Skocz do zawartości
Reute

Ryzen 3600 różnica między poszczególnymi sztukami

Rekomendowane odpowiedzi

ja robię to po to, bo avx2 na dużej robił mi po kilkadziesiąt minut kilka razy dziennie i nic, a nowy prime95 smallftp z cacheL3 go wysypał - mała próbka i small ftp L3 działa też stabilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak si sie spisuje ta plyta asus x570 p

 

 

Ogólnie działa oki, nie narzekam na nią. Ale Ty masz lepszego tufa, masz jeszcze mocniejszą sekcję, i trochę bardziej rozbudowany bios. Do pbo masz więcej opcji, ja na moim -p tego nie mam. Poza sekcją i paroma funkcjami w biosie, to są bliźniacze płyty. Brakuje mi tylko w niej wzmacniacza słuchawkowego, i tak na siłę szukam pretekstu do zmiany płyty :P .

 

@kochan4, a poza wysypaniem procesora w prime, zauważyłeś gdzieś jakąś niestabilność, przycinanie wydajności w normalnych zastosowaniach + np rendering :Up_to_s: ?

Bo szczerze powiedziawszy mnie kila jakieś sztuczne obciążenie, wolę sciągnąć jakiś blender i puścić na 24h , jak się nie wysypię to będzie superstable do codziennego użytku :P . A podejrzewam, że się nie wysypię jak zalicza occt avx2 duże dane na 20min chociażby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no co ty, ja przy 4225mhz i 1,32v mam gamestable oprócz avx2 i tego smallftp, bf5 tak godzinami ogrywałem

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, to jaki sens katować te procki primem albo małą próbką :E ?

Mała próbka bez uv vddg , vddp , vsoc, na 1.35v i 4.45ghz na starcie daje 120w poboru, gdzie render dawał okolice 90-100w , gry dają max do 75-80w.

Ja pod gry trochę inaczej ustawiałem cpu, kontrola cb r20 na wysokim priorytecie, schodziłem z napięciem do momentu ucinania wyników w r20, ustawiałem minimalne napięcie które nie psuło wyników w r20, wcześniej puszczałem rendery, a teraz musiałem podbić napięcie aż o 0.005v do stabilnego occt avx2 10min duża próbka, nigdzie mnie to ustawienie nie zawodziło, do benchów w grach próbowałem dawać napięcie wyżej, wyniki nie podnoszą się, tak samo w aidzie i memory bench . po dodaniu 0.02v w biosie prime95 smallfft mi stabilnie mieli , wszystko na 4.35v testowane. 0.02v to nie dużo, ale nie widzę sensu dokładać, skoro nie widzę żadnych korzyści z tego.

 

Posiadając intela to się zgodzę, że ten prime95 small fft jest musem do stabilności, ale w zen2 nie ma to większego sensu, inaczej te procki się zachowują od drugiego obozu, i już occt avx2 duże dane na 10min jest wypasem pod gry :P .

 

A druga sprawa , pobory na poziomie 130w to mają ryzeny 3700/3800x , więc na 6/12 to jest już spore wykraczanie poza specyfikację, i wcale bym się nie zdziwił, jak przy dłuższym takim katowaniu, cpu by się zdegradował albo by padł :P .

 

Temat szybkiej degradacji z powietrza się nie wziął, jakieś ziarno prawdy w tym musi być, ale podejrzewam , że właśnie przez takie katowania cpu , te procesory się szybko zdegradowały, bo w codziennym użytku pobory nie są spore , więc i też cpu ma jakby dłuższą żywotność. To jest moje zdanie, każdy niech testuje jak uważa za słuszne :D .

Miałem 3x ryzen 3600, jedynie ten pierwszy mogę mieć podejrzenie, że się minimalnie zdegradował, ale i też zmieniłem bios na nowszy, więc i może vdrop pojawił się większy, musiałem dołożyć 0.01v do stabilności takiej samej jak świeżo po kupnie, ale cep nie miał u mnie lekko, co drugi dzień leciały na nim occt/ prime95 , benchmarki , można powiedzieć, że był katowany. Był trzymany na 4.1ghz 1.35v i na takich nastawach leciały te całe testy. Co do starszych zenków, to miałem 1600 przez pół roku 3.9ghz 1.35v , też sporo testów zaliczył, teraz od ponad pół roku ma go mój przyjaciel, również takie oc, i śmiga do dziś w pełni stabilnie. A potrafił sobie łyknąć do 160w na ramie 3600mhz cl14 , w prime95 :D

 

A wracając bardziej do tematu ryzena 3600, każdy cpu przy oc ramu potrzebuję indywidualnej kombinacji ustawień vddp,vddg,vsoc. Jedno z tych napięć ustawione za nisko lub za wysoko, powoduję sporę rozjazdy w benchach ramu, najbardziej widoczne po tabeli l3 cache , jak te napięcia są daleko od optymalnych to i nawet 1 linia potrafi się rozjeżdżać . Mając 3 egzemplarze, każdy wymagał innych tych napięć, Zauważam, że aktualny egzemplarz ma kulawe l3 , nie mogę tego opanować, napięcia w górę jeszcze większy rozstrzał powodują, prawdopodobnie muszę schodzić niżej. Podejrzewam, że VDDP muszę dać w zakresie 0.8-0.89v , przy vsoc 1.11v i vddg 0.91v . Ani vddg, ani vsoc czy w jedną czy w drugą stronę nie przynosi korzyści, po podnoszeniu tych napięć widzę rozstrzały konkretne w l3. Na razie mam zminimalizowane te rozstrzały, najlepiej się u mnie sprawdziło vddg 0.91v i vsoc 1.11 (w windowsie 1.1v) . Ale muszę dostroić jeszcze vddp, nawet primestable procesor nie poprawia nic w tym l3. Prawdopodobnie rozjazd l3 powoduję i rozjazd fps w grach , to jest moje podejrzenie. Jestem dość wyczulony, żeby mieć praktycznie powtarzalne wyniki z odchyłką +- 20gb/s , teraz mam odchyłkę do 50gb/s . Ale to trzeba trochę zabawy. Luzuję i tak ram, bo podejrzewam, że mam "przekręcony" , i mimo 100% stabilności , rozjeżdża mi 0.1 i 0.01% fps w grach. Teoretycznie nie czuję ścinek, ale gdzieś tam drop fps się zdarza. Prawdopodobnie jest to potęgowane, przez posiadanie amd navi, i sterownik tego gpu nie wybacza najmniejszego błędu.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

ustawiałem duże dane i dlatego.

Jadę na Auto z limitem 88W. W każdym przypadku package wynosiło ~90W

 

Zestaw dużych danych + AVX2

Trzyma ~4150Mhz 1.34v 61C Max

 

Zestaw dużych danych + Non AVX

Trzyma ~3950Mhz 1.20v 58C Max

 

Zestaw małych danych + AVX2

Trzyma ~3850Mhz 1.14v 60C

Mnie to zastanawia jakim cudem 61c max przy 1.34v u mnie przy takim w OCCT bez avx robi 75-77c i to jak sobie zrobię tornado w obudowie + chłodny pokój do testów :E a gelid phantom tak kosmicznie wydajniejszy nie jest żeby była taka różnica :E Chyba że to przez AVX2 i ustawiony limit, jaki masz pobór w OCCT "package" w czasie tego testu (nie interesuje mnie dodawanie wszystkiego z hwinfo)

 

Hmm, po co wy katujecie małe próbki na zen2 :hmm:

Jak jest stabilność z avx2 20minutowa na dużej próbce to w żadnej grze się ten procesor nigdy nie wysypie i nie utnie wydajności.

To nie intel, gdzie możesz katować occt avx2 dużą próbkę pół godziny , a w grze może Ci odciąć zasilanie :E .

Miałem tak na i5 , puściłem occt avx2 duża próbka, było ok pół godziny na spokojnie, grałem i cyk prądu brak, puściłem prime small fft i po sekundzie reset pc . Potem podkręciłem pod prime tego intela i było oki :P.

W zen 2 nie spotkałem się z takim zjawiskiem, jak przechodzi dużą próbkę na 20minut z avx2 to nigdy mi się pc nie wysypał, a nagrywałem na ogół po cpu, jeśli miałem chęć nagrywać gameplaye :E .

Mi sie w żadnej grze nie wysypał nigdy jak przejdzie 2 minuty bez błędów na dużych danych bez AVX a mam cepa premierowego wiec troche go już mam + gram w BF5 codziennie więc ma co robić, wywalić w grach sie może jak nie przejdzie nawet minuty bez błędów nie chodzi mi o restart tylko same errory.

 

PS. Przyciaśnijłem suby https://zapodaj.net/2f5fa0d2048b4.png.html przy tych jedynkach wszystko stabilne, może komuś się przyda nastaw :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może za krótko testował, przy avx2 duże dane skoki poboru mocy i temperatury są co ok 5 min począwszy od jakiejś 3 minuty z kawałkiem, a tak to temperatura jest niższa niż przy teście noavx, gdzie masz cały czas stałe obciążenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne, jasne, tylko że 61C przy napięciu 1.34 to mało strasznie

 

w innym temacie wrzucałem u siebie 4300 przy napięciu tylko 1.19

chłodzenie Gelid Phantom, dobija pod 70C

innemu koledze też 4300 1.19, ale podkręcone ostro RAMy i 75C

 

 

po kilkunastu minutach u mnie :

 

ea90f5cd62d6.jpg

 

 

7193044c8c57.jpg

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne, jasne, tylko że 61C przy napięciu 1.34 to mało strasznie

 

w innym temacie wrzucałem u siebie 4300 przy napięciu tylko 1.19

chłodzenie Gelid Phantom, dobija pod 70C

innemu koledze też 4300 1.19, ale podkręcone ostro RAMy i 75C

 

 

po kilkunastu minutach u mnie :

 

c2e8b99957be.jpg

Wszystko pokazałeś oprócz temperatury 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem :)

 

a widziales te screeny w drugim temacie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to zastanawia jakim cudem 61c max przy 1.34v u mnie przy takim w OCCT bez avx robi 75-77c i to jak sobie zrobię tornado w obudowie + chłodny pokój do testów :E a gelid phantom tak kosmicznie wydajniejszy nie jest żeby była taka różnica :E Chyba że to przez AVX2 i ustawiony limit, jaki masz pobór w OCCT "package" w czasie tego testu (nie interesuje mnie dodawanie wszystkiego z hwinfo)

Napisałem, że to ustawienie procesora Auto z limitem 88W.

W teście OCCT duże próbki + non AVX mam ~61C po 10min testu. Procesor podczas testu trzyma taktowanie ~4150Mhz i napięcie oscyluje w granicach 1.34v według HWInfo. W zakładce OCCT Moc Package przez cały czas testu jedzie na 90W.

W tym samym teście jak ustawię sztywne 4.2Ghz bez limitów z napięciem 1.37V wtedy procesor po 10min łapie ~70C a Package wksakuje na ~113W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko nawet z limitem 90W mam 10c więcej i to w przewiewnej budzie a ty to testujesz w puszce :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko nawet z limitem 90W mam 10c więcej i to w przewiewnej budzie a ty to testujesz w puszce :E

Tak to wygląda po 10min testu.

 

LGm4YhV.gif

 

Nie wiem dlaczego zanotowało mi 68C :hmm: Musiał być jakiś skok, który podbił chwilowo temperaturę bo cały test obserwowałem i temperatura dobiła do 60C i tak się zatrzymała.

Przez cały test temperatura oscylowała na pograniczu 60C.

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się coś po batchu o ryzenie 3600 powiedzieć?

1946 PGT to będzie chyba stosunkowo świeża sztuka i powinien mieć bardziej ok parametry względem starszych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie.Pytanie na koniec.W trybie auto procesor chodzi w grach miedzy 4050 a 4125.Na sztywno chodzi 4.3 na napieciu 1.26 temperatury w grach nie przekraczaja 60 stopni wszystkie testy przechodzi aktualnie mam go na stale na 4.2.Pytanie takie oddawac na zwrot 14 dniowy liczac na to ze trafie procka ktory z auto bedzie chodzil 4125 w gore w grach czy juz sobie darowac bo to chyba szukanie igly w stogu siana.Procek mam z numetem 1950 sus.Jeszcze mam 8 dni na zwrot.

Edytowane przez Ania923

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw go np przez offset.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie.Pytanie na koniec.W trybie auto procesor chodzi w grach miedzy 4050 a 4125.Na sztywno chodzi 4.3 na napieciu 1.26 temperatury w grach nie przekraczaja 60 stopni wszystkie testy przechodzi aktualnie mam go na stale na 4.2.Pytanie takie oddawac na zwrot 14 dniowy liczac na to ze trafie procka ktory z auto bedzie chodzil 4125 w gore w grach czy juz sobie darowac bo to chyba szukanie igly w stogu siana.Procek mam z numetem 1950 sus.Jeszcze mam 8 dni na zwrot.

nawet jakby ci się trafił idealny i boostował do 4200 na all cores, to co ci to da? obczaj sobie ile masz fps w grach przy tych 4050/4125 a ile przy 4300 - gwarantuje ci, że pomiary będą bardzo zbliżone, jak nie masz karty pokroju rtx2080Ti :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw go np przez offset.

a dokladniej mozesz wytlumaczyc jak przez offset bo jak juz mowilam dopiero sie tego ucze wszystkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie dajesz ujemny offset i testujesz zegar. Obniżasz do czasu aż zegar się podnosi i nie tracisz wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie occt małe dane+avx2 pokazuje:

-przy auto 88W: vcore 1,23V 3850MHz 73st

-przy sztywnym 4.2, vcore 1.29V momentalnie robi się 82st, po chwili dobija do 85st

 

Chłodzenie Grandis 2. Coś słabo to wygląda...

Edytowane przez piterrrxd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób sobie test w najnowszym prime95 (ma wbudowane avx) na smallFTP z cache L3 to wtedy zobaczysz, czy ci dobrze chłodzi procesor ten Grandis ;)

aczkolwiek ooct z avx2 małe dane też dobrze wygrzewa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Prime jest 87st. Fakt że przy wentylatorach na 700rpm, ale to chyba i tak sporo jak na taki cooler. W grze AC Origins jest ok 60st.

 

 

iRGxhDA.png

 

Edytowane przez piterrrxd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszstko masz OK - prime95 na smallftp cacheL3 tak wygrzewa, aczkolwiek w AC Origins 60 to troche sporo, ja na napięciu 1,32v 4175 mam 52-53 st na Fera 3, tylko ja mam te najniższe obroty koło 1000

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba w tle działało akurat. Przy vsync temperatura w Origins 48st i użycie 40-50%, bez vsync 56st i użycie do 74%.

 

Znajomy na navisie przy tych samych ustawieniach ma 5st mniej w occt, więc chyba jest ok.

Edytowane przez piterrrxd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Mam kilka pytań co do tego procesora:

-Procesor po włożeniu do płyty głównej automatycznie ustawił się na napięcie 1.45V i 4.2GHz. Seryjny wentylator praktycznie nie wyrabiał go schłodzić bo temp w IDLu to 65stopni a pod obciążeniem po 5 minutach Prime 95 dochodziło do 86.

-Wyłączyłem na stałe autoboosta i teraz jest napięcie 1.032V i taktowanie 3.6GHz i temperatura 40 stopni.

-Zamontowałem chłodzenie SilentiumPC Spartan 3 PRO, spróbowałem podkręcić na sztywne 4.2 na napieciu 1.35V. Temperatura w IDLu skacze z sekundy na sekundę z 42 do 52 stopni.

 

Czy moja sztuka jest jakaś wadliwa czy te procesory tak mają? Bo nigdy nie spotkałem się z czymś takim.

Edytowane przez YATASHI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalne, zjedź z napięciem, to skoki temperatur będą niższe, no chyba, ze masz kasztana co do 4,2GHz potrzebuje 1,35V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...