Skocz do zawartości
Szambo

Problem z Ryzen 7 2700

Rekomendowane odpowiedzi

Po dłuższym czasie przesiadłem się z Intela na AMD... pełen obaw, bo Ryzeny pomimo opłacalności generują kilka problemów.

 

Opiszę co u mnie wydaje mi się jest nie tak... może doradzicie czy mam coś w Biosie pomajstrować.

 

1. Program Ryzen Master w górnej zakładce EDC pokazuje na czerwono: 99% of 90A, limit 255A. Tak powinno być czy coś jest nie tak?

 

2. Temperatury... wiem, że Ryzen 2700 bez podkręcania to chłodzny procesor. Wiem, że mam niby źle wentylowaną budę mITX. Ale chyba coś jest nie teges. i5 4460 pod obciążeniem miał maksymalnie 50 stopni przy AiO Navis Pro 120. Przy montażu nowego zestawu zainstalowałem bez zbędnego bawienia się dołączone chłodzenie (jeszcze z dołączoną pastą)... i to chłodzenie sobie chyba nie radzi. Na pulpicie mam 52 stopnie, a pod obciążeniem OCCT... ehh do 80 stopni dochodzi. Nie bawiłem się z zabawami chłodzeniem, bo za jaki czas zmieniam na lepsze wieżowe... ale chyba coś musi być innego nie tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz mało przewiewną budę to całkiem możliwe. Mój 2700x w otwartej obudowie i z lepszym chłodzeniem (też box ale chyba ten od 2700X jest lepszy bo z heatpipe-ami) ma ok 65 stopni po 20 minutach w OCCT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCCT z Linpack AVX czy bez?

 

80C przy 100% obciążeniu na box'ie przy 8c/16t w starszym procesie to nic nadzwyczajnego, ale 52C na pulpicie świadczy o tym że coś jest nie w porządku.

Na pewno chlodzenie dobrze przylega?

Jaką konkretnie masz obudowę?

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa to zmodowany Gladius Q50. W worklogu można zobaczyć moje wypociny.

img_20191230_152523bejr3.jpg

Ten box to stan przejściowy, ale temperatury są niepokojące. Może jakąś wskazówką jest fakt, że bok obudowy za mobotray jest dość ciepły czego nigdy w tej budzie nie spotkałem. Ale nie mogłem tego boxa źle zamontować... dokręcona każda śrubka do oporu. Może ta fabryczna pasta to był szrot. Wiecie co przetestuje to na otwartych bokach. Na pewno nie powinienem jakiejś opcji w Biosie ustawić? Bo np. na starcie mi moje DDR4 na 2400 Mhz puściło... a to ramki 3200 Mhz.

Edytowane przez Szambo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok... ponownie dokonałem pomiarów.

 

Rozkręciłem wszystkie wentylatory na 100% (Czyli chłodzenie BOX na 2000 RPM i 3 x SPC Corona RGB na 1200 RPM).

 

Teraz kolejno puszczałem test OCCT 5.5.0 - ten klasyczny bez udziwnień na 20 minut.

 

Konstrukcja całkowicie zamknięta... test nie powiódł się chyba, bo mi komp zrestartował... musiało już lecieć ponad 80 stopni.

 

Odkrywam ten bok za mobotray, który jest gorący... test przeszedł i temperatura maksymalna 76 stopni.

 

Odkrywam górny panel z plexy (on docelowo podczas grania jest zdejmowany)… temperatura 73 stopni.

 

I tutaj zwróciłem uwagę na to, że GPU działa cały czas pasywnie... wrzuciłem je na 50% obrotów... temperatura 70 stopni.

 

Generalnie ciągle za dużo :E

 

Właściwie to musze jeszcze sprawdzić co się stanie jak drugi bok zdejmę... chociaż to za jakiś czas.

 

Nigdy nie miałem takich cyrków z tą budą jak już pociąłem top. Mam wrażenie, że ciągle mam te 10 stopni za dużo.

Edytowane przez Szambo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie testowałem R5 2600 czyli ten ze słabszym boxowym chłodzeniem (właśnie składam siostrzeńcowi zestaw) i w jakimś testowym otwartym modecomie mam po 20 minutach OCCT 80 stopni przy wentylatorze kręcącym się1900 obr/min. Może ta pasta od AMD nałożona na chłodzeniu jest jakaś marna? Zaraz chyba wymienię na MX-2 i porównam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie testowałem R5 2600 czyli ten ze słabszym boxowym chłodzeniem (właśnie składam siostrzeńcowi zestaw) i w jakimś testowym otwartym modecomie mam po 20 minutach OCCT 80 stopni przy wentylatorze kręcącym się1900 obr/min. Może ta pasta od AMD nałożona na chłodzeniu jest jakaś marna? Zaraz chyba wymienię na MX-2 i porównam.

Czekam za informacją zatem... Ryzen 7 2700 i Ryzen 5 2600 chyba mają Wraith Spire… tylko jedno jest z RGB (chyba)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak skupił się w pierwszej kolejności na tych 52C na pulpicie.

Powinno być trzydzieści kilka stopni- max. czterdzieści kilka, ale to już przy zupełnym braku wentylacji.

Bo to że kawałek aluminium nie jest w stanie skutecznie schłodzić 12/16 wątków pod obciążeniem mnie nie dziwi.

 

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższym czasie przesiadłem się z Intela na AMD... pełen obaw, bo Ryzeny pomimo opłacalności generują kilka problemów.

 

Opiszę co u mnie wydaje mi się jest nie tak... może doradzicie czy mam coś w Biosie pomajstrować.

 

1. Program Ryzen Master w górnej zakładce EDC pokazuje na czerwono: 99% of 90A, limit 255A. Tak powinno być czy coś jest nie tak?

 

2. Temperatury... wiem, że Ryzen 2700 bez podkręcania to chłodzny procesor. Wiem, że mam niby źle wentylowaną budę mITX. Ale chyba coś jest nie teges. i5 4460 pod obciążeniem miał maksymalnie 50 stopni przy AiO Navis Pro 120. Przy montażu nowego zestawu zainstalowałem bez zbędnego bawienia się dołączone chłodzenie (jeszcze z dołączoną pastą)... i to chłodzenie sobie chyba nie radzi. Na pulpicie mam 52 stopnie, a pod obciążeniem OCCT... ehh do 80 stopni dochodzi. Nie bawiłem się z zabawami chłodzeniem, bo za jaki czas zmieniam na lepsze wieżowe... ale chyba coś musi być innego nie tak...

 

1. Wejdź w plan zasilania panelu sterowania ustaw na zbalansowany lub na najwyższy, nie używaj trybu zbalansowanego dla ryzen. Możesz też ustawić minimalne użycie procesora na 5% w planie zasilania, a najlepiej wywal ryzen mastera, nie wiem jak teraz ale na początku potrafił sprawiać problemy.

 

2. 16 wątków to nie cztery gołe rdzenie :) to się grzeje. Temperatura w idle i tak w zasadzie nie ma znaczenia, nawet 50 stopni, choć lekko wysokie, jest w pełni bezpieczne. Może bios ustawia zbyt wysokie napięcia w auto i dlatego 50 stopni. 80 stopni zaś na boksowym chodzeniu, w OCCT, to nic nadzwyczajnego. "Kup pan se" Fortisa 3 "będziesz pan zadowolony" :)

 

PS Nigdy nie ufam standardowej paście na chłodniku, niby okej, ale nigdy nie wiesz ile chłodzenie przeleżało na magazynie i czy nie zostało zabrudzone.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak na box masz do 80 st przy katowaniu occt to nie masz sie czym martwić, w idle pownieneś mieć max koło 35-40, chociaż jak masz takie cyrki w obudowie, że po każdym zdjęciu boczków tempy ci o 10st spadają, to niezły burdel wentylacyjny tam masz, moze wentyle każdy sobie wieje gdzie chce (źle zamontowane) i cyrkulacji nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem ten plan zasilania na najwyższy priorytet.

 

Dokonałem też pomiarów na całkowicie otwartej obudowie. 100% RPM na wszystkich wentylatorach - wynik to 72 stopnie.

 

Czyli problem tkwi w albo złym założeniu chłodzenia (no ale jak tam coś źle zamontować jak kręci się do momentu aż nie można, bo tak to jest skonstruowane), albo w marnej jakości pasty termoprzewodzącej.

 

Co do burdelu wentylacyjnego... oczywiście cały koncept obiegu powietrza nie przewiduje montażu boxa tam. Miałem i Ferę 3 i Navisa i pod obciążeniem w OCCT nie widziałem więcej niż 55 stopni na i5 4460... przy dość skręconych wentylatorach. I tak od tamtej pory jeszcze usprawniłem przepływ powietrza. Zreszta na całkowicie otwartej budzie wynik jest tragiczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pulpicie 52 stopnie to ile pokazuje Ci WAT ? tym bym sie bardziej przejmował niż max w OCCT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie nasz napięcie w idle? Zbija ci do 0.6v czy stale 1.28?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie nasz napięcie w idle? Zbija ci do 0.6v czy stale 1.28?

Napięcie skacze między 1.044 V a 1.125 V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj sobie w planie zasilania wysoka wydajność, moze w idle z 5w ci podskoczy zużycie a nie będzie ci skakało jak byle proces sie odpali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. 16 wątków to nie cztery gołe rdzenie :) to się grzeje. Temperatura w idle i tak w zasadzie nie ma znaczenia, nawet 50 stopni, choć lekko wysokie, jest w pełni bezpieczne. Może bios ustawia zbyt wysokie napięcia w auto i dlatego 50 stopni. 80 stopni zaś na boksowym chodzeniu, w OCCT, to nic nadzwyczajnego.

Skoro na pulpicie ma 52C to byle obciążenie wbije mu ponad 70C, a większe spowoduje throttling, niestabilność lub reset komputera.

Napięcie w spoczynku też nie ma wielkiego znaczenia- liczy się oddawana moc.

Sam mam ustawione na sztywno 4163MHz/1.328V i temperatury na pulpicie oscylują wokół 30C.

 

To jest w spoczynku tylko kilka-kilkanaście watów do odprowadzenia i nawet najpodlejszy box powinien sobie z tym poradzić.

Nie powinno też zachodzić zjawisko "wypełniania ciepłem", bo takie wartości powinny uciec na zewnątrz obudowy nawet przy zatrzymanych wentylatorach.

Co innego pod pełnym obciążeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na Fortis 3 4.0ghz @1.28V i w spoczynku między 28-38 stopni, occt max 72 stopnie. Pasta gryzzli więc na bank błąd w sztuce montażu CPU. Na otwartej obudowie temperatury podobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. pasta na chłodzeniu od AMD to kompletny shit - zmień to jak najszybciej chociaż na MX-2.

2. zobacz jakie napięcia Vcore podaje płyta w spoczynku i pod obciążeniem - u mnie na R7 1700 pod obciążeniem podawała 1,38V - na Wraith Spire było ciepło i głośno. Od razu poszedłem w UV i obecnie mam ustawienia przez offset na 0,715V 1,55GHz - 1,05V 3,4GHz, temperatura w spoczynku 35*C a pod pełnym obciążeniem w prime 95 nie przekraczała 65* C na BOX'ie - wentylator ok 2000rpm. Wczoraj założyłem NH-C14S z P14 PWM, w spoczynku 32*C - wentylator 300 rpm a pod obciążeniem 56*C - wentylator 600 rpm i nastała błoga cisza :E ciekawe jaką temperature miałbym przy maksymalnych obrotach - 1700rpm :E

3. napisz konkretnie jaka płyta i RAM.

4. sprawdź temperatury VRM na płycie.

Edytowane przez Spasiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płycie około 55 stopni pod obciążeniem.

 

Płyta ASUS B450 ITX Strix a Ramy HyperX Predator DDR4 3200 Mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradzi mi coś co mogę pozmieniać w biosie, żeby było lepiej? Tzn. ustawić gdzieś temu prockowi stabilne napięcia itd.?

 

Czy mogę jakoś przyspieszyć pamięci? Czy HyperX Predator 3200 Mhz za bardzo się do tego nie nadają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt mi nic nie doradził... ja sam se pomogłem kupując Noctuę U12S Chromax.

Spokojnie się zmieściła. Teraz w teście OCCT mam 64 stopnie przy skręconych wentylatorach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu, bo dziwne rzeczy nadal się dzieją... W grach mam 55 stopni maksymalnie, a w spoczynku często do 51 stopni mi dochodzi. Coś mam nie teges z tymi napięciami pewnie.

 

Jak mam zrobić Undervolting? Wszędzie na necie poradniki o podkręcaniu, a ja chciałbym przy stockowych ustawieniach Ryzen 2700 ustawić jak najniższa temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...