Skocz do zawartości
Marucins

Czyszczenie chłodnic i innych komponentów LC - jak i czym?

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc.

 

Muszę przeczyścić porządnie chłodnice z zalegającego syfu (coś czuję że mógł zebra c się zielony osad - jak u każdego, który mógł zebrać się przez 4 lata użytkowania - w tym czasie płyn był wymieniany 2 razy) oraz jak zabrać się za bloczek na GPU (czarny acetal - trzeab go rozkręcać, gdyż nic nie widze co dzieje się w środku).

 

Jak do tego podejść, co użyć?

 

- Najpierw jakąś mieszankę bp. octu z sodą oczyszczoną i wodą - później przepłukać destylką?

- Czy zalać jakąś chemią (np. rozpuszczalnikiem), zostawić na noc i walnąć destylką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być porządne płukanie to kup sobie Mayhems Blitz na Angeli - ostatnio krucho z dostępnością, ale może się już pojawił.

 

Z domowych sposób woda + ocet, a potem wielokrotne płukanie destylką.

 

Przy czyszczeniu bloków przydaje się ketchup, bo jest lekko kwasowy i rozpuszcza syf.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaję mi się ze chłodnica samochodowa tak samo działa nie wiem może ktoś ci lepiej doradzi ale może samochodowe preparaty można użyć to tylko pomysł ale wydaje mi się że to lepsze niż ocet może być

Edytowane przez wiktoras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o combo ciepła woda + kwasek cytrynowy + woda utleniona. Sam miałem się w to pobawić testując na jednej z chłodnic, ale wreszcie nie miałem okazji. Miedź czyści super z tego co widziałem na filmach na yt.

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest masakra.

 

Odkręciłem złączkę i widać że wewnątrz jest trochę syfu, szczególnie przy zaworach, z tej strony gdzie leciała woda.

Wstępnie podpiąłem wąż od natrysku - poleciało syfem - trochę tego było... :| W sumie to zrobiłem płukanie z 5 razy z rzędu (płucze i płucze i co jakiś czas wypada jakiś zielony paproch, albo zielona drobinka jakiegoś G.).

W międzyczasie przepłukałem octem i destylką. Na sam koniec raz jeszcze octem + destylka i szlauch.

Teraz przygotowuję się do Mayhem Blitz. Nie wiem, czy będzie idealny, ale w instrukcji smędza że czynność trzeba powtórzyć 4-5 razy z pozostawieniem chłodnicy na 6-12 godzin :\

Więc przepłukałem go 2 razy samą destylką i chcę teraz zostawić go na noc (tak z 17 godzin) zalać tym Mayhem Blitz.

Mam niklowane korki - ciekaw jestem czy to nie zaszkodzi?

 

Albo walne na noc 17 godzin ocet z niewielką ilością wody destylowanej. Przepłuczę soda oczyszczoną, aby zwiększyć zasadowość - później destylowana woda tak z 3 razy i w ciągu dnia na 6 godzin zarzucę Mayhem Blitz...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blitz wystarczy raz, potem trzeba tylko porządnie wszystko wypłukać. Z niklowanym korkiem nic się nie stanie. Mayhems Blitz często używa się do czyszczenia poskładanych pętli, gdy masz w nich bloki, złączki, chłodnice etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem na noc ocet (stężenie 1,5:8,5). Teraz od 9 działa Blitz. Po 20 przepłucze układ z tego środka. Zobaczę czy faktycznie jest wart uwagi.

 

Bloczek na GPU o dziwo nie był ostro zawalony...

 

20200117-150758.jpg

 

ale widać że płyn szedł "skrótem". Gdy zdjąłem blaszkę, było troszkę syfu pod spodem.

 

Nie wiem, czy raz jeszcze na noc dusić chłodnice octem. Może większe stężenie nie 1:9 (Zalecane) a 3:7 (w sumie czajniki ludzie odkamieniają pól na pół i jest OK :E )? Tak czy inaczej, muszę sprawdzić, co uczynił Mayhem z zielonym osadem do około zaworów.

 

Jeśli wy czyścicie układ, to wasza chłodnice wygląda (wewnątrz) jak nowa? Picuś glancuś, czy pozostawiacie niedociągnięcia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyściłem używane chłodnice kwasem z zestawu Mayhems Blitz PRO.

Na 6 godzin zalane kwasem,kompletnie wymieciona wewnątrz chłodnica do czystej warstwy mosiądzu w kasetach,jak nowa...usunięty kolor po płynie,nalot,patyna.

Ten kwas to ścierwo (rozcieńczony kwas fosforowy) i to niebezpieczne paskudztwo

dlatego gogle i rękawice gumowe dają do zabawy z zalewaniem kwasem.

 

 

 

 

p1480395zwq3m.jpg

 

 

 

 

Ocet nie wiem,kwasek cytrynowy nie wiem czy tak skutecznie jak kwas z zestawu Blitz wymiata chłodnicę do czysta.

Wątpliwe.

Octu i kwasku ostatnio to jakieś 9 lat temu używałem :)

Wtedy Blitz nie było na rynku.

 

Blitz part 2 Ph neutralizer potem do przywrócenia neutralnego Ph układu poszedł w loop i 3 razy demineralka (nie destylką bo nie ta liga co demineralka) na płukanie.

Tak przygotowany układ z płynem Aquacomputer DP Ultra red od ponad 4 lat pracuje i nic...kompletnie nic się nie dzieje.

Flow taki sam temp takie same w load,kolor bez zmian.

 

Doczyściłeś blok GPU od strony mostka na tym zacieku czy to korozja galwaniczna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korozja.

W tym miejscu woda szła "bokiem". Dobrze że nie waliło po bokach...

 

 

Powiem tak. Jestem po M. Blitz (ponad 12 godzin, 250ml chemii + reszta demineralka - czyli wyszło TROSZKĘ mniejsze stężenie niż pisali 250ml + 750ml - napełniałem Alphacool 480/60 i 480/80)

/podczas napełniania układ z 2 litrów zostawało 250ml przy założeniu że rezerwuar ma pojemność 236ml 60x120mm.

 

I d*pa, bo o ile jak spoglądam w otwór to wszystko zniknęło (kanaliki itd.) o tyle na końcówkach dalej jest syf. Widać to doskonale na chłodnicach od Alphacool(przez to że mają kilka otworów po jednej stronie).

syf-na-radiatorze.jpg

/znalazłem to zdjęcie powyżej, nie mogę odszukać filmu/fotki jak ktoś przecina radiator aby DOKŁADNIE pokazać gdzie jest ten cholerny zielony osad - zrobię fotkę o ile się uda.

 

Zalałem na noc raz jeszcze octem (trochę większą mieszanką - na dwa powyższe radiatory poszło 0,5 octu i reszta woda demineralizowana). Idę zaraz sprawdzę co z tym syfem i zrobię to zdjęcie.

Podsadzę wąż z wanny, puszczę gorącą wodę, aby wypłukać ocet. Później przepłucze 3 razy demineralką, a na koniec przepłuczę (zostało mi trochę z poprzedniego napełnienia) Mayhems Pre-Mix X1 Clear. I koniec. Serio. Nie wiem co mam z tym G. robić. Chyba tak zostanie :mad2:

 

 

//edytowano

 

ELDER, mam teraz te radiatory przepłukać Blitz part 2?

Edytowane przez Marucins

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Part2 zalewasz do złożonej pętli

Zlewasz, kilka razy wodą demineralizowaną przepłukać cały układ i wtedy zalać docelowym płynem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to dziadostwo... (sorry za jakość, ale nie było jak - jedną ręką świeciłem latarką druga robiłem fotkę)

 

 

20200118-103604.jpg

 

20200118-103608.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blitz Part1 = kwas wyłącznie do wlania w chłodnice.

Nigdzie poza chłodnicami nie wolno go użyć.

 

Jak ocet i kwasek cytrynowy nie wyczyściły wnętrza chłodnic to Part1=kwas z zestawu Blitz do zastosowania

czyli zalanie kwasem na 6 godzin pod korek i potem trzykrotne płukanie demineralką.

 

Kwas jest tak silny że jak wylejesz na lakier chłodnicy to płucz to wodą inaczej zniszczy lakierowanie chłodnicy.

W moim przypadku dwie stare niklowane złączki choinkowe z gumowymi oringami wkręciłem w porty chłodnicy

plus krótkie gumowe węże na złączki do zalewania przez lejek kwasu...co się ulało to już poza chłodnicą więc lakieru nie uszkodziłem.

 

OFC możesz mechanicznie przy wlotach do chłodnicy ten osad Dremelkiem próbować czyścić tym:

https://www.narzedzia.pl/szczotka-mosiezna-3-2-mm-3szt-dremel-26150537ja,33345.html

Problem taki że lepsze do tej pracy były by masywniejsze szczotki mosiężne

https://www.mojehobby.pl/products/Szczotka-z-mosiadzu-13-mm-536.html

ale 13mm średnicy mają i nie wejdą do wnętrza chłodnicy przez port 1/4 cala.

 

 

Blitz Part2 = zasadowy płyn do neutralizowania kwaśnego odczynu i płukania całego loop = chłodnice+bloki wodne+rurki+rez combo pompa

Po użyciu trzykrotne płukanie loop demineralką i lejemy docelowy płyn w loop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie zostaje, tak jak jest. J*bałem się z tymi chłodnicami 3 dni. Wrzucę zaraz za radiatorem filtr od Aquacomputer - https://shop.aquacomputer.de/product_info.php?language=en&products_id=2421

 

Czy mogę cały układ przy pierwszym zalaniu potraktować demineralką + blitz 2?

Pochodzi kilak godzin, spuszczę całość i zaleje demineralką, pochodzi kilak godzin (2-3), raz jeszcze spuszczę i dam demineralkę i tak w sumie 3 razy.

Po czym zaleję domyślnym płynem? Tym razem będzie to Mayhems X1 Koncentrat Clear.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz tak zrobić.

 

Co do filtra,ok...wygodny w serwisie,od lat go nie widziałem u nikogo w loop :)

Nie wiem nawet jak restrykcyjny bo nie używałem.

 

Większość osób ma wywalone na pracę układu LC i dojeżdża go latami

póki coś się nie pochrzani i komp im się nie ugotuje.

Cuda wianki jakie znajdowałem serwisując używane bloki to info na oddzielny topic...pokaz ignorancji ludzkiej.

 

Przykład.

Gruz w blokach EK do GTX Titan,OFC to chłodnice nigdy nie serwisowane plus korozja galwaniczna bloków

czyli idotyzmy typu BIOCIDE do oporu i demineralka bo tak najtaniej zalać loop.

Blok z Ebay,pewnie Niemiec sprzedał razem z innymi gratami jak pompa zdechła i diabli mu kompa wzięli.

 

 

 

 

20191120_0712527djeq.jpg

 

 

20191120_071513lekjd.jpg

 

 

20191120_071517u4jn7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to w ogóle wygląda :E dosłownie gruz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...