Skocz do zawartości
dudek970

Dell - FAN function failure, brak pomysłu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, ten wpis będzie trochę dłuższy, więc na wstępie info do moda - jeśli pomyliłem dział to proszę o przeniesienie, bo nie mam pomysłu na tego laptopa.

TL;DR - 2letni lapek Della wpadł w błędne koło, Dell nie widzi rozwiązania online

Pacjent:

Dell Inspiron 5575

Ryzen 2500U

Crucial 2x4GB

Vega 8? tutaj nie jestem pewny

Goodram IRDM PRO 240GB (zdrowy w 110%)

 

Więc tak: laptop zaczął działać coraz wolniej więc zapadła decyzja o sformatowaniu komputera. Pendrive, standardowa procedura i tutaj zonk. Po pierwszym restarcie, zaraz po instalacji Windowsa (ten restart po którym system jeszcze sprawdza urządzenia, sterowniki etc) do gry wchodzi Dell Assisant i wyrzuca błąd 'FAN function failure' Error Code 2000-0712. Wyświetla nawet QR Code, który po zeskanowaniu odsyła nas do strony Della gdzie wywala kolejny błąd o nieznalezieniu problemu :E No dobra, to kolejna próba, druga, trzecia i bez tak bez skutku. Instalacja windowsa nie przebiega do końca, bo po pierwszym restarcie zawsze wywala błąd o wentylatorze. Gwarancji już nie ma więc szybka rozbiórka laptopa, wymiana pasta, wyczyszczenie, ale niestety bez skutku. Idąc za ciosem - update BIOSu. Na stronie Della znalazłem bios w wersji 1.3.3 (siedzi 1.1.1 sprzed 2lat), wrzucam na pendrive, F12 -> flash bios > wybieram pendrive > plik .exe z BIOSem 1.3.3 > "Invalid File". Wchodzimy w błędne koło - nie mogę zrobić update BIOSu z poziomu windy, bo nie mogę zainstalować systemu :E NATOMIAST wentylator działa chyba własnym życiem. W BIOSie potrafi szumieć pełną mocą, a podczas instalacji systemu nawet nie zakręci mimo, że obudowa laptopa robi się wyraźnie ciepła. Czasem zakręci, czasem nie, nie ma reguły

Strona Della wyrzuca komunikat 'wystąpił błąd, spróbuj ponownie później' kiedy wklepie w ich systemie ten Error Code. Google milczy, mi się pomysły kończą, gwarancji już nie ma.

Ktoś coś jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
do gry wchodzi Dell Assisant i

 

A czystej instalacji próbowałeś?

 

To przez wentylator dochodzi do określonej temperatury i restart windy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czystej instalacji próbowałeś?

 

To przez wentylator dochodzi do określonej temperatury i restart windy?

1. Instalka jest czysta, a mimo tego Dell wcina swoje dwa grosze

2. Nie wydaje mi się, raz mi się udało, że podczas instalki wentylator chodził cały czas jak suszarka, restart i komunikat o FAN failure kiedy go wyraźnie słychać jak dmucha..

 

Dla mnie cały ten Assisant i ich support to nieporozumienie, bo wprowadzają jeszcze więcej zamieszania i niewiadomych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

instalator w10 rozumiem czyścioch ze strony ms pobrany?

Tak jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyjąć dysk z lapka, podpiąć do innego komputera, postawić system i wsadzić z powrotem - jeśli dalej system nie będzie chciał wstać, to niestety serwis (siadła kontrola obrotów wentylatorem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakim cudem wcina się Dell-owskie programy?

Hmm...stery?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyjąć dysk z lapka, podpiąć do innego komputera, postawić system i wsadzić z powrotem - jeśli dalej system nie będzie chciał wstać, to niestety serwis (siadła kontrola obrotów wentylatorem)

Jest to jakiś pomysł w sumie.

Idąc za ciosem - podpiąłem dysk HDD, który wiem że jest sprawny i wyczyszczony. Nawet nie dobiłem do końca instalacji Windowsa - DellAssist wywala komunikat o FAN failure i dziękuje do widzenia. Jak mi się udało ostatecznie postawić system to po restarcie i tak wyskoczył komunikat.

 

Mi się wydaję, że problem jest bardziej złożony i siedzi gdzieś głębiej, a laptop widzi to jako problem z wentylatorem mimo, że czuje po dłoniach jak tłoczy powietrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dell ma rozbudowane uefi, w nowszych desktopach od nich też podobne historie są - ale tam da się to wyłączyć, w laptopach ciężej z tym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dell ma rozbudowane uefi, w nowszych desktopach od nich też podobne historie są - ale tam da się to wyłączyć, w laptopach ciężej z tym

Nie znalazłem żadnego Advanced Mode'a żeby wyłączyć ręcznie cokolwiek związanego z temperaturami, a szukałem tego dłuższa chwilę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak mi się udało ostatecznie postawić system to po restarcie i tak wyskoczył komunikat.

to nie ma co przekładać dysku do innego komputera, będzie to samo... trywialne pytanie - resetowałeś ustawienia biosu (bateryjką/komendą)? sprawdź, jak długo pracuje na samym biosie (czy też w końcu sypnie komunikatem o wentylatorze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie ma co przekładać dysku do innego komputera, będzie to samo... trywialne pytanie - resetowałeś ustawienia biosu (bateryjką/komendą)? sprawdź, jak długo pracuje na samym biosie (czy też w końcu sypnie komunikatem o wentylatorze)

Przestawiłem tylko na defaultowe ustawienie z poziomu BIOSu, sprawdzę baterię i sprawdzę ile pociągnie bez niej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPDATE@

 

Wypiąłem baterię BIOSu, zacząłem stawiać system z jeszcze innej instalki i teraz DellAssisant nie wyskakuje, ale system wiesza się przy 16-20% "Przygotowywania urządzeń" :E :E :E po restarcie wiesza po prostu sam z siebie

 

UPDATE 2@ jaja się tu dzieją :E zacząłem wachlować RAMem i po zmianie DellAssisant sie objawił z komunikatem Memory Change :E czyli ten bandyta dalej w tle siedzi i reaguje mimo ciągle wywalonej baterii CMOS

 

W ogóle pomijając procesor i radiator, wentylator jest niesamowicie gorący, RAM tak samo

Edytowane przez dudek970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest Dell Assistant w sensie program windowsowy, a fragment testow BIOSu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest Dell Assistant w sensie program windowsowy, a fragment testow BIOSu.

O, już coś wiem :D

 

Ktoś ma jeszcze jakieś sugestie? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj po kolei z tym biosem, skoro masz 1.1.1 którego nie ma na stronie* (1.0.7 > 1.1.2) wgraj najpierw 1.1.2

System BIOS dla komputerów Inspiron 15 5575/5775 Raven Ridge WYMAGANY RESTART

System BIOS dla komputerów Dell Inspiron 5575/5775 RAVEN AMD

Poprawki i usprawnienia

1. Zwiększono tablicę temperatur, aby zoptymalizować warunki termiczne wentylatora.

https://www.dell.com/support/home/pl/pl/plbsd1/drivers/driversdetails?driverid=wnfnp&oscode=wt64a&productcode=inspiron-15-5575-laptop

i jedziesz po kolei każdy kolejny bios.

 

zaleceniem w przypadku występującego problemu to aktualizacja bios

https://www.dell.com/support/article/pl/pl/plbsd1/sln316312/b%C5%82%C4%85d-powoduj%C4%85cy-nieprawid%C5%82ow%C4%85-odpowied%C5%BA-wentylator%C3%B3w-dell-g5-5590-i-g7-7590-7790?lang=pl

 

a changelog 1.1.6 też zawiera coś związanego z pd

- Updated the Power Delivery (PD) firmware to v3.0.

- Enhanced the system's power saving feature.

 

 

Jeszcze zostaje Ci jedna możliwość jeżeli nie wgrasz BIOSu 1.1.2, odpal Hiren's Boot CD i próbuj z WinRE.

 

BitLockera nie masz włączonego?

 

 

* może o innym modelu mowa?

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj po kolei z tym biosem, skoro masz 1.1.1 którego nie ma na stronie* (1.0.7 > 1.1.2) wgraj najpierw 1.1.2

 

https://www.dell.com/support/home/pl/pl/plbsd1/drivers/driversdetails?driverid=wnfnp&oscode=wt64a&productcode=inspiron-15-5575-laptop

i jedziesz po kolei każdy kolejny bios.

 

zaleceniem w przypadku występującego problemu to aktualizacja bios

https://www.dell.com/support/article/pl/pl/plbsd1/sln316312/b%C5%82%C4%85d-powoduj%C4%85cy-nieprawid%C5%82ow%C4%85-odpowied%C5%BA-wentylator%C3%B3w-dell-g5-5590-i-g7-7590-7790?lang=pl

 

a changelog 1.1.6 też zawiera coś związanego z pd

 

 

 

Jeszcze zostaje Ci jedna możliwość jeżeli nie wgrasz BIOSu 1.1.2, odpal Hiren's Boot CD i próbuj z WinRE.

 

BitLockera nie masz włączonego?

 

 

* może o innym modelu mowa?

Próbowałem wgrać BIOS 1.1.2, ale dostawałem komunikat taki jak zawsze czyli - Invalid File! na pendrive mam sam plik .exe ze strony Della

Aktualizacja BIOSu nie wchodzi w grę aktualnie

 

Spróbuje z Hiren'st Bootem

BitLockera sprawdzę, można to jakoś wyłączyć ew. z poziomu BIOSu?

Edytowane przez dudek970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości skontaktowałem się też z pozagwarancyjnym serwisem Della i dowiedziałem się, że

 

1) update BIOSu przeprowadzamy z poziomu Windy

2) fizycznie wentylator na 99% jest sprawny skoro go słychać

3) faktycznie jestem w błędnym kole

4) pewnie padł jakiś układ odpowiedzialny za sterowanie obrotami :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bitlockera wyłączasz z poziomu Windowsa :E

odpal Windowsa z pendriva i zrób aktualizację.

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem jeszcze wgrać linucha, ale bez skutku. Dostaje freeza zanim tak naprawdę zacznie instalacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reset BIOSu jakby pomógł na te komunikaty od DellAssisant, ale i tak i tak wszystko staje podczas próby załadowania windy, na dwóch dyskach tak jest więc przyczyna leży gdzieś głębiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, przykra sprawa.

Próbowałeś hirens boot cd?

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, przykra sprawa.

Próbowałeś hirens boot cd?

Wrzucić go na bootowalnego pendrive i spróbować odpalić?

Nie próbowałem póki co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj. Co ci szkodzi? ;)

Spróbuję :) może jeszcze nawet dzisiaj

Co konkretnie tam szukać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...