gaming 2.0

459 zł Asrock Killer SLI, ale w outlecie od X-Komu, refurbished po wymianie serwisowej, cokolwiek to ma znaczyć

540 zł Krait nadwyżka magazynowa/outlet

 

I teraz z390:

 

499 Asus Prime P

500 Phantom Gaming 4 (Asrock)

550 MSI Gaming Plus, Gigabyte Gaming X

650 nowy Tomahawk ze sklepu (używane na Allegro tyle samo)

650 używany MSI Pro Carbon

699 nówka Aorus Pro z najtańszego sklepu wysyłkowego (reszta ma od 770)

699 Phantom Gaming 6 (Asrock) u Sferisa (reszta ma od 830)

 

Z tego wszystkiego co byś wziął w mojej sytuacji? Dalej tego Extreme 4?

 

Popatrzyłem po recenzjach i wychodzi na to, że Aorusy i Tomahawki spokojnie ogarniają 9900K na 5 GHz i czasem wyżej.

 

Tu masz tak w skrócie o płytach z z370.

Ogólnie polecany jest MSI Z370 SLI Plus, jeśli ma być dobrze, ale nie ekstremalnie.

Ogólnie rzecz biorąc, intel jest ostatnio bardzo nieopłacalny i trochę się wkopałeś wybierając tą platformę. W zasadzie nie masz żadnych korzyści, bo nowszych procesorów, które podobno mają być wyraźnie lepsze pod kilkoma względami, już nie włożysz, a pomijając i9-9900K, dla wszystkiego AMD ma znacznie tańszą i co najmniej porównywalną alternatywę.

Jak w ogóle patrzę na ceny tych płyt... 700-800 złotych minimum za coś, co się nada do podkręcania...

 

Tak, też zaczynam żałować. Miałem po prostu wystawkę na płytę. Logika była taka, że płyta 320 (to był MSI Gaming Plus 370), procesor 300-ileś tam, razem koło 700, potem moje obecne i5-6600 i Asrock Fatalty K6 Z170 idą na sprzedaż na licytacjach (osobnych) na 12 dni. Na Kup Teraz te procesory spokojnie chodzą po 400 zł, a płyty po 200, nawet więcej się czasem zdarza, więc byłaby to po prostu taka wymiana platformy minimalnym kosztem w trakcie czekania na coś lepszego. No ale sprzedawca nie miał już tej płyty. Następna była MSI Gaming Plus 390 za 380 zł ze sklepu na gwarancji w outlecie, mająca już 2 sloty M.2, czyli ideał… tylko że miała pogięte piny na sockecie CPU i nie odpalała.

 

Miało to po prostu więcej sensu niż próba kupienia czegokolwiek z 7. generacji pod to z170 — 800 zł za 7600K i 1200 zł za 7700K. Teraz z rzadka są 7700K za 1000 zł, ale wtedy nie było. Tak czy owak nieopłacalne. Stąd ten pomysł upgrade'u, który nie był aż tak ściśle konieczny, ale miał po prostu mieć minimalny koszt, a zapewnić nowszy slot CPU i w miarę możliwości dodatkowy slot M.2, bo obecne 256 GB zaczyna uwierać, a NVM staniało.

 

W tej chwili staram się to jakoś sobie uprościć i biję się z myślami, czy:

 

- pójść w tego Extreme 4 za 430 zł

- kupić Aorusa Pro za 699 zł (super VRM, heatpipe i radiatory na oba M.2, SLI i od zarąbania gniazd wiatraków, co do mojej obudowy jest mi potrzebne)

- sprzedać tego 8350K i wycofać się z całej zabawy w upgrade, bo od bidy mogę pracować i grać na tym, co mam, a potem za jakiś czas ceny 7700K powinny w końcu się ruszyć

 

Opcje pośrednie typu płyta za 500-600 zł raczej wykluczam, bo nowy Aorus Pro za 700 będzie lepszy od czegokolwiek za 600, Gaming X-ów za 500 nowych już nie ma, a za 550, to do tego Aorusa jest różnica 150 zł, której on jest wart zdecydowanie.

 

Pamiętam, że patrzyłem też na AMD, ale jakoś nie widziałem właśnie dużej oszczędności na płytach przy jakimś 3600x.

 

Poza tym z AMD jest ten problem, że potrzebuję przede wszystkim dużego single core'a, bo taki mam soft do pracy, no i w grach wciąż lepiej wypada jakość niż ilość rdzeni. Ze względu na pracę to był zresztą ten pomysł, żeby tego taniego 8350K, który i tak jest na 4 GHz, oskalpować i wyżyłować na maks, a do pracy nawet przełączać się w BIOS-ie na 2 jądra zamiast 4 (soft wykorzystuje tylko 1, a drugi na Firefoksa). Oczywiście nie będę kupował płyty o 300 zł droższej tylko po to, żeby wyciągnąć 5.5 GHz zamiast 5, no ale ten 8350K jest do sprzedania po koszcie zakupu, jeśli się nowy 9600K/KF z gwarą i fakturą pojawi gdzieś poniżej 800 zł.

 

Oczywiście jeśli jednak wezmę coś za 400 zł do tego 8350K, to nie będę tak uwiązany jak przy Aorusie za 700 zł, tylko będę 300 zł do przodu na zakup płyty przy następnym procu. I ten następny to już mogłaby być nowa generacja. Wtedy w 9. bym się nie bawił, mimo że płyta teoretycznie mogłaby. Tylko też pytanie, czy po wyjściu 10. generacji nie krzykną sobie nagle 800 zł za „budżetową” płytę.

Edytowane przez lukaszgos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz wymienia stryjek siekierkę na kijek i jeszcze dopłacisz. Weź Extreme4 bo jest tania. Do i3 wszystko będzie OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz wymienia stryjek siekierkę na kijek i jeszcze dopłacisz. Weź Extreme4 bo jest tania. Do i3 wszystko będzie OK.

 

Używkę?

 

Chodzi mi po głowie, żeby zgarnąć tego Aorusa Pro za 699 i mieć spokój, nówkę sztukę i pełną gwarę. To tak w ramach uproszczenia, bo oczywiście Gigabyte Gaming X za jakieś 550 zł byłby też ok do i3, ale tu już by miał spokój z socketem na zawsze. Tu mnie trochę martwi, czy przy używce nie będzie po prostu zmarnowanej tej kasy, kiedy za pół roku coś zacznie dziwnie chodzić, co nie wyjdzie w trakcie gwarancji rozruchowej.

 

Tylko że obecnie to też tak miało wyglądać, a 7. generacja używana wciąż kosztuje prawie tyle, co 9. nowa. Nie chciałbym się tak wkopać drugi raz.

 

Zastanawiam się jeszcze nad tym Killer SLI (też 370), bo jest z outletu z X-Komu zamiast używki, ale to też nie wiadomo, czy bezpieczniej.

Edytowane przez lukaszgos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz nowe to szukaj jakiś promocji.

 

Powiem inaczej, za 3 miesiące pewnie będzie next gen na rynku. A wtedy i5 będzie miało 6c i 12w. Jeśli wybrać taki i5-10400 to może się okazać, że za 600zl masz dzisiejszego i7 :D

 

Inwestycje dzisiaj w z370/z390 warta jest przemyślenia.

 

Ps 0gen też taniec raczej nie będzie, więc już się wkopales z tym i3. Bo tylko takie śmieci jak te i3 mogą taniec. Nikt normalny tego świadomie nie kupuje.

 

 

Trzeba było kupić 8700 zablokowanego za 900zl i płytę za 200 zamiast i3 z z390 za tę samą kasę.

 

Za to plyty taniec będą, bo ludzie jak ty kupują płyty na zapas i czaja się na CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na sprzedaż nową, nie otwieraną msi z370 gaming pro carbon ac

albo MSI Z370 Tomahawk używka na gwarancji (obecnie na niej siedzę) obie dają rade z oc i7 8700k na 5ghz jedną zostawiam a jedną będę sprzedawał co do cen to zapraszam na pw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez OC i3-8350K nie ma racji bytu i nawet najtańszy i3-9100F po 340 ma wyższe taktowanie jednego rdzenia i 4 GHz na wszystkich

jeśli wyłączasz 2 rdzenie to równie dobrze mógłby brać jak najszybszego pentiuma G5600 i 4GHz G5620 ale za ponad 500 zł to są kompletnie nie opłacalne

teoretycznie są jest jeszcze i3-9320 i3-9300

ale i3-9300 za 749,00 zł https://www.proshop.pl/Procesor/Intel-Core-i3-9300-Coffee-Lake-S-Procesor-4-rdzenie-37-GHz-Intel-LGA1151-Intel-BOX/2772437

a i3-9300 879 https://www.alternate.pl/Intel/Core-i3-9320-procesor-3-7-GHz-Pude-ko-8-MB-Smart-Cache/html/product/1535090

 

słowem chyba lepiej sprzedać tego i3-8350K i przeczekać na i3-9100F lub i5 6/7 gen do premiery 10 gen za 2/3 miesiące

jedyne co w 9 gen ma sens to i3 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo mogę wziąć 9600, tylko po prostu kupiłem tego i3 z odblokowanym mnożnikiem za 300 zł, żeby się trochę pobawić. W benchmarkach wychodzi na jednym poziomie z 7600K, który kosztuje tyle samo, co ten 8350K i płyta do niego razem wzięte. Plan był taki, że to właśnie robię, aby niskim kosztem odświeżyć platformę, zamiast siedzieć na z170/Skylake'u i czekać, aż straci wartość. Potem oczywiście się plany sypnęły. Na pewno nie kupowałbym i3-9300 za 880 zł, gdy za tyle samo można kupić 9600K/KF ;) — co prędzej czy później zamierzam zrobić. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7- 8700

 

Te same koszty co i3 w które się wpakowales Twoja wizja płyty.

 

Później kupisz 9600 i Dale będzie hożej jak z i7.

 

Masz monitor 144Hz z i GPU wydajnościowo na poziomie gdzieś GTX 1070-1080 lub nowych RTXow?

 

Jak nie to prościej było kupić czerwone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafika 1070ti, model do kręcenia (8+8) monitor tylko 75 Hz, bo chciałem 1440p i duży rozmiar do pracy, no i wiadomo, budżet, więc stanęło na wszystkim znanym AOC-u. ;)

 

Wkopałem się przez to niezdecydowanie, bo tego Aorusa Pro za 699 zł już nie ma, Extreme 4 370 za 430 zł też już nie ma, został tylko ten Killer SLI na outlecie X-komu z 36-miesięczną gwarancją za 450 zł, który może wezmę, ale za tę samą cenę wisi MSI Gaming M5 i Asus Prime Z370-A, tylko że już używane od prywatnych poprzednich właścicieli, ewentualnie Krait za 540 też outlet z gwarancją.

 

Oczywiście mogę jeszcze poczekać, bo przecież oferty nie tylko znikają, ale i wracają.

 

Na przykład w Sferisie jest super promocja cenowa na Phantom Gaming 7 od Asrocka — kosztuje 699, a nie 900. Ale to jest akurat płyta z dużą ilością dodatków, nie tyle co dobra do kręcenia, co widać po recenzjach.

 

Właściwie to zaczynam rozważać tę opcję, żeby sprzedać tego 8350K, a ze zmianą platformy poczekać na inne czasy albo coś tam. Nic, na razie i tak ciężki tydzień w pracy się szykuje, sporo roboty dla klientów, potem trzeba stronę firmową od nowa napisać i złożyć, a Wiesiek 3 na i5-6600 i 1070ti @ 1440p póki co daje prawie stałe 60 fps na ultra. Z miesiąc pewnie go jeszcze będę przechodził, a potem mam do przeczytania ze 3000 stron zaległości. Tak więc ciśnienia nie ma.

 

A przy okazji takie pytanko — czy robi ktoś jeszcze w dzisiejszych czasach takie manewry jak samodzielne kupowanie i przyklejanie radiatorów na mosfety? Pytam, bo przypomniało mi się, że za moich czasów to była norma. W czasach Pentiuma III na płytach chyba Abita (wówczas „Krul”) na przykład od nowości wymieniało się radiator chipsetu, a poza tym było spox. Dziś już o tym nie słychać, żeby ktoś brał np. Pro4 i doklejał radiator na górze (zresztą do MSI Gaming Plus też byłoby trzeba).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Extreme 4 z370 za 430 zł

 

I tak aż nadto co potrzeba do i3 ;)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Extreme 4 z370 za 430 zł

 

I tak aż nadto co potrzeba do i3 ;)

 

Poszedł niestety. Trochę szkoda. Ale są inne oferty w podobnej klasie.

 

Co do tego „do i3” to niby tak, ale z drugiej strony liczyłem na 9600K na 5 GHz bez zmiany płyty, gdyby to się dało załatwić przez dołożenie np. 100-200 zł zawczasu. Z drugiej strony oczywiście nie podchodzę do 5 ambicjonalnie, 4.7 na przykład to nie jest duża różnica. Jak mam dopłacać, to wolę w „bazę” inwestować, czyli oczko wyżej procesor — np. 8700K albo poczekać do 10600K z drugą wymianą.

 

Trochę się boję przeinwestowywać w płytę, bo teraz w tej chwili na takiej przeinwestowanej płycie siedzę — Fatal1ty K6 z170 na jej pierwszym procesorze i5-6600 bez zdjętej blokady… z upa guzik wyszło, bo używany 7600K kosztuje tyle, co nowy 9600K, no to przecież nie będę dopłacał za wartość muzealną, jeśli w tej samej cenie mogę odświeżyć platformę/płytę, dodać sobie nowych opcji upa na procesor i uzyskać drugi slot M.2, co mi akurat większą różnicę robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może byś chciał kupić moją msi ? Z390 tomahawk używana krótko wszystko sprawne z rachunkiem ze sklepu na gwarancji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...