Skocz do zawartości
Andriuu_eJaY

Kabel HDMI dla 4K - co wybrać ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

około 2 tygodni temu zakupiłem nowy TV - LG OLED55C9. Na chwilę obecną posiadam dostęp do CANAL+ 4K. Obraz o wiele lepszy, aczkolwiek przy bardziej dynamicznych scenach widziałem delikatne "przycinanie / smużenie". Kabel HDMI podłączony do dekodera mam Philips High Performance (nie wiem jaki do model kompletnie) kupowany ~ w 2010 roku, pewnie standard 1.3 albo 1.4 ?? Przeczytałem na internecie, że takie kable odtwarzają 4K, ale w 30klatkach. Tutaj moje pytanie aktualnie posiadam urządzenia:

 

- dekoder CYFRA+ 4K | obsługuje standard HDMI 2.0

 

- Playstation 4 | HDMI ?

 

- combo DuneHD MAX | obsługuje 1.3a

 

- odtwarzacz Panasonic DP-UB820 | obsługuje 2.0

 

 

 

Do dekodera i odtwarzacza będę musiał na pewno zmienić kabel, bo wydaje mi się, że standard HDMI z tego okresu to 1.3 albo 1.4. Dobrze rozumiem, że mimo iż telewizor posiada 120Hz to standard portu w dekoderze i odtwarzaczu i tak pozwala maksymalnie na 60 klatek przy 4K ? i nie ma sensu pakować się do kabel ULTRA HIGH SPEED HDMI - 2.1 ? wystarczy normalny HIGH SPEED ? Do combo zostawiam ten co mam obecnie, bo i tak obsługuje tylko standard 1.3a, natomiast do konsoli też chyba zmienię, bo planuje nową konsolę kupować w przyszłym roku.

 

 

 

Proszę o pomoc i ewentualnie poradzenie jakie kable wziąć.

 

Który kabel byście brali:

 

1. https://avpoint.pl/kabel-hdmi-scp-990uhd-6-18m

 

2. https://www.avstore.pl/kable-hdmi-hdmi/prolink-futura-slim-fsl-280-25m-kabel-hdmi.html#/66-kolor-25m

 

3. https://allegro.pl/oferta/auda-kabel-hdmi-2-1-ultra-high-speed-hd-8k-60hz-2m-8749538264?fromVariant=8749523228

 

czy może coś tańszego ? muszę jutro coś zamówić, a planuje ogólnie trzy kable, odtwarzacz Panasonic, dekoder i konsola (przyszłościowo też myśląc)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak, ze to jeden uj jaki kabel HDMI bo wszystko jest to samo? I roznicy miedzy kablem za 15zl a takim za 150zl za bardzo nie ma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio szukałem kabla w normalnej cenie do 4K HDR z PC, bo poprzedni(niby dobry) przerywał.

Zamówiłem kabel z Aliexpress Baseus o taki https://pl.aliexpress.com/item/4000193449298.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.61525c0f8xL4Md

29 zł za 3 metry i chodzi idealnie w każdym trybie 4K, 60hz z HDR i nic nie przerywa.

Można go też chyba znaleźć na Allegro za około 50 dyszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 4.5m nie ma większej różnicy jeżeli chodzi o kable, które są wstanie wysłać 4k@60fps. Powyżej 4.5m robią się schody.

 

"Dobry" kabel HDMI 2.0b kosztuje około £7,99, czyli jakieś 40zł za 2m. W tym masz absolutnie zbędne bajery takie jak pozłacany styk, ethernet (który Ci jest nie potrzebny, bo żadne z twoich urządzeń nie obsługuje internetu przez HDMI), dodatkową osłonę i lepszej jakości miedziane kable, które znowu przy długości mniej niż 2m są zbędne.

 

Kup kabel do maks. 40zł, który będzie wstanie wysyłać sygnał o przepustowości 18Gbps dla urządzeń HDMI2.0b.

Do zwykłego ps4 wystarczy HDMI 1.4, bo ta konsola na nim utknęła, dopiero wersja PRO ma HDMI 2.0b

 

Do tego OLEDa możesz pokusić się o HDMI2.1 jeżeli koszty tych kabli na chwilę obecną cie nie przerażają (ok.60zł kosztuje najtańszy), 8K to nie da, ale zawszę będziesz mieć kilka dodatkowych funkcji jeżeli kiedyś najdzie Cie ochota żeby podpiąć PC, czy nowych konsol, ale znowu do tego czasu te kable mogą stanieć, a i same konsole powinny mieć podstawowy kabel w zestawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Deniryer dzięki. Ostatnie pytanie wsumie mimo, iż TV posiada odświeżanie 120Hz to i tak przed niższe standardy portów w urządzeniach takiej liczby klatek nie osiągnę ? Max to 60 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120hz osiągniesz w 1440p na 2.0, 120Hz w 4k dopiero jak wyjdzie nowa generacja GPU z HDMI 2.1, czyli gdzieś pewnie jeszcze w tym roku.

 

Kabel zmienisz jak wyjdą nowe konsole i nowe GPU z HDMI 2.1. Wtedy już będzie wiadomo z czym to się je.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120hz osiągniesz w 1440p na 2.0, 120Hz w 4k dopiero jak wyjdzie nowa generacja GPU z HDMI 2.1, czyli gdzieś pewnie jeszcze w tym roku.

 

Kabel zmienisz jak wyjdą nowe konsole i nowe GPU z HDMI 2.1. Wtedy już będzie wiadomo z czym to się je.

 

tylko, że mie nie chodziło o podłączanie TV pod kompa, a stricte dekoder, odtwarzacz i konsolę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...