Skocz do zawartości
Piotrero

Komputer z opcją rozbudowy do 1000zl gry/internet/filmy.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jak w temacie zależy mi na komputerze z możliwością rozbudowy.

Chciałbym przedstawić moją propozycję i proszę mnie poprawić czy jest ona właściwą :)

 

Zestaw:

 

Ryzen 1200 -226zl

https://allegro.pl/oferta/procesor-amd-ryzen-3-1200-3-4ghz-socket-am4-box-8524192276

 

Płyta glowna Gigabyte b450 -257zl

https://allegro.pl/oferta/plyta-gigabyte-b450-gaming-x-gw12-8846687361

 

Ram 8gb -90 zł

https://m.olx.pl/oferta/goodram-pamiec-ram-2400mhz-cl15-irdm-ddr4-CID99-IDDaMr9.html#position=1&page=1

 

Obudowa 100zl

https://allegro.pl/oferta/silentiumpc-regnum-rg4-pure-black-spc177-fv-gw-8850033572

 

Zasilacz 450w 60zl

https://m.olx.pl/oferta/zasilacz-chieftec-450w-gps-450aa-101a-lezak-CID99-IDCNUoS.html#position=10&page=1

 

Karta graficzna GTX 770 - 250zl

https://m.olx.pl/oferta/gigabyte-gtx-770-2gb-windforce-CID99-IDCvFQj.html#position=4&page=1

 

Ssd + HDD jakieś 120zl

 

Suma 1100zl

 

Ad.1 Zależy mi na tym by w przyszłości moc go ulepszyć dodać lepszy procek i kartę czy ten sprzęt ma takie predyspozycje ?

 

Ad.2 Czy na płycie byłaby możliwość w pełni wykorzystać ta przewiewna obudowę i w przyszłości dorzucić więcej wentylatorów?

 

Co o tym sądzicie będzie ok, coś zmienić ? Coś dodać proszę o rady oraz uwagi.

 

 

Dziękuję pozdrawiam :)

Edytowane przez Piotrero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, nie opłaca się kupować części z różnych źródeł, bo dodatkowo płacisz za przesyłkę. Lepiej jest kupić cały poprzez licytacje na Allegro.

Edytowane przez msb156

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki tylko że ciężko będzie mi znaleźć coś perspektywicznego na ryzenie w podobnej cenie. Nawet nie ma takich licytacji za wiele który mój budżet by zniosl, a wyczekiwać to dla mnie strata czasu. Wolę póki co korzystać z takiego zestawu a w przyszłości go zrobić na pico bello.

 

 

Faktycznie za wysyłki wyjdzie około 70zl. Ale i tak chyba jest to dość oplacalny wydatek jak za przyszłościowy zestaw.

 

Jeśli bym już się zdecydował na taki zestaw tak jak z pytaniami z ad1 i ad2 ?

Coś wymieniamy na inną część :)?

Edytowane przez Piotrero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być pod przyszłą rozbudowę to trzeba wziąć lepszą płytę główną, która obsłuży najnowsze Ryzeny bez problemów i ma dobrą sekcję zasilania, np. MSI B450A-Pro MAX.

RAM 2400MHz będzie działać, ale jest wolny, lepiej już poszukać modułu 3000MHz CL15 chyba że w przyszłości go wymienisz.

 

Obudowa ma wbudowany kontroler wentylatorów podłączany do zasilacza i sterowany z poziomu regulatora na obudowie, więc nie potrzebujesz dużej ilości złącz wentylatora na płycie.

Edytowane przez Frythyr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta z zestawu która podałem z opisu specyfikacji wynika że jest kompatybilna z ryzenami aż do 3 generacji. Chyba czegoś tutaj nie rozumiem :) chodzi o możliwość oc w przyszłości ? Dlaczego tamta płyta główna jest lepsza jeśli mógłbym prosić o wytłumaczenie.

 

Prosiłbym o jakąś alternatywne względem płyty propozycji @frythyra ponieważ zaproponnowana przez niego jest w granicach 400zl. No chyba jest na prawdę warta mojej uwagi :)

 

Myślę że systematycznie będę wymieniał każdy podzespół na lepszy z czasem a w sumie płyty głównej naj mniej miałbym ochotę wymienić, więc dobrze by było jej nie wymieniać wcale w przyszłości.

Edytowane przez Piotrero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę żadna płyta b450 nie jest kompatybilna z ryzenami 3 generacji. Część funkcji tych procesorów nie jest na nich obsługiwana, a biosy płyt radzą sobie z nimi co najwyżej miernie. Na premierę była totalna katastrofa. Teraz już to w miarę połatali, ale mniej "topowe" płyty dalej robią masę problemów. Gdyby coś podobnego działo się z intelem, mielibyśmy tutaj huraganową gunwoburzę. Problemy ma jednak ukochany AMD, więc ludzie przekonują się o nich często dopiero po zakupie. Jeśli zdecydujesz się na starszego ryzena, a takiego wybierasz, problemem pewnie będzie też odpowiednie ustawienie pamięci, bo uzyskanie wartości z profilu xmp jest często na nich niemożliwe.

 

Na głównej masz test płyt głównych b450 pod nowe ryzeny. Swój wybór oprzyj o niego. Sekcjami zasilania itp. raczej przejmować się nie musisz, bo jest to problem dotykający segmentu, w który celować raczej nie będziesz. Zastanawianie się nad sekcjami zasilania przy procesorach typu r3600 jest jak kupowanie słuchawek ze złotym jackiem do telefonu, żeby uzyskać wrażenia audiofilskie :]

 

Pamięć do ryzena musisz mieć szybką. Te procesory mocno cierpią na pamięci słabszej. Na dzisiaj to na szczęście nie problem, bo 2x4GB 3000/15 lub 3200/16 kupisz za bardzo rozsądne pieniądze. Potem dołożysz drugi taki zestaw i będzie ok. dual channel mocno wskazany.

 

Nie ufałbym temu zasilaczowi. Zasilaczy nie kupuje się używanych. Tym bardziej nie kupuje się zasilaczy totalnie zajechanych, czyli tzw. "leżaków", "powystawowych" czy "ze zwrotów". Tutaj jednak trzeba by się szarpnąć na przynajmniej 130-150zł za nówkę.

 

Rozbudowa to kwestia płyty głównej. Weźmiesz dobrą płytę, to sobie potem rozbudujesz, co będziesz chciał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szczegółowa wypowiedzą takim razie już pomału zaczynam wątpić że złoże sobie cos fajnego. Twój post obala moje podstawowe założenie czyli możliwość rozbudowy w przyszłości. Może ktoś miałby jakiś inny pomysł w sumie grafy bym nie potrzebował jeśli ta zintegrowana uciagnelaby Lola bo obecnie w to tylko gram....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja. Wszystko z moreli

 

Proc - AMD Athlon 3000G ( 2c/4t, integra Vega 3, w LOLa pograsz, popatrz na yt )

Płyta - Płyta główna Gigabyte B450M DS3H ( 4 banki na RAM, wsadzisz na nią spokojnie nawet 3 gen Ryża bez podkręcania )

RAM - Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 8 GB,3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-8GVKB) ( 2x4 żeby było dual chanell, dwa banki zostają wolne pod rozbudowę )

Zasilacz - Zasilacz SilentiumPC Vero L2 500W (SPC164) ( Klasyka w takich zestawach, ale jest 80+ Bronze więc jest ok )

Dysk SSD - Crucial BX500 240GB SATA3 (CT240BX500SSD1) ( dobry dysk SSD SATA )

Obudowa - Obudowa SilentiumPC Armis AR1 (SPC173) ( w tym budżecie to chyba klasyk, można szukać jakiegoś odpowiednika, nie znam się na tych mniej znanych obudowach )

Do tego koniecznie AKTUALIZACJA BIOS ( 30 ZIKO )

 

RAZEM - 1169,57 zł

 

W przyszłości wrzucasz tu Ryzen 5 2600/3600/4600 bez OC, dokładasz RAMu 2x4 lub inaczej, kupujesz grafikę i masz mocarny sprzęt. Warto dopłacić te 169 ziko teraz :)

 

EDIT - jeśli jesteś w stanie wydać 1250 ziko pomyśl nad obudową Obudowa SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black (SPC178), jest bardziej pojemna lub SilentiumPC Armis AR5 TG

Edytowane przez mario_990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie grafy bym nie potrzebował jeśli ta zintegrowana uciagnelaby Lola bo obecnie w to tylko gram....

Ryzen 1200 nie ma zintegrowanej grafiki ;)

Tylko Ryzeny z dopiskiem G mają iGPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Frythyr Dlatego tu pole do popisu dla was. Stworzyłem swój zestaw w oparciu o moją skromną wiedzę która posiadam ale nie wiedziałem choćby wielu rzeczy na temat ryzena czy w ogóle o płytach glownych o których wspomnial @Makavcio2 za co jestem mu bardzo wdzięczny bo potem prawdopodobnie bym psioczyl.

 

@mario_990 dziękuję za świetną robotę i propozycje proszę użytkowników o zatwierdzenie lub dodanie coś do tematu czy mój projekt ma jeszcze sens?

 

Szczerze mówiąc zależało by mi na tym aby kwota była jak najbliżej tego 1000 dlatego raczej będę skłaniał się ku tańszej obudowie.

 

Panowie to jak to jest z tą kompatybilnością tych płyt głównych z ryzenem?

Edytowane przez Piotrero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o moją propozycję chodzi to możesz też szukać używek obudowy, może trafisz lepszą niż ten Amis. Możesz też próbować szukać Ryzen 3i 2200g, ma mocniejszą grafikę i 4 rdzenie. Z tym że jeśli weźmiesz Ryzena 3 2200G nie aktualizuj BIOSU. To ważne bo Ryzen 3 2200g traktowany jest jako starsza rodzina procków i aktualizując bios do najnowszego, mógłbyś stracić kompatybilność ze starszymi, tj z Ryzenem 3 2200g. Jeśli decydujesz się na Athlona 3000g tak jak w poście wyżej, aktualizacja BIOSu jest konieczna.

Co do reszty, RAM kupiłbym nowy, chyba, że będzie dobra cena na RAM w podobnych parametrach ( 3000-3200 MHz, 8 gb w dwóch kostkach, to ważne bo szybki RAM w dual chanell daje kopa prockowi i grafice, co będzie bardzo ważne w przypadku LOLa )

Ogólnie rzecz biorąc problemy wieku dziecięcego Biosów do B450 już raczej minął i ważne żebyś miał zaktualizowany do najnowszego jeśli wybierzesz Athlona 3000G Jak będziesz potem chciał zamontować Ryzena 3 generacji ( np 5 3600 ) nie będzie z tym problemu.

Edytowane przez mario_990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jako że czuje oczekiwania wobec komputera które sobie postawiłem w tym poście zostały zaspokojone tylko częściowo za sprawą zestawu @mario_990. Nie poprzestałem na poszukiwaniach czegoś co pozwoli mi otrzymać sprzęt przysLosciowy oraz do gier i zdecydowałem się trochę podwyższyć mój budżet oczywiście dalej założeniem jest aby był on jak najtańszy.

 

A więc propozycja zestawu :

Procesor ryzen 1600 - 400zl uzywka

Procesor ryzen 1200 - 220 zł rozwazam że względów budzetowych

Płyta główna (dylemat doradzcie) MSI B450-A PRO MAX - 400 zł lub Gigabyte B450M DS3H - 275 zl nowe

 

Karta graficzna RX 570 - 400zl uzywka

 

Zasilacz 500w - 100zl jeszcze nie wiem jaki dokładnie być może uzywka

 

Dyski około 120 zl nowe /uzywka

 

Obudowa 50 zł uzywka

 

Ram Pamięć GoodRam IRDM X, DDR4, 4 GB,3000MHz, CL16 (IR-X3000D464L16S/4G) x 2 160zl

 

Razem opcja z tańsza plyta: 1510zl

Razem opcja z droższa płyta : 1640zl

 

Panowie proszę doradzcie mi czy obie płyty główne spełnia moje oczekiwania i jaki najlepszy procesor w nich zamontuje? Jeśli chodzi o podkręcanie to nie wiem czy chce się w to bawić może mógłby ktoś podrzucić jakiś poradnik btw. Polecacie podkręcanie procesorów ramow czy kart ?

Edytowane przez Piotrero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość BloodyStorm

Ja mogę ci tylko powiedzieć, że na start przy takim budżecie pod rozbudowę jak chcesz, żeby to miało sens to musisz wydać przynajmniej z 1400zł. Najlepiej brać wszystko nowe. Baza Athlon 200GE+płyta na B450.

 

RX 570 z nieznanego źródła odradzam brać, bo 90% używanych to z koparki.

Edytowane przez BloodyStorm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę pod uwagę też gtx1050, jeśli chodzi o podzespoły to nowe by był procek 1200 płyt i dysk SSD. Jako że sprzęt pod rozbudowę chce żeby był jak najmocniejszy na dzień dzisiejszy dlatego na czym będę mógł i warto bedzie to oszczedze biorąc używkę. Biorę pod uwagę że uzywka i że nie wiadomo co i jak ale to sa uroki oszczedzania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość BloodyStorm

Jeżeli bierzesz pod uwagę Ryzena 3 1200 to musisz kupić do niego kartę min GTX 950 używanego za około 250zł. Więcej do obecnego zestawu nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plyta glowna rowniez nowa czego nie napisalem w poscie wyzej, dzieki @bloodystorm ze cenna uwage zaoszczedze dzieki temu na cos innego. Prosze o opinie o powyzszych plytach jak jest z kompatybilnoscia i czy moge liczyc na wsparcie procesoro wydanych w tym roku. Pytanie brzmi czy 1200 ryzen pojdzie na powyzszych plytach i czy kolejna generacja procesoro nei bedzie wymagala atualizacji biosa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość BloodyStorm

MSI B450-A PRO MAX Lepiej trochę dopłacić i mieć spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ale czy warto ? Różnica w cenie jest duża a tak jak wspominałem nie znam się na płytach i pytanie brzmi za co tak naprawdę place. Czy ktoś mądry mógłby mi wyjaśnić ? Wiem że w MSI b450 -a pro max mam mozliwosc podkręcania a z drugą jak jest, jakie są różnice między tymi płytami.

 

Jak jest z aktualizacją biosa w tych plytach przy zaproponowanych przeze mnie próckach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość BloodyStorm

Na tej płycie co podałem jest już bios zaktualizowany i poprawiony na Ryzeny 2xxx i 3xxx. Duże prawdopodobieństwo, że Ryzeny 4000 też będą działać.

 

Ogólnie ma dużo lepszą sekcje zasilania od tej gigabyte i będziesz mógł włożyć tam do niej nawet Ryzena 9. Na tej gigabyte max co bym tam wrzucił to Ryzena 5.

Edytowane przez BloodyStorm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalozylem wlasnie watek na forum w dziale z plytami i ta sama mi doradzona co poleciles vegmer dzieki juz wiem na co stawiac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od siebie dodam jako że jesteś pewnie młody pogadaj z rodzicami czy nie dołożą ci do ryzen 5 1600 af 200zł poczytaj też temat o tym ryzenie gdzie go kupić bo to jest podobno ryzen 5 2600

także procesor o wiele wydajniejszy niż ryzen 1200

co do używanych zespołów ok tylko nigdy się nie kupuję używanego zasilacz oraz dysków niedawno był temat gdzie pomogłem wybrać zasilacz użytkownikowi forum lecz on wolał mimo ostrzeżeń innych użytkowników forum kupić zasilacz w podobnej cenie co używany lecz mocniejszy i lepszej firmy niestety zasilacz nie pochodził długo dobrze ze tylko tak się skończyło mogę tylko podrzucić "COOLERMASTER V850 Vanguard GOLD 12V-70A 850W " cena około ~200zł link jedynie pw bo raczej nie mogę tu go umieścić żeby nie robić opinii czy reklamy sprzedającego :)

do 100zł masz elementum co bedzie o wiele lepszym wyborem niż jakiś używany a jeśli możesz to vero na pewno bardziej przyszłościowy zasilacz kupujesz na lata także wiesz :)

Edytowane przez wiktoras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...