Skocz do zawartości
Reute

Ryzen 3600 różnica między poszczególnymi sztukami

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Na różnych forach przewija się stwierdzenie, że czym młodsza sztuka Ryzena 3600 tym lepsza.

Czy ma ktoś doświadczenie w tej sprawie? Mam okazję kupić używanego 3600 za 700 zł z 21 tygodnia 2019 roku.

Czy taka sztuka będzie dużo gorsza od najnowszej partii?

Edytowane przez Reute

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jest jakaś prawda w tym , co w internecie można znaleźć.

Sztuki powyżej 1930 daty produkcji, często na auto osiągają po 4.2ghz i jest też możliwość wyższego manualnego oc.

Moja pierwsza sztuka była 1927sus , i niestety w grach zegar 4050-4100mhz , manualne oc kończyło się na 4.1ghz przy 1.35v , ram maksymalnie szedł na 3533mhz cl14 , mimo że potencjał ramu był do 3733mhz, ale kontroler pamięci w procesorze nie wyrabiał .

Jednak poszukałbym coś młodszego, już śmiało można trafiać sztuki 1940-45 , chyba nawet widziałem u kogoś 1942 z tydzień temu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jest jakaś prawda w tym , co w internecie można znaleźć.

Sztuki powyżej 1930 daty produkcji, często na auto osiągają po 4.2ghz i jest też możliwość wyższego manualnego oc.

Moja pierwsza sztuka była 1927sus , i niestety w grach zegar 4050-4100mhz , manualne oc kończyło się na 4.1ghz przy 1.35v , ram maksymalnie szedł na 3533mhz cl14 , mimo że potencjał ramu był do 3733mhz, ale kontroler pamięci w procesorze nie wyrabiał .

Jednak poszukałbym coś młodszego, już śmiało można trafiać sztuki 1940-45 , chyba nawet widziałem u kogoś 1942 z tydzień temu .

 

Dzięki za odpowiedź.

Czyli dopłata 150 zł do nowej sztuki ma sens?

Edytowane przez Reute

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nówkę kupisz i też mogą Ci wysłać coś starego, bo akurat mają na stanie, także loteria. Ale fakt, stare serie mają większą podatność na niskie zegary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz poszukać używki, ja mojego 1932sus wyrwałem za 750zł, w sumie szukałem tylko z 3-4 dni i się trafił .

Jak liczysz każdego fps, i nie chcesz się denerwować, to dla spokoju ducha możesz wziąć nowego, ewentualnie poszukać z drugiej ręki coś świeższego.

Xkom 2 miesiące temu miał już sztuki 1932, teraz pewnie się trafiają około 1936-1940

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem gościem walczącym o 2-3 fpsy, ale chce kupić coś na dłużej i nie chce mieć problemów. W OC CPU bawić się nie będę, ale właśnie boje się o problemy z PBO. Jeżeli ze sklepu trafi się gorsza sztuka, to zawsze można zwrócić i szukać dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale jak to tak zwracać? Nie można tutaj :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze można zwrócić

 

Można, ale niezbyt to etyczne, prawdę mówiąc. Bo ktoś dostanie Twojego pozwrotowca... jako nówkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem gościem walczącym o 2-3 fpsy, ale chce kupić coś na dłużej i nie chce mieć problemów. W OC CPU bawić się nie będę, ale właśnie boje się o problemy z PBO. Jeżeli ze sklepu trafi się gorsza sztuka, to zawsze można zwrócić i szukać dalej.

Jak nie będziesz robił OC to kup gdzie taniej. 100hz nic nie zmienia w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupić 10 oddać 9. Albo kupić jeden w promocji i zwracać go 10 razy żadajac utrzymanie ceny promocyjnej przez cały okres poszukiwania.

 

Paczki w obie strony chyba na koszt sklepu jeszcze można wysepic i się rozpłakać plując na sklep, ze nie chcą współpracować dalej tylko chcą oddać zgodnie z prawem Pieniążki Szanowanemu Klientowi.

 

Warto próbować z nowym, jak chcesz lepiej. Jak nie zależy Ci to i tak może trafisz na dobrą sztukę używana, która była solą w oku niepoprawnego marzyciela.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie stabilność/temperatura starszych wersji. Skoro to 100hz nie zrobi mi różnicy, to chyba nie mam co się zastanawiać.

Co do oddawania, to takie sklepy jak X-kom czy RTV euro AGD wystawiają używane egzemplarze do swojego outletu. Widząc starszą datę produkcji nie trzeba nawet otwierać pudełka. Nikt nie mówi, że najpierw wycisnę siódme poty z CPU, a jeżeli coś mi się nie spodoba to oddam.

Edytowane przez Reute

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie chcą współpracować dalej tylko chcą oddać zgodnie z prawem Pieniążki Szanowanemu Klientowi.

 

Zgodnie z prawem jest też zwracać w terminie 14 dni bez podania przyczyny, czy nawet podając - nie spełnia oczekiwań + wada produktu ;)

 

Zgodnie z prawem jest też otrzymać zwrot odrzuconej reklamacji na podstawie rękojmi.

 

No ale co ja tam wiem :D

 

Nikt nie mówi, że najpierw wycisnę siódme poty z CPU, a jeżeli coś mi się nie spodoba to oddam.

 

 

Korzystaj ze swych praw kliencie!

 

Skorzystaj też z porady pclaba

https://pclab.pl/art81467-40.html

 

Zagadnienie 1: Ryzen 5 3600X czy Ryzen 5 3600?

 

Model z X w nazwie jest maksymalnie o 5% wydajniejszy od tańszego 3600.

 

Różni ich 200Mhz, dopłacasz za to 200zł (powiedzmy to zwyczajowa różnica cenowa 3600 z X), także 100 Mhz ok 2-3% zmienia i tracisz 100zł, jeśli będziesz miał te 100Mhz mniej.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jest jakaś prawda w tym , co w internecie można znaleźć.

Sztuki powyżej 1930 daty produkcji, często na auto osiągają po 4.2ghz i jest też możliwość wyższego manualnego oc.

Moja pierwsza sztuka była 1927sus , i niestety w grach zegar 4050-4100mhz , manualne oc kończyło się na 4.1ghz przy 1.35v , ram maksymalnie szedł na 3533mhz cl14 , mimo że potencjał ramu był do 3733mhz, ale kontroler pamięci w procesorze nie wyrabiał .

Jednak poszukałbym coś młodszego, już śmiało można trafiać sztuki 1940-45 , chyba nawet widziałem u kogoś 1942 z tydzień temu .

 

 

W sumie ciekawe bo kupiłem Ryzena dzien po premierze i w grach mam stałe 4.2 ghz.

 

Patrze czasem na jakies filmiki z gier i tam Ryzen 3600 i robi np 4050 mhz.

takze cos w tym moze byc.

Edytowane przez Mr Kwolf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z prawem jest też zwracać w terminie 14 dni bez podania przyczyny, czy nawet podając - nie spełnia oczekiwań + wada produktu ;)

 

Zgodnie z prawem jest też otrzymać zwrot odrzuconej reklamacji na podstawie rękojmi.

 

No ale co ja tam wiem :D

 

Ale czy Ty przypadkiem nie zwracasz 3600X kupionego poniżej 900pln żądając nowego CPU? To nie jest zwrot. Zwrot to kasa do ręki.

 

Różni ich 200Mhz, dopłacasz za to 200zł (powiedzmy to zwyczajowa różnica cenowa 3600 z X), także 100 Mhz ok 2-3% zmienia i tracisz 100zł, jeśli będziesz miał te 100Mhz mniej.

 

To ile dałeś za swojego X? :E

 

Bez powodu nie srasz się w każdym temacie o tym jaki jesteś poszkodowany. Dostałeś 3600x za bezcen ale i tak Ci źle. Weź kasę i idź do innego sklepu nikt Ci nie broni :D

Każdy Janusz Biznesu ma prawo cwaniakować oraz oddać towar do sklepu otrzymując pełny zwrot kasy łącznie z przesyłkami. Tylko niektórzy nadużywają tego pierwszego prawa i mimo iż sklep idzie na rękę, dając nie jeden palec, to ciągle jest źle?

 

 

 

Interesuje mnie stabilność/temperatura starszych wersji. Skoro to 100hz nie zrobi mi różnicy, to chyba nie mam co się zastanawiać.

Co do oddawania, to takie sklepy jak X-kom czy RTV euro AGD wystawiają używane egzemplarze do swojego outletu. Widząc starszą datę produkcji nie trzeba nawet otwierać pudełka. Nikt nie mówi, że najpierw wycisnę siódme poty z CPU, a jeżeli coś mi się nie spodoba to oddam.

 

Mój 3600 robi stabilnie 4200MHz mimo iż jest z początku pprodukcji. Nowe potrafią tą stówkę więcej wydusić. Ale IF za to u mnie kulawe jest strasznie, 3666MHz na ramie to stabilny max. I nie jest to wina kości 4400cl19 ;)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ok. 920zł z wysyłką (chyba 899 było bez, przecena z 999), ale to, że jest promocja nie oznacza, że ma prawo chodzić gorzej niż 99,9% innych procków :) Chyba, że wyraźnie byłoby zaznaczone, że to "niedorobiony model". To nie jest jeden palec, bo jak nadal nie chodzi to do skutku aż będzie chodzić. Tym bardziej, że wysyłka na przyjętą rękojmię (czyli wymiana), a nie 14 dniowy zwrot. Na rekę to jest coś na czym skorzysta kupujący, a to żadna korzyść :D Ale tak to jest jak się sprzedaje leżaki czerwcowo-lipcowe.

 

Także niech kolega korzysta z praw, które ma :) po co ma mieć gorszy model, niż 99,9% innych ludzi? :D

 

Miliony ludzi korzysta z prawa odstąpienia 14 dniowego, szuka modelów jakich potrzebują konkretnie, a tutaj wielu gra świętych :D Kto nigdy nie zwrócił z powodu innego niż absolutne uszkodzenie niech 1 rzuci kamieniem. I niech nigdy nie zwróci, bo już grzech będzie :D

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. 920zł z wysyłką (chyba 899 było bez, przecena z 999), ale to, że jest promocja nie oznacza, że ma prawo chodzić gorzej niż 99,9% innych procków :)

 

Przecież na podstawie ostatnich znanych danych co do boost tego procesora, ten procek co miałeś robił boost na poziomie typowej sztuki 3600x, po środku stawki był. O taka nie najlepsza ani nie najgorsza sztuka.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przecież na podstawie ostatnich znanych danych co do boost tego procesora, ten procek co miałeś robił boost na poziomie typowej sztuki 3600x, po środku stawki był. O taka nie najlepsza ani nie najgorsza sztuka.

 

Daj już spokój z tymi "ostatnimi" danymi z 1 września :D Tym bardziej, że po tym wszystkim poszły 2 zmiany w AGESA jak pamiętam, plus już te wrześniowe i nowsze procki batchem lepiej się zachowują. No ale statystyk chyba nikt nie prowadzi, więc bazowanie na danych sprzed tak drastycznych zmian mija się z celem.

 

Zresztą ja już temat zakończyłem, no ale są tacy co lubią nawracać :P

 

@Minciu 885, 899, ale różnica, pisałem z pamięci, kupowałem to prawie 2 miechy temu :E 100Mhz olewamy w booście, ale 14zł nie :E

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowszych statystyk nie ma, więc dopóki nie będzie to dalej na tych musimy się opierać :E

 

Twój aktualny 3600X to top 10% z puli :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Twój aktualny 3600X to top 10% z puli :E

 

 

xD Tak odpowiem.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xD Tak odpowiem.

 

Ja też bym się cieszył z takiej sztuki :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ciesze się niezmiernie, że w końcu to naprawili i każda badziewna sztuka dobija do boxowej spec :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to cofam to co napisałem. Po przemyśleniu, jednak patrząc na to, że 200 pln taniej można kupić 3600 bez X co robi tyle samo na zegarku to jednak chyba bym płakał :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bierz 3800x i też wymieniaj aż znajdziesz tego co zrobi ile na pudełku.. płytę oczywiście masz x570 za 1500+ i Custom LC? Bo te specyficzne warunki tak wyglądają u AMD i wiadomo o tym od dawna.

 

I max boost to przy minimalnym obciążeni co najwyżej a nie w wypiekaczach. W AIDA to chyba tylko System Stress Memory jest takim lżejszym testem.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wierzę, że dziś 3800X nie zrobi na pojedynczym rdzeniu ile ma na pudełku. Jakieś nowe statystyki? Chętnie bym sprawdził osobiście, czy na pewno single core mu nie dobije do 4.5, ale nie będę się bawił bo nie ten pułap cenowy. Miałem sobie tego 3600X zostawić aż do zmiany na 4xxx, gdyby tylko chodził jak inne.

 

A co testów obciążających testowałem w Cinebench, typowo pod 1 rdzeń. Zresztą nawet geekbench ma też kilka testów obciążających 1 rdzeń i potrafi w nich utrzymać 4,4.

 

Co do płyty zgodziłbym się gdyby nie to, że inny model który mam (nowszy batch) normalnie pyka 4,4.

 

Custom LC nie ale Noctułka, która ładnie chłodzi.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • w pełni wyczerpując temat: Włączenie opcji TPM 2.0 Security w BIOSie na starszych laptopach z procesorami Intel 8. generacji i systemem Windows 10 64-bit może mieć wpływ na zabezpieczenia systemu, ale głównie w kontekście niektórych zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa i funkcji uwierzytelniania. Oto kilka możliwych korzyści z włączenia TPM 2.0: - BitLocker i szyfrowanie danych: Włączenie TPM 2.0 może umożliwić skuteczniejsze korzystanie z funkcji szyfrowania danych, takich jak BitLocker. BitLocker wykorzystuje moduł TPM do przechowywania klucza szyfrowania, co może zwiększyć bezpieczeństwo danych na dysku. - Funkcje bezpieczeństwa systemu Windows: System Windows może korzystać z funkcji TPM do różnych zastosowań, takich jak uwierzytelnianie sprzętowe, uwierzytelnianie systemowe i uruchamianie zaufanej ścieżki (Trusted Platform Module). - Zwiększone bezpieczeństwo autoryzacji: Włączenie TPM może wpłynąć na zabezpieczenia autoryzacji na poziomie sprzętowym, co może zapobiegać niektórym atakom związanym z próbami przejęcia konta użytkownika. - Zarządzanie kluczami: TPM może być używany do generowania, przechowywania i zarządzania kluczami kryptograficznymi, co może być przydatne w przypadku aplikacji wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jednakże, jeśli użytkownik korzysta jedynie z zwykłego hasła w swoim profilu systemu Windows, to włączenie TPM 2.0 może nie mieć znaczącego bezpośredniego wpływu na zabezpieczenia jego systemu, ponieważ TPM jest bardziej przydatny w połączeniu z zaawansowanymi funkcjami uwierzytelniania i szyfrowania danych. W takim przypadku włączenie TPM może być bardziej korzystne, gdy użytkownik korzysta z funkcji takich jak BitLocker lub wymagane są zwiększone zabezpieczenia na poziomie sprzętowym.
    • Manipulując krzywą napięć i taktowania, możemy też jednocześnie wykonać OC. UV nie musi wiązać się z obniżeniem wydajności. Można uzyskać jedno i drugie zarazem np podnosząc max taktowanie i jednocześnie obniżając dla niego napięcie. Poza samym podniesieniem taktowania, jednoczesne obniżenie napięcia pozwala obniżyć nieco temp rdzenia co też pozwoli utrzymać dłużej wysokie takty. Mamy więc 3 zalety za jednym posunięciem. 
    • W poprzedniej części też nawet dużo zmian zajmowało parę kilobajtów. Całość to fixy w skryptach LUA. Największy Update w poprzedniej części chyba miał 1 MB z groszami. Bardzo dobre rozwiązanie niż pobieranie paru GB.
    • Ja już od lat lecę na jakiś kartach czy dac'ach żeby wzmocnienie było na słuchawki bo inaczej kroków w multi to prawie że nie słychać  w 3 ostatnich płytach miałem i mam alc 892 to jest dramat na słuchawkach, nie mając osobnej karty/daca podłączałem jakiś czas pod głośnik słuchawki aby robił za wzmacniacz  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...