Skocz do zawartości
lukaszgos

M.2 NVM PCIE4 — co optymalne powyżej A-daty?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Właśnie jestem w trakcie nieprzewidzianego upgrade'u i pojawi się u mnie drugi slot M.2.

 

Budżet do 600-700 zł przy 500 GB, ewentualnie 1 TB w okolicach 1000 zł.

 

Pojemność od biedy 500 GB starczy, ale 1 TB lepiej ze względu na zostawienie wolnego miejsca i ogólnie szybsze działanie większych dysków.

 

Koniecznie potrzebny AES, ogólnie zabezpieczenia. Trwałość też byłaby mile widziana.

 

Zadania: po otwarciu 1, 2, czasem kilku baz danych (z reguły kilka-kilkaset MB) stałe przeszukiwanie za krótkimi zapisami tekstu (ok. kilkadziesiąt-kilkaset znaków + markup w XML-u) (porównywanie i generowanie podpowiedzi), robienie nowych zapisów. Mało ambitne oczywiście, ale chodzi o minimalizację czasu takich operacji i wyeliminowanie mulenia z nich przy pracy. Do tego minimalizacja mulenia ze skanów dysku, antywirusów i innych przyjemności Windowsa w tle (chodzi o to, żeby nie odczuwać tego za mocno, nie musieć wyłączać, przekładać itp.).

 

Początkowo celowałem w Samsung 970 Pro 500 GB, ale mam wątpliwości, czy jest sens płacić za Pro, jeśli Evo jest minimalnie wolniejszy i też ma sprzętowe szyfrowanie, a za tyle samo kupi się 1 TB. Dodatkowo przy większej liczbie kostek i większej ilości wolnego miejsca i tak będzie chodził szybciej Evo 1 TB niż Pro 0,5.

 

Mile widziany dobry radiator, którego 970 oczywiście nie ma. Trzecia generacja PCIE wystarczy, i tak nie mam supportu na czwartą.

 

W granicach budżetu oszczędność nie jest ważna, ale też nie chcę bez sensu płacić za coś, co nie ma w ogóle znaczenia. Tak więc nie chodzi o najlepszy stosunek wydajności do ceny, lecz bardziej w kierunku wydajności, ale po prostu bez kompletnej przesady.

Edytowane przez lukaszgos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zerknac na dysk Kingston KC2000.

TUTAJ jego obszerna recenzja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OPTANE NVME. Ale jaką masz płytę? Ile GB potrzebujesz na swoje bazy danych? 16GB z allegro to 20-30zl? 32GB to około 100zl. Nic lepszego nie znajdziesz musisz się upewnić tylko, że dysk pójdzie jako dysk a nie kesz.

 

Dysk systemowy wówczas spokojnie kupuj na kontrolerze Phision E12. 2TB za 900-1100zl dostaniesz.

 

PNY XLR8, SiliconPower SP P34A80 A80, Corsair MP510 i jeszcze sporo innych. Dobre osiągi, dobra cena i rewelacyjne TBW wyższe od 970PRO na MLC. Phisiony obsługują AES-256, ale warto sprawdzić przed zakupem, że wybrany model również to potrafi i nie ma sztucznych ograniczeń.

 

ADATA przyzwoita w dobrej cenie 1TB: https://www.pepper.pl/promocje/adata-1tb-m2-pcie-nvme-xpg-gammix-s11-pro-223871

 

 

Na pewno przed zakupem warto sprawdzić co i jak z tym AES. ALe to będziesz musiał google pytać.

 

CO do wyboru EVO vs PRO, pod bazę danych lepiej już brać PRO. Pewnie najlepiej Samsunga 980 PRO :)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

del.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Minciu, nie wszystko na E12 wspiera szyfrowanie. Najlepszym przykładem jest właśnie CS3030, który wspomniałeś. Natomiast jeśli szyfrowanie nie jest potrzebne, to jest to rewelacyjny dysk w bardzo dobrej cenie. Kupiłem ostatnio CS3030 500GB za 259zł do drugiego laptopa i śmiga elegancko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla tego sprawdzać wsparcie AES przed zakupem, jeżeli jest to priorytetem!

 

Dokładnie trzeba wiedzieć czego się szuka. Widziałem, że jakieś połączenie AES-256 i TCG/Opal też nie zawsze działa. Nie wiem, nie znam się, nie używam. Znaczy używam ale w służbowym to mnie to wisi jak to działa, nie ja tym zarządzam :D Pytanie czy autor tematu wie czy potrzebuje Opal?

 

Nie będę też siedział pół dnia i wertował za autora tematu, w google jak nie wiem czy nawet będzie chciał spojrzeć na te dyski.

 

Pytanie też czy szyfrowane muszą być wszystkie dane czy tylko bazy danych ? Czy do baz danych zadowoli go OPTANE? NVME vs OPTANE w wydajności nie ma porównania. Optane idzie jak przecinak po małych plikach wykręcając nawet 4 razy większe transfery od zwykłych NVME. Za to NVME w zapisach i odczytach liniowych niszczą tańsze OPTANE ( te drogie za kilka tysięcy pomijam ). 16 lub 32GB będzie dość czy za mało. Nic lepszego do takich zadań jak baza danych się nie znajdzie.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...