Skocz do zawartości
damianKr

PC, monitor, Windows 10 - 4 tys. vs Laptop Gamingowy.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Sprawa wygląda tak, że aktualnie mam starszego laptopa, który już nie wydala tak więc muszę kupić coś nowego.

 

Główne zastosowania:

- wszystko co związane z programowaniem (budowanie aplikacji itp.).

- sporo pracuję na Linuxie postawionym na virtual boxie, często mam naraz odpalone 4 virtualki (mój aktualny laptop już się dusi).

- rzeczy takie jak Dockerowe kontenery, kubernetes itp.

- fajnie żeby można było pograć w nowe gry, Cyberpunk itp.

- super gdyby sprzęt wytrzymał z 2 lata bez konieczności modyfikacji.

- w miarę cicha praca.

 

Jako, że nie mam żadnej bazy pod PC, tzn. obudowy monitora ani zasilacza i musiałbym kupować cały zestaw plus mam trochę ograniczone miejsce w mieszkaniu

to najpierw pomyślałem o laptopie gamingowym. Tylko jak zacząłem się wgłębiać w temat to stwierdziłem, że muszę mieć budżet ponad 4 tys.

Plus raczej słabe opinie jeśli chodzi o komfort użytkowania, wydajność, głośność.

 

Tak, więc zacząłem zastanawiać się czy jednak nie poszukać miejsca na jakieś małe biurko i nie złożyć sobie peceta.

 

Tylko teraz pytanie, czy warto? Czy faktycznie w tej cenie biorąc pod uwagę, że muszę kupić wszystko, złoże coś lepszego niż laptop gamingowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie fajnie by dorzucić te 2-3 stówki do budżetu to wtedy starczy na sensowną skrzynkę:

 

www.morele.net/inventory/info/fdb9bef1/

 

Z 8-rdzeniowym prockiem, 16 GB szybkiego RAM, wydajną grafiką, dyskiem SSD 512GB. Reszta standardowo, przewiewna buda i tani ale niezły zasilacz.

 

 

Z myślą o ciszy można dokupić lepsze chłodzenie na procesor www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fortis-3-he1425-v2-spc130-707501/ - ale budżet napięty to zawsze można dokupić przy następnej wypłacie czy coś. Podobnie jak ewentualne dodatkowe dyski, bo te 512GB to zapewne trochę mało.

 

Za lapka o zbliżonej wydajności (choć z gorszym CPU) trzeba by dać z ~ 4700 zł, ale sam sobie oceń komfort pracy na ekranie monitora 23'8 a 15'6 z laptopa. Plus jak wspomniałeś - lapki są gorące i głośne, nie zawsze trzymają taktowania pod obciążeniem (throttling).

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc :). Wygląda to naprawdę zacnie :). Jeśli będzie trzeba to jakoś podciągnę budżet na 5 tys. netto.

 

Mam jeszcze kilka pytań co do tego zestawu:

 

1. Rozumiem, że karta sieciowa nie jest potrzebna? Jedynie wi-fi można dokupić.

2. Ja myślałem nad tą płytą https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-b450m-ds3h-4141320/ czym się różni od tej Twojej?

4. Procek taki: https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-5-2600-3-4ghz-16-mb-box-yd2600bbafbox-980255/

 

Reszta podzespołów w sumie taka jaką ty zaproponowałeś.

Edytowane przez damianKr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Karta sieciowa jest, jak potrzebujesz Wi-Fi, to dokup adapter.

2. Wyraźnie gorszą sekcją zasilania. Aż tak na płycie bym nie oszczędzał.

3. Tutaj mi się link nie otwiera - usuń "https://" z adresu.

4. Przy twoich zastosowaniach dopłata stówki do 2 rdzeni więcej w postaci Ryzena 2700 wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Od biedy można wziąć 2600 ale moim zdaniem róznica w cenie jest na tyle nieduża, że lepiej mieć 8-rdzeniowy procek.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie działa wklejenie linku do karty. Ale nazywa się Gigabyte GeForce GTX 1660 Gaming OC 6GB GDDR5 (GV-N1660GAMING OC-6GD)

 

Ok, to nie będę oszczędzać na płycie.

 

Co do procka to faktycznie, nie wiem czy gry to wykorzystają, ale przy 8 rdzeniach pewnie maszyny wirtualne polecą szybciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniając kartę z GTX 1660 SUPER na GTX 1660 stracisz około 12-15% wydajności:

 

wydajnosc.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo fajne porównanie. Tutaj martwiło mnie to że karta nie ma żadnych ocen, jest raczej mniej popularna.

 

Widzę po tym wykresie, że inwestowanie w 1660TI nie przynosi ogromnych zysków w wydajności.

 

A co do obudowy to rozumiem, że nie jest to jakaś choinka? :). Raczej wolałbym uniknąć dodatkowego światła w pokoju z obudowy ;).

 

Na to dodatkowe chłodzenie raczej się skuszę, myślę że warto zainwestować.

 

Do ceny zestawu jeszcze muszę doliczyć koszt złożenia bo sam sobie nie poradzę.

 

A co do Windowsa, rozumiem, że on będzie na płycie? Pytam bo kiedyś OEM oznaczał system wgrany i przypisany do urządzenia.

Edytowane przez damianKr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniając kartę z GTX 1660 SUPER na GTX 1660 stracisz około 12-15% wydajności:

To zależy od wersji. Niektóre 1660 są mocne jak np.

i podejrzewam, że znajdą się jeszcze mocniejsze, gdzie ta różnica sięgać będzie kilku %

 

Warto też zwracać uwagę na potencjał OC przy wyborze karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa nie ma żadnych świecidełek, tam na fotce w sklepie to wizualizacja i świeci tam chłodzenie AIO którego oczywiście nie ma w zestawie.

 

Co do montażu, przy składaniu zamówienia spróbuj użyć kodu - 7YI2XDCTNZ - powinien przecenić montaż na 1 zł (ale nie wiem czy jeszcze działa).

 

Windows jest na płycie, tyle że w zestawie nie ma napędu. Najprościej ściągnąć plik .iso z systemem ze strony Microsoftu i zrobić sobie bootowalny pendrive, a po zainstalowaniu po prostu wpisać klucz który dostaniesz do kupionego Windowsa.

 

Ewentualnie mozna dopłacić do Windowsa w wersji BOX - www.morele.net/system-operacyjny-microsoft-windows-10-home-pl-32-bit-64-bit-box-haj-00070-1670223/ - tutaj system dostajesz od razu na pendrive. W sumie to tylko 3 dychy różnicy, to chyba lepiej dopłacić i mieć spokój ;)

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, kupiłem monitor i symbolicznie klawiaturę ;).

 

Sprawdziłem monitor na moim starym laptopie i wygląda fajnie. Trzeba pogrzebać trochę w ustawieniach, trochę denerwują widoczne z bliska paski na niebieskim, ale ogólnie po przesiadce z matrycy komputera to robi wrażenie. Monitor zawszę mogę zmienić później lub dokupić drugi :).

 

Teraz czas kupić kompa, zmodernizowałem trochę ten zestaw tzn. zmieniłem kartę graficzną co za tym idzie podniosłem budżet:

 

--- edit --- wklejony link z konfiguracją nie działa. Ale w skrócie jest to ten sam zestaw który podałeś, dodatkowo dobrałem to chłodzenie o którym wspominałeś plus dopłaciłem do takiej karty: Karta graficzna MSI GeForce GTX 1660Ti Gaming X 6GB GDDR6 (GTX 1660 Ti GAMING X 6G)

 

Czy warto dopłacić do tej karty czy lepiej zostać przy poprzedniej? Zależy mi na tym żeby pracowała cicho.

Edytowane przez damianKr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do GTX 1660 Ti nie warto dopłacać bo wydajnościowo to tylko 2-4% więcej od 1660 Super a cena drastycznie rośnie.

 

Dopiero dopłata do RTX 2060 ma sens:

 

www.morele.net/karta-graficzna-palit-geforce-rtx-2060-gamingpro-6gb-gddr6-ne62060018j9-1062a-4143915

 

Tu już masz spory wzrost wydajności. Nie jest to najcichszy model, ale do głośnego też mu daleko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to pozostanę, przy poprzednim wyborze karty graficznej.

 

A tak ogólnie to taki sprzęt uciągnie topowe gry na w miarę wysokich ustawieniach?

 

A co do płyty głównej, to konieczna będzie aktualizacja BIOS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 1080p grasz we wszystko na wysokich / mieszanka wysokich-ultra (na ultra już trzeba dorzucić do tego RTX 2060) w okolicach 60 fps lub więcej.

 

W zasadzie jak nie bijemy się o każdą dyszkę to dorzuć do lepszego zasilacza - www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-supremo-l2-v2-550w-spc139-774136/ - warto, bo zasiłka sporo lepsza elektrycznie i jakościowo.

 

Płyta główna nie wymaga aktualizacji BIOS.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że ma 550W a poprzedni zasilacz 600W?

 

Jednak wezmę tą lepszą kartę. Łącznie wychodzi mi około 4400 zł brutto.

 

A to że ta karta jest głośniejsza oznacza to że w tym samym pokoju gdzie stoi komputer druga osoba nie będzie mogła spać?

 

A co do dźwięku to rozumiem, że wyjścia słuchawkowe są na górze obudowy?

Edytowane przez damianKr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Mocy i tak będzie z dużym zapasem.

 

2. Aż tak głośna nie powinna być, no chyba że ta skrzynka stoi przy głowie śpiącej osoby :P

 

Można ewentualnie rozważyć obudowę z matami wyciszającymi - www.morele.net/obudowa-be-quiet-pure-base-500-metallic-gray-6252558/

 

3. Tak są na górze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra sprzęt zamówiony pozostaje czekać :).

 

W razie czego jeszcze chyba można zmodyfikować zamówienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kurcze cały czas dręczą mnie myśli że zestaw nie będzie wystarczający żeby dołożyć jeszcze trochę do budżetu.

Np. żeby dołożyć do karty z odblokowany OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopisek OC nie oznacza, że karta ma odblokowane OC, tylko że jest fabrycznie podkręcona przez producenta.

 

Jeśli miałbym dokładać to do RTX 2060 Super - www.morele.net/karta-graficzna-palit-geforce-rtx-2060-super-jet-stream-le-8gb-gddr6-ne6206s019p2-1061j-6286270/ - przy okazji ten model ma bardzo ciche chłodzenie, więc jakiś dodatkowy argument dla ciebie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nawet wersja LE jest lepsza od poprzedniego modelu?

 

Ciche chłodzenie to dla mnie duża zaleta.

Edytowane przez damianKr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak. To pełnoprawny RTX 2060 Super z bardzo dobrym chłodzeniem, jedyna różnica względem topowych modeli to nieco niższe taktowania (na pewno da się trochę podkręcić) i ewentualnie mniejszy power limit (co nie pozwoli na mocne kręcenie) - ale czy faktycznie jest mniejszy, to ciężko stwierdzić.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze pytanie o procesor. Czy to taktowanie 3.2 GHZ to nie jest trochę zbyt mało? Nie jest tak, że lepiej mieć procesor z mniejszą ilością wątków a z szybszym taktowaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...