Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Za ponad miesiąc mój tata (57 lat) ma urodziny, więc pomyślałem, że sprawię mu nówkę lapka. Obecny lapek jest nie do użytku jeśli chodzi o gry (jedyne gry, jakie działają to pasjans i jakiś stary Hard Truck, reszta gier nie chce się uruchomić od połowy grudnia), jest połamany i lewą klawiaturę (kupowałem tani zamiennik jak jeszcze ja z niego korzystałem, nie był idealny, ale działał).

 

Gry, które ma odpalać to między innymi:

  • CS:GO
  • Euro Truck Simulator 2
  • Call of Duty (te części o II WŚ <prócz WWII> oraz MW1-3)
  • BF 3, BC2
  • Crysis 3

 

Chciałbym zakupić takiego lapka, z którym nie będzie problemów ze wsparciem, w miarę cichy, aby miał najmniej 15,6 cali no i żeby miał dobrą wydajność (przez dobrą wydajność rozumiem brak spadków FPS poniżej 40, oraz aby te FPS'y nie skakały np. 40-60).

Narazie wypatrzyłem takiego laptopa, ale wydaje mi się on "przekozaczony" głównie ze względu na odświeżanie ekranu 120Hz. Wątpię aby te 120Hz było potrzebne do gry SP w powyższych grach.

 

Wiem, że ten laptop nie posiada systemu, ale gdzieś kiedyś czytałem, że można licencję przenieść na nowy sprzęt, ale wtedy trzeba dzwonić do supportu M$. Więc przeniósłbym system ze starego lapka i najwyżej na tym starym postawiłbym jakiegoś linux'a, aby był na wszelki wypadek.

 

Próbowałem sam znaleźć jakiś inny, tańszy, podobny wydajnościowo, ale znajdywałem takie po 2k złotówek i posiadające wyłącznie zintegrowaną kartę graficzną (które w mojej ocenie nie są nawet słabymi). Ogólnie nie zorientowany jestem w laptopach i na co mam najbardziej zwracać uwagę.

 

Procek oraz karta graficzna nie musi być koniecznie czerwona lub niebiesko-zielona.

 

Z góry dziękuję za wszelkie rady i pomoc.

 

P.S. Na koniec mały offtop, warto na SSD oddzielać system partycją, czy bez różnicy, jak gry będą siedzieć na tej samej partycji czy innej niż system?

Edytowane przez Bart2_3_4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Ten laptop co wybrałeś to zdecydowanie bardzo dobra opcja w tym budżecie - szczególnie właśnie że matryca 120Hz w strzelkanach poprawi wrażenia z gry, nawet na tak słabej grafice.

Alternatywnie polecam:

HP Pavilion Gaming R5-3550H/8GB/512 GTX1050 - 2599 zł

O takiej samej wydajności. Masz tutaj już 2x4GB RAM czyli Dual Channel - podniesie to wydajność w grach nawet do 30%. Z drugiej strony już rozbudowa wiąże się z wymianą bo obydwa sloty zajęte ale 8 GB RAM będzie idealne z resztą komponentów także tym bym się nie martwił.

 

SSD nie dziel na partycję bo po prostu nic to nie daje na takich dyskach, czas dostępu jest taki sam dla każdego pliku, to nie HDD.

 

Dorzucając nieco do budżetu możesz mieć jeszcze lepszą propozycję bo z GTX 1050 Ti i mocniejszym w grach procesorem - i5-8300H:

HP Pavilion Gaming i5-8300H/8GB/256 1050Ti - 2749 zł

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto brać HP z GTX'em 1050Ti, bo za 150zł więcej jest wersja -nie dość że z wydajniejszą kartą-GTX 1650:

HP Pavilion Gaming R5-3550H/8GB/512 GTX1650 za 2899zł

To jeszcze jest tu 2x większy dysk SSD- o pojemności 512GB .Procesor to co prawda AMD Ryzen, ale z GTX'em 1650 da on radę.

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dobrym wyborem byłby ten z GTX'em 1050 (bez Ti), komputer nie będzie używany do takich gier jak BF V w ultra 4K, ma służyć do starszych gier, takich jak w pierwszym poście, i dobrze by było aby nie przekraczał za dużo kwoty 2 500zł (wiem, mój wybór przekracza o 100zł limit :P). Idąc dalej z "ten jest droższy o 150zł i jest lepszy od poprzedniego" można dojść do ceny 7k i dalej, ale mój tata nie jest zawodowym stream'erem i nie potrzebuje grać we wszystko na ultra ;) Grafika raczej nie ma dla niego większego znaczenia, więc myślę, że nie obrazi się, jeśli przesunę parę suwaków w lewo, aby utrzymać te minimum 40 FPS. Chociaż wydaje mi się, że i ten RX 560X by wystarczył do 60FPS (a jest najsłabszą kartą z wymienionych laptopów).

Edytowane przez Bart2_3_4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej z "ten jest droższy o 150zł i jest lepszy od poprzedniego" można dojść do ceny 7k i dalej

 

Owszem, ale tutaj wkracza coś takiego jak opłacalność - dołożenie w tym budżecie tych kilku % zmienia wydajność o kilkadziesiąt % podczas gdy przy większych budżetach takich przeskoków już nie doświadczysz.

Oczywiście decyzja należy do Ciebie, GTX 1050 da sobie radę z wymienionymi gierkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znów nie mam pewności :D

Po tym, co @manuelos napisałeś i po przemyśleniach, chyba jednak będzie warto dopłacić troszkę. I sprzęt wydajniejszy i świeższe bebechy. Seria GTX16XX niedawno wyszła, więc raczej nie straci wsparcia za szybko. W obecnym laptopie (dostałem go na 18-ste urodziny w 2013 roku) są bebechy od AMD, gdzie karty graficzne (dedykowana i zintegrowana) ostatnie sterowniki miały z połowy 2015 roku (niecałe dwa lata po zakupie laptopa) i były problemy z directx'em i musiałem się cofać ze sterami, a obecnie nawet cofanie nie pomaga.

 

Więc wystarczający byłby ten z 1050 (bez Ti), ale żeby mieć święty spokój i nie martwić się najlepszy będzie z 1650, a i będzie w stanie coś nowszego odpalić :P

 

Na razie się wstrzymam z decyzją, do urodzin jeszcze troszkę daleko.

 

Dzięki wam wielkie za pomoc i rady. Po zakupie i wręczeniu prezentu podzielę się wrażeniami taty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie się wstrzymam z decyzją, do urodzin jeszcze troszkę daleko.

 

To daj znać jeszcze przed zakupem jak to kwestia więcej niż 2 tygodni bo sytuacja jest na rynku bardzo dynamiczna i ceny zmieniają się z dnia na dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urodziny ma 22 lutego, więc ponad miesiąc. I jestem świadomy dynamiki sytuacji na rynku, dlatego naiwnie mam nadzieję, że ceny spadną :E

Od roku powoli szykuję się do kupna nowego monitora (nie jestem jeszcze pewien jaki, ale o tym zdecyduje przed zakupem, czyli pewnie jeszcze pół roku) i od czasu zanotowania linku i ceny kilku monitorów zauważyłem spadki i wzrosty cen na poziomie 30zł nie licząc przecen. Np. monitor zanotowany 28 czerwca staniał o 18zł (1 560 -> 1542).

Martwią mnie jednak news'y o kościach pamięci, które mają podrożeć. Ale poczekamy zobaczymy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz pamiętać, że w lapkach nie wymienisz procesora oraz karty graficznej! Więc najlepiej brać coś z GTX1050Ti lub GTX1650 - te karty są dużo wydajniejsze i przyszłościowe względem GTX1050. Ponadto w marcu wychodzi nowa generacja procesorów więc ceny mogą stopniowo spadać, a jeżeli masz jeszcze miesiąc do urodzin taty to polecam poczekać na dropy cenowe - te już widać np. na stronie morele.net

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...