Skocz do zawartości
doc1

restartujący się komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

 

 

Mam problem z komputerem, który ma około pół roku. Restartuje się w losowych momentach, najczęściej podczas grania, ale może się to wydarzyć podczas oglądania filmiku na youtube czy pisaniu posta na forum(piszę tego posta trzeci raz bo dwa razy się zrestartował ;)). Nie występują przy tym BSOD, po prostu restart. Sprawdzałem temperatury i wydawały się OK, zrobiłem memtest i nie wykazał żadnych błędów, przeinstalowałem sterowniki karty graficznej(wcześniej zrobiłem DDU), zrobiłem test SSD i także nie wykazał błędów. Zauważyłem, że przy każdym resecie, w Podglądzie zdarzeń widnieje błąd: EnhancedStorage-EhStorTcgDrv (A TCG Command has returned an error.). Dziwna sprawa z tym błędem, widziałem na zagranicznych forach, że trochę ludzi ma z tym problem ale ciężko o receptę bo każdy proponuje inne rozwiązanie. Spora część osób posiadających ten problem jest posiadaczami dysku ssd Crucial MX200, ja również go posiadam, ale nie wiem czy to jest istotne. Może ktoś mi pomoże, bo robi się to frustrujące.

 

 

 

Podzespoły:

 

AMD Ryzen 7 1700

NVIDIA RTX 2060

Gigabyte AOURUS B450 PRO

SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W

G.Skill Aegis, DDR4, 8 GBx2, 3000MHz, CL16

SSD Crucial MX200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzales ta opcje ?

 

Instalowales wszystkie drivery ? Win update czy ręcznie ze strony ?

Edytowane przez Keel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzales ta opcje ?

 

Instalowales wszystkie drivery ? Win update czy ręcznie ze strony ?

 

 

Czytałem te zagraniczne fora ale nie dały mi odpowiedzi. Instalowałem sterowniki, mam włączone aktualizacje windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jakiś inny dysk to zainstaluj na nim system i wyklucz najpierw go z grona podejrzanych. Być może dysk ma nieaktualny firmware, a na początek sprawdziłbym kabel czy jest dobrze wpięty, a najlepiej podmienił na inny. Przyczyną losowych resetów bez obciążenia mogą być także źle dociśnięte kable do płyty głównej... najczęściej 24pin jest źle wpięty.

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zrobione jakieś OC CPU, RAM GPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zrobione jakieś OC CPU, RAM GPU?

 

Koleś od którego kupiłem kompa, mówił że zrobił na próbę oc procesora, żeby "zobaczyć czy się trafiła dobra sztuka", ale wrócił do ustawień fabrycznych. Nie wiem jak zweryfikować czy nic nie namieszał. Dla RAMów ustawiłem w BIOSie profil XMP.

 

Jak masz jakiś inny dysk to zainstaluj na nim system i wyklucz najpierw go z grona podejrzanych. Być może dysk ma nieaktualny firmware, a na początek sprawdziłbym kabel czy jest dobrze wpięty, a najlepiej podmienił na inny. Przyczyną losowych resetów bez obciążenia mogą być także źle dociśnięte kable do płyty głównej... najczęściej 24pin jest źle wpięty.

 

Dysku nie mam, w ostateczności kupię nowy. Patrzyłem i wygląda, że wszystko jest dociśnięte odpowiednio.

Edytowane przez doc1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wiesz czy coś grzebał to zrób ustawienia fabryczne i zapisz, przetestuj ,a jak będzie okey to sprawdź jeszcze firmware biosu i w razie potrzeby zainstaluj świeży. Przy restartach już przy samym spoczynku bym nie robił upgrade biosu bo może się skopać jeszcze bardziej ( tak informacyjnie tylko).

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleś od którego kupiłem kompa, mówił że zrobił na próbę oc procesora, żeby "zobaczyć czy się trafiła dobra sztuka", ale wrócił do ustawień fabrycznych. Nie wiem jak zweryfikować czy nic nie namieszał. Dla RAMów ustawiłem w BIOSie profil XMP.

 

 

 

Dysku nie mam, w ostateczności kupię nowy. Patrzyłem i wygląda, że wszystko jest dociśnięte odpowiednio.

j.w. wejdź do biosu i przywróć ustawienia fabryczne. Potestuj na takich ustawieniach 1-2dni jak nie będzie problemu to wejdź do biosu i ustaw XMP dla RAM. Potem znowu testu 1-2dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wiesz czy coś grzebał to zrób ustawienia fabryczne i zapisz, przetestuj ,a jak będzie okey to sprawdź jeszcze firmware biosu i w razie potrzeby zainstaluj świeży. Przy restartach już przy samym spoczynku bym nie robił upgrade biosu bo może się skopać jeszcze bardziej ( tak informacyjnie tylko).

 

j.w. wejdź do biosu i przywróć ustawienia fabryczne. Potestuj na takich ustawieniach 1-2dni jak nie będzie problemu to wejdź do biosu i ustaw XMP dla RAM. Potem znowu testu 1-2dni.

 

Dzięki za porady. Na razie zrobiłem tak jak pisaliście, czyli przywróciłem fabryczne ustawienia BIOSu i wyłączyłem XMP dla RAM. Grałem około 2h i na razie się nie wyłączał komp. Ale potrzeba kilku dni testów żeby stwierdzić czy to pomogło. Napiszę tutaj czy się udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

j.w. wejdź do biosu i przywróć ustawienia fabryczne. Potestuj na takich ustawieniach 1-2dni jak nie będzie problemu to wejdź do biosu i ustaw XMP dla RAM. Potem znowu testu 1-2dni.

 

 

Po przywróceniu ustawień fabrycznych w Biosie i wyłączeniu XMP, przez 2 tygodnie nie było ani jednego restartu. Jeszcze spróbuję włączyć z powrotem XMP i zobaczyć czy nic się nie stanie. Dziękuję wszystkim za pomoc!

Edytowane przez doc1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...