Skocz do zawartości
gustaw1964

To już trzecia karta GTX 1660 Ti

Rekomendowane odpowiedzi

Zestaw:

Gigabyte Z390 Aorus Pro Intel Z390 So.1151

Intel Core i7 9700K

SSD 256GB ADATA XPG SX8200 Pro M.2 2280 PCIe 3.0 (OS)

HDD 1000GB WD Blue WD10EZEX

GTX 1660 Ti Windforce 6GB

DDR4-3200 16GB (2x 8192MB)

Be quiet 700w pure power 11 cm 80+gold

Win 10 Home

 

(docelowo RTX 2080 Ti - gdy budżet pozwoli).

 

Zestaw złożony w serwisie.

 

Ok 3 miesiące od zakupu, podczas gry (Wiedzmin 3) ekran się zawiesił, tylko ekran, dzwięk sugerował, że gra toczy się dalej. Jedynie restart przyciskiem pozwolił uruchomić komputer na nowo. Sterownik karty graficznej przestał działać. Menadżer urządzeń wskazywał błąd grafiki 43, próba przywrócenia sterownika z poziomu MU nie powiodła się, informacja: dla tego urządzenia zainstalowany jest najnowszy sterownik. "Wizyta" w suporcie Nvidii sugerowała awarię sprzętu. Karta do wymiany. Po wymianie, po ok tygodniu to samo. Bez zbędnych ceregieli, reklamacja, nowa karta (już trzecia). Znów to samo.

Poświęciłem sporo czasu no rozwiązanie problemu: Reinstalacja W3, wszystkie opcje podane przez CD Projekt by usunąć problem z wyrzucaniem z gry, czyste instalacje sterowników Nvidii, DDU + kolejne czyste instalacje (pomogło ale po ok 30 min z Wiedźminem historia się powtarza), test karty FurMarkiem 10 min (przy ultra, max temperatura GPU 70st) pozytywnie, żadnego zwieszania, wyrzucania do pulpitu, test Unigine Heaven Benchmark pozytywnie, instalacje W3 na SSD i HDD. Nic nie pomaga. Na początku wyglądało mi to na konflikt sterowników, po przejrzeniu (chyba juz wszystkich stron o podobnych problemach) wychodzi na wadę sprzętową. Czy ktoś mógłby mi wskazać kierunek, gdzie może leżeć przyczyna problemu? Po głowie "chodzi" 1. zasilacz, linia 12V na grafikę(tylko dlaczego obciążenie FurMarkiem nie powodowało problemu?)

2. płyta główna (tylko jak to sprawdzić? K.graficzną podpinałem pod oba sloty)

3. zasilacz, linia zasilająca płytę główną.

Zestaw podpięty po listwę antyprzepięciową.

Dziś po kolejnym włączeniu pc uruchomił się z właściwym sterownikiem jednak tylko na kilka sekund, po czym sam się zrestartował i powrócił do ustawień (800x600) - błąd 43.

Edytowane przez gustaw1964

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw:

Gigabyte Z390 Aorus Pro Intel Z390 So.1151

Intel Core i7 9700K

SSD 256GB ADATA XPG SX8200 Pro M.2 2280 PCIe 3.0 (OS)

HDD 1000GB WD Blue WD10EZEX

GTX 1660 Ti Windforce 6GB

DDR4-3200 16GB (2x 8192MB)

Be quiet 700w pure power 11 cm 80+gold

Win 10 Home

 

(docelowo RTX 2080 Ti - gdy budżet pozwoli).

 

Zestaw złożony w serwisie.

 

Ok 3 miesiące od zakupu, podczas gry (Wiedzmin 3) ekran się zawiesił, tylko ekran, dzwięk sugerował, że gra toczy się dalej. Jedynie restart przyciskiem pozwolił uruchomić komputer na nowo. Sterownik karty graficznej przestał działać. Menadżer urządzeń wskazywał błąd grafiki 43, próba przywrócenia sterownika z poziomu MU nie powiodła się, informacja: dla tego urządzenia zainstalowany jest najnowszy sterownik. "Wizyta" w suporcie Nvidii sugerowała awarię sprzętu. Karta do wymiany. Po wymianie, po ok tygodniu to samo. Bez zbędnych ceregieli, reklamacja, nowa karta (już trzecia). Znów to samo.

Poświęciłem sporo czasu no rozwiązanie problemu: Reinstalacja W3, wszystkie opcje podane przez CD Projekt by usunąć problem z wyrzucaniem z gry, czyste instalacje sterowników Nvidii, DDU + kolejne czyste instalacje (pomogło ale po ok 30 min z Wiedźminem historia się powtarza), test karty FurMarkiem 10 min (przy ultra, max temperatura GPU 70st) pozytywnie, żadnego zwieszania, wyrzucania do pulpitu, test Unigine Heaven Benchmark pozytywnie, instalacje W3 na SSD i HDD. Nic nie pomaga. Na początku wyglądało mi to na konflikt sterowników, po przejrzeniu (chyba juz wszystkich stron o podobnych problemach) wychodzi na wadę sprzętową. Czy ktoś mógłby mi wskazać kierunek, gdzie może leżeć przyczyna problemu? Po głowie "chodzi" 1. zasilacz, linia 12V na grafikę(tylko dlaczego obciążenie FurMarkiem nie powodowało problemu?)

2. płyta główna (tylko jak to sprawdzić? K.graficzną podpinałem pod oba sloty)

3. zasilacz, linia zasilająca płytę główną.

Zestaw podpięty po listwę antyprzepięciową.

 

Objawy charakterystyczne dla zbyt mocno podkręconego rdzenia karty. Jeżeli występują na nastawach nominalnych, to karta do wymiany gwarancyjnej.

Edytowane przez delaroza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Czy jest możliwe, że trzecia karta zachowuje się taki sam sposób? Zainstalowałem jeszcze raz sterownik (o dziwo, dał się zainstalować), obniżyłem taktowanie z 1845 Mhz do referencyjnego 1770 Mhz. W trakcie pisania postu pc się zrestartował jednak do właściwych ustawień. Uruchomię W3 i zobaczymy co się będzie działo.

Edytowane przez gustaw1964

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Objawy charakterystyczne dla zbyt mocno podkręconego rdzenia karty. Jeżeli występują na nastawach nominalnych, to karta do wymiany gwarancyjnej.

 

Przecież karta nie była podkręcana. I trzecia karta z rzędu?? Może jakiś problem z płytą główną, kablem (hdmi/displayport ?)lub samym monitorem. Testowałeś na innych grach czy tylko na tej jednej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Czy jest możliwe, że trzecia karta zachowuje się taki sam sposób? Zainstalowałem jeszcze raz sterownik (o dziwo, dał się zainstalować), obniżyłem taktowanie z 1845 Mhz do referencyjnego 1770 Mhz. W trakcie pisania postu pc się zrestartował jednak do właściwych ustawień. Uruchomię W3 i zobaczymy co się będzie działo.

 

Może wysyłają ci ciągle ta same kartę mówiąc że to nówka? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wysyłają ci ciągle ta same kartę mówiąc że to nówka? ;)

 

spprawdzi po sn to :D ale po co mieli by tak robic? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już trzeci raz coś takiego się zdarza to ja bym podejrzewał coś innego, np. płytę główną lub zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież karta nie była podkręcana. I trzecia karta z rzędu?? Może jakiś problem z płytą główną, kablem (hdmi/displayport ?)lub samym monitorem. Testowałeś na innych grach czy tylko na tej jednej?

Testowałem na Hellblade: Senua's Sacrifice, Rise of the Tomb Raider. Przy Hellblade raz chodzi, raz ścina, bywa, że podczas ładowania zwiesza. Tomb Raider chodzi, jednak zbyt długo nie grałem. Teraz znów wyrzuciło sterownik do grafiki (samoistnie z pulpitu bez uruchomionej żadnej aplikacji, błąd 43).

 

Aktualnie karta wpięta do innego zestawu:

 

AMD Fx 8300

MB ASUS M5A78L-MLX3

Ram 8GB

Chiftec CTG 600 80P

Win 10 64 Home

Monitor LG Flatron 2442 wyjście DPI przejściówka na HDMI.

Wiedźmin 3 uruchomiony na Ultra, chodzi bez zarzutu, temp na GPU max 81st.C użycie GPU do 87% (Afterburner)

 

To sugeruje brak usterki GPU.

 

Stawiałeś system od nowa? Próbowałeś innej karty graficznej?

Stawiałem, bez rezultatu. Zaraz próbuję z Radeon HD 7850.

Edytowane przez gustaw1964

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro na innym zestawie chodzi to nie wina karty. Monitor masz ten sam w obu konfiguracjach? Może z tą przejściówką na hdmi jest jakiś problem?Warto podmienić też zasilacz by wyeliminować tą możliwość, instalacja systemu na innym dysku niż ten ssd adaty, może coś z dyskiem. Procek dobrze włożony i chłodzenie założone poprawnie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro na innym zestawie chodzi to nie wina karty. Monitor masz ten sam w obu konfiguracjach? Może z tą przejściówką na hdmi jest jakiś problem?Warto podmienić też zasilacz by wyeliminować tą możliwość, instalacja systemu na innym dysku niż ten ssd adaty, może coś z dyskiem. Procek dobrze włożony i chłodzenie założone poprawnie?

W obu konfiguracjach monitor ten sam. Przejściówki mam różne, żadna nie rozwiązywała problemu. Po przełożeniu Radeona HD 7850 do konfliktowego zestawu gra "chodziła" ok 10 min. Temp GPU max 56stC użycie 98%. Małe artefakty w postaci poziomych linii od czasu do czasu. Ustawienia karty Medium. Po ok 10 min crash. Restart tylko przyciskiem. Po załadowaniu systemu w błędach z poziomu zarządzania sterownik ekranu przestał odpowiadać ale odzyskał sprawność. Teraz pc nie gubi sterownika jednak zwiesza pulpit lub restartuje.

Po złożeniu komputera procesor "chodził" bez zarzutu, również podczas gry w W3. Usterki rozpoczęły się po ok 3 miesiącach używania w trakcie gry W3.

Jesli nie karta, a wszystko sugeruje, że nie, to co...? Pytam, ponieważ komponenty kupiłem osobno i nie wiem co mam reklamować. Myślałem o sprawdzeniu napięć na wtyczce 8pin do GPU ale nie obciążę zasilacza bo komp "crashuje".

Edytowane przez gustaw1964

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmień na początek zasilacz na ten z drugiego zestawu. Postaw system na innym dysku niż ten który masz obecnie. Jak to przejdzie pozostanie podmiana procka, może z nim jest coś nie tak lub chłodzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesteś w 100% pewien że za każdym razem dostałeś nową kartę? bo najprawdopodobniejsza możliwa jest tu akcja: test, nowy worek, odesłanie jako nowej :Up_to_s:

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze ustawienia RAMu w BIOSie - może być przekręcony za bardzo lub dostawać za niskie napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Podmień zasilacz z tego 2 zestawu.

 

Potem Windows (dysk).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesteś w 100% pewien że za każdym razem dostałeś nową kartę? bo najprawdopodobniejsza możliwa jest tu akcja: test, nowy worek, odesłanie jako nowej :Up_to_s:

Głowy nie dam, nie sprawdzałem numeru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesteś w 100% pewien że za każdym razem dostałeś nową kartę? bo najprawdopodobniejsza możliwa jest tu akcja: test, nowy worek, odesłanie jako nowej :Up_to_s:

 

Przecież napisał, że w drugim kompie działa. Czy wy czytacie co inni piszą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź ramy, miałem ostatnio problem u kumpla, podrecone ramy lub nie stabilnie pracujące, do tego oc procka, i się dziwiliśmy czemu wywala , albo dziwne babole w grze, i co sie okazało, zjechaliśmy z taktowaniem pamieci, i ustawiliśmy na sztywno i działa, pierwszy raz się z takim problem się spodlałem,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem jeszcze aktualizację BIOS plus reinstal sterowników płyty głównej. Spowodowało to, że zniknął (na razie) problem konfliktu sterowników, nie restartuje samoistnie, nie wyrzuca do pulpitu, żadnych blue screen-ów. Korzystam normalnie bez przykrych niespodzianek... do czasu uruchomienia W3. "Nacieszyłem" się jakieś 15 min. Po tym czasie historia się powtarza. Wychodzi na to, że powodem może być... wszystko. Powalczę jeszcze kilka dni a gdy zacznę odczuwać objawy nadciągającej depresji ;) oddam kompa do serwisu na diagnozę. Wszystkie podzespoły są na gwarancji (tyle dobrego). Dziękuję wszystkim za pomoc, tematu nie zamykam, po zdiagnozowaniu odezwę się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, trochę czasu upłynęło, jutro przyjdzie 8GB MSI GeForce RTX 2060 Super Ventus. Wieczorem napiszę czy zmiana karty pomogła. Przyznam, że niestety, stara HD 7850 tymczasowo zamontowana nie "odpala" W3, Hellblade, Rise of the Tomb Raider, nawet próba uruchomienia trybu Big Picture w Steam czasami kończy się zblokowaniem ekranu i komunikatem: "D3D device remowed due to DXGI_ERROR_DEVICE_HUNG..."

Co Ciekawe, HD 7850 w drugiej konfiguracji pozwala na swobodne granie w W3 w średnich ustawieniach. Najgorsze jest to, że bywa, że gram 30 min, czasami dłużej, a czasami podczas uruchamiania gra zwiesza komputer. Nie mam kompletnie pojęcia co może być przyczyną. Co do odesłanego GTX 1660 Ti, znajomy serwisant wykluczył zasilacz twierdząc, że gdyby przyczyną problemu były niewłaściwe napięcia to Nvidia "melduje", że karta przestała działać z powodu niedostatecznego zasilania (czy coś w tym rodzaju). Dziś zrobiłem test CPU Intel Procesor Diagnostic Tool - na zielono. Dośc często w harmonogram zadań/dziennik systemu, system ukazuje się ostrzeżenie: nie można uruchomić usługi GLCKIO2 (źródło service control manager) nie można odnaleźć określonego pliku. Nie mam pojęcia czy to ma coś wspólnego z zawieszaniem podczas gry. jeszcze jedno, zwieszenia na Nvidii powodowały BSOD ew czarny ekran. Restart tylko manualny i to wszystko co juz wyżej opisałem. Karta AMD (HD 7850) po zwiszeniu PC wyrzuca informacjie :"sterownik ekranu przestał dzialac po poważnym błędzie ale odzyskał sprawność". No dobrze, to tyle na dziś. Jutro złożę RTX-a i opiszę co siędzieje.

 

sprawdź ramy, miałem ostatnio problem u kumpla, podrecone ramy lub nie stabilnie pracujące, do tego oc procka, i się dziwiliśmy czemu wywala , albo dziwne babole w grze, i co sie okazało, zjechaliśmy z taktowaniem pamieci, i ustawiliśmy na sztywno i działa, pierwszy raz się z takim problem się spodlałem,

Próbowałem. Tzn wyjąłem pierwszą kość ,potem zmieniłem, problem ciągle występuje. Co ciekawe, taktowanie RAM (w biosie) wynosi 2133,33 przy napięciu między 1,2 a 1,212v choć powinno być 3200. Nie jestem aż tak zaawansowanym użytkownikiem ale wydaje mi się, że powinny być taktowane 3200...

 

Sprawdź jeszcze ustawienia RAMu w BIOSie - może być przekręcony za bardzo lub dostawać za niskie napięcie.

 

W BIOSie taktowanie określone jest na 2133 choć powinno być 3200... napięcie 1,2-1,121V. Nie mam pojęcia jakie jest właściwe.

OK, włączyłem w BIOS XMP. Taktowanie RAM jest teraz na właściwym poziomie.

Edytowane przez gustaw1964

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3200 wymaga włączenia profilu xmp - wtedy taktowanie i timingi pamieci są ustawione zgodnie z optymalnymi zaleceniami producenta ramu - poszukaj opcji xmp w biosie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem z GTX 980 TI... Wszystkie benchmarki przechodził ale w grach ją wywalało.

Problemem było kilka kondensatorów oraz rezystorów które się urwały.

Ewentualnie polecałbym też sprawdzić czy napięcia są stabilne w biosie.

 

Druga sprawa może być taka że DirectX crashuje, taki przypadek też miałem że Direct wywalał że karta została odpięta, wtedy należy zmienić jedną opcje w rejestrze.

 

Zobacz jeszcze czy wszystkie kondensatory i rezystory są na stoim miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

RTX 2060S Ventus od MSI dotarła dziś rano. Zanim napiszę jak się zestaw zachowuje, jedno spostrzeżenie. Jak wyżej pisałem, wczoraj w BIOS-ie zauważyłem zbyt niskie taktowanie na RAM-ie, 2133 zamiast 3200. Po zmianie na właściwe uruchomiłem wczoraj W3 przy zamontowanej HD 7850 i... grałem płynnie (przez ok godzinę, na dłużej nie mogłem sobie pozwolić) na średnich ustawieniach. Żadnego zwieszania, wyrzucania do pulpitu. Dziś zamontowałem RTX-a, uruchomiłem Metro Exodus, ustawienia grafiki na ekstremalne (tak dla próby). Przez ok 40 min gry (jutro "pomęczę" dłużej) nie wystąpiły żadne problemy. Oczywiście zainstalowałem cały pakiet od MSI (Dragon Center) plus GrForce Experience plus najnowsze sterowniki. Póki co szampana nie otwieram ;), pomęczę zestaw jutro Metrem (już na ultra, eksterm jest dla 2080 TI) i Wiedźminem 3 przy uruchomionym AfterBruner i zobaczymy co wyjdzie. Czy to możliwe, że zbyt niskie taktowanie RAM-u mogło powodować takie usterki?

Edytowane przez gustaw1964

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ram nawet nisko taktowany nie powinien sprawiać takich problemów jeśli był dobrze ustawiony, powinno być mniej fps ale stabilnie.

 

ustawienia automatyczne ram powinny być zgodne ze specyfikacją kości co nie zawsze się biosowi udaje zrobić, dlatego jeśli mamy profil xmp należny go włączyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ram nawet nisko taktowany nie powinien sprawiać takich problemów jeśli był dobrze ustawiony, powinno być mniej fps ale stabilnie.

 

ustawienia automatyczne ram powinny być zgodne ze specyfikacją kości co nie zawsze się biosowi udaje zrobić, dlatego jeśli mamy profil xmp należny go włączyć

Dlatego moja radość jest ostrożna. Już bywało, że HD 7850 "pozwalał" na płynne granie a po jakimś czasie historia się powtórzyła. Na wszelki wypadek nie zamykam tematu.

Edytowane przez gustaw1964

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...