Skocz do zawartości
ZeroTwo

[Zestaw] 2500zł Gry/Biuro

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Mam gorącą prośbę o pomoc w optymalnym złożeniu nowego komputera.

Mówimy o samej skrzynce, bez monitora i innych urządzeniach. To samo tyczy się budżetu. Dotyczy tylko samej jednostki centralnej. Budżet 2-2,5k.

Komputer będzie użytkowany głównie do spraw biurowo-domowych, obsługa programów księgowych, ale chciałbym też czasem pograć w jakąś grę typu GTA V z sensownymi detalami. Najważniejsze jednak, żeby zestaw pracował wydajnie, bez lagów i problemów przez kilka lat.

 

Wstępnie ułożyłem sobie coś takiego:

 

AMD Ryzen 5 3400G AM4 Vega 11 z chłodzeniem fabrycznym.

ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4

Patriot Viper 4 DDR4 16GB KIT 2x8GB 3200Mhz CL16-1

Kingston 500GB M.2 PCIe NVMe A2000

SILENTIUMPC Supremo L2 GOLD 650W SPC222

Obudowa RGP (do 300zł)

 

Do tego (po za budżetem, w późniejszym czasie)

- Jakaś karta graficzna do 1000zł (prośba o polecenie)

- HDD 2TB

 

Bardzo proszę o opinie i porady co ewentualnie wymienić, co można tu zastosować "ciekawszego" lub bardziej optymalnego lub w lepszej cenie

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze no skoro i tak planujesz zakup grafiki to ten 3400G jest trochę bez sensu. Lepiej dozbierać kasy i od razu kupić z kartą, co pozwoli wziąć sporo lepszy procek - Ryzen 5 2600 czy Ryzen 7 2700 nawet. Za 3k zł zmieścisz się z GTX 1660 / GTX 1660 Super.

 

Chyba, że faktycznie zakup karty chcesz odłożyć na później.

 

Wtedy podmień zasilacz na wersję 550W - wystarczy z zapasem. Obudowa jak ma świecić to Signum SG1X TG RGB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 

Kurcze... no nie da się nie zgodzić z tą grafiką... Po zakupie karty, ta zintegrowana z prockiem będzie bez sensu. Trochę kasa wyrzucona z błoto.

A w kwestii płyty głównej do proponowanego przez Ciebie Ryzena 5 2600? Czy to dobry wybór?

 

Pozdrowienia

Edytowane przez ZeroTwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta to bardzo dobry wybór, montowałem na niej nawet Ryzena 7 3700X i elegancko śmigał :thumbup:

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz Ryzena 1600AF to jest to samo co 2600 tylko kosztuje 405zł zamiast ponad 500zł. Zaoszczędzone 100zł dorzuć do GPU.

Płytę weż MSI b450m pro-vdh Max za 270zł

RAM 2x8GB Crucial Ballistix 3000mhz cl15 - poniżej 300zł

Dysk SSD 480GB za 200zł na Sata3 i zaraz sobie budżet na GTX1660 Super znajdziesz.

Lepiej za 300zł kupić sobie 2xSSD 480GB + 240GB na Sata3 niż 1x 512MB na M.2, którego transfery nic realnego Ci nie dzadzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi

 

Poczytałem o Ryzenie 1600 serii AF i faktycznie to wydaje się być bardzo fajnym wyborem w BARDZO przystępnej cenie.

Zastanowię się jeszcze nad tematem płyty, znaczy się czy pójść w stronę MSI b450m pro-vdh Max czy jednak doinwestować w ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4. Zobaczymy jak budżet pozwoli.

@xtn - przekonałeś mnie w kwestii dysku. Faktycznie - do moich potrzeb nie ma sensu inwestować w M.2, bo tego prawdopodobnie w ogóle nie odczuję a budżet nie jest z gumy. No i oczywiście pójdę od razu w GTX1660Super i nie będę się bawił w jakieś zintegrowane karty. Nie ma sensu.

 

Bardzo dziękuję Wam raz jeszcze za sugestie i dorady. Gdyby ktoś chciał coś jeszcze dodać, będę bardzo wdzięczny, ale dzięki Wam pewne rzeczy mocno mi się rozjaśniły!

Edytowane przez ZeroTwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości - da się gdzies w ogóle dorwać tego 1600AF?

 

Płytkę można wziąć tą MSI faktycznie jak nie planujesz rozbudowy.

 

W kwestii SSD to dopłata do SX6000 Pro względem średniawego dysku na SATA to ~70 zł, moim zdaniem dorzucić można bo to nie majątek. Szkoda, że ten Kingston A2000 tak podrożał, sam go kupowałem jeszcze z 1.5 miesiąca temu za ~ 265 zł.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z ciekawości - da się gdzies w ogóle dorwać tego 1600AF?

 

A to nie jest ten?

ceneo.pl/86478283

 

bo ten niżej to chyba seria AE...

ceneo.pl/51250781

 

ale nie jestem pewien :/

Edytowane przez ZeroTwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre sklepy korzystają jeszcze ze starych opisów i może być to loteria, dlatego wziąć AF albo poprosić sklep o potwierdzenie wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości - da się gdzies w ogóle dorwać tego 1600AF?

 

Płytkę można wziąć tą MSI faktycznie jak nie planujesz rozbudowy.

 

W kwestii SSD to dopłata do SX6000 Pro względem średniawego dysku na SATA to ~70 zł, moim zdaniem dorzucić można bo to nie majątek. Szkoda, że ten Kingston A2000 tak podrożał, sam go kupowałem jeszcze z 1.5 miesiąca temu za ~ 265 zł.

https://www.ceneo.pl/86478283

Sam brałem z zadowolenie.pl po 400zł w tamtym tygodniu ale już ceny podniesli do 440zł, kod na newsletera zbija ją o 10zł. Dzisiaj podobno mają być w proline po 399zł.

 

A to nie jest ten?

ceneo.pl/86478283

 

bo ten niżej to chyba seria AE...

ceneo.pl/51250781

 

ale nie jestem pewien :/

https://www.ceneo.pl/86478283

tylko czytaj opis w sklepie, czy jest seria: YD1600BBAFBOX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzisiaj podobno mają być w proline po 399zł.

 

faktycznie jest po 399zł brutto, ale jednocześnie mają zerowe stany magazynowe :(

https://proline.pl/?p=YD1600BBAFBOX

 

No cóż, widać ceny się wahają. Nie spieszy mi się bardzo, więc poczekam na jakąś okazję. Przynajmniej wiem czego szukać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chciałbym jeszcze podpytać o jedną małą kwestię. Rzecz niby prozaiczna, ale sprawa wcale nie jest prosta. Mowa o obudowie.

@Dirian polecił Signum SG1X TG RGB. Faktycznie, fajnie wyglądająca, świecąca się (tak jak chciałem) obudowa w przystępnej cenie, ale jest jeden mały zgrzyt. Nie ma możliwości zamontowania napędu. Nazwijcie mnie starym dziadem, ale po przemyśleniu... chyba chciałbym żeby on tam jednak był. Fakt. Użyję go może 2x w roku, ale wizja podpinania jakiegoś badziewia na USB przyprawia mnie o mdłości. Nie po to składam nowego kompa, żeby się w takie coś bawić. Co innego lapek, ale w stacjonarce chciałbym żeby ta archaiczna rzecz jednak była zamontowana.

 

W takiej sytuacji, co według Was byłoby najciekawszym rozwiązaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chciałem się pochwalić, mój komputer właśnie powstał :)

 

Bardzo dziękuję Wam za porady, bardzo wiele mi dały. Wprawdzie po analizie ostateczny zestaw wygląda następująco:

 

1. ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4

Zdecydowałem się jednak na ASRocka. Bardzo dobre opinie w tym od Was a różnica w cenie względem MSI b450m pro-vdh Max nieduża. Do tego dwa złącza M.2 też były dla mnie istotne.

 

2. AMD Ryzen 5 1600 serii AF

Naczekałem się na ten procesor w Prolinie, ale udało się go wyrwać w dobrej cenie. Żałuję tylko że nie wiem czy to wersja z 2018 czy 2019 roku, bo na pudełku nie pisze, a chłodzenie już stoi na procku i zapomniałem odczytać. Wydajność - bombowa. Za tą cenę, marzenie.

 

GIGABYTE GEFORCE GTX 1660 SUPER GAMING 6GB OC

Ti'ajki nie chciałem bo droga a mi zbędna, a SUPER na pewno mi wystarczy. Do tego wersja GAMING czyli z trzema wentylatorami. Bardzo dobre recenzje. Prezentuje się świetnie. Chyba najlepsza karta graficzna do 1000zł.

 

PATRIOT VIPER 16GB DDR4 3200Mhz

RAM jak to ram, nic nadzwyczajnego ale wziąłem tą wersję 3200MHz CL16 bo chciałem ją podkręcić. O tym za chwilkę. Niemniej gdzieś widziałem że polecane przez Was Cruciale często nie lubią Ryzenów i robią kłopoty, więc wolałem odpuścić.

 

Kingston 500GB M.2 PCIe NVMe A2000

Długo się wahałem, ale jednak zdecydowałem się na SSD M.2 a nie SATAowy. Drogi pierońsko, ale to będzie podstawowy dysk dla tego komputera więc odpuściłem. W ogóle teraz SSDeki strasznie podrożały. Zły moment na kupno, ale bez dysku... no nie da się żyć.

 

HDD Seagate Constellation ES.3 2TB 3,5

Talerzówka od Seagata. Na dane.

 

Hitachi/LG GH10N 16x DVD+/-RW Dual Layer DVD-RAM SATA Burner Drive

Wyciągnąłem z któregoś z kompów kurzących się w mojej piwnicy :). Nie widzę sensu kupować nowego bo tak jak wspomniałem. Użycie max 2x w roku.

 

SILENTIUMPC SUPREMO L2 650W 80 PLUS GOLD SPC222

Zasilacz jednak 650W. XMP na RAMie, może w przyszłości pobawię się OC procesora. Nie zaszkodzi, a może się przydać. Do tego różnica w cenie względem 550W stosunkowo nieduża.

 

SilentiumPC Regnum RG4T RGB Pure Black

Polecona przez Was. Śliczna obudowa, z miejscem na napęd. Trochę brakuje mi buttona resetu, ale... przeżyję :)

 

No i komputer stoi, wygląda bajecznie - jak na zdjęciu. Wprawdzie konfiguracja bardziej pierwotna niż przypuszczałem, ale jestem bardzo zadowolony.

 

IMG-20200126-182205.jpg

 

Po weekendowych testach wszystko działa stabilnie, szybciutko, pięknie.

Profil XMP dla RAMu podkręcony na 3200Mhz na ustawieniach auto. Wszystko działa stabilnie i różnica jest wyraźnie zauważalna względem defaultu. Jestem bardzo zadowolony ponieważ opinie o ASRocku B450 w połączeniu z tymi moimi konkretnymi Patriotami są różne. Niektórym wiem że to nie działa. Mają liczne problemy z OC RAMU na tej płycie z procesorami Ryzena i nie są wstanie osiągnąć tych 3200Mhz. Szczęśliwie u mnie zahulało wszystko bez problemu. Nie miałem też problemów ze sprzętem, nic nie musiałem reklamować.

 

Koszty.

Na tę chwilę, bez softu cały komp kosztował mnie 3169,01zł. Tak więc przekroczyłem budżet i to sporo, ale wiem że maszyna posłuży długi czas i chyba warto było.

 

No i to tyle w tym temacie. Testuję sobie dalej i jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc, wszystkie wskazówki i dorady!

Pozdrowienia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...