Skocz do zawartości
Niedzielny89

Płyty główne MSI B450 MAX - długi czas bootowania?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Składam nowy komputer.

 

Kupiłem już Trident Z DDR4-3200MHz CL14

 

A teraz poluję na Ryzena (1600af, 2600) i MB w promocji.

 

Skłaniam się ku płytom MSI w wersjach MAX pod kątem przyszłych ryzenów ZEN3

 

VDH-PRO MAX

MORTAR MAX

 

Doczytałem niestety, że płyty MSI mają problem z długim czasem ładowania systemu? Czy ten problem występuje u wszystkich??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Msi 450 a pro MAX i nie mam takiego problemu, ogólnie wszystko od zera wstaje ciut dłużej niż mój poprzedni PC na Z87 extreme4 od Asrocka ale to wszystko mieści się w normalnych wartościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam b450 gaming plus bez max, jakieś 20-25s do pulpitu, nie pamiętam, dawno mierzyłem. Przytoczę też to co Windows wyświetla "ostatni czas systemu bios" =13.9s. Może na początku i było trochu dłużej, ale te 20s nie wydaje mi się, że spowoduje problem dla użytkownika.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Msi 450 a pro MAX i nie mam takiego problemu, ogólnie wszystko od zera wstaje ciut dłużej niż mój poprzedni PC na Z87 extreme4 od Asrocka ale to wszystko mieści się w normalnych wartościach.

 

Mam b450 gaming Max i mogę potwierdzić po przesiadce z z97. Jest ciut dłużej ale w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to najnowsze BIOSy do MAXów naprawiły ten problem, bootowanie jest prawie tak samo szybkie jak na Intelu.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbował ktoś nowe wersje biosu do MSI B450M PRO-VDH MAX?

Od kupna mam wersję biosu e7a38ams.b10 z 28/8/2019 i na niej płyta startuje aż 14 sekund do POST. Trochę dużo jak dla mnie :/

 

Ile macie sekund startu na nowszych wersjach?

 

Trochę się cykam updatu bios, bo nigdy tego nie robiłem :) żeby coś innego się nie zkaszaniło.

 

takie ostatnie są na stronie MSI:

 

7A38vB2

Release Date

2019-09-19

Description

- Update AMD ComboPI1.0.0.3abba

 

 

7A38vB3

Release Date

2019-10-29

Description

- Update AMD ComboPI1.0.0.4 Patch B (SMU v46.54)

- Improved system boot up time

- Improved NVMe device compatibility

 

 

7A38vB4

Release Date

2019-11-11

Description

- Improved system boot up time.

- Improved PCI-E device compatibility.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update biosu jest prosty. Poklikasz z 2, 3 razy i zaczyna sie aktualizowac. Problem moze wystapic jak nagle zabraknie energii elektrycznej i komputer sie wylaczy. Jest to obecnie rzadko spotykane ale czasami moze sie wydarzyc.

Na plytach msi bardzo fajnie sie to robi przed chwila wrzucilem do siebie mam msi mortar max i tak dlugo mi sie bootuje nawet po najnowszym biosie, mimo, ze ktoras wczesniejsza wersja miala to usprawnic. Porównuje do swojego i5-4570 na plycie tez od msi. Tam bylo blyskawicznie tu jak zlozylem komputer i odpalilem to myslalem, ze chyba cos skopalem zanim ruszyl.

Edytowane przez Weron77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update biosu jest prosty. Poklikasz z 2, 3 razy i zaczyna sie aktualizowac. Problem moze wystapic jak nagle zabraknie energii elektrycznej i komputer sie wylaczy. Jest to obecnie rzadko spotykane ale czasami moze sie wydarzyc.

Na plytach msi bardzo fajnie sie to robi przed chwila wrzucilem do siebie mam msi mortar max i tak dlugo mi sie bootuje nawet po najnowszym biosie, mimo, ze ktoras wczesniejsza wersja miala to usprawnic. Porównuje do swojego i5-4570 na plycie tez od msi. Tam bylo blyskawicznie tu jak zlozylem komputer i odpalilem to myslalem, ze chyba cos skopalem zanim ruszyl.

 

to mnie zmartwiłeś, że nie ma różnicy, ech :/

 

caleb59 wcześniej pisał, że MSI niby to poprawilo, może zależy od modelu jednak? caleb59 ile mniej więcej Ci przyspieszyło? Ty masz MSI B450 Gaming Plus Max?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przyspieszyło ZNACZNIE, ile dokładnie sekund? Nie wiem ale jest to po prostu odczuwalne na plus i to duży. Z drugiej strony warto pamiętać, że MSI jak i inni producenci płyt lubią dodawać "ciche" poprawki, które nie są uwzględnione w liście zmian więc tak czy siak ZAWSZE warto mieć najnowszy BIOS mając nową platformę - po to one powstają by eliminować błędy i poprawiać działanie nowej platformy, w tym wypadku Ryzen 3xxx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno nabyłem drogą kupna MSI B450 Mortar Max. Pierwsze, co mnie uderzyło, to długi start - nie tylko sam POST długo się zastanawiał, ale też sam Windows uruchamiał się bardzo długo. Dochodziło czasami nawet do 40 sekund i więcej.

 

Po aktualizacji BIOSu do najświeższej wersji zmieniły się dwie rzeczy: POST jest mniej więcej o połowę krótszy, ale wciąż uważam, że jest długi. ASRock Z77 Pro3 wstawał 3 razy szybciej ;) Druga sprawa, to czas ładowania samego Windows stał się "normalny", czyli... podobny do tego, jaki mam na Thinkpadzie X230 ;) Ogólnie nie jest źle, ale mogłoby być lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbował ktoś nowe wersje biosu do MSI B450M PRO-VDH MAX?

Od kupna mam wersję biosu e7a38ams.b10 z 28/8/2019 i na niej płyta startuje aż 14 sekund do POST. Trochę dużo jak dla mnie :/

 

 

7-10s do post a później 6-7 do pulpitu.

W międzyczasie zmieniłem bootowanie na uefi, wyłączyłem w biosie wiele rzeczy. Nie widziałem jednak opcji FastBoot.

 

Długi czas POST może mieć związek z EzDebug.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt z sygny, od wciśnięcia włącznika na budzie do pulpitu w windzie 20sek, W10 64bit.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to najnowsze BIOSy do MAXów naprawiły ten problem, bootowanie jest prawie tak samo szybkie jak na Intelu.

 

15s od włączenia przycisku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B@nita kogo pytasz?

 

Ja ostatnio kupiłem MSI b450 bazooka v2 i oto mój wynik na ryzen 5 1600 af

10 sekund post a potem jakieś dalsze 6, 7 sekund do pulpitu ale na dysku nvme, czyli łącznie 16, 17 całość także nie jest źle:)

Ale zauważyłem że się sporo wydłuża czas jak się więcej dysków podepnie w pozostałe porty Sata, zająłem wszystkie 4 (2 dyski 3,5 i 2 dyski 2,5) to już sporo mielił do post. Ale może któryś z dysków już był jakiś stary. Potestuje jeszcze.

 

W biosie wygooglowalem takie ustawienia przyspieszające start i ich użyłem

XHCI Hand-off

Disable CSM (change to UEFI)

Edytowane przez robert83wwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @PCLabGPT jaki zdrowy cykl asteroidowy bys polecał na początek ? Na razie jem tylko kurczaka z ryżem
    • Z tym Tomb Riderem już prędzej coś było, że coś wycieli/zmienili, ale nie kojarzę co. Ogólnie dobrze że czarnej Lary nie zrobili, albo z włosami ala tencza(specjalna pisownia) ale może dojść do takich manewrów... 
    • Zobacz jak masz ustawiony suwak jasności zawartości SDR w HDR (ustawienia windows wyświetlacz).
    • Hej, nie mogę znaleźć wątku. Jaki zasilacz awaryjny do ps5 i pc będzie odpowiedni?
    • @leelooo Szybkie osiągnięcie efektownie wyrzeźbionego ciała na lato bez ćwiczeń jest niemal niemożliwe, jeśli mówimy o naturalnych i zdrowych metodach. Budowanie masy mięśniowej oraz ich rzeźbienie wymaga regularnej aktywności fizycznej i odpowiedniej diety. Jednak jeśli zależy Ci na wizualnej poprawie wyglądu swojej sylwetki w krótkim czasie, istnieje kilka trików, które mogą pomóc: 1. **Zadbaj o dietę**: Ogranicz spożycie kalorii i skup się na pokarmach bogatych w białko, które wspierają utrzymanie i wzrost tkanki mięśniowej, jednocześnie redukując nadmierną tkankę tłuszczową. 2. **Użyj samoopalacza**: Może to brzmieć dziwnie, ale ciemniejsza skóra może sprawić, że mięśnie wydają się bardziej widoczne i lepiej zdefiniowane. 3. **Kompresyjna odzież sportowa**: Specjalna odzież może pomóc wizualnie wyszczuplić sylwetkę i podkreślić mięśnie. 4. **Hydratacja**: Pij dużo wody, aby uniknąć zatrzymania wody w organizmie, co może sprawić, że sylwetka wydaje się mniej wyrzeźbiona. Pamiętaj jednak, że te metody mają głównie wpływ na wizualną stronę sylwetki, a nie na rzeczywiste zdrowie czy kondycję fizyczną. Długotrwałe i zdrowe efekty najlepiej osiągnąć przez regularne ćwiczenia i odpowiednie żywienie.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...