Skocz do zawartości
gustaw1964

To już trzecia karta GTX 1660 Ti

Rekomendowane odpowiedzi

W screench z GPU-z, które przedstawiłem karta była osadzona w drugim slocie. Na płycie zaznaczony jest jako x8. Teraz karta "siedzi" w slocie nr 1 i w BIOSie widać to tak: PCIEX16: PCIe 3.0x16 @ 1.0x16 (ie wiem co to oznacza) a na GPU-Z:

https://zapodaj.net/272e26eb7b419.png.html

Odpal render test w gpuz i powino wskoczyć 3.0x16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem. Bez zmain. Komp jest w rozdzielczości 800x600, błąd 43 (menadżer urządzeń). GPU-Z jak na obrazku wyżej. karta na 100% jest w porządku. Rozmawiałem dziś z działem technicznym sprzedawcy. Rozkładam kompa i wysyłam CPU, GPU, MB i RAM z reklamacją. Sprawdzą wsio, przetestują i zobaczymy co wyjdzie.

 

Dziękuję wszystkim za pomoc, dam znać gdy sprzęt wróci.

Edytowane przez gustaw1964

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Trochę to trwało, dziś dostałem E-mail z serwisu sprzedawcy, w którym informują o przeprowadzonych testach. Wyszło, że CPU i GPU są uszkodzone. MB i RAM ok. Podzespoły zostały wymienione i wysłane. Sądzę, że w sobotę powinny dotrzeć. Czy możliwe jest, że uszkodzony CPU "psuł" kartę graficzną (3szt GTX 1660 Ti i 1szt RTX 2060S)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś kompa składanego przez nich, czy sam składałeś?

Cpu nie jest w stanie się tak łatwo uszkodzić. Gpu łatwiej. Odpowiedz na powyższe pytanie, a będzie można zacząć rozmowę, jak składali to dostałeś skrzynkę porządnie zabezpieczoną? Tzn takie woreczki z powietrzem między podzespołami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś kompa składanego przez nich, czy sam składałeś?

Cpu nie jest w stanie się tak łatwo uszkodzić. Gpu łatwiej. Odpowiedz na powyższe pytanie, a będzie można zacząć rozmowę, jak składali to dostałeś skrzynkę porządnie zabezpieczoną? Tzn takie woreczki z powietrzem między podzespołami?

Komponenty kupiłem osobno, wszystko w oddzielnych kartonach (w D), PC składał sklep/serwis w PL (od ponad 20 lat na rynku). Awarie zaczęły się po ok. 3 mc użytkowania. Nasuwa mi się pytanie, czy potrzeba jakichś szczególnych zdolności, długiej praktyki by prawidłowo osadzić I7 w slocie?

Edytowane przez gustaw1964

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

długiej praktyki by prawidłowo osadzić I7 w slocie?

Nie, ale osoba która nigdy tego nie robiła może włożyć źle procesor i na chama próbować dopasować. Nawet jeśli ma się doświadczenie to procesor może przypadkowo wysmyknąć się i wykrzywić piny w sockecie przykładowo. Przed przypadkami się raczej nie uratujesz i jedynie co można doradzić to pewnie chwycić procesor. Co do prawidłowej instalacji to dobrze przestudiować instrukcję obsługi dotyczącej instalacji. Nie zaszkodzi obejrzeć na youtube parę filmików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale osoba która nigdy tego nie robiła może włożyć źle procesor i na chama próbować dopasować.

No ale raczej trzeba magicznych zdolności by włożyć tak procesor by się popsuł po 3miesiącach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor uszkodzony, a socket w porządku, ciekawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor uszkodzony, a socket w porządku, ciekawe.

Tak napisali. CPU i VGA defect , MB i RAM ok.

Cyt:" Ihre Komponenten wurden heute getestet es wurde festgestellt das Ihre VGA und CPU defekt ist. Mainboard und Arbeitsspeicher sind in Ordnung."

To była już czwarta karta graficzna. Sprzęt zakupiony 27.06.2019, pierwsza reklamacja 04.11.2019. Przez ten czas dość intensywnie grałem w W3 Dziki Gon na gtx 1660 Ti ustawienia Uber. Temperatury procesora nie monitorowałem choć grałem w największe upały, przy temp w mieszkaniu 27-28st.C. Chłodzenie

Noktua NH-D15 z jednym wentylatorem (zbyt wysokie kości RAM uniemożliwiają założeni 2 went.) Na koniec 10.2019 zaczęły się przygody , o których na początku wątku. Każda następna karta graficzna założona do zestawu powodowała (wcześniej czy później) problemy również opisane na początku. Przypomnę również, że po przejściu na "integrę", obraz drżał kilka mm góra dół z częstotliwością uniemożliwiającą trafienie kursorem. Trwało to jakiś czas (kilka do kilkunastu min) po czym się uspokajało (padały sugestie kolegów, że to procesor jest najprawdopodobniej przyczyną). Co dziwne, ostatni RTX 2060S, która ponoć jest również "strzelona" w drugim zestawie "chodziła" bez zarzutu. Nie "męczyłem jej zbyt długo, ale godzina w W3 KiW na najwyższych detalach nie dała, żadnych niepożądanych efektów. Czy wadliwy (po trzech miesiącach) procesor może "mieszać" w napięciach podawanych na GPU i tym samym doprowadzić do usterki...? Dodam, że taktowanie ustawione w BIOSie na auto osiągało wartości ok 4,6 - 4,7 GHz.

Edytowane przez gustaw1964

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale osoba która nigdy tego nie robiła może włożyć źle procesor i na chama próbować dopasować. Nawet jeśli ma się doświadczenie to procesor może przypadkowo wysmyknąć się i wykrzywić piny w sockecie przykładowo. Przed przypadkami się raczej nie uratujesz i jedynie co można doradzić to pewnie chwycić procesor. Co do prawidłowej instalacji to dobrze przestudiować instrukcję obsługi dotyczącej instalacji. Nie zaszkodzi obejrzeć na youtube parę filmików.

I7 w socket 1151 raczej nie da się inaczej osadzić niż w sposób właściwy. Wycięcia plus strzałka w narożniku dają tylko jedną możliwość. Zapięcie stawia i owszem, opór, ale wg Blacka na YT tak być powinno. CPU wskakuje w gniazdo leciutko, resztę robi zapięcie.

 

Procesor uszkodzony, a socket w porządku, ciekawe.

Nie mam pojęcia. CPU się nie psują...? Nie znam się aż tak.

Edytowane przez gustaw1964

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I7 w socket 1151 raczej nie da się inaczej osadzić niż w sposób właściwy. Wycięcia plus strzałka w narożniku dają tylko jedną możliwość. Zapięcie stawia i owszem, opór, ale wg Blacka na YT tak być powinno. CPU wskakuje w gniazdo leciutko, resztę robi zapięcie.

 

 

Nie mam pojęcia. CPU się nie psują...? Nie znam się aż tak.

No bo wiesz że masz patrzyć na strzałkę, ale ktoś kto nigdy nie wkładał procesora włoży na odwrót a jak nie pasuje to poprawi dociskając na chama. Na własne oczy widziałem jak dziewczyny nakładały pastę termoprzewodzącą na socket w mobo od amd zamiast na procesor więc tak idzie spaprać najprostszą rzecz, jeśli żółtodziób zrobi to na żywioł.

 

CPU również może się popsuć, ale to raczej rzadki przypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor to ostatni podzespół w komputerze, który może się zepsuć. Na ogół procesory padają z przyczyn zewnętrznych, lub gdy posiadają wadę fabryczną.

 

Ja obstawiam niepoprawny montaż.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wspominaniu o NH-D15 wydaje mi się że problem może leżeć w uszkodzonych ścieżkach na laminacie płyty głównej, które można uszkodzić chociażby podczas nieumiejętnego montażu coolera CPU tym bardziej że Noctua swoje jednak waży. Wydaje mi się że kiedyś VBT na swoim kanale omawiał kiedyś taki przypadek ale tam był problem z pamięciami ram. Ponadto sam CPU bardzo ciężko uszkodzić na ogół od razu wychodzi że procek ma jakąś wadę fabryczną więc dziwne że taki problem się pojawił po 3 miesiącach. Osobiście obstawiałbym uszkodzoną płytę główną aczkolwiek mam nadzieję że po ostatniej wymianie podzespołów problem został naprawiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wspominaniu o NH-D15 wydaje mi się że problem może leżeć w uszkodzonych ścieżkach na laminacie płyty głównej, które można uszkodzić chociażby podczas nieumiejętnego montażu coolera CPU tym bardziej że Noctua swoje jednak waży. Wydaje mi się że kiedyś VBT na swoim kanale omawiał kiedyś taki przypadek ale tam był problem z pamięciami ram. Ponadto sam CPU bardzo ciężko uszkodzić na ogół od razu wychodzi że procek ma jakąś wadę fabryczną więc dziwne że taki problem się pojawił po 3 miesiącach. Osobiście obstawiałbym uszkodzoną płytę główną aczkolwiek mam nadzieję że po ostatniej wymianie podzespołów problem został naprawiony.

Podzespoły są w drodze z serwisu a e-mail mówi o usterce CPU i VGA (rozumiem, że VGA to grafika...). Oba uszkodzone podzespoły zostały wymienione i są w drodze, dostawy spodziewam się w sobotę. Wysłałem również płytę główną i kości RAM do sprawdzenia, serwis wyklucza wady obu.

Moje pytanie, czy uszkodzony CPU może uszkodzić GPU jest ciągle aktualne. Jak wspominałem , ten RTX 2060S to już 4 karta, którą serwis ocenił jako uszkodzoną. Poprzednie GTX 1660 TI wymienili.

 

Po wspominaniu o NH-D15 wydaje mi się że problem może leżeć w uszkodzonych ścieżkach na laminacie płyty głównej, które można uszkodzić chociażby podczas nieumiejętnego montażu coolera CPU tym bardziej że Noctua swoje jednak waży. Wydaje mi się że kiedyś VBT na swoim kanale omawiał kiedyś taki przypadek ale tam był problem z pamięciami ram. Ponadto sam CPU bardzo ciężko uszkodzić na ogół od razu wychodzi że procek ma jakąś wadę fabryczną więc dziwne że taki problem się pojawił po 3 miesiącach. Osobiście obstawiałbym uszkodzoną płytę główną aczkolwiek mam nadzieję że po ostatniej wymianie podzespołów problem został naprawiony.

Email z serwisu po sprawdzeniu CPU, GPU RAM i MB wyklucza uszkodzenie MB i RAM.

 

Procesor to ostatni podzespół w komputerze, który może się zepsuć. Na ogół procesory padają z przyczyn zewnętrznych, lub gdy posiadają wadę fabryczną.

 

Ja obstawiam niepoprawny montaż.

I błędy zaczęły wyskakiwać po ok 3 miesiącach eksploatacji...? Dziwne. W ogóle cała ta historia jest bardzo dziwna. W sobotę, może w poniedziałek dotrą podzespoły, złożę i zobaczymy co będzie się działo. Tym razem nie odpalę żadnej gry bez monitorowania temperatur i taktowań a procesor ustawię na fabryczne 3,6GHz.

 

Jeszcze jedna myśl. Czy jakiś szkodliwy soft może uszkodzić CPU? Mam tylko win defender.

Edytowane przez gustaw1964

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wspominaniu o NH-D15 wydaje mi się że problem może leżeć w uszkodzonych ścieżkach na laminacie płyty głównej, które można uszkodzić chociażby podczas nieumiejętnego montażu coolera CPU tym bardziej że Noctua swoje jednak waży. Wydaje mi się że kiedyś VBT na swoim kanale omawiał kiedyś taki przypadek ale tam był problem z pamięciami ram. Ponadto sam CPU bardzo ciężko uszkodzić na ogół od razu wychodzi że procek ma jakąś wadę fabryczną więc dziwne że taki problem się pojawił po 3 miesiącach. Osobiście obstawiałbym uszkodzoną płytę główną aczkolwiek mam nadzieję że po ostatniej wymianie podzespołów problem został naprawiony.

 

To są bzdury i to nie pierwsze w wykonaniu VBT, pękające ścieżki w laminacie to był problem który tyczył się kilku wadliwych płyt z lat 2011-2012, w normalnej sprawnej płycie i poprawnym montażu nie ma możliwości aby NH-D15 uszkodził coś.

Płyty główne wytrzymują znacznie większe naprężenia.

 

Moje pytanie, czy uszkodzony CPU może uszkodzić GPU jest ciągle aktualne.

Nikt Ci nie powie tego wprost, ale w teorii możliwe jest wszystko, zwarcie/przywarcie od strony linii sygnałowej może narobić bałaganu, tyle że w takim wypadku raczej procesor pierwszy by zdechł zanim zdążył by załatwić kilka GPU.

 

Jeszcze jedna myśl. Czy jakiś szkodliwy soft może uszkodzić CPU? Mam tylko win defender.

Nie ma takiej możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są bzdury i to nie pierwsze w wykonaniu VBT, pękające ścieżki w laminacie to był problem który tyczył się kilku wadliwych płyt z lat 2011-2012, w normalnej sprawnej płycie i poprawnym montażu nie ma możliwości aby NH-D15 uszkodził coś.

Płyty główne wytrzymują znacznie większe naprężenia.

 

 

Nikt Ci nie powie tego wprost, ale w teorii możliwe jest wszystko, zwarcie/przywarcie od strony linii sygnałowej może narobić bałaganu, tyle że w takim wypadku raczej procesor pierwszy by zdechł zanim zdążył by załatwić kilka GPU.

 

 

Nie ma takiej możliwości.

Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz w życiu trafiłem na uszkodzony egzemplarz i7 6700k objawy były widoczne od momentu pierwszego odpalenia komputera, i poza brakiem stabilności niespodziewanych zwiech i restartów po zmianie procka na prawidłowo działający egzemplarz z grafiką nic się nie stało. Teoria o uszkodzeniu GPU przez CPU nie ma wg mnie żadnych uzasadnień w przypadku kiedy CPU miał coś uszkodzić to poszłoby to po całej płycie głównej. Jeżeli chodzi o sam soft to też nie szukałbym tu winnego wiadomo są złośliwe oprogramowania które dodatkowo obciążają procesor ale nwm co by musiało się dziać żeby procesor został uszkodzony zakładając że nie miał wady faradycznej CPU sam w sobie jest przygotowany na 100% obciążenie. Kolejną kwestią jest nieprawidłowy montaż chłodzenia gdzie rzeczywiście w sytuacji dodatkowego obciążenia oddawanie temperatury mogło zostać zaburzone przez co procek się przegrzał. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda przy wadzie fabrycznej gdzie procesor może mięć problemy z zachowaniem prawidłowego napięcia i wtedy rzeczywiście zbyt wysokie napięcie może zabić procesor.

 

To są bzdury i to nie pierwsze w wykonaniu VBT, pękające ścieżki w laminacie to był problem który tyczył się kilku wadliwych płyt z lat 2011-2012, w normalnej sprawnej płycie i poprawnym montażu nie ma możliwości aby NH-D15 uszkodził coś.

Płyty główne wytrzymują znacznie większe naprężenia.

 

 

Dzięki za sprostowanie ;)

Edytowane przez Hero586

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komponenty dotarły, pc złożony. Mam jeszcze jedną prośbę. CPU nominalnie taktowany jest 3,6 GHz. W BIOS taktowanie wynosi do 4,8 GHz. Zanim przystąpię do testowania chciałbym wrócić do nominalnych wartości taktowania jednak nie wiem jak to zrobić. Wieczorem będę w domu i zanim rozpocznę grę, chciałbym wszystko poustawiać. Nigdy nie sądziłem, że kolejna próba rozpoczęcia gry będzie mnie przyprawiać o stres ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie 3.6 to bazowa częstotliwość procesora, a 4.9 to będzie raczej maksymalna częstotliwość turbo. Ustaw ręcznie mnożnik dla wszystkich rdzeni na wartość jaką Ciebie interesuje. Z tym że prawie nikt nie trzyma CPU na bazowej częstotliwości procesora. Nawet zablokowane wersje można ustawić o parę oczka wyżej. U siebie na glucie 8700k trzymam na 4.5 i niżej nie ma sensu schodzić jak jest stabilne i temperatury są akceptowalne. Prawie wszyscy trzymają 8700k po skalpie 5.0 i 9700k który powinien również dawać rady na 5.0. Jeśli się boisz to ustaw 4.8 i zobacz jak będzie. No chyba że chcesz przetestować CPU pod względem wady fabrycznej to tylko wtedy bez OC 3.6 na bazowej i testujesz, ale tylko i wyłącznie do sprawdzenia.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie tu pojawia się kłopot, ponieważ nie wiem jak zmienić mnożnik. Póki co widzę w BIOS 100 (nie potrafię dokładnie powiedzieć czy % cz x) z możliwością redukcji co 0,01. Nie pamiętam dokładnie. Będę wieczorem w domu, odpalę pc i napiszę co w BIOSie stoi. BIOS wersja f12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam twojej płyty głównej, jedynie co to zajrzałem do instrukcji obsługi. Ogólnie nie lubię gigabyte za ich bios.

 

Advanced CPU Core Settings

& CPU Clock Ratio, CPU Frequency, FCLK Frequency for Early Power On

The settings above are synchronous to those under the same items on the Advanced Frequency Settings

menu.

 

Jak nie dasz rady jest odpowiedni dział poświęcony płytom głównym i tam bardziej Ciebie pokierują.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie obniżone do bazowego. W tygodniu próby z W3 i Metro Exodus, wnioski i mam nadzieję "koniec tematu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam (po dłuższym czasie). Dziś dopiero mogłem poświęcić czas na testowanie, więc od razu przechodzę do rzeczy. 4 godziny w Wiedźmina 3 dodatek KiW, ustawienia Uber, temp max GPU 74st (większośc czasu trzymała 58 - 68st) Procesor ok 50st. Gra bez problemów "chodziła" bite 4 godz. Jako ciekawostkę dodam, że drugiego RTX-a 2060S sprzedawca przysłał z układem DDR Samsunga (pierwsza 2060 była na układzie Microna, podobnie jak wszystkie GTX-y 1660Ti). Komputer śmiga, wyszło, że przyczyną problemów był procesor. Mam nadzieję, że ten post może kiedyś komuś pomoże w rozwiązaniu problemu. Wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc dziękuję. Temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...